Jedľa balzamová Nana

Jedľa balzamová Nana (nana). Popis, tipy na výsadbu a starostlivosť

Vlasťou jedle je Severná Amerika, tu ju nájdete v močiaroch. Od roku 1850 sa pestuje ako kultúrna rastlina. Názov jedle Abies – abh v preklade z indogermánskeho jazyka znamená hojnosť. Jedľové vetvy sú husto pokryté ihličím a silne sa rozkonárujú, to je skutočne množstvo voňavých zelených ihličiek.

Charakteristika jedle nana

  • Veľkosť dospelého stromu: výška do jedného metra vo veku desať rokov, priemer koruny do dvoch metrov.
  • Tempo rastu: rastie veľmi pomaly, zrýchlený rast uľahčuje pravidelné prihnojovanie, zalievanie a slnečné miesto na výsadbu.
  • Potreba zalievania: miluje vlhkosť, netoleruje sucho, bez dažďa je potrebné pravidelné zavlažovanie. Aby sa znížilo odparovanie vlhkosti, pôda okolo stromu je mulčovaná, posypaná pilinami.
  • Požiadavky na zloženie pôdy: uprednostňuje kyslé alebo neutrálne hlinité pôdy, na ihličnany môžete použiť špeciálne pôdne zmesi.
  • Postoj voči svetlu: znáša tieň, ale dobre rastie na slnečných, otvorených miestach.
  • Mrazuvzdornosť: dobre znáša silné mrazy. Na ochranu pred zlomením konárov pod hmotnosťou snehu je v zime nainštalovaný špeciálny rám.
  • Škodcovia: postihnutí smrekovo-jedľovými pustovníkmi.
  • Výsadba: sadenice sa vysádzajú od marca do novembra do pôdy vhodnej pre ihličnany, vyhýbajú sa piesočnatým pôdam.
  • Starostlivosť a ochrana: odporúča sa pravidelná zálievka, preventívne ošetrenia proti pustovníkom, v prípade potreby kŕmenie mladých rastlín.
  • Použitie: používa sa na zdobenie malých záhrad, terénnych úprav striech, lodžií, balkónov, alpských šmýkačiek. Tradičná dekorácia na Vianoce a Nový rok. etnológia.

Cenné rady pre výsadbu a starostlivosť o jedľu

Tento malý strom, podobný kríku, priťahuje nádhernou arómou ihličia, neobvyklou farbou a úhľadnou hustou korunou. Tvar koruny je okrúhly alebo kužeľovitý. Tmavozelené jedľové ihly majú na spodnej strane dva modrobiele pruhy, stred a okraj ihiel sú svetlejšie-žltozelené. Výška stromu je od päťdesiat centimetrov do jedného metra, rastie veľmi pomaly. Maximálnu veľkosť dosahuje za štyridsať rokov. Stredná dĺžka života je tristo rokov. Pestované amatérmi na otvorenom priestranstve, v kontajneroch, v zimných záhradách a na strechách budov.

Plody jedle sú červeno-žlté šišky, dlhé päť až desať centimetrov.

Funkcie starostlivosti

Teplota, osvetlenie, pôda. Strom je nenáročný. Odolný voči odtieňom, mrazuvzdorný, odolný voči vetru. Miluje chladné a vlhké miesta. Pôda preferuje kypré, úrodné s kyslým alebo neutrálnym prostredím. Nemá rád piesočnatú pôdu, vysoké teploty vzduchu a sucho.

Zalievanie. Pri nedostatku dažďa vyžaduje ďalšie hojné zalievanie. Jedlu musíte zalievať usadenou vodou dvakrát týždenne. Pretože trpasličí jedľa nemá rada zhutnenú pôdu, zem okolo stromu sa pravidelne vykopáva na podlahu lopatkovým bajonetom, aby sa dodatočne zachovala vlhkosť, mulčuje sa pilinami alebo rašelinou. V blízkosti kmeňa nie je potrebné kopať, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

Ako správne pestovať a starať sa o jedľu nana

Tvorba jedle. Vetvy stromu sú dosť silné, ale s veľkým množstvom snehu v zime sa môžu zlomiť. Aby sa tomu zabránilo, sú nainštalované rekvizity. Jedľa je veľmi citlivá na silne znečistený mestský vzduch, preto je lepšie nesadiť ju v priemyselnej oblasti. Prerezávanie jedle na tvorbu koruny sa nevykonáva, pretože to nevedie k rozvetveniu. Strom vzniká odstránením centrálnych púčikov postranných výhonkov na jeseň. Na zimu sú mladé rastliny chránené pred silnými mrazmi.

Škodcovia a choroby. Jedľa je odolná voči chorobám. Keď je rastlina oslabená v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok alebo vzácneho zalievania, môžu ju ovplyvniť smrekovo-jedľové pustovníky. To sa prejavuje žltnutím ihiel. Na ihličkách chorej rastliny môžete vidieť malý čierny hmyz a biele hrudky, podobné vate. Ochorenie začína najčastejšie na jar. Ak sa nájdu jeho znaky, jedľa by sa mala postriekať systémovými insekticídmi..

Výsadba jedle balzamovej

Sadenice jedlí, pestované nezávisle od semien alebo zakúpené v škôlke, sa vysádzajú na otvorenom priestranstve od začiatku jari do neskorej jesene. Najlepšia hlinená zmes na výsadbu bude kombinácia troch častí hliny, troch častí humusu, jednej časti rašeliny a jednej časti piesku. Ak nie je pôda, v ktorej je jedľa vysadená, dostatočne voľná, na dno výsadbovej jamy sa položí drenáž zo sutiny a pridá sa pilina..

Výsadba balzamovej jedle

Vysadený strom musíte prihnojiť najskôr o dva roky neskôr minerálnymi hnojivami na ihličnany, aby lepšie rástol. Pri výsadbe môžete pridať aj trochu minerálneho hnojiva. Jedľa vysadená v nádobe sa počas rastu koreňového systému presádza do veľkej nádoby. Napriek tomu, že rastlina toleruje tieň, miluje slnečné svetlo a dobre rastie na otvorenom, osvetlenom mieste..