Antennaria – mačacia labka

Antennaria je mačacia labka. Starostlivosť o kvety a pestovanie. Výsadba a chov

V ľudovom jazyku sa táto rastlina nazýva „mačacia labka“. Púčiky tejto bylinky na konci kvitnutia vyzerajú ako labky. Jedná sa o jednu z mála rastlín, ktoré môže každý pestovať. Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na starostlivosť o anténu. Túto atraktívnu kvetinu si môžete bezpečne kúpiť.

Táto rastlina je považovaná za odolnú, krásnu a pokornú. Rastie v akejkoľvek pôde a v úplne iných oblastiach. Ak vám ostal kúsok zeme, na ktorej nič nerastie, tak toto miesto bolo vytvorené špeciálne pre anténu. Miluje teplo a dlhé slnečné svetlo, môže rásť na skalách a piesku. Môže byť vysadený ako dekoratívna ozdoba dvora alebo záhradnej plochy. Svojim nadýchaným kvetinovým kobercom môže ozdobiť aj tie naj nevzhľadnejšie oblasti..

Antennaria – mačacia labka: starostlivosť a pestovanie kvetu

Antennaria - mačacia labka: starostlivosť a pestovanie kvetu

Výber miesta pristátia

Antennaria rastie zle v tieni a v polotieni rastlina siahne po svetle a v dôsledku toho sa kríky predĺžia. Teplo, priame slnečné svetlo a suché podnebie sú to, čo rastlina potrebuje. V takýchto oblastiach bude anténa vyzerať ako kompaktná dekorácia rastlín..

Požiadavky na pôdu

Táto bylina potrebuje mierne kyslú pôdu. Pri výbere miesta budú pestovatelia kvetov bez skúseností schopní ľahko určiť kyslosť pôdy rastlinami, ktoré na nej rastú. Pozrite sa na pozemok, kde sa darí rastlinám, ako je quinoa a žihľava. Majú rovnaké nároky na pôdu ako antény.

Táto záhradná rastlina potrebuje najchudobnejšiu (najchudobnejšiu) piesočnatú pôdu. Žiadna iná pôda mu nebude vyhovovať, a ešte úrodnejšia.

Pravidlá zavlažovania

Napriek tomu, že sa táto rastlina v príručkách k pestovaniu rastlín nazýva odolná voči suchu, potrebuje pravidelnú zálievku. Je veľmi dôležité neprekročiť rýchlosť zavlažovania, prepady pre rastlinu sú nežiaduce.

Reprodukcia antén

Mačacia labka sa môže reprodukovať: odrezkami, semenami, sadenicami, delením kríkov a oddenkov

Antennaria je jedinečná rastlina v mnohých ohľadoch, dokonca aj v počte spôsobov reprodukcie. Mačacia labka sa môže reprodukovať: odrezkami, semenami, sadenicami, delením kríkov a oddenkov.

  • Rastlinu je lepšie rozmnožovať delením kríka skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Týmto spôsobom môžete nielen zvýšiť počet rastlín, ale aj omladiť záhradu alebo oblasť, na ktorej rastú kríky antén. Koniec koncov, mladé rastliny už v treťom roku svojej existencie strácajú svoje dekoratívne vlastnosti a koberec „mačacích labiek“ už nie je taký hustý a nadýchaný ako predtým.
  • Veľmi efektívnym spôsobom je prerezanie výhonkov. Pretože sa tieto výhonky už dokázali v lete zakoreniť, nebude ťažké ich použiť na reprodukciu..
  • Metóda delenia koreňov tiež nie je náročná. Záhradkári odporúčajú používať tento druh reprodukcie na jeseň..
  • Nie vždy je možné pestovať sadenice zo semien antén. Klíčivosť semien je nízka, vývoj sadeníc je pomalý. Ak sa vám ho podarilo dopestovať, vysaďte ho na svoj pozemok iba v júni, nie skôr. Medzi sadenicami nechajte vzdialenosť asi dvadsaťpäť centimetrov. Na otvorenom poli rastie veľmi rýchlo. Iba tu nemôžete čakať na kvitnutie v prvom roku. Pri tomto spôsobe rozmnožovania bude rastlina budúci rok kvitnúť..

Aktívne kvitnutie antén, v závislosti od vybranej odrody, začína v júni alebo júli a na konci letnej sezóny dozrievajú plody na rastlinách.

Škodcovia a choroby

Rastlina je schopná odolávať škodlivému hmyzu a rôznym chorobám. Na túto záhradnú krásku len občas zaútočia nenásytné húsenice, vošky alebo roztoče. Rovnako ako mnoho rastlín môže ochorieť múčnatkou, hrdzou alebo škvrnami..

Druhy a odrody antén

Druhy a odrody antén

Rastlina má mnoho druhov a odrôd, ktoré sa vyznačujú svojou odolnosťou a mrazuvzdornosťou, originalitou a schopnosťou rásť pod páliacim slnkom. Nadýchané koberce v ružovej alebo bielej farbe na pozadí zelenej vegetácie vyzerajú úžasne. Nie všetci pestovatelia ocenili anténu v jej skutočnej hodnote, ale medzi mnohými druhmi sú obzvlášť krásni zástupcovia.

“Alpská” anténa

Je to trváca rastlina, ktorá dobre rastie v chudobnej pôde. Vytvára svieže, plazivé sa po zemi, kríky s bielymi kvetmi. Tento druh má malé sivasté listy a malé stopky (asi 15 centimetrov). Rastlina kvitne celé leto.

“Dioecious” anténa

Je veľmi odolný a najbežnejší druh. Doba kvitnutia trvá dva mesiace – od druhej polovice mája do takmer konca júla. Tento druh je profesionálnym pestovateľom dobre známy. Kríky, malé na výšku (asi 15 centimetrov), majú plazivé výhonky, ktoré sa „plazia“ v rôznych smeroch na vzdialenosť až pol metra a dobre zakoreňujú na novom pozemku. Tento typ antén kvitne bielymi alebo ružovými kvetmi veľmi malej veľkosti..

Rastlina dokonale toleruje silný chlad a mráz. Na zimu nepotrebuje úkryt..

Antény “plantain-listnaté”

Tento druh je jedným z najvyšších. Výška kríka môže dosiahnuť štyridsať centimetrov. Rastlina dostala svoj názov podľa tvaru listov, ktoré veľmi pripomínajú plantain. Sú tiež zostavené do zásuvky. Nebojí sa chladného počasia a mrazu, nepotrebuje úkryt. Rastie veľmi rýchlo v akejkoľvek oblasti. Tento vysoký ker môže prehlušiť okolité rastliny. Nenáročný.