Brunner veľkolistý

Brunner - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Druhy a odrody brunnera. Popis, foto

Dnes je dokonca aj v záhradníctve so značnými skúsenosťami ťažké nájsť miesto, ktoré nie je obohatené prvkami krajinného dizajnu. Okrem pestovania zeleniny a bobúľ záhradníci stále častejšie zdobia svoje pozemky rôznymi okrasnými plodinami..

Brunner si získal veľkú popularitu vďaka svojej dekoratívnosti a nenáročnosti. Táto rastlina odoláva mrazom až do -30 stupňov. Bez toho, aby stratil svoj vzhľad a bez zdegenerovania, môže rásť na jednom pohodlnom mieste až 15 rokov.

Popis rastliny

Brunner patrí do rodiny brutnákov. Je to nízky ker so srdcovitými listami na pomerne vysokých pubertálnych stopkách. Výška kríkov môže dosiahnuť 60 cm. Vo voľnej prírode zdobí brehy riek, jazier a potokov, ale nachádza sa aj v borovicových, jedľových a bukových lesoch.

Pomenovaný je po Samuelovi Brunnerovi, botanikovi zo Švajčiarska. Ale medzi záhradníkmi sa názov „nezábudka“ uchytil kvôli podobnosti kvetov. Jediným vonkajším rozdielom je, že nezábudka má žltý stred kvetu a brunner bielu.

Druhy a odrody brunnera

Celkovo existujú 3 typy brunnerov

Celkovo existujú 3 typy brunnerov:

Brunner veľkolistý (Brunnera macrophylla) – jej vlasťou je Kaukaz. Navonok je to malý krík vysoký asi 40 cm s mohutným oddenkom, z ktorého do strán siahajú husto pubertálne stonky s tmavozelenými špicatými listami v tvare srdca. Kvety s odtieňom od lila po tmavomodrú s bielou škvrnou v strede sa zbierajú do latiek. Obdobie kvitnutia je od konca apríla do konca júna. Je najobľúbenejší u záhradníkov, pretože listy nemenia farbu až do hlbokých mrazov..

Brunner sibírsky (Brunnera sibirica) – za svoj názov vďačí miestu svojho pôvodu – západnej a východnej Sibíri. Jeho dlhý a silný oddenok rozvíja v podzemí celú sieť, z ktorej procesy pokrývajú zem kobercom rastlín. Netvorí krík. Kvety tmavomodrej farby sa týčia nad vráskavými a hustými listami v latovitých súkvetiach. Preferuje tienisté a vlhké miesta. Proces kvitnutia trvá od konca mája mesiac. Rastlina ďalej takmer vysychá, ale od polovice augusta je pokrytá novou zeleňou, ktorú si uchováva až do mrazov.

Brunner východný (Brunnera orientalis) – vlasťou sú krajiny Blízkeho východu. Líši sa najmä v dekoratívnosti, preto sa nepoužíva ako ozdoba pozemkov, ale rastie iba v prirodzenom prostredí.

Veľkolisté odrody Brunner

Veľkolisté odrody Brunner

Pretože zo všetkých druhov je Brunnerova veľkolistá najatraktívnejšia pre terénne úpravy, bola to ona, ktorá sa stala základom pre chov rôznych odrôd.

Jack Frost – „Frost“ je z angličtiny preložený ako „mráz“. Odroda má taký názov z nejakého dôvodu: listy vyzerajú, akoby boli pokryté mrazom – zelenými žilkami na striebornom pozadí. Vytvára pomerne veľký krík, dosahujúci výšku 60 cm. Kvitne od mája do júna a vyznačuje sa zvýšenou mrazuvzdornosťou..

  Phlox subulate

Aby sa zachoval dekoratívny efekt listov, je potrebná konštantná vlhkosť. Preto je severná časť lokality celkom vhodná na výsadbu, chránená pred dlhodobým slnečným žiarením, kde voda v dažďoch stagnuje. Nestojí za to vysádzať v úplnom tieni, ako aj na slnku.

Variegata – nízky stupeň – až 35 cm. Smaragdové listy s prechodom na okrajoch do bielej.

Preferuje čiastočný tieň. Pri výsadbe na slnečnom mieste listy spália a stratia svoj dekoratívny efekt. V prípade sucha môže tiež úplne odhodiť lístie..

Pri pohľade na sklo – preložené ako „zrkadlo“. Je len 20 až 35 cm vysoký.Farbe listov dominuje striebristý odtieň. Kvety bledomodré s priemerom 5 až 7 mm.

Na výsadbu sú vhodné tienisté a polotienisté miesta. Kríky si dobre zachovávajú tvar a sú celkom odolné voči hubovým infekciám. Skvelé na obrubníky a tieňovanie v skalkách.

Kings Ransom – ker od 40 do 55 cm na výšku. Listy sú veľké s tmavozelenými žilkami na svetlošedom pozadí, po okrajoch krémové. Líši sa v bohatom kvitnutí od konca apríla do polovice júna. V teplom jesennom počasí môže kvitnutie pokračovať, ale v tomto prípade je lepšie odstrániť kvetenstvo, aby rastlina pred zimou nestratila silu. Rastie dobre v polotieni s pravidelnou zálievkou.

Millenium Zilber – smaragdové listy tejto odrody sú pokryté rozptylom malých bielych škvŕn bližšie k okraju, vďaka čomu je medzi ostatnými lepšie rozpoznateľný. Podmienky pestovania sú rovnaké ako pre ostatné odrody..

Strieborná chata – ak preložíte meno z angličtiny do ruštiny, bude to znieť ako „strieborné srdce“. Každý, kto vidí listy tejto odrody Brunner, okamžite pochopí, prečo bola tak pomenovaná. Stonky kvetov akoby rámovali desiatky strieborných srdiečok s tenkým zeleným okrajom a žilkami. Krík dosahuje výšku 40 cm a priemer až pol metra. Vďaka hustej listovej čepeli vydrží aj priame slnečné svetlo a nebojí sa prebytočnej vlhkosti. Nie je náročný na kyslosť pôdy.

Výber miesta na pestovanie brunnera

Najoptimálnejší čas na výsadbu brunnerov na otvorenom priestranstve je od júla do začiatku augusta.

Kvety Brunner sú spravidla vysadené na záhonoch, v blízkosti plotov a záhradných chodníkov – bude to vyzerať skvele v akejkoľvek časti záhrady. Pred zasadením brunnera na pripravené miesto si preštudujte jeho vlastnosti a požiadavky na umiestnenie – všetko závisí od odrody, ktorú si vyberiete..

Veľkou výhodou Brunneru je, že sa cíti pohodlne v čiastočnom tieni a na miestach s vysokou vlhkosťou pôdy. To znamená, že kde väčšina rastlín bude buď inhibovaná v raste, alebo ochorie na hubu. Preto s jeho pomocou môžete spresniť tie kúty záhrady, kde slnko vyzerá iba ráno..

  Slnečnica

Výsadba brunner veľkolistý

Najoptimálnejší čas na výsadbu brunnerov na otvorenom priestranstve je od júla do začiatku augusta. Brunner nevyžaduje na výsadbu žiadnu špecifickú pôdu, ale stále je lepšie, ak je pôda vlhká, hlinitá a ťažká.

Brunner je kategoricky zakázané pestovať na jar, pretože v tomto období je mimoriadne náchylný na rôzne choroby a škodcov. Ale ak sa napriek tomu rozhodnete zasadiť brunner na jar, je lepšie to urobiť spoločne s hrudou zeme, v ktorej rástla pred transplantáciou. Je lepšie zasadiť brunner v zamračený deň alebo iný, ale večer.

Pri výsadbe kvetu musí byť rozdelený – tým sa rastlina omladí. Po odkvitnutí sa zemná časť brunnerov odreže a vykopú sa korene. Vykopané korene dobre opláchnite a odstráňte zhnité a staré časti. Ďalej je hlavný koreň nakrájaný na kúsky. Delenki musí mať púčiky budúcich klíčkov.

Rezané časti koreňa (delenki) sú rozložené do vopred pripravených otvorov a zakopané v nich. Je veľmi dôležité nezabudnúť zakopané korene dobre zalievať. Pôdu je možné mulčovať, aby mladý porast netrpel nedostatkom vlahy a prehriatím..

Pristátie sa vykonáva nasledovne:

  • Nadzemná časť je odrezaná, pričom zostáva 10-12 cm.
  • Oddenok sa vykopá a umyje vo veľkej nádobe s vodou.
  • Vadné koreňové oblasti sa odstránia.
  • Ostrým nožom opatrne rozdeľte oddenok (jednoduchšie pozdĺž prirodzeného zrútenia kríka) tak, aby každá časť mala aspoň jeden púčik.
  • Delenki sedia v nasiaknutých dierach a sú zaliate zemou, aby nezaplnili koreňový krk.

Pestovanie a starostlivosť o veľkolistého brunnera

Pestovanie a starostlivosť o veľkolistého brunnera

Rastlina je taká nenáročná, že nepotrebuje ani zalievanie, ak je, samozrejme, vysadená na dobrom mieste. Zarastený Brunner nenechá burinu. Ale stále musíte sledovať burinu a v prípade potreby burinu odstraňovať. Jediná vec, ktorá nebude prekážať úspešnému pestovaniu Brunnera, je mulčovanie v horúcom lete a zime.

Je prísne zakázané kopať alebo uvoľňovať pôdu pod brunnerom – môžete poškodiť korene, ktoré sa zvyčajne nachádzajú blízko povrchu zeme. Pred zimovaním je lepšie odrezať nadzemné časti a nechať konope dlhé asi 12 cm.

Na jar môžete sypať granule komplexného hnojiva priamo na sneh, aby ste urýchlili vegetačné obdobie a sýtejšiu farbu listov..

Chovateľský brunner

Brunner sa rozmnožuje vegetatívne (delením kríka) a semenami. Priaznivý čas na výsadbu a presádzanie prichádza po skončení obdobia kvitnutia, to znamená v auguste. Do tejto doby sa pokladanie budúcich výhonkov práve končí. Ak je potrebné zasadiť krík skôr, mal by byť vykopaný s veľkým okrajom a prepravovaný bez posypania hlinenou hrudkou.

  Rýchlo rastúce popínavé rastliny na plot

Propagácia semien je náročnejšia práca, pretože samoosievanie je zriedkavé. Semená dozrievajú okolo konca júla. Na normálne klíčenie potrebujú stratifikáciu do 3 až 4 mesiacov, takže Brunner potrebuje zasiať pred zimou.

Choroby a škodcovia

Sušenie lístia u brunnera, ak je vysadené na slnečnom mieste, nemožno nazvať chorobou. Ide skôr o problémy v dôsledku porušenia poľnohospodárskej technológie, ktoré sú eliminované transplantáciou rastliny v priaznivejších podmienkach..

Ale plesňové infekcie vo forme múčnatky alebo hnedej škvrny sú skutočným útokom v daždivom lete. Dokonca ani taká rastlina, ktorá je verná prebytočnej vlhkosti v zemi, nie je schopná odolať plesňovým infekciám pri vysokej vlhkosti a nízkych teplotách vzduchu..

Huba sa šíri veľmi rýchlo. Preto, aby rastlina nestratila svoj dekoratívny účinok, mali by byť všetky postihnuté časti odstránené a ošetrené zmesou Bordeaux alebo inými vhodnými prostriedkami. Ako preventívne opatrenie ho môžete postriekať fytosporínom raz za 2 týždne..

Z hmyzích škodcov môžu zaútočiť vošky (najmä ak je v okolí veľa mravcov), molice biele alebo banícke. Na vošky pomôže „zelené mydlo“ alebo roztok dechtu. Na rozdiel od ostatných je lepšie vopred sa zásobiť niekoľkými vreckami komplexných insekticídov..

Brunner v krajinnom dizajne

Rastlina vyzerá veľkolepo pozdĺž ciest, ozdobí všetky alpské šmýkačky alebo skalky.

Rastlina vyzerá veľkolepo pozdĺž ciest, ozdobí všetky alpské šmýkačky alebo skalky. Vyzerá to tiež veľkolepo ako nižšia úroveň vo viacpodlažných kvetinových záhonoch. Výhodne spúšťa vysoké kvitnúce trvalky v mixborders. Výborne sa hodí k medvediemu cesnaku, papradiu, borievke a kozej burine.

Všetky odrody Brunner sa cítia príjemne pri vodných plochách, vďaka čomu sú ich brehy vzdušné zelené. Táto rastlina sama o sebe dokáže dlho a bez väčších problémov zmeniť akékoľvek nepopísateľné miesto na nádherné a elegantné..

Koniec kvitnutia a príprava na zimu

Brunnerov veľkolistý prestáva kvitnúť v lete, v júli. Zvädnuté kvety by mali byť odrezané, pričom by mali zostať iba listy. Listy, na rozdiel od kvetov, nestrácajú svoju krásu ani pred nástupom chladného počasia.

S príchodom studeného póru by mali byť odrezané aj listy brunnera, pretože samy neopadávajú. Potom, čo sú listy úplne odrezané z kvetu, môže byť pripravený na zimovanie. Brunnerová môže prežiť zimu sama, ale dodatočná pomoc jej neublíži. Pôdu stačí zamulčovať pilinami, listami alebo humusom.

Brunera veľkolistáBrunera veľkolistá