Ľalie: príprava na zimu a úkryt na zimu

Ľalie: príprava na zimu a úkryt na zimu. Skladovanie žiaroviek ľalie

Lily je kvitnúca rastlina s jedinečnou svetlou arómou a rôznymi druhmi a odrodami. Ich rast, plný rozvoj a bujné kvitnutie závisia od správne zorganizovaného zimovania. Proces prípravy ľalií na zimné obdobie je založený na klimatických podmienkach pobytu a odrode rastlín. Niektoré odrody majú svoje vlastné individuálne vlastnosti, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri príprave na chladné počasie..

Kedy a ako vykopať žiarovky ľalie

Napriek tomu, že väčšina druhov a odrôd ľalií dokonale toleruje zimný chlad v pôde pod spoľahlivým krytom, skúsení pestovatelia kvetov napriek tomu odporúčajú každoročne kopať žiarovky. Je to všetko o dcérskych žiarovkách, ktoré prerastajú hlavnú žiarovku. Je potrebné ich včas oddeliť, pretože z materskej žiarovky odoberú väčšinu živín a vlhkosti, a to ďalej ovplyvní proces kvitnutia. Ľalie nemusia kvitnúť vôbec, ak je sadivový materiál nekvalitný..

Odporúča sa vykopať žiarovky na jeseň alebo v lete, triediť, vykonávať preventívne ošetrenie a skladovať v chladnej a suchej miestnosti až do skorej jari..

Mnoho umelo chovaných hybridných odrôd má rôzne doby kopania žiaroviek, pretože sa líšia rôznym počtom dcérskych žiaroviek a odolnosťou proti chladu.

  • Hybridy „ázijské“ sú skupinou mrazuvzdorných rastlín, ktoré môžu tolerovať zimný chlad na otvorených záhonoch, ale líšia sa veľkým počtom dcérskych žiaroviek. Optimálny čas na povinné kopanie sadivového materiálu je druhá polovica augusta..
  • Americké hybridy sú skupinou kvitnúcich rastlín, v ktorých sa objavuje malý počet dcérskych žiaroviek a nevyžadujú časté kopanie. Vykopávajte žiarovky podľa potreby okolo posledného augustového týždňa.
  • Vostochnye hybridy sú odrody ľalií odolné voči chladu, ktoré netrpia veľkým počtom dcérskych žiaroviek a sú vykopané iba podľa potreby, približne prvý septembrový týždeň..

Kopanie a transplantácia ľalií sa vykonáva v rôznych časoch, pretože transplantované rastliny musia mať ešte čas zakoreniť a prispôsobiť sa na novom mieste pred nástupom mrazu. Odporúča sa transplantovať najneskôr do desiateho septembra..

Pripravenosť žiaroviek na kopanie a zimovanie možno určiť podľa zažltnutých a klesajúcich vzdušných častí ľalií. To je indikátor, že sadivový materiál nahromadil všetky potrebné živiny a je pripravený na zimné obdobie. Proces vädnutia listov a stoniek kvetu by mal prebiehať nezávisle a prirodzene a môže pokračovať až do konca septembra. Odporúča sa kopať záhradnou vidličkou, aby nedošlo k poškodeniu žiaroviek..

  Plstená trieska

Základné požiadavky na skladovanie žiaroviek

Základné požiadavky na skladovanie žiaroviek

Príprava, spracovanie a triedenie žiaroviek

Odporúča sa vykonať niekoľko prípravných postupov s vykopanými žiarovkami na ich ďalšie kvalitné uskladnenie v zimných mesiacoch..

Najprv musíte oddeliť všetky dcérske žiarovky a dobre opláchnuť všetok sadivový materiál. Potom musíte orezať stonky a korene, ich dĺžka by nemala presiahnuť 5 cm, Ďalej sa skúma každá žiarovka, aby sa vylúčila prítomnosť choroby alebo začiatok hniloby. Poškodené a infikované žiarovky nemožno uložiť. Ak dôjde k miernemu poškodeniu, môžete to skúsiť odrezať a potom ošetriť brilantnou zelenou alebo posypať drveným aktívnym uhlím (alebo popolom z dreva).

Pred uskladnením je u všetkých zdravých žiaroviek potrebná preventívna liečba. Najprv sa na 30 minút namočia do teplého dezinfekčného roztoku na báze mangánu alebo karbofosu. Ako profylaxia proti výskytu roztoča cibule sa na pranie používa mydlový roztok na báze mydla na pranie. Potom by mali byť vlhké žiarovky ponorené do dreveného popola a ponechané v tmavej miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu, aby sa vysušili. Je veľmi dôležité nevysušiť sadivový materiál, pretože sa stane nepoužiteľným..

Ďalším postupom je triedenie. Na jarné nútenie sú užitočné veľké a stredne veľké žiarovky a najmenšie žiarovky je možné použiť na výsadbu na záhony v jarnom období..

Teplota

Najpriaznivejšie podmienky pre správne skladovanie žiaroviek sú teploty od 0 do 5 stupňov Celzia. Pri takom miernom chlade žiarovky nezmrazia, ale ani nevyklíčia..

Skladovanie

Skladovacie miesto musí mať také podmienky, za ktorých si sadivový materiál udrží potrebnú vlhkosť

Miesto skladovania by malo mať podmienky, za ktorých bude sadivový materiál udržiavať potrebnú vlhkosť a prijímať čerstvý vzduch vo forme pravidelného vetrania. Jedným z najvhodnejších skladovacích priestorov je domáca chladnička alebo suterén. Je dôležité, aby žiarovky neboli skladované v chladničke spolu so zeleninou a ovocím, pretože väčšina plodov negatívne ovplyvňuje ľalie plynným etylénom. Loggia, presklený balkón alebo pivnica môžu byť aj úložným priestorom, ale žiarovky môžu trpieť nečakanými teplotnými zmenami.

  Najjasnejšie pôdopokryvné rastliny do záhrady

Spôsoby skladovania

Mokré zimovanie – pri mokrom skladovaní si sadivový materiál zachováva potrebnú vlhkosť a priepustnosť vzduchu. Žiarovky môžete vložiť do plastového vrecka naplneného pieskom alebo navlhčenou rašelinou, ale je lepšie ich vložiť do machu a zabaliť do hodvábneho papiera. Keď je obal navlhčený, nahradí sa suchým..

Suché zimovanie – suché skladovanie znamená umiestnenie žiaroviek do suchej pôdy s vodotesným krytom. Tieto žiarovky potrebujú včasné zvlhčenie (asi 2 krát za mesiac) a ošetrenie roztokmi mangánu pri prvých príznakoch plesne.

Zimovanie pod šírym nebom – miesto pre takéto skladovanie by ste si mali vybrať na mieste v nížine, kde sneh leží dlho a hromadia sa vysoké záveje. Konštrukcia skladu spočíva v príprave plytkej priekopy s krytom, ktorej steny a podlaha musia byť izolované polyetylénom alebo hrubou lepenkou (alebo suchou rašelinou). Tento materiál dokonale udrží vlhkosť a teplo. Spodok úložiska je pokrytý spoľahlivou drenážnou vrstvou, ktorá na jar ochráni žiarovky pred roztopeným snehom..

Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú umiestniť malé nádoby s vodou do pripraveného výkopu spolu so žiarovkami, aby mohli kontrolovať teplotu vo vnútri. Ak nie je voda pri kontrole skladu zmrazená, žiarovky sú bezpečné..

Zalievanie

Výsadbový materiál môžete uložiť iným spôsobom, ak presadíte rastliny zo záhrady alebo kvetinovej záhrady do obyčajného kvetináča a potom, čo nadzemná časť vädne, usporiadajte ich v chladnej miestnosti s teplotou 5 až 10 stupňov a dobrou teplotou. osvetlenie. Hlavnou starostlivosťou je podľa potreby mierna vlhkosť pôdy. Tieto žiarovky sú vhodné na jarnú výsadbu do otvorených záhonov..

Zimujúce ľalie v otvorenom poli

Zimujúce ľalie v otvorenom poli

Prerezávanie

Odrody ľalií odolné voči chladu, ktoré nie sú vykopané na jeseň, vyžadujú špeciálnu prípravu na zimovanie na otvorenom priestranstve. Rastliny týchto odrôd nie sú na jeseň orezávané. Mali by postupne a prirodzene blednúť. Toto obdobie môže trvať až do polovice novembra. Je veľmi dôležité, aby žiarovky akumulovali silu a živiny potrebné na zimovanie. Včasné prerezávanie listov a stoniek môže túto schopnosť odstrániť z žiaroviek. Je potrebné odstrániť iba úplne zvädnuté výhonky a listy, ako aj vaječníky zostávajúce po odkvitnutí. Dozrievanie plodov ľalie negatívne ovplyvňuje prípravu cibuliek na zimovanie, pretože priťahujú užitočné látky a semená pestovatelia nepoužívajú na ďalšie rozmnožovanie kvetov..

  Lúčny (lúčny)

Orientálne ľalie

Východné hybridy nemajú radi nadmerné podmáčanie pôdy. Preto pestovatelia kvetov odporúčajú, aby ľalie týchto odrôd vykopali pred silnými jesennými dažďami a nevysádzali na otvorené záhony, kým sa sneh neroztopí. Z prebytku vlhkosti v pôde začnú žiarovky postupne hniť.

Ak nie je možné skladovanie sadivového materiálu doma, potom stojí za to použiť metódu zimovania ľalií na čerstvom vzduchu. Je pravda, že o budúce skladovanie sa musíte postarať vopred, dokonca aj počas výsadby. Za týmto účelom sú postavené vyvýšené záhony, na ktorých sú vykopané výsadbové otvory a naplnené drenážnou vrstvou riečneho piesku..

Orientálne ľalie sú v zime dokonale zachované pod pokrývkou smrekových konárov alebo kompostu a polyetylénu. Je veľmi dôležité zakryť rastliny pred nástupom dlhých dažďov, ale potom, čo ich nadzemná časť zvädne. S príchodom jari sa odstránia smrekové vetvy a film a kompost sa ponechá ako organické hnojivo..

Ázijské ľalie

Ľalie ázijských hybridných odrôd sa neboja ani najťažších mrazov, ale je potrebná prítomnosť snehovej pokrývky. Pri nedostatku snehu budete potrebovať „deku“ kompostu alebo rašeliny, ako aj plastovú fóliu. Na rozdiel od orientálnych hybridov je potrebné tieto ľalie izolovať iba vtedy, keď sa objaví prvý mráz a pôda mierne zamrzne. Po úplnom roztopení snehu však bude možné kryt odstrániť..

Ak sú splnené všetky požiadavky na organizovanie skladovania žiaroviek v lete, ľalie odmenia pestovateľov kvetov sviežim kvitnutím a jedinečnou príjemnou arómou. Hlavnou vecou je vynaložiť všetko úsilie, trpezlivosť a pozornosť..

Ako pripraviť ľalie na zimu (video)

Tipy pre krajinu. "Rada tety Tanyi" – ĽalieKrajinské rady.