Tis

Tis: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie, fotografie a druhy

Tis (Taxus) je pomaly rastúci ihličnatý strom alebo ker z čeľade tisovitých. Rod má osem druhov rastlín, z ktorých tri sa nachádzajú v Ázii, štyri v severnej časti amerického kontinentu a jeden v Afrike a Európe. Zvláštnosťou tisu je jeho vysoká dekoratívnosť, ktorú používajú krajinní dizajnéri na úpravu pozemkov a území domácností. V prírodnom prostredí je tis veľmi vzácny..

Popis stromu tisu

Tis, zapísaný v Červenej knihe, pozostáva zo silného kmeňa vysokého cez 20 m a hrubého asi 4 m, pokrytého šupinatou kôrou červenohnedého odtieňa. Výška kríkových druhov tejto kultúry dosahuje 10 m. Koruna môže byť úhľadná vajcovitá alebo valcovitá, ale najčastejšie pozostáva z niekoľkých vrcholov. Na mnohých výhonkoch sú ploché ihly tmavozelenej farby, jemné a príjemné na dotyk, a na samičích rastlinách sú tiež červené plody – bobule.

Drevo tejto ihličnatej rastliny je vďaka svojej neobvyklej tvrdosti a obsahu v zložení veľkého počtu fytoncídov považovaných za veľmi cenné, silné a vysoko kvalitné, ktoré chránia domov a jeho obyvateľov pred rôznymi infekciami. Preto bola rastlina použitá pri stavbe domov a nábytku a ľudia ju nazývali „nogo-strom“. V dnešnej dobe je tis pod ochranou štátu. V záhradnej kultúre je ihličnatá dlhá pečeň veľmi obľúbená a žiadaná, pretože sa môže stať skutočnou ozdobou záhrady a zaujať svoje právoplatné miesto v akejkoľvek oblasti. Je dôležité vedieť, že v tieni tolerantnom a nenáročnom tisu absolútne všetky časti obsahujú toxické látky.

Výsadba tisu na otvorenom priestranstve

Výsadba tisu na otvorenom priestranstve

Kedy zasadiť tis

Doba výsadby závisí od existujúcich klimatických podmienok a od druhu zakúpenej sadenice. Najpriaznivejšie obdobie je od 20. augusta do 31. októbra. V oblastiach s chladným podnebím sa odporúča tis vysádzať na slnečnom mieste na konci letnej sezóny alebo v prvom jesennom týždni. To isté platí pre sadenice s otvoreným koreňovým systémom. U mladých rastlín s uzavretým koreňovým systémom a v teplom podnebí sa výsadba môže vykonávať v polovici septembra – októbra alebo počas celého vegetačného obdobia..

Miesto výsadby mladého stromu by nemalo byť vystavené studeným nárazom vetra a prievanu, najmä v prvých 2 rokoch.

Tis môže rásť na úrodnej a chudobnej pôde, ale pre plný rozvoj je potrebné poskytnúť mu ľahkú a dobre odvodnenú pôdnu zmes obsahujúcu všetky užitočné zložky. Vynikajúcou pôdou bude zmes pozostávajúca z listovej alebo sodnej pôdy (3 diely), riečneho hrubého piesku (2 diely), rašeliny (2 diely). Neodporúča sa vyberať oblasť s nadmernou vlhkosťou a vysokou kyslosťou..

  Pestovanie malín podľa Sobolevovej metódy

Vlastnosti výsadby tisu

Pri výsadbe niekoľkých rastlín (napríklad na pestovanie živého plotu) sa pripraví priekopa hlboká 60-70 cm. Na jednu sadenicu sa používa výsadbová jama s hĺbkou asi 70 cm a šírka by mala byť väčšia ako hlinená. kóma (asi o 15-20 cm). Interval v živom plote je 50-70 cm, pri normálnej výsadbe-najmenej 1,5-2 m medzi dvoma sadenicami.

Na dne výsadbovej jamy musí byť prítomná drenážna vrstva hrubá asi 20 cm, môžete použiť rozbitú tehlu, drvený kameň alebo hrubý riečny piesok. Odporúča sa zmiešať úrodnú pôdu z jamy s akýmkoľvek minerálnym obväzom (napríklad Kemira-wagon alebo Nitroammofosk).

Sadenica s vlhkou zemitou hrudkou sa umiestni do výsadbovej jamy a pokryje sa výživnou zmesou pôdy, po ktorej sa zem mierne zhutní. Koreňový krček musí zostať na úrovni povrchu pôdy.

Prvá hojná zálievka sa vykonáva bezprostredne po výsadbe. Pôda v kruhu blízko kmeňa musí byť pokrytá mulčovacou vrstvou, ktorá bude pozostávať z rašeliny alebo zhnitého kompostu.

Tisová záhradná starostlivosť

Tisová záhradná starostlivosť

Celá starostlivosť o tis nie je ťažká a nezaberá veľa voľného času. Zvládne to aj začiatočník v záhradníctve..

Zalievanie

Pravidelná a bohatá pôdna vlhkosť v kruhoch blízko kmeňa (raz za tridsať dní) je potrebná iba pre mladé stromy a kríky v prvých troch rokoch po výsadbe. Každá plodina bude potrebovať asi 1-2 vedrá vody. Počnúc štvrtým rokom sú rastliny považované za dospelé a schopné sa vyrovnať s nedostatkom vlahy samy pomocou prírodných zrážok a silného koreňového systému, ktorý siaha hlboko do zeme. V suchých a veľmi horúcich obdobiach môžu vodné procedúry vo forme kropenia koruny uľahčiť život rastlinám.

Pôda

Po navlhčení pôdy sa odstránia buriny a vykoná sa hlboké uvoľnenie, približne 10-15 cm do hĺbky. V prvých troch rokoch sú tieto postupy obzvlášť dôležité pre rastliny, pretože potrebujú kyslík, ktorý môže preniknúť do koreňov iba cez ľahkú pôdu..

  Nástroje na prerezávanie stromov a kríkov

Kontrola buriny umožňuje nielen odstraňovať škodlivé rastliny, ale tiež bojuje proti škodlivému hmyzu, ktorý ich obýva. Aby ste ušetrili čas, odporúča sa pokryť zem v kruhu kufra desaťcentimetrovou vrstvou pilín, borovicového ihličia alebo rašeliny.

Top dressing a hnojivá

Komplexné minerálne hnojivá sú potrebné pre plodiny pravidelne raz ročne. Na každý štvorcový meter záhradnej plochy sa odporúča pridať 100 g Kemira-wagon alebo 70 g Nitroammofosky.

Prerezávanie

Prvé sanitárne alebo formatívne prerezávanie bude potrebné až od tretieho alebo štvrtého roku po výsadbe. Skúsení záhradníci odporúčajú odrezať nie viac ako jednu tretinu výhonkov, aby vytvorili korunu, ale poškodené alebo mŕtve vetvy musia byť úplne odrezané. Najlepší čas na prerezávanie je prvé aprílové dni..

Prenos

Proces transplantácie a výsadby sadenice je identický. Priaznivý čas na transplantáciu je druhá polovica jari, keď sa pôda v záhradnej oblasti dobre zahreje. Po dokončení postupu sa rastliny zalejú vodou a mulčujú..

Tis v zime

Tis v zime

Koniec opadu listov je začiatkom jesenných preventívnych opatrení. Postrek fungicídnym roztokom ochráni dospelý tis pred výskytom škodcov a chorôb. Mladé plodiny, konkrétne ich kruhy blízko stonky, by mali byť pokryté vrstvou suchého lístia alebo rašeliny hrubou asi sedem centimetrov..

V oblastiach so silnými mrazmi a malým množstvom snehu sa odporúča tis na zimu zabaliť lutrasilom alebo iným krycím materiálom. Krycí materiál sa nanáša na vopred pripravený kovový rám umiestnený nad rastlinami. Skúsení záhradníci neodporúčajú používať na tieto účely pytlovinu, strešný materiál a plastové fólie..

Choroby a škodcovia

Ako preventívne opatrenie sa odporúča každoročne ošetrovať rastlinu a kruh kmeňa špeciálnymi dezinfekčnými roztokmi (napríklad Nitrafen alebo Karbofos). Na boj proti škodcom, ktorí sa už objavili (napríklad žlčníkové mláďatá, pochvy tisu, naberačka, borovicová naberačka), je potrebné použiť Rogor. Postrek týmto roztokom by sa mal vykonať dvakrát v intervale 10-12 dní..

Známky prítomnosti škodlivého hmyzu na tise sú vzhľad žltých ihiel a suchých konárov, ako aj padanie ihiel a výhonkov.

Dôvody pre výskyt takých chorôb, ako je fusárium, phomosis, hnedý shute, nekróza, sú mechanické poškodenie povrchu kmeňa a výhonkov, hliny a mokradí pre pestovanie rastlín, nedostatok drenáže. Kontrolné metódy – ošetrenie biofungicídmi a postrek roztokmi obsahujúcimi meď na jar a na jeseň.

  Jarné spracovanie jahôd

Reprodukcia tisu

Reprodukcia tisu

Propagácia semien

Táto metóda je dosť náročná a namáhavá a používa sa hlavne na šľachtenie nových odrôd rastlín. Materiál osiva si zachováva svoje vlastnosti štyri roky. Najlepšie je zasiať semená bezprostredne po zbere na jeseň. Aby sa zachovala vysoká klíčivosť počas jarnej výsadby, musia sa semená po zbere uchovávať 6 mesiacov v chladných podmienkach s teplotou 3-5 stupňov Celzia. V marci sa osivo zaseje, pokryje polyetylénom a nechá klíčiť 50-60 dní v skleníku. Bez stratifikácie sadeníc budete musieť počkať dva roky.

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezky sa odrežú z výhonkov vo veku 3-5 rokov. Priemerná dĺžka je 15-20 cm, Na ich spodnej časti je potrebné odstrániť ihly a rezanie znížiť na roztok so stimulátorom rastu. Výsadba sa vykonáva v piesčito-rašelinovom substráte na jeseň alebo na jar a ponechá sa, kým sa neobjaví vlastný koreňový systém (asi 3-4 mesiace), potom sa presadí na trvalé miesto (ak bol rez v krabici alebo skleníku) ). Mladé plodiny budú potrebovať na zimu úkryt..

Druhy a odrody tisu

Tis kanadský – zimovzdorný ležiaci strom, odrody – Aurea, Pyramidalis.

Špicatý tis – dosahuje výšku 20 m, odrody – Nana, Minima, Farmen, Kapitata.

Krátkolistý tis – dorastá do výšky 25 m.

Bobule tisu – jej odrody Erecta, Nissens Corona.

Stredný tis – odolný voči mrazu a suchu, odrody – Sabian, Ward, Grandifolia.

Tis je vynikajúci strom, ľahko sa pestuje a pestuje (video)

Tis je ideálny ker na tvarovanie a živé ploty. Môžete strihať, ako chceteTis je ideálny ker na tvarovanie a živé ploty. Môžete strihať, ako chcete