Pestovanie malín: výsadba, starostlivosť, kŕmenie

Pestovanie malín: výsadba, starostlivosť, kŕmenie

Väčšina z nás považuje maliny nielen za chutné bobule, ale aj za liek na mnohé choroby a bolestivé symptómy. Pri nachladnutí môžu maliny zmierniť bolesť hrdla a môžu normalizovať horúčku. Maliny môžu tiež zmierniť alebo vyliečiť mnohé nepohodlie súvisiace s tráviacim systémom (zápal žalúdka, pálenie záhy, peptický vred, nevoľnosť a ďalšie). Toto bobule obsahuje obrovské množstvo vitamínov a ďalších živín..

Každý trpezlivý a milujúci letný rezident bude môcť na svojom pozemku pestovať maliny. Ak chcete získať dobrú úrodu, musíte dodržiavať všetky odporúčania skúsených záhradníkov a neporušovať pravidlá starostlivosti o malinový strom. To vám poskytne vynikajúcu úrodu na nasledujúcich pätnásť rokov..

Výsadba malín

Aby bola úroda malín v tej istej oblasti vysoká už mnoho rokov, musíte začať so správnou výsadbou kríkov.

Aby bola úroda malín v tej istej oblasti vysoká už mnoho rokov, musíte začať so správnou výsadbou kríkov..

Dôležitý je aj čas pristátia. Skorá jar (marec) alebo neskorá jeseň (november) je najlepší čas. Malo by sa vziať do úvahy, že miesto by malo byť dobre osvetlené, ale malo by byť prítomné aj ľahké zatienenie..

Ideálne je zasadiť kríky malín po siderátoch alebo obilninách a v žiadnom prípade po paradajkách a zemiakoch. Po takýchto zeleninových rastlinách môže byť rast a vývoj malinových kríkov otázny..

Na sadeniciach pripravených na výsadbu musíte odrezať celú listovú hmotu. Medzi pristávacími otvormi je potrebné nechať najmenej pol metra a medzi radmi o niečo viac ako jeden a pol metra. Takéto úzke pruhy majú svoje výhody. Počas údržby rastlín a zberu budete mať voľný prístup do kríkov. Každá sadenica zasa dostane potrebné množstvo svetla a vzduchu..

Otvory pre sadenice (hlboké 40 centimetrov) je potrebné naplniť zmesou kompostu a popola. Mladá sadenica sa vloží do jamy a posype sa záhradnou pôdou alebo humusom, pričom koreňový krček zostane nezakrytý. Nové výhonky sa teda vytvoria rýchlejšie..

Ihneď po výsadbe sa sadenice hojne zalejú. Každá rastlina bude potrebovať asi dva litre vody. Ďalším krokom je mulčovanie a prerezávanie. Mulč udržiava potrebnú pôdnu vlhkosť a chráni pred burinou. Prerezávanie sa vykonáva čo najviac, pričom na každej sadenici zostanú najmenej tri púčiky.

V ďalšej sezóne budú všetky vetvy prvého roku života orezané (rezané takmer na samotnú zem) a zostanú iba mladé výhonky. Takéto prerezávanie mladých sadeníc prispieva k ich lepšiemu zakoreneniu a rozvoju koreňového systému. Od toho bude závisieť vývoj celej rastliny, čo znamená kvalitu a množstvo plodiny.

Odporúča sa zasadiť akékoľvek sideráty medzi rady malinových kríkov (na jeseň). Na začiatku jari bude potrebné pokosiť všetky plodiny, ktoré sa objavili, a použiť ich ako mulčovaciu vrstvu v celom maline.

Starostlivosť o maliny

Maliny milujú rast v poréznych, ľahkých a vlhkých oblastiach zeme.

Maliny milujú rast v poréznych, ľahkých a vlhkých oblastiach zeme. Nie každý farmár môže poskytnúť svojej maline takú pôdu. Mulčovanie však pomôže vyriešiť všetky problémy. Táto vrstva sa stane nielen ochranou záhonov, ale aj potravou pre rastliny..

Ako prvú vrstvu môžete použiť staré noviny. Noviny lemujú celý povrch zeme medzi kríkmi malín. Potom sa na vrch vyleje všetok dostupný organický odpad – tráva, slama, malé konáre stromov a kríkov, drevný odpad (piliny alebo hobliny), potravinový odpad.

Aby boli maliny každú sezónu veľké, je potrebné kríky pravidelne strihať. Na konci sezóny dacha musíte odrezať všetky vetvy, ktoré sa chovali na úroveň pôdy. Nezabudnite sa zbaviť mladého rastu. Po prerezaní by každá malinová sadenica mala mať dva až päť najsilnejších a najsilnejších výhonkov..

Aby sa dlhé malinové vetvy neohýbali pod hmotnosťou bobúľ, je možné vyrobiť ďalšie podpery. Môžu to byť drevené stĺpiky pozdĺž okrajov postelí, ktoré sú spojené drôtmi pozdĺž všetkých rastlín. Tento dizajn poskytne dobrý prístup k kríkom pri starostlivosti o ne. Stonky sa nebudú nakláňať, mulčovanie bude možné bez problémov zavlažovať, kŕmiť a aktualizovať.

Kŕmenie malinami

V prvých rokoch života, keď rastliny naberajú na sile a ich tvorba pokračuje, bude potrebné ďalšie kŕmenie vo forme organických hnojív.

V prvých rokoch života, keď rastliny naberajú na sile a ich tvorba pokračuje, bude potrebné ďalšie kŕmenie vo forme organických hnojív. Mulčovacia vrstva dáva svoje pozitívne výsledky, ale na mladé kríky to nestačí..

Na jar môžete pre aktívny rast a vývoj pridať jednu z možností kŕmenia:

  1. Kurací trus (1 kilogram) sa zmieša s vodou (1 veľké vedro) a nechá sa 24 hodín lúhovať. Jeden liter tejto infúzie sa pridá k 10 litrom vody a zaleje sa pod každým kríkom.
  2. Bylinná infúzia sa zmieša s infúziou hnoja v rovnakých pomeroch. Toto tekuté hnojivo sa aplikuje na vlhkú pôdu.

U mladých výhonkov sa odporúča postriekať roztokom s účinnými mikroorganizmami. Bude to nielen vynikajúce hnojivo, ale aj profylaxia proti infekčným a hubovým chorobám..

Na jeseň je vhodné kŕmiť maliny komplexným hnojivom. Na jeho prípravu budete potrebovať veľký kontajner (drevený alebo kovový sud), ktorý je naplnený rôznymi organickými látkami (asi o 60-70 percent): vrcholy z čerstvej trávy alebo zeleniny, drevený popol (1,5 šálky), seno alebo slama, kura trus, jeden a pol pohára cukru (alebo džemu), malý kúsok kriedy a nalejte teplú vodu po okraj.

Fermentačný proces prebieha do 10 dní. Ak chcete použiť vrchný obväz, musíte zriediť 0,5 litra hotovej infúzie 10 litrami vody. Každý krík maliny bude potrebovať 3 litre tohto hnojiva..

Video – ako pestovať veľké a sladké maliny

Ako pestovať veľké a SLADKÉ malinyAko pestovať veľké a SLADKÉ maliny