Chrpa záhrada

Chrpa je záhradná kvetina. Výsadba, starostlivosť a pestovanie. Popis a typy

Latinský názov tejto kvetiny je „Centaurea cyanus“, čo znamená „modrý kvet kentaura“. Podľa legendy sa Kentaur zranený Herkulom uzdravil pomocou chrpa a priložil ho na ranu. Preto ten názov. Aj slovanská mytológia má svoje vysvetlenie. Údajne tam žil priateľ Vasya a zamilovala sa do neho morská panna. Láska morskej panny nebola opätovaná a v hneve z neho urobila kvet.

Príbeh je dosť smutný, čo sa o kvete povedať nedá. Jeho jasné odtiene budú nielen ozdobou vášho trávnika, ale rozhodne vás rozveselia. Navyše je táto kvetina úplne nenáročná na starostlivosť. Na jednom mieste môže rásť bez opätovnej výsadby asi 10 rokov. A chrpa kvitne dlho – celé leto.

Popis a druhy chrpa

Popis a druhy chrpa

Chrpa záhrada – krásny, nekomplikovaný kvet, ktorý nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Môže to byť jednoročný, dvojročný aj dlhodobý. Farby sú úplne odlišné: modrá, fialová, žltá, ružová, biela, v závislosti od odrody.

Chrpa biela je v Európskej červenej knihe ako vzácny ohrozený druh.

Polná nevädza, naopak, odkazuje na burinu. Aktívne proti nemu bojujú. Tento druh buriny napáda raž a je nebezpečný pre kone..

Vo všeobecnosti chrpa dorastá do 1,2 m!

Chrpa záhrada: výsadba, starostlivosť a kultivácia

Chrpa záhrada: výsadba, starostlivosť a kultivácia

Výsadba a chov

Na výsadbu chrpa by ste si mali vybrať slnečné miesto. Táto kvetina má veľmi rada slnko, aj keď toleruje malý padajúci tieň zo stromov alebo plotov. Je však lepšie zvoliť na výsadbu priestranné miesto, aby sa rastliny navzájom netienili. Ročné druhy sa rozmnožujú priamo výsadbou semien do pôdy skoro na jar. Rýchlo klíčia, dobre rastú a dobre kvitnú. Trvalé druhy sa množia častejšie delením koreňov alebo odrezkami po odkvitnutí, v auguste. Trvalku chrpa je možné pestovať aj zo semien. Za týmto účelom sú neskoro na jeseň zasadené do zeme. Po niekoľkých dňoch semená klíčia.

  Hydrangea: prerezávanie a príprava na zimu

Zalievanie

Chrpy nemajú radi prebytočnú vlhkosť, dalo by sa dokonca povedať, že uprednostňujú veľmi striedmu zálievku. Stačí im letné dažde. Pokiaľ, samozrejme, leto nie je veľmi suché. Chrpy neznášajú podmáčanú pôdu.

Pôda

Chrpy preferujú ľahké hliny. Pôda by mala byť neutrálna a dostatočne voľná. Kyslú pôdu je potrebné ošetriť vápencom: na hornú vrstvu rozotrite asi 1 cm hrubú dolomitovú múku alebo vápenec. Tento postup sa vykonáva na jeseň. Ílovité pôdy sa odľahčia pridaním piesku.

Top dressing

Na predĺženie kvitnutia chrpa ho možno a dokonca aj treba kŕmiť

Na predĺženie kvitnutia chrpa ho možno a dokonca aj treba kŕmiť. To sa musí vykonať dvakrát mesačne. Na 1 meter štvorcový pôdy sa odporúča použiť 20-30 gramov komplexného hnojiva. Pri vrchnom obliekaní hlavnou vecou nie je to preháňať, inak sa nedá vyhnúť žltnutiu listov. Trvalé chrpy sa kŕmia na jeseň, aby sa zvýšila zimná odolnosť.

Prerezávanie

Aby vaše chrpy vyzerali esteticky a krásne, musíte odrezať vyblednuté kvety. Ak to neurobíte, budúci rok budete nepríjemne prekvapení, keď nájdete na svojom webe kdekoľvek rastúce kríky nevädze. Celkovo existujú 2 spôsoby orezania stoniek: vysoký a nízky. Použitím vysokej metódy sú stonky narezané pod kvetenstvom, nízke – celý stonka je odrezaná, pričom zostáva asi 10 cm. Ak máte pochybnosti, ktorý z nich si vyberiete, je lepšie zastaviť sa na druhom spôsobe, takže -nazýva sa vrchné prerezávanie. Vďaka tomu bude krík v porovnaní s nízkym rezom pôsobiť krajšie a nadýchanejšie, pomocou ktorého môžete získať plešaté miesta v kvetinovej záhrade..

Choroby a škodcovia

Tieto kvety prakticky nie sú choré. Ak sa to stane, dôvod spočíva v nesprávnej starostlivosti a nadmernom zalievaní. Ak si napriek tomu všimnete tmavé škvrny na jednoročných chrpy, potom je to pravdepodobne fusárium. Na liečbu tejto choroby je potrebné liečiť rastlinu základom. Chrpy môžete postriekať aj 3-dňovou infúziou kravského trusu v pomere 1: 1. Pomáha v boji proti škodcom a chorobám popola. Mala by byť posypaná listami a výhonkami.

  Voňavý tabak

Vytrvalé druhy vôbec neliečia. Je vhodnejšie odrezať postihnuté časti rastliny a spáliť ju, aby sa choroba v budúcom roku neopakovala..

Použitie chrpa: liečivé vlastnosti

Chrpa obsahuje široké spektrum minerálov, vitamínov, flavnoidov a kumarínov

Chrpa obsahuje široké spektrum minerálov, vitamínov, flavnoidov a kumarínov. Má diuretické, protizápalové a choleretické činidlo. Používa sa tiež na liečbu gastrointestinálneho traktu, kašľa a nervového systému. Odvar z kvetov má pozitívny vplyv na amenoreu, normalizáciu cyklu a tiež zvyšuje laktáciu.

Záhradná nevädza je krásny, ľahko sa ošetrujúci jasný kvet. Ozdobí váš záhon, starostlivosť oň nebude vyžadovať veľa času a úsilia a jeho kvety možno použiť na liečebné účely. Ak ste začínajúci záhradník, potom je to určite kvet, s ktorým budete úspešní. Hoci ho pestujú aj skúsení záhradníci. Mnoho ľudí miluje waslek pre jeho nenápadnú krásu a nenáročnú starostlivosť..