Príprava ríbezlí na zimu

Príprava ríbezlí na zimu. Starostlivosť o ríbezle na jeseň: prerezávanie kríkov a obrábanie pôdy

Ríbezle je trváca bobuľovitá rastlina, ktorú nájdete v každej letnej chate alebo v záhrade. Starí aj malí vedia o výhodách a liečivých vlastnostiach týchto bobúľ. Medzi záhradníkmi je kultúra veľmi obľúbená pre svoju schopnosť odolávať mrazivým zimám a rásť takmer v akejkoľvek pôde. Rastlina je nenáročná na starostlivosť, nevyžaduje osobitnú pozornosť a veľa času na údržbu. Pri pravidelnom zalievaní, vrchnom obliekaní a starostlivosti o pôdu sú ríbezle schopné prinášať ovocie a prinášať veľké a kvalitné úrody v priemere jednu a pol až dve desaťročia. Za priaznivých podmienok niektoré odrody rastú až do dvoch metrov na výšku a poskytujú celú vitamínovú komoru bobúľ.

Vzhľadom na svoju nenáročnosť kultúra bobúľ položí určitý počet ovocných pukov aj bez náležitej starostlivosti a poskytne určitý druh minimálneho výnosu. Ak necháte rast a vývoj bobuľovitých kríkov na náhodu, potom budú ročné výnosy stále menej a chuťové vlastnosti plodov budú na najnižšej úrovni. V dôsledku toho sa plodenie po niekoľkých rokoch zastaví a ker bude potrebné vytrhnúť. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné na jeseň sa postarať o kríky ríbezlí a vykonať včasné prípravné opatrenia na priaznivé zimovanie rastlín.

Jesenné prerezávanie kríkov ríbezlí

Jesenné prerezávanie kríkov ríbezlí

Po opadaní listov sa odporúča prerezávanie. Trimble:

  • Zlomené a poškodené konáre.
  • Choré konáre.
  • Čierne vetvy staršie ako 5 rokov.
  • Koreňové jednoročné výhonky (zostanú 3-4 najsilnejšie nulové výhonky).
  • Vrcholy zvyšnej nuly strieľa.
  • Výstrely rastú smerom do centra.
  • Vetvy bez vetvenia.

Na tento postup sa zvyčajne používajú záhradnícke nožnice alebo ostrý nôž, ako aj píla na pílu (pre hrubé konáre). Prerezávanie sa vykonáva každý rok na jeseň a prispieva k úplnému rozvoju plodín ríbezlí a bohatej úrode bobúľ.

Jesenné obrábanie pôdy

Príprava kríkov ríbezlí na zimu zahŕňa aj špeciálne obrábanie pôdy pod kríkmi, ktoré sa musí vykonať aj po opadaní listov. Pre bobuľové plodiny je veľmi dôležité, aby bola pôda vlhká a aby sa jej priepustnosť vzduchu iba zvyšovala. Také podmienky pre rastliny je možné vytvoriť uvoľnením a vykopaním pôdy na mieste, ako aj aplikáciou mulčovacej vrstvy..

  Tis ukázal

Kopanie pôdy

Kopanie je tiež potrebné na zavedenie rôznych obväzov do pôdy.

Pozemok v blízkosti kríkov ríbezlí sa odporúča vykopať iba vtedy, ak je v pôde veľa bahna alebo je pôda ťažká a silne zhutnená. Na lôžkach s ľahkou pôdou bude stačiť uvoľnenie do malej hĺbky.

Kopanie je tiež potrebné na zavedenie rôznych obväzov do pôdy. Napríklad na jeseň ide o hnojenie s obsahom draslíka a fosforu, nie však o dusíkaté hnojivá. Organické hnojenie zavedené v jesenných mesiacoch má priaznivý vplyv aj na bobuľové rastliny..

Uvoľnenie pôdy

Pri uvoľňovaní musíte byť veľmi opatrní, aby ste nepoškodili blízke korene ríbezľových kríkov. Vláknitá koreňová časť bobuľových plodín sa nachádza v priemere v hĺbke desať až štyridsať centimetrov a iba niektoré korene siahajú hlbšie do zeme o jeden a pol metra. Hlavný koreňový systém bobuľovitých rastlín je umiestnený horizontálne a jednotlivé korene rastú v rôznych smeroch od kríka vo vzdialenosti 1,5 až 5 metrov. Vďaka tomuto usporiadaniu koreňového systému ríbezlí sa odporúča uvoľnenie vykonávať opatrne, aby sa omylom nezachytili tenké časti koreňov.

Optimálna hĺbka uvoľnenia priamo pod plodinou je 5-8 cm, za priemerom koruny ríbezlí-10-15 cm. Najvhodnejšími nástrojmi pre tento postup sú ručné rozrývače pôdy, hrable, motyky, motyky a záhradné vidlice..

Mulčovacie postele z ríbezlí

Treťou povinnou etapou jesenného obrábania pôdy je jej mulčovanie. Takáto užitočná ochranná vrstva s hrúbkou asi 10 cm pozostáva iba z čerstvých organických látok (letnú vrstvu je potrebné odstrániť) – to sú piliny, potravinový odpad, plevy zo semien, rašelina, kompost, sekaná slama. Je pravda, že pri slame sa môžu objaviť myši, ktoré priťahuje jej aróma..

Mulčovacia vrstva zahreje koreňový systém ríbezľových kríkov pri silných mrazoch a pomôže udržať potrebnú vlhkosť pôdy na dlhé obdobie..

Kultivácia pôdy vo forme kopania a uvoľňovania pomáha zbaviť sa rôznych škodcov, ktorí zostávajú na zimovanie v zemi pod kríkmi ríbezlí v blízkosti koreňovej časti. Na začiatku jari môžu spôsobiť značné škody na plodinách a nechať záhradníkov bez úrody. Aby nezvaní hostia neprišli do postelí bobúľ skoro na jar, je potrebné zbaviť sa mulča, ktoré ležalo pod kríkmi celé leto na jeseň. Môže byť použitý na kompost alebo jednoducho sušený a spálený. Ale vrcholy, ktoré zostali z cesnaku, by nemali byť vyhodené, ale nakrájané a rozptýlené v blízkosti kríkov. Vystraší mnoho škodcov z bobuľových výsadieb..

  Kórejská jedľa

Ak sa tieto jesenné akcie vykonávajú pravidelne a včas, potom ríbezle na mieste prinesú bohatú úrodu v každom letnom období..

Príprava kríkov ríbezlí na zimu (video)

Príprava kríkov ríbezlí na zimuPríprava kríkov ríbezlí na zimu