Prerezávanie jahôd na jeseň a príprava na zimu

Prerezávanie jahôd na jeseň a príprava na zimu

Po skončení obdobia plodenia si kríky stále vyžadujú starostlivosť, od toho závisí kvalita zberu v ďalšej sezóne. Na získanie dobrej úrody musí byť rastlina dobre pripravená na zimné obdobie..

Vlastnosti starostlivosti o kríky jahôd po zbere

Vlastnosti starostlivosti o kríky jahôd po zbere

Potom, čo sa plody prestanú objavovať, kríky neprestanú napájať a kŕmiť, sú pripravené na zimné obdobie, prebytočné antény sa odstránia. Vďaka tejto starostlivosti môžete v nasledujúcej sezóne získať vysokokvalitnú úrodu. Rastlina zároveň zostáva zdravá, nie je vystavená škodcom a úspešne prežíva chlad..

Kríky, ktoré majú silný vzhľad, sú schopné prežiť aj v najťažšom chladnom počasí, preto je v suchom počasí potrebné zabezpečiť im kvalitné zalievanie a kŕmenie. Rastlinu v suchom počasí v polovici deviateho mesiaca prihnojte. Tento proces je obzvlášť dôležitý pre mladé rastliny, aby priaznivo prežili zimu..

Na prípravu vrchného obväzu sa 1 časť diviny a polovica pohára popola zriedi v 10 litroch vody. Pod každý krík nalejte až 500 mililitrov roztoku. Ako vrchný obväz sa používa aj vermikompost a minerálne prvky. Na desaťlitrové vedro vody pridajte 2 polievkové lyžice superfosfátu a nitroammofosky, jednu časť divozelu, 250 gramov popola a 30 síranu draselného. Pod každý krík sa nanesie až 50 mililitrov kompozície..

Prerezávanie kríkov jahôd na jeseň

Prerezávanie kríkov jahôd na jeseň

Na začiatku alebo v polovici ôsmeho mesiaca sú staré listy odrezané. Rastlina je zároveň schopná zažiť menší stres, tento proces zvyšuje výnos. Aby ste sa o tom presvedčili, môžete nechať jednu posteľ bez prerezávania a na druhej odstrániť listy, potom sa pozrieť na výsledky a vyhodnotiť ich..

Ako správne orezávať jahody

Po uplynutí hlavného obdobia plodenia začnú odstraňovať staré listy pomocou nožníc alebo strihacích nožníc. Dôležité je však neodstraňovať príliš veľa zelene. Odreže sa iba samotný list a stonky z nich zostanú, pričom bod rastu zostane nepoškodený a objavia sa nové mladé zelené listy. Fúzy musia byť tiež orezané. Túto prácu je možné kombinovať s uvoľňovaním pôdy, zatiaľ čo burina je povrchovo odrezaná a korene hnijú a pôsobia ako hnojivo.

Po dokončení všetkých prác sa kríky dôkladne zalejú, pokryjú popolom a pridá sa mulč. Ihly sa používajú ako mulčovací materiál pre jahody, ale ak tam nie sú, môžete si vziať listy alebo slamu.

Príprava jahôd na zimu: čo a kedy pokryť postele

Príprava jahôd na zimu: čo a kedy pokryť postele

Po prvých mrazoch v neskorom jesennom období začnú ukrývať jahodové kríky. Najvhodnejším krytom pre kríky je sneh. Vzhľadom na množstvo a teplú zimu nie je k dispozícii žiadny ďalší prístrešok, mulčovací materiál úplne stačí.

Ak sú mrazy príliš silné a nie je sneh, jahody vyžadujú úkryt. Na to môžete použiť smrekové vetvy, mladé sú úplne zatvorené a staré kríky sú pokryté kruhom. Tento prístrešok zabraňuje výskytu hlodavcov a škodcov..

V niektorých prípadoch sa ako úkryt používa slama, listy alebo vrcholy rôznych rastlín. Malo by sa však pamätať na to, že myši a iní škodcovia môžu v takýchto materiáloch začínať, lístie je zhutnené a prívod vzduchu k rastlinám je obmedzený, v dôsledku čoho sa objavuje potešenie. Kríky tak môžu byť úplne poškodené a odumrieť..

Smrekové vetvy sú považované za najvhodnejší materiál a aby sa zlepšil tok vzduchu k rastlinám, môže byť pod neho umiestnené kefy. Na skrytie kríkov jahôd môžete použiť aj špeciálny materiál, agrotex alebo spandbod, jeho hustota by mala byť 60 g / m2. Na to sú na mieste postavené špeciálne oblúky, na ktoré je natiahnutý krycí materiál.

Materiál je priedušný, takže jahodové kríky nebudú hniť a kaziť sa. Je však potrebné mať na pamäti, že pre takýto materiál je nevyhnutné vytvoriť rám, je zakázané ho jednoducho rozložiť na postele. Na miestach, kde sa tkanina dotkne pôdy, zem zamrzne ešte viac a konštrukcia oblúkov pomôže zabrániť tomuto procesu..

Pri správnej jesennej starostlivosti a úkryte rastliny pred zimným obdobím v súlade s podnebím vás kríky potešia silnou a bohatou úrodou..

Varenie jahôd na zimu (video)

Varenie jahôd na zimu – 6 akrovVarenie jahôd na zimu - 6 akrov