Aké trvalé kvety pre letné chaty kvitnú celé leto

Vytrvalé záhradné kvety kvitnúce celé leto. Popis, druhy. Foto

Letné chaty a kvetinové záhony s viacročnými kvitnúcimi rastlinami môžu milovníkov kvetov svojimi krásnymi kompozíciami niekoľko rokov príjemne prekvapovať a tešiť. Takéto rastliny nepotrebujú každoročnú transplantáciu, väčšina z nich je nenáročná a nenáročná na starostlivosť a údržbu. A tiež výhoda trvaliek v ranom kvitnutí. Z týchto dôvodov mnoho letných obyvateľov a kvetinárstva pestuje trvalé kvety na záhonoch a osobných pozemkoch..

Výhody viacročných kvetov

Hoci jednoročné kvitnúce rastliny vyzerajú jasnejšie, bujnejšie a poskytujú sýte odtiene farieb, trvalky majú svoje pozitívne stránky:

 • Rastliny si zachovávajú svoje dekoratívne vlastnosti počas celej jarnej a letnej sezóny..
 • V závislosti od druhu a odrôd nemusia byť kvety transplantované dva alebo viac rokov, cítia sa skvele a dobre sa vyvíjajú na tom istom mieste..
 • Rastliny dokonale tolerujú ťažké zimy, sezónne zmeny teploty a väčšina z nich je mrazuvzdorná; v období jeseň-zima nepotrebujú osobitnú starostlivosť.
 • Dekoratívne vlastnosti kvitnúcich trvaliek umožňujú ich použitie v kvetinových úpravách (na záhonoch a kvetinových záhonoch) ako hlavné rastliny aj ako sekundárne dekorácie pre skupinové výsadby..
 • Nie je potrebné kupovať sadivový materiál pre tieto rastliny každý rok, čo výrazne šetrí peniaze a čas záhradníka a tiež vám umožňuje pestovať trvalé kvety z vlastného semenného materiálu v nasledujúcich sezónach a zvýšiť počet kvitnúcich oblastí.
 • Sadivový a semenný materiál zozbieraný vo vašej kvetinovej záhrade môžete predať alebo rovnocenne vymeniť za iné rastliny s amatérskymi pestovateľmi kvetov..

Odrody a odrody vytrvalých kvetov

Rozmanitosť druhov a odrôd viacročných rastlín má veľký počet kvetov, z ktorých môžete vytvárať kompozičné majstrovské diela, pretože sa líšia farebnou paletou, tvarom, veľkosťou a výškou. Jedinečné veľkolepé záhony môžu byť viacúrovňové. Kvetinové úpravy môžu kombinovať vysoké, stredne veľké a nízko rastúce viacročné rastliny. Po správnom vysadení rôznych druhov trvaliek na záhon si môžete vychutnať ich krásu počas celého teplého obdobia..

  Nízko rastúce viacročné kvety odolné voči pošliapaniu

Zakrpatené trvalky

Nízko rastúce trvalky sú kvety, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm a kvitnú celé letné mesiace.

Nízko rastúce trvalky sú kvety, ktoré dosahujú výšku maximálne 30 cm a kvitnú celé letné mesiace. Letní obyvatelia najčastejšie vysádzajú floxy, macešky, horec a brčál.

 • Phlox sú plazivé vždyzelené rastliny, ktoré tvoria kvetinový koberec na záhonoch. Nízke plazivé kvety vytvárajú hustú pokrývku vysokú asi 15-20 cm.
 • Macešky sú nenáročné bylinné rastliny, ktoré môžu ozdobiť akúkoľvek oblasť. Paleta farieb počas ich kvitnutia má asi dve desiatky rôznych odtieňov. Dokonale zapadajú do kvetinových úprav rôznych výšok a lahodia očiam ostatných počas letných mesiacov..
 • Hořec – kvitne asi dva a pol mesiaca. Rastlina sa vyznačuje neobvykle krásnymi kvetmi – modro -modrými zvonmi.
 • Brčál je rastlina, ktorá sa najčastejšie používa pri konštrukcii alpského toboganu. Trvalka vyzerá skvele nielen na bežných záhonoch, ale priťahuje pozornosť aj v skalnatých kompozičných štruktúrach v skupine ďalších kvitnúcich rastlín.

Stredne veľké trvalky

Stredne veľké viacročné rastliny dosahujú výšku 50-70 cm.

Stredne veľké viacročné rastliny dosahujú výšku 50-70 cm. Medzi pestovateľmi kvetov sú najobľúbenejšie ružové rádioly, dennice a rebríček.

 • Rhodiola rosea je rastlina, ktorá sa vyznačuje neobvyklými kvetenstvami a oválnymi mäsitými listami.
 • Daylily je záhradná trvalka, v rodine ktorej existuje asi dvadsaťpäť druhov a odrôd. Rastlina je známa svojou schopnosťou rásť na jednom mieste bez transplantácie 10 rokov. V starostlivosti – nie je náročná, priťahuje pozornosť vynikajúcim kvitnutím a arómou.
 • Yarrow je krásna trvalka, ktorej kvety si zachovávajú svoje dekoratívne vlastnosti až do neskorej jesene. Táto záhradná rastlina priťahuje pestrou paletou farieb počas celého obdobia kvitnutia..

Vysoké trvalky

Vysoké trvalky

Vysoké vytrvalé rastliny môžu dosiahnuť výšku jeden a pol metra. Medzi nimi sú slnečnica vŕba, ruža, tricirtis purpl.

 • Slnečnica vŕba kvitne v druhej polovici júla – začiatkom augusta. Rastlina sa používa v skupinových a jednorazových výsadbách..
 • Kmeňová ruža má vysoké stonky s početným súkvetím rôznych odtieňov a tvarov (vrátane froté). Vzhľad rastlín sa veľmi podobá na pivonky. Aktívne kvitnutie trvaliek trvá dlho – od začiatku júna do začiatku novembra.
 • Fialová krása Tricirtis je veľmi podobná ušľachtilým orchideám. Kvitnutie trvá až do prvého mrazu a začína už koncom mája, s nástupom skutočných teplých dní.
  Portulaka

Kvetinárske tipy

Kvetinárske tipy

Aby rastliny na záhone kvitli nepretržite počas celého jarno-letného obdobia, je potrebné vziať do úvahy jednotlivé vlastnosti každej trvalky zvlášť. Skúsení letní obyvatelia a záhradníci odporúčajú vypočuť si tieto tipy:

 • Neodporúča sa vysádzať v blízkosti viacročné rastliny, ktoré sa líšia podmienkami údržby a pravidlami starostlivosti. To záhradníkovi spôsobí veľa nepríjemností a bude zasahovať do vývoja a rastu susedných rastlín..
 • Prvá transplantácia viacročných kvetov by sa mala vykonať iba rok po ich vysadení v kvetinovej záhrade alebo na kvetinovom záhonu. Rastlina by mala mať čas v tomto období zosilnieť a zvýšiť svoju imunitu..
 • Výsadba viacročných kvitnúcich rastlín by nemala byť príliš hustá alebo naopak veľmi vzácna..
 • Miesto pre záhon by malo byť otvorené, aby boli všetky vysadené rastliny viditeľné zo všetkých strán.

Kvitnúce trvalé záhradné kvety (video)

Trvalky. Dobrú sezónu. televízny kanál "Teledom"Trvalky. Dobrú sezónu. televízny kanál