Základné požiadavky na jarnú výsadbu tuje

Správna výsadba, starostlivosť a prerezávanie západnej tuje na jar

Thuja je vždyzelený člen rodiny Cypress. Tento strom prišiel do Ruska z území Ameriky a východnej Ázie. Vo svojom druhu thuja rozlišuje 6 typov. Do našich drsných zimných podmienok je mrazuvzdorná západná thuja najvhodnejšou možnosťou. Je najrozšírenejší v záhradných pozemkoch Ruska. Jalovec a západná thuja majú veľa podobností: obe rastliny sú odolné, obe patria k ihličnanom. Thuja sa používa hlavne na dekoratívne účely. Rastie dobre na takmer akejkoľvek časti záhradného pozemku, pretože je to nenáročná rastlina, o ktorú sa treba starať..

Jalovec aj thuja z nich dokonale podliehajú tvorbe rôznych dekoratívnych geometrických tvarov. Z nich záhradníci vytvárajú kompozície vo forme lopty, pyramídy, kužeľa, stĺpca. Odtiene ihličia borievky a tuje sú pozoruhodné svojou rozmanitosťou. Rastliny môžu byť zelené, bronzové, smaragdové, zlaté alebo striebristé..

Jediným rozlišovacím znakom thujy od ostatných ihličnatých náprotivkov je absencia ihiel. Ich miesto zaujímajú špeciálne váhy, ktoré sa navzájom tesne prekrývajú. Thuja môže dosiahnuť výšku asi 10 metrov. Thuja môže byť svojim spôsobom aj nízko rastúcou rastlinou, ktorá je obzvlášť cenená pre schopnosť vytvárať z nej komplexné záhradné kompozície nízkej výšky..

Najbežnejšie druhy západnej thujy

Najbežnejšie druhy západnej thujy

Thuja, západný Brabant

Jedná sa o vysoký strom, ktorý v pomerne krátkom čase dosahuje výšku asi 5 m. Rastie v krásnom stĺpcovom tvare. Rastlina je v starostlivosti nenáročná: môže rásť v akejkoľvek časti záhrady, dobre znáša zimu. Thuja Brabant môže rásť na slnku aj v tieni. Kvitnutie sa pozoruje od apríla do mája. Výsledkom kvitnutia sú vajcovité šišky hnedého ovocia. Na jeseň púčiky dosiahnu zrelosť. Ak však podnebie predpokladá náhle zmeny chladu a tepla, potom je v takýchto podmienkach výsadba thujy Brabant nežiaduca. Takéto zmeny teplotných podmienok vedú k skorému toku šťavy..

Thuyu Brabant je vysadený na jar. Pôda by mala byť úrodná a dobre zvlhčená. Chudobné pôdy povedú k tomu, že tuja nevytvorí bujnú korunu, ale bude hojne prinášať ovocie. Zmes na výsadbu je možné pripraviť nezávisle, pričom sa zachovajú pomery 1: 1: 2 (jedna časť rašeliny, jedna časť piesku, dve časti trávy). Do výsadbovej jamy musí byť umiestnená dobrá vrstva drenáže..

  Záhradnícky asistenti v lekárni a železiarstve

Predtým, ako počas predaja dostanete tuje z nádoby, v ktorej rástla, treba hlinenú hrudku dobre navlhčiť. Tým sa zabezpečí, že koreňový systém rastliny nebude narušený. Pri výsadbe by koreňový golier thujy mal zostať na úrovni povrchu pôdy; nemal by byť pochovaný. Vysadenú tuju je potrebné dobre zalievať. Zalievanie sa ďalej vykonáva vedrom po dobu jedného týždňa počas mesiaca. Thuja dobre reaguje na uvoľnenie pôdy, ktoré sa vykonáva do hĺbky nie viac ako 10 cm. Na jar sa suché mŕtve časti rastliny prerezávajú.

Ak rastlina ešte nemá rok, bude potrebné ju na zimu izolovať. K tomu použite špeciálny papier alebo smrekové vetvy. Na záhradnom pozemku je vysadená tují Brabant, aby vytvorili živý plot. Každý exemplár je umiestnený vo vzdialenosti asi 0,5 m od seba. Ak budete pravidelne strihať vrchol stromu, bude aktívne rásť do strán, čím vznikne hustý živý plot..

Thuya Smaragd

je ihličnatý zástupca rastlín s výrazným kužeľovitým tvarom a hustou korunou.

Je to tiež ihličnatý zástupca rastlín s výrazným kužeľovitým tvarom a hustou korunou. Dorastá do výšky 5 m. Ihly majú vysoké dekoratívne vlastnosti. Je hustá, tmavozelená farba. Thuja Smaragd rastie veľmi pomaly, ale v zime zostáva rovnako sýto zelene ako v lete. Thuju je potrebné zasadiť do dobre zvlhčenej úrodnej pôdy. Rastline je ďalej zaistené výdatné zalievanie. Thuja Smaragd sa používa v záhrade na účely zónovania.

Časté prerezávanie tento druh tuje neohrozuje, pretože rastie veľmi pomaly, ako do šírky, tak aj do výšky. Je dôležité mať na pamäti, že thuja Smaragd zle znáša letné horúčavy a suchú pôdu, preto musí byť zem v teplom období pravidelne a hojne navlhčená. Thuja Smaragd rastie najlepšie v dobre osvetlenom prostredí, ale znáša aj ľahký polotieň..

Thuja sa bojí prievanu a mladú rastlinu je lepšie chrániť na jar pred slnečným žiarením krycím materiálom. Na tento účel sa používajú smrekové vetvy alebo pytlovina. Smaragd je vhodný tak na vytvorenie hustého živého plota, ako aj na pestovanie ako jednotlivé vzorky. Tento druh thujy sa dobre hodí na rezanie a vytváranie rôznych geometrických tvarov..

  Borovica je ťažká alebo žltá

Thuja western Columna

Je to ihličnatá rastlina s vysokým rastom (asi 6-7 m) a stĺpcovou korunou.

Je to ihličnatá rastlina s vysokým rastom (asi 6-7 m) a stĺpcovou korunou. Thuja si zachováva svoju bohatú tmavozelenú farbu po celý rok. Rastlina je nenáročná na pestovateľské podmienky, môže rásť aj na okrajových pôdach. Na jeho dobrý rast stačí iba konštantná vlhkosť pôdy. Rastlina nereaguje dobre na priame slnečné svetlo a sucho, preto je lepšie zasadiť ju do tieňa. Rastlinu zastrihnite podľa potreby. Z jeho koruny sa zvyčajne tvoria stĺpcové figúrky..

Na konci jesene, pred nástupom zimného chladného počasia, musí byť mladá tuja Columna chránená krycím materiálom, aby sa na jar nespálila. Používa sa ako na vytvorenie živého plotu, tak ako jednotlivé kópie na ozdobu a zónovanie záhradného priestoru..

Thuja western Holmstrup

Je to ihličnatý strom s priemernou výškou (asi 3-4 m). Ihly takého stromu sú husté. Samotná rastlina má stĺpcový tvar. Tuya Holmstrup nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, vyznačuje sa pomalým rastom, preto nepotrebuje strihať často – raz alebo dvakrát ročne. Táto vŕba thuja rastie rovnako dobre na slnečnom aj v tienistom mieste záhrady. Aby sa rastlina pri výsadbe lepšie zakorenila, je potrebné použiť úrodnú pôdu. Prvé dva roky tujové prístrešky na zimu chránia na jar pred spálením od slnka..

Thuja western Globoza

Je to zástupca ihličnatého okrasného kríka, ktorý rastie asi 2 m. Šupiny tejto rastliny menia svoje odtiene v závislosti od sezóny. V lete má bohatý zelený odtieň, v chladnom období je hnedý alebo so sivým odtieňom. Koruna thujy Globoza potrebuje účes raz za dva roky. Možno je to najnáročnejší druh thuja zo všetkých existujúcich. Dobre toleruje tieň a jasné slnko, ako aj sucho a silné mrazy. Je lepšie zasadiť thuju Globoza na úrodnú pôdu a neustále ju zvlhčovať. Koruna tohto druhu tuje je taká svieža, že nevydrží váhu snehovej pokrývky, a preto je potrebné ju uviazať.

  Ako správne sadiť jahody - 4 metódy výsadby

Starostlivosť o thuju

Starostlivosť o thuju

Kompetentná starostlivosť o thuju, zaisťujúca ich dobrý rast, obsahuje nasledujúci súbor povinných činností:

  • Akonáhle je mladá rastlina zasadená do pôdy, odborníci odporúčajú posypať thuju. Zalievanie by malo byť povinné a pravidelné – asi 10 litrov vody na rastlinu každý týždeň. V horúcom suchom lete je zalievanie zvýšené. Niekedy môže jeden strom vyžadovať až 20 litrov vody na zavlažovanie. Pôda potrebuje neustále uvoľňovanie do hĺbky nie viac ako 10 cm.
  • Mladé rastliny sa boja jasného slnečného svetla, preto ich treba na zimu chrániť krycím materiálom. Potom aktívne jarné slnko nepoškodí mladé vetvy rastliny. Inštancie so širokou rozprestierajúcou sa korunou musia byť vybavené podperou alebo rámom, aby sa v zime pod náporom snehu nerozbili.
  • Thuja dobre reaguje na pravidelnú aplikáciu minerálnych komplexných hnojív. Hnojivá sa zriedia vodou v koncentrácii uvedenej v návode na každý konkrétny prípravok.
  • Každú jar sa odporúča tuju prerezať a dať jej korune určitý tvar. Takže strom bude lepšie rásť.
  • Výsadba thujy má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Táto rastlina robí vzduch okolo neho oveľa čistejším a tiež uvoľňuje užitočné fytoncidy..
  • S pomocou tuje môžete v záhrade vytvoriť živý plot, ktorý slúži ako ochrana pred vetrom a prievanom.
  • Tuja pomôže zonovať záhradný priestor.

Ak dodržíte všetky pravidlá pre výsadbu a starostlivosť o tuje, potom sa tieto ihličnaté krásy okamžite stanú hlavnou ozdobou vašej záhrady..

Thuja western – výsadba a starostlivosť (video)

thuja západné pristátie a starostlivosťthuja západné pristátie a starostlivosť