Arabi

Arabis (Rezuha) - výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve. Pestovanie arabov zo semien, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Arabis (Arabis) alebo rezuha – patrí do rodu viacročných bylinných rastlín, ktoré sú zástupcami početnej rodiny kapusty, čítajúcej asi 100 druhov. V prírodných podmienkach kvetina rastie najčastejšie v tropických krajinách alebo oblastiach charakterizovaných miernym podnebím..

Chovatelia sa stále hádajú, odkiaľ pochádza názov tohto kríka. Ľudovo sa mu hovorí razuha, ktorá je spojená s tvrdými chĺpkami, ktoré pokrývajú listovú čepeľ. Na pestovanie v záhrade sa Arabis používa asi 200 rokov. Je zasadená ako zelená ozdoba na záhony, rabatki a zaradená do kvetinových úprav pri vytváraní alpských šmýkačiek. Ďalej sa budeme zaoberať hlavnými problémami súvisiacimi s výsadbou a starostlivosťou o rastlinu v podmienkach pestovania na otvorenom poli..

Popis kvetu Arabis

Niektoré odrody sú jednoročné, zatiaľ čo iné sú viacročné bylinné rastliny, ktoré majú plazivé stonky. Kríky dorastajú až do dĺžky 30 cm. Listy sú sfarbené do sýto zelena, okraje sú zubaté. Kvety môžu mať úplne odlišné farby. Zhromažďujú sa v malých, hustých racemóznych súkvetiach. Kvitnutie je pozorované v máji. Rastlina vydáva silnú a príjemnú vôňu, ktorá priťahuje včely. Na jeseň sa na stonkách razuhy vytvárajú struky naplnené semenami. Arabis má podobnosť s inými krížikovými záhradnými plodinami, ako sú chren, iberis, reďkovka alebo horčica. Táto pôdna pokrývka je považovaná za nenáročnú rastlinu, o ktorú sa treba starať, čo umožňuje jej pestovanie aj začínajúcim záhradníkom..

Pestovanie Arabov zo semien

Pestovanie Arabov zo semien

Výsev semien

Najoptimálnejším spôsobom, ako pestovať vyrážku, je množenie semien. Semená Arabis sa predávajú v špecializovaných záhradných predajniach. Výsev sa vykonáva priamo na otvorenom priestranstve koncom jesene alebo skoro na jar. Na tento účel sa používajú škatule alebo akékoľvek iné nádoby naplnené pôdnou zmesou obsahujúcou piesok alebo malé kamienky, ktoré poskytujú drenážny účinok. Hĺbka výsevu by nemala byť väčšia ako 0,5 cm a skladovacia teplota sadeníc by nemala byť nižšia ako 20 stupňov. Aby semená začali klíčiť rýchlejšie, sú nádoby pokryté netkaným materiálom..

Akonáhle sa objavia prvé zelené listy, odstráňte úkryt a obmedzte zálievku. Sadenice sa prenesú na teplé a dobre osvetlené miesto. Pôdu v nádobách treba z času na čas uvoľniť a substrát nesmie preschnúť..

  Pivoňky

Zber sadeníc

Po vytvorení silného zdravého listu sadenice sedia v rôznych nádobách alebo sa potápajú vo vzdialenosti najmenej 30 cm Na pestovanie Arabov vo forme zemného krytu môžete odmietnuť ponorenie. Pred odoslaním sadeníc na kvetinový záhon ho musíte pripraviť. Za týmto účelom sa kontajnery vynášajú každý deň von, aby boli riadne vytvrdené. Neodporúča sa nechať rastliny v prievane. Sadenice upravené na vonkajšie pestovanie sa prenesú na otvorené priestranstvo.

Výsadba arabov na otvorenom priestranstve

Výsadba arabov na otvorenom priestranstve

Tieto činnosti sa najlepšie vykonávajú na konci jari, potom, čo sadenice vytvoria tri listy. Rezuha uprednostňuje rast v osvetlených a otvorených priestoroch, ale je dovolené pestovať krík v čiastočnom tieni. Stojí za zváženie iba skutočnosť, že takéto podmienky môžu negatívne ovplyvniť rast a kvitnutie..

Ako pôda na výsadbu sa používa voľná, úrodná a stredne vlhká pôda. Na zlepšenie priepustnosti vzduchu pre pôdu sa do substrátu pridávajú malé kamienky alebo piesok. V chudobnej a kyslej pôde ker nebude schopný úplne kvitnúť a rozvíjať sa. Do jedného otvoru je možné umiestniť až 4 sadenice. Dokončite výsadbu bohatým zavlažovaním. Niekoľko dní po výsadbe je dovolené hnojiť pôdu pomocou komplexných minerálnych hnojív. Kríky Arabis pestované na semenách kvitnú za rok.

Starostlivosť o Arabov

Starostlivosť o Arabov

Arabi potrebujú pravidelnú zálievku a kŕmenie. Rastlina je odolná voči suchu. Zalievanie by malo byť mierne, aby koreňový systém nehnil. Plochu, kde sa ker pestuje, je potrebné pravidelne uvoľňovať a odstraňovať burinu. Aby sa zachoval tvar Arabov, stojí za to venovať osobitnú pozornosť prerezávaniu rastúcich výhonkov. Aby sa predĺžilo obdobie kvitnutia, je potrebné z kríka odstrániť zvädnuté kvetenstvo..

Zber semien

Zhromažďovanie semien začína po tom, ako pominul prvý mráz. Najlepšie podmienky sú suché a slnečné počasie, pretože v tomto prípade budú mať semená najlepšie klíčivé vlastnosti. Vyberú sa najväčšie kvetenstvo, odrežú sa spolu s časťou stonky a sušia sa vo vetranej miestnosti visiace vo vzduchu. Potom, čo sú semená suché, sú uložené v papierových vreciach alebo škatuliach.

  Poľný yarok

Prístrešok na zimu

Arabis má nízku mrazuvzdornosť a odoláva teplotám až -7 stupňov. Pri silných mrazoch môže rastlina uhynúť. Koncom jesene sa vykonáva prerezávanie kríkov rezu. Výhonky sa skracujú tak, aby nad zemou zostali iba pne dlhé až 4 cm. Sú pokryté suchými listami alebo smrekovými vetvami..

Reprodukcia Arabov

Reprodukcia Arabov

Chovatelia používajú niekoľko spôsobov rozmnožovania: semenami, odrezkami, vrstvením a delením kríka. Pomocou odrezkov je možné množiť iba určité odrody arabiskov. Za týmto účelom sa odtrhne list s pätou a zostane časť kambionálnej vrstvy, vďaka ktorej sa po určitom čase začnú vytvárať korene. Vrcholy výhonkov sú vhodné aj ako sadivový materiál. Rezne sa sadia do nádob pod uhlom. Sadenice, pokryté plastom alebo sklom, sa skladujú na teplom a svetlom mieste a pravidelne sa striekajú vodou. Keď sa objaví kondenzácia, odstráni sa ochranný kryt a sadenici sa umožní dýchať. Po obnovení turgorového tlaku v listoch sa odrezky transplantujú na záhon.

Na získanie rezu je potrebné pritlačiť výhonok k zemi a upevniť ho v oblasti listového uzla, aby sa začala tvorba koreňového systému. Najvzácnejšie odrody sa množia delením kríka. Tieto akcie sa konajú na jeseň, keď Arabi prestávajú kvitnúť. Vykopaný krík je rozdelený na časti, ktoré sú vysadené oddelene od seba. Niektorí záhradníci neodstraňujú materskú rastlinu zo zeme. Výhonky prišpendlia k pôde a čakajú na tvorbu koreňov v uzloch listov. Potom sa vrstvy oddelia a transplantujú na iné miesto..

Choroby a škodcovia

Kríky Arabis sú často ohrozované vírusovými mozaikami a krížia blchy sú hlavnou hrozbou medzi škodcami. Známkami napadnutia mozaikou sú škvrny na listoch, ktoré časom pokrývajú celý povrch listov. Je takmer nemožné zbaviť sa choroby, preto musia byť choré kríky vykopané a zničené a miesto musí byť ošetrené koncentrovaným roztokom manganistanu draselného. V blízkej budúcnosti sa na tomto mieste neodporúča pestovať žiadne plodiny. V boji proti krížovým blchám pomôžu zvládnuť tieto lieky: Actellik, Aktara, Karbofos alebo Iskra.

Druhy a odrody arabis

Druhy a odrody arabis

Na pestovanie v záhrade sa spravidla používajú tieto druhy:

  Maryin koreň

Alpské arabis – nachádza sa v oblastiach Sibíri, na Škandinávskom polostrove alebo v horách západnej Európy. Tento zástupca rezuha patrí k trvalkám a môže dosiahnuť výšku asi 35 cm Generatívne výhonky sú rozvetvené a vegetatívne sú pritlačené k zemi. Spodnú vrstvu listov tvoria oválne listové čepele a horná má predĺžený tvar srdca. Kvety, natreté ružovou alebo bielou farbou, dorastajú do priemeru 1 cm. Zhromažďujú sa v malých racemóznych kvetenstvách, ktoré kvitnú v polovici jari. Doba kvitnutia je približne jeden mesiac. Alpské arabky zahŕňajú odrody: schneeshaube, dvojité a ružové.

Arabis bruiform – Alpské hory sú považované za vlasť. Táto trváca bylina môže rásť až 10 cm a má nadýchané malé listy. Kvety tvoria svieže biele súkvetia.

Arabi Kaukazský – pochádza z alpských arabských stromov a nachádza sa v strednej a malej Ázii, na Kryme a v stredomorských krajinách. Výška tohto kríka môže dosiahnuť až 30 cm Tvar listov je podlhovastý, okraje sú zúbkované, farba je sivá. Na povrchu je cítiť ľahké dospievanie. Kvitnutie sa pozoruje na začiatku leta, ale často dochádza k opätovnému formovaniu jednotlivých kvetenstiev. Na mieste zvädnutých kvetov zostáva semenný kužeľ. Arabis kaukazský sa delí na odrody ako flora-pleno, variegata a rosabella.

Arabom dochádza Je to druh rezuha, ktorý rastie na Balkáne. Tento krátky pôdny kryt má svetlé kvety a malé listy. Vyznačuje sa mrazuvzdornosťou a nenáročnou starostlivosťou..

Arabi poddimenzovaní – v prírodných podmienkach sa nachádza medzi alpskými alebo apeninskými horami. Kvety sa začínajú otvárať v máji až júni. Arabis nízko rastúci sa pestuje ako kultivovaná trvalka kvôli prítomnosti atraktívnych dekoratívnych plodov v rastline..

Arabis prolomnikovy – pre rastúce prostredie sú charakteristické kamenisté oblasti. Poddimenzovaný ker má ostré listy a voľné súkvetia.

Variegata – je to polo-vždyzelená rastlina, ktorej výhonky dosahujú až 5 cm. Hodnota tohto druhu spočíva v bohatom a veľkolepom kvitnutí.

Arabis (Rezuha) – pestovanie v záhrade (video)

Rezuha (biely) – recenzia videa z GreensaduRezuha (biely) - recenzia videa z Greensadu