Ako pestovať sadenice petúnie doma

Sadenice petúnií doma: ako pestovať sadenice zo semien, kedy zasiať

Petúnie sú kvitnúce plodiny, ktoré priťahujú milovníkov kvetov množstvom farieb a dlhým obdobím sviežosti. Tieto krásne kvety vyzerajú skvele na terase a lodžii, na parapete v byte a na balkóne. Jedinou ťažkosťou, s ktorou sa mnohí pestovatelia stretávajú, je náročnosť pestovania sadeníc. Ak chcete získať pozitívny výsledok, musíte poznať niektoré tajomstvá tohto procesu, a najmä kedy zasiať semená petúnie pre sadenice.

Lunárny kalendár výsadby petúnie

Aby sa obdobie kvitnutia petúnií začalo na začiatku leta, je potrebné zasiať semená na sadenice vo februári alebo v marci. Podľa kalendára výsevu týkajúceho sa fázy mesiaca sú v týchto mesiacoch priaznivé dni na siatie a tie, v ktorých sa kategoricky neodporúča začať pestovať kvety..

Nemôžete zasiať semená:

  • vo februári – 7, 8, 11, 22, 26
  • v marci – 5, 6, 12, 23, 28

Výsevné dni:

  • vo februári – 2, 13, 14, 15, 16
  • v marci – 14, 15, 20, 21, 22

Ako pestovať sadenice petúnie zo semien

Ako pestovať sadenice petúnie zo semien

Sadivová pôda

Pôda na siatie semien potrebuje výživné a voľné, v zložení – mierne kyslé alebo neutrálne. Pri nákupe hotovej pôdnej zmesi sa odporúča zvoliť univerzálne substráty, napríklad Stender. Pred použitím je potrebné do zmesi pridať perlit (250 g), popol z dreva (päťsto mililitrov), síran draselný a Kemiru (po 1 polievkovej lyžici). Zmes si môžete pripraviť sami podľa jednej z možností receptov. Po zmiešaní ingrediencií sa odporúča zmes preosiať dvakrát – cez hrubé a jemné sito a potom spracovať silným roztokom mangánu.

  • Možnosť 1 – Humus, drn, rašelina (na dve časti) a hrubý piesok (jedna časť).
  • Možnosť 2 – Rašelina (dve časti), záhradná pôda a piesok (po jednej časti).

Výsev petúnií na sadenice

Obyčajné alebo obaľované semená sa odporúčajú kúpiť v spoľahlivých kvetinárstvach alebo škôlkach. Je dôležité uistiť sa, že sú správne uložené a expirované. Na pestovanie petúnií sú vhodné iba čerstvé semená, inak bude klíčivosť veľmi nízka.

Výsadbový drevený alebo plastový box s drenážnymi otvormi vysokými 10-15 cm sa najskôr ošetrí silným roztokom mangánu. Na dno sa naleje vrstva jemnej expandovanej hliny a potom zmes pôdy bez pridania 1,5-2 cm k okraju škatule. Skúsení pestovatelia odporúčajú položiť vrstvu snehu na vrch substrátu na okraje nádobu a mierne ju zhutnite. Na snehovú vrstvu je lepšie zasiať semená. Najlepšie plodiny sú pokryté sklom alebo plastovým obalom. Pri nedostatku snehu sa materiál osiva položí na povrch mokrej pôdy a postrieka sa na vrch z jemného postrekovača. Semená je možné vopred zmiešať s mokrým pieskom, aby sa vytvoril rovnomerný výsev. Nádoby je potrebné uchovávať v teplej (asi 25 stupňoch Celzia) a dobre osvetlenej miestnosti.

  Datura je diablova bylina

Použitie rašelinových tabliet

Použitie rašelinových tabliet

Je lepšie zasiať semená do ochrannej výživnej škrupiny do rašelinových tabliet s priemerom 3,5-4,5 cm. Najprv sa tablety namočia do teplej vody na nasýtenie, potom sa rozložia do výsadbovej nádoby s výškou najmenej 10 cm a do každej sa vloží jedno semeno. Semená navlhčite lekárskou pipetou. Keď je povlak na semenách namočený, a to sa stane asi za 5 minút, odporúča sa rozotrieť ho na povrch tablety. Plodiny sú pokryté sklom a uchovávané v najjasnejšej miestnosti s teplotou 23-25 ​​stupňov.

Tento spôsob pestovania sadeníc eliminuje potápačský postup, uľahčuje starostlivosť a podporuje vyššie percento klíčivosti..

Použitie kaziet s bunkami

Pristávacie kazety s bunkami sú tiež veľmi pohodlné a priestorné. Tieto nádoby sú komerčne dostupné v rôznych veľkostiach a počet buniek v nich je rôzny. Sadenice nevyžadujú zber a nádoby na výsadbu nezaberajú veľa miesta a dajú sa použiť opakovane. Pre petúnie sa odporúča vybrať kazety s výškou najmenej 10 cm. Do každej bunky je možné vložiť rašelinovú tabletu alebo vhodný substrát..

Pravidlá pre nákup sadeníc petúnie

Možno si pestovatelia, ktorí nemajú skúsenosti s pestovaním, budú chcieť kúpiť hotové sadenice petúnie. Potom pri nákupe musíte venovať pozornosť niekoľkým dôležitým bodom:

  • Sadenice by sa mali predávať vo vlhkom substráte;
  • Sadenice by nemali mať zažltnuté listy a sušiace vrcholy;
  • Zarastené sadenice nie sú vhodné na nákup;
  • Je potrebné starostlivo preskúmať sadenice na prítomnosť škodlivého hmyzu, najmä na zadnej strane listových dosiek..

Starostlivosť o sadenice petúnie

Starostlivosť o sadenice petúnie

Teplota

Pri správnom teplotnom režime, ktorý je asi 25 stupňov Celzia, sa sadenice objavia po 5 dňoch. Pri hybridných odrodách petúnií je veľmi dôležitá konštantná teplota, pretože jej zníženie alebo zvýšenie o 1-2 stupne spomaľuje výskyt klíčkov alebo prispieva k predĺženiu mladých rastlín..

  Horúčka

Vetranie

Hneď ako sa objavia hromadné výhonky, plodiny sa musia vetrať každý deň (ráno a večer) a z krytu – krytu sa musí odstrániť kondenzácia. Je potrebné začať zvykať sadenice na čerstvý vzduch od 20 minút denne, postupne pridávať rovnaký čas a znižovať teplotu vzduchu v miestnosti so sadenicami (tiež postupne). Cez deň sa rastliny musia naučiť rásť pri teplote asi 20 stupňov Celzia a v noci – asi 16 stupňov..

Riedenie

Spočiatku sa môže zdať, že sadenice takmer nerastú. Dôvodom je, že mladé rastliny spočiatku vynakladajú všetku svoju energiu na tvorbu koreňového systému. Veľmi skoro vyrastú a budú potrebovať rednutie. Husté plodiny sa odporúča riediť pinzetou.

Požiadavky na osvetlenie

V prvých 5-7 týždňoch potrebujú mladí Seneti nepretržité osvetlenie.

V prvých 5-7 týždňoch potrebujú mladí zmysli nepretržité osvetlenie. Takéto podmienky prispejú k rýchlemu rozvoju sadeníc a skorému kvitnutiu petúnií..

Pretože sa obdobie pestovania sadeníc zhoduje s neúplným denným svetlom v prírode, je potrebné použiť dodatočné osvetlenie, aby v budúcnosti bolo osvetlenie nad sadenicami od 7. do 22. hodiny. Žiarivky alebo iné osvetľovacie zariadenia by mali byť umiestnené asi 20 cm nad výsadbou.

Zalievanie

Frekvencia a objem zalievania musia byť vyvážené, aby v pôde nebol nedostatok alebo prebytok vlhkosti. Bohaté zalievanie môže viesť k hnilobe koreňov a sucho môže viesť k vädnutiu a odumieraniu mladých rastlín..

Odporúča sa polievať sadenice pod koreňom (odkvapkávať) injekčnou striekačkou alebo naliať vodu do panvice (na zavlažovanie dnom). Počas zalievania by sa voda nemala dostať na listy.

Voda na zavlažovanie by mala byť usadená alebo čistená s teplotou rovnajúcou sa teplote vzduchu v miestnosti. Je dobré pridať malé množstvo citrónovej šťavy do vody (tesne pred polievaním).

Priaznivý čas na zvlhčenie pôdy v blízkosti rastlín – ráno v zamračený deň a večer za slnečného počasia.

Top dressing a hnojivá

Po výskyte výhonkov sa postrek uskutoční roztokom ružového mangánu (prvý a druhý týždeň). Po výskyte 3-4 listov – napojené roztokom Kristalonu. Na 10 litrov vody je potrebná 1 polievková lyžica lieku. V budúcnosti je potrebné hnojivá aplikovať 2-3 krát týždenne so striedavou výživou koreňov a listov.

  Ivan čaj (fireweed)

Zber sadeníc

Krompáč je potrebný iba pre sadenice pestované v bežnom kontajneri na výsadbu. Sadenice sa transplantujú do pohárov s objemom asi 200 ml. Po chvíli si môžete vybrať druhý výber..

Poleva

Na lepšie rozvetvenie rastlín sa vykonáva niekoľko štipnutí

Na lepšie rozvetvenie rastlín sa vykonáva niekoľko štipnutí. Nad štvrtým alebo piatym listom sa odporúča odstrániť vrchol spolu s bodom rastu. Priemerný interval medzi postupmi je 7-10 dní.

Choroby a škodcovia

Keď sa v dôsledku nadmerného zalievania objaví čierna noha, rastliny sa odstránia a miesto rastu sa dezinfikuje roztokom mangánu..

Pri nedostatku železa v pôde a prebytočnej vlhkosti sa môže vyvinúť chloróza. Odporúča sa používať prípravky obsahujúce železo.

Hlavným škodcom petúnie je roztoč pavúkov. Môžete sa ho zbaviť pomocou “Actellik” alebo “Fitoverma”.

Príprava sadeníc petúnie na výsadbu na otvorenom priestranstve

Procedúra začína dva týždne pred výsadbou do zeme. Prvá relácia (na otvorenom balkóne alebo v záhrade) netrvá dlhšie ako 15 minút. Každý deň musíte predĺžiť čas „prechádzky“ a postupne ho zvýšiť až na 24 hodín denne.

Transplantácia sadeníc do otvoreného terénu

Na bohaté a dlhé obdobie kvitnutia petúnií je potrebné zvoliť slnečné miesto s úrodnou pôdou, očistené od buriny a prihnojené humusom alebo kompostom..

Sadenice sa vysádzajú, keď je slnko ešte nízko, alebo večer. Hĺbka výsadbového otvoru je 10-15 cm.Vzdialenosť medzi výsadbami je od 18 do 30 cm, v závislosti od odrody a veľkosti kríkov v budúcnosti. Pristátie by sa malo vykonať prekládkou. Na uľahčenie extrakcie mladej rastliny z nádoby je potrebné krátko predtým zalievať pôdu v kvetináči..

Prvé zalievanie sa vykonáva bezprostredne po výsadbe. Plochu v blízkosti rastlín je potrebné mulčovať humusom alebo rašelinou a na petúnie by mala byť nainštalovaná dočasná strieška pred priamym slnečným žiarením (počas prvých dní).

Vynikajúce sadenice petúnií. Tri hlavné podmienky pre pestovanie petúnií (video)

&# 127800; Vynikajúce sadenice petúnií. Tri hlavné podmienky pre pestovanie petúnií&# 127793;��Výborné sadenice petúnií. Tri hlavné podmienky pre pestovanie petúnií��