Pestovanie malín podľa Sobolevovej metódy

Pestovanie malín podľa Sobolevovej metódy

Sobolev Alexander Georgievich je génius, ktorý dlhé roky tvrdo pracoval na takých metódach pestovania malín, ktoré by poskytli maximálny výnos z každého kríka. Mnoho záhradníkov využíva jeho skúsenosti a zavádza jeho metódy do praxe. Teraz sa každý vytrvalý a trpezlivý letný obyvateľ alebo záhradník bude môcť pokúsiť pestovať toto chutné a zdravé bobule podľa Sobolevovej metódy.

Skúsení letní obyvatelia hovoria, že keď máte na mieste najmenej šesť malinových kríkov, môžete priemernú štvorčlennú rodinu nakŕmiť bobuľami a dokonca pripraviť maliny na zimu..

Základné pravidlá starostlivosti a pestovania malín

Príprava záhrady a výsadba malín

Príprava záhrady a výsadba malín

Malinové kríky sú veľmi často vysadené pozdĺž plotu alebo niekde v ďalekom rohu záhrady, pretože sa považujú za nenáročné rastliny a môžu rásť kdekoľvek. To je pravda, na takýchto kríkoch budú bobule. Ale nepotrebujete len niekoľko bobúľ, ale musíte dosiahnuť maximálny výnos. Preto sa musíte starať o správnu posteľ..

Pôda v budúcom lôžku by nemala byť náchylná k stagnácii vody a podmáčaniu. Miesto by malo byť dobre osvetlené a teplé. Na južnej stene akejkoľvek budovy sa budú malinové kríky cítiť dobre. Posteľ by mala byť umiestnená zreteľne v smere zo severu na juh alebo z východu na západ.

Malinový záhon by mal byť mierne zdvihnutý nad zemou (asi 15 centimetrov). To sa dá dosiahnuť kúskami bridlice alebo bežných drevených dosiek, pomocou ktorých musíte oplotiť budúcu záhradu. S ich pomocou sa lôžko bude javiť ako v krabici, ktorej strany udrží vlhkosť v pôde dlhšie, čo je veľmi dôležité pre výživu koreňového systému.

Výťažok malín bude do značnej miery závisieť od vzdialenosti medzi vysadenými kríkmi, nemal by byť menší ako jeden meter. Pri určovaní veľkosti postelí je preto potrebné vziať do úvahy túto okolnosť. Šírka lôžka a vzdialenosť medzi sadenicami sú 1 meter. A jeho dĺžka bude závisieť od počtu malinových kríkov pripravených na výsadbu. Takto vysadené plodiny získajú dostatočné množstvo slnečného svetla, vynikajúcu priepustnosť vzduchu. Táto metóda znižuje pravdepodobnosť škodcov a chorôb a tiež výrazne zvyšuje výnosy..

Priaznivý čas na výsadbu kríkov malín – začiatkom septembra. Pre každý krík musíte vykopať malú dieru hlbokú asi 40 centimetrov.

V žiadnom prípade by ste nemali vysádzať dve alebo viac sadeníc naraz. Vo fáze prežitia sa navzájom stanú „konkurentmi“. Budú im chýbať živiny a vývoj jedného bude zasahovať do rastu druhého. Od takýchto sadeníc nemožno očakávať veľkú úrodu. Neskôr nebude vhodné ich znova presádzať, pretože rastliny sa začnú vyčerpávať alebo dokonca bolieť. A s náležitou starostlivosťou a individuálnou výsadbou môže krík veľkoryso prinášať ovocie na jednom mieste viac ako dvadsať rokov..

Dvojité prerezávanie malín

Prvé prerezávanie pomôže správne vyformovať tvar kríka a prispeje k rastu bočných výhonkov

Malinové kríky vysadené na jeseň by mali byť orezané na nadchádzajúcu jar (v posledných dňoch mája). Prvé prerezávanie pomôže správne vyformovať tvar kríka a prispeje k rastu bočných výhonkov. Krík by sa nemal napínať do výšky, takže vrcholy sú odrezané, pričom hlavný kmeň zostane vysoký asi 1 meter. Po takom prerezaní bude vhodnejšie dosiahnuť bobule a zaťaženie rastliny bude správne rozložené.

Aby ste rastline a sebe ešte viac pomohli (pri zbere), môžete si postaviť špeciálne podpery. Na to budete potrebovať drevené stĺpiky (štyri kusy s dĺžkou jeden a pol metra) a materiál na vytvorenie „zábradlia“ (napríklad tenké drevené pásy po celej dĺžke postele alebo silné špagáty). Stĺpy musia byť vykopané v rohoch postelí a „zábradlie“ musí byť postavené na týchto stĺpoch pol metra od povrchu zeme. Rastúce malinové výhonky s ovocím môžu byť viazané na takú podporu.

Ďalšie prerezávanie sa vykonáva v druhom roku, tiež na jar. Ak v prvom roku tvoril krík iba jeden hlavný kmeň, teraz sa objavilo veľa bočných výhonkov. Teraz sú od nich vrcholy odrezané, čím sa dĺžka skráti asi o 10 centimetrov. Toto prerezávanie podporí tvorbu ďalších stopiek a tvorbu veľkého vaječníka..

Medzi vznikajúcimi novými mladými výhonkami sa odporúča ponechať najviac tri alebo štyri z najsilnejších a najspoľahlivejších. Sú tiež čiastočne orezané a všetky ostatné nové vetvy sú úplne odstránené..

Ak v blízkosti hlavného ovocného kríka vyrástol silný mladý výhonok, ktorý môže v budúcnosti tiež dobre prinášať ovocie, stačí ho vysadiť v oddelenej oblasti. Všetky ostatné malé výhonky nie sú potrebné, môžete sa ich zbaviť.

Ak sú lôžka s mladými malinovými kríkmi a ovocnými plodmi umiestnené oddelene, potom to dramaticky zvýši produktivitu, zvýši obdobie plodenia o takmer 2 mesiace a zníži sa pravdepodobnosť škodcov. Najbežnejšia odroda malín sa stáva skôr remontantnou odrodou..

Zalievanie, kŕmenie a mulčovanie malín

Maliny potrebujú neustálu a včasnú zálievku

Na individuálnom malinovom lôžku nie je potrebné sezónne kopanie a uvoľňovanie pôdy. Koreňový systém tejto plodiny sa nachádza veľmi blízko povrchu zeme. Bez správneho zalievania, mulčovania pôdy a hnojenia sa však nezaobídete..

Maliny potrebujú neustálu a včasnú zálievku. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká, nemalo by sa nechať vyschnúť. Ak nie je možné udržať tento problém na uzde, potom príde na záchranu pozitívne osvedčená metóda – mulčovanie. S jeho pomocou sa vlhkosť potrebná pre rastlinu udrží v pôde dlhú dobu a horná vrstva nevyschne..

Na mulčovaciu vrstvu na malinovom lôžku sa hodí všetko nepotrebné, čo je po ruke. Jedná sa o bylinný odpad a vrcholy rastlín, piliny a hobliny, šupky z buriny a zeleniny, šupky z cibule a semien, rašelinu a kompost, zberový papier. Je dôležité, aby vrstva mulča nepresiahla 5 centimetrov..

Organické hnojenie sa používa niekoľkokrát za sezónu, ak existujú negatívne vonkajšie ukazovatele. Napríklad listy na malinových kríkoch blednú alebo sa začnú krútiť a schnúť. V prípade škvŕn na listoch alebo v prítomnosti slabých a slabo sa rozvíjajúcich stoniek.

Na prípravu vrchného obväzu budete potrebovať: vodu, vtáčí trus a popol z dreva. 6 litrov vody sa naleje do vedra a pridajú sa 3 litre trusu, premiešajú sa a nechajú sa variť dva dni. Potom sa do nádoby naleje desať litrov vody, 1 liter pripravenej infúzie a 1 pohár popola – hnojivo je pripravené na použitie.

Malinové kríky môžete pestovať bez toho, aby ste ich rozdelili na mladé a zrelé. Stačí použiť podväzok, ktorý pomôže mladým a dospelým výhonkom nezasahovať do rastu a vývoja..

Malinový úkryt na zimu

zrelé výhonky sú narezané na koreň a mladé vetvy sú jemne naklonené k zemi, pripevnené drôtenými konzolami a izolované

Na konci zberu plodov sú zrelé výhonky vyrezané pri koreni a mladé vetvy sú jemne naklonené k zemi, upevnené drôtenými konzolami a izolované. Ako krytinu môžete použiť tenké vetvy kríkov a stromov, smrekové vetvy, kúsky plachty, akýkoľvek materiál, ktorý pomôže udržať teplo. Ak je taký kryt pokrytý silnou vrstvou snehu, potom to určite zachráni malinové kríky pred mrazom.