Derain biely

Derain biely

Derain biely (Cornus alba) je vždyzelený ker z čeľade cornelianovcov. V botanike je známy aj ako svidina, svida, biela telikrania. Populárny názov je červený. Rastlina sa nachádza v regióne Ďalekého východu v Európe, v strednom Rusku, tvorí prírodnú flóru Kórey, Mongolska, Číny. Prirodzeným prostredím bieleho derenu je močaristý tmavý ihličnatý les.

Svetlá letná zeleň chovných odrôd ustúpi na jeseň záhadným tmavočerveným kvetom. Pre krásu a jednoduchosť starostlivosti oceňujú biely trávnik záhradníci a krajinní dizajnéri, ktorí nimi zdobia mestské parky a námestia. V USA sa mu hovorí „psí strom“, pretože derené ovocie je podobné vlčím bobuľám..

Popis rastliny

Derain biely popis

Derain white vyzerá ako malý strom. Krík dosahuje výšku 3 m. Vetvy svetlých a tmavých odtieňov červenej sa ohýbajú v oblúkoch. Farebná škála lesklých konárov – od citrónu po olivu, od šarlátu po bordovú, ktoré pretrvávajú po celý rok. Záhrada ozdobená stromom si preto zachová svoju krásu na pozadí zimnej krajiny..

Listy sú zhora tmavozelené, vzadu sivé, oválne dospievajúce s hladkým okrajom. Veľkosť listov na dĺžku a šírku je od minimálne 2×1 cm do 10×7 cm.Listy sú oddelené 3-5 žilami a sú pripevnené k vetve stopkami. Kvety sú malé, biele, so 4 okvetnými lístkami na púčik, zbierané vo zväzkoch až do priemeru 7 cm.Ovocie sú šťavnaté bobule s kôstkou. Nezrelé plody sú sfarbené do modra, zrelé plody sú modrobiele.

Ker je odolný voči mrazu, teplu, tieňu. Nenáročný drn odoláva teplotám -50 stupňov. Na zimu ho netreba prikrývať. Rastlina priaznivo prijíma akúkoľvek pôdu okrem kyslých. V druhom roku svidina kvitne a prináša ovocie.

Doren. Výsadba, starostlivosť a potešenie.Doren. Pristátie, starostlivosť a potešenie.

Výsadba bieleho derenu do zeme

Výsadba bieleho derenu

Jeseň a skorá jar sú vhodné na výsadbu bieleho trávnika vonku. S prvým otepľovaním sa mladé sadenice aktívne prijímajú. Rastlina rastie 60 cm za rok. Pri výsadbe bieleho trávnika je dôležité nepoškodiť korene a udržať v nich vlhkosť, takže pri vyberaní sadeníc zo škatule nie je potrebné trepať sa zo zeme..

Pestré odrody bieleho derenu sa vysádzajú na slnečné miesta, aby im listy nebledli. Na bežné pohľady je vhodný čiastočný tieň vedľa múrov budov, plotov.

Na pôde nezáleží. Ker sa prispôsobuje piesočnatej, kamenistej a hlinitej pôde. Kyslosť by však mala byť neutrálna. Vyhnúť by ste sa mali aj nížinám, kde sa topí, hromadí sa dažďová voda..

Na výsadbu bieleho trávnika vyberte sadenice do 4 rokov. Silné rastliny s rozvetvenými koreňmi vyrašia po prerezaní mnoho výhonkov. Kvôli lepšej adaptácii sú výhonky s otvorenými koreňmi pred položením do pôdy ponorené do vody..

Výsadbová jamka je vykopaná o 1/4 väčšia ako veľkosť koreňov. V pôde s vysokou vlhkosťou musí byť nainštalovaná drenáž: na dne otvoru je položená zmes piesku a úlomkov tehál a drveného kameňa. Odvodnenie je umiestnené vo vrstve 15 cm. V suchej pôde stačí naliať trochu piesku.

Diera je pokrytá vrstvou zeminy, zmiešaná s humusom a kompostom a podbíjaná. Koreňová časť rastliny je ponechaná na povrchu. Sadenicu je potrebné výdatne zalievať a čakať, kým pôda nasaje vodu. Potom zakryte koreňový kruh organickým mulčovaním..

Starostlivosť o bielych

Starostlivosť o bielych

Starostlivosť o biely trávnik zahŕňa štandardné postupy: zalievanie, uvoľňovanie, odstraňovanie buriny, kŕmenie, prerezávanie.

Mladé výhonky potrebujú zalievanie každý týždeň. Zrelé kríky odolávajú suchu a každých 14 dní dostávajú 2 vedrá s vodou. Po zalievaní musí byť pôda uvoľnená. Okrasné odrody bieleho derenu prežijú s nedostatkom vlahy. Ich listy však vyblednú a budú malé. Zalievať musíte ráno alebo večer.

V obohatenej pôde rastlina prijíma dostatok živín. Musíte kŕmiť kríky vysadené v vyčerpanej pôde. 150 g univerzálneho hnojiva poskytne na jar výživu sadeniciam. Zrelé kríky získavajú v lete živiny z kompostu.

Prerezávanie sa vykonáva v treťom roku v júli a auguste. Nechajte silné výhonky, odstráňte tretí alebo štvrtý proces. Tvar okrasných kríkov sa koriguje na jar pred objavením púčikov. Nechávajú 20 cm od rastliny. V nasledujúcich rokoch bude krík aktualizovaný a uvoľní ďalšie nové výhonky..

Derain biela sa ľahko hodí na kučeravé prerezávanie. Profesionálni záhradníci dodávajú kríkom tvar stĺpca, oblúka, kocky, gule, pologule. Rastlina vyzerá dobre ako štandardný strom a vo svojej prirodzenej forme. Kompaktný drn sa zmestí do kompozícií akejkoľvek veľkosti.

Choroby a škodcovia

Derenova choroba

Derain biela záhradných škodcov málo zaujíma. Mladé sadenice sú však náchylné na útoky vošiek. Múčnatka sa vyvíja v dôsledku vysokej vlhkosti. Huba pokrýva spodné listy a vetvy bielym povlakom. Po úplnom prerezaní sú choroby náchylné na pestrofarebné kríky. Sodík by preto nemal byť zaplavovaný vodou a pri výsadbe je potrebná drenáž..

Pri prvých príznakoch hubového plaku musíte odrezať poškodené vetvy kríka, ošetriť kmeň základovým riešením. Fungicíd je pre človeka toxický, ale zastavuje šírenie huby. Roztok je pre rastliny bezpečný pri aplikácii na konáre, ale pri vstupe do pôdy brzdí ich rast.

Proti múčnatke musíte rastlinu spracovať 3 krát. Efekt bude viditeľný do 3 dní. Ak pesticíd nefunguje, potom je huba odolná voči svojmu pôsobeniu. Na prípravu roztoku musíte zriediť 10 g prášku v 10 litroch vody. Na 10 štvorcových metrov sa spotrebuje 1,5 litra roztoku. m) Insekticíd je toxický pri vdýchnutí a pri kontakte s pokožkou. Pri práci musíte používať respirátor a rukavice..

Hmyz v tvare čiarky je škodca, ktorý žije na jablkách, topoloch a lesných kríkoch rastúcich v blízkosti. Bez antén, nôh a očí je telo samice žlto-biely štít zužujúci sa z hlavy. Ohyb pripomína čiarku. Samec sa vyznačuje anténami a pohybuje sa pomocou krídel a troch párov nôh..

Hmyz poškodzuje kôru, živí sa ovocím. Preto nie je biely trávnik vysádzaný v blízkosti ovocných stromov, pričom uprednostňuje okolie s ihlami. V zime ženy skladujú vajíčka pod štítmi, skrývajú sa pod kôrou stromov. Vajcia však zomierajú na mráz pod 30 stupňov. Pochvy sa prebúdzajú zo zimného spánku koncom apríla..

Insekticídy sa proti škodcom používajú vtedy, ak na 10 cm vetvy pripadá 5 kusov hmyzu alebo 5 lariev na 1 cm..

Vošky hryzú listy kríkov, nasávajú šťavu z výhonkov, žijú na koreňoch. Malý čierny a hnedý hmyz pokrýva konáre a stopky, listy sa stočia a vyschnú.

Aby ste sa zbavili vošiek, musíte na jeseň alebo skoro na jar odrezať poškodené vetvy. Ak sa na kríku pred chladným počasím nájdu spojky vajíčok, postriekajú sa horúcou vodou s teplotou 80 stupňov. Opätovné postrek by sa mal vykonať na jar, kým sa objavia púčiky. Vodu je možné nahradiť nitrofénom: 300 g zrieďte v 10 litroch vody.

Reprodukcia bieleho derenu

Reprodukcia bieleho derenu

Chovné metódy pre biely trávnik: semená, vrstvenie a odrezky.

Semená klíčia v druhom roku. Takýmto spôsobom bude možné pestovať krík za 5-8 rokov. Semená zozbierané na jeseň je možné ihneď zasiať. Ich klíčivosť trvá 5 rokov. Ale dva zimné mesiace ich treba skladovať pri teplote 5 stupňov. Hustota výsevu semien bieleho derenu je od 5 do 15 kusov na meter štvorcový. Hĺbka záložky – 4 cm.

Na pestovanie odrôd bieleho trávnika je lepšie použiť metódu odrezkov. Začiatkom júna by mali byť odrezané odrezky s púčikmi pokrytými hustou kôrou. Do truhlíka nasypte zeminu a vysaďte výhonky. Cez leto ich držte v skleníku, polievajte a kŕmite. Na jeseň sa odrezky zakorenia.

Druhý najrýchlejší spôsob reprodukcie bieleho trávnika je vrstvenie. Na začiatku jari je vybraná spodná vetva kríka. Vykopte pod ním drážku a úplne ju spustite do vybrania. Nechajte vrch na povrchu. Vetva je pokrytá zeminou, napojená, kŕmená v lete. Na zimovanie sú pokryté smrekovými vetvami, listami. Výhonok môžete transplantovať po výskyte koreňov – budúci rok.

Deren biele odrody

Deren biele odrody

V návrhu mestskej krajiny a výzdobe letných chát sa používajú selektívne odrody bieleho derenu:

 • Argenteo-marginata – elegantná rastlina s červenou kôrou a zelenými listami s bielym lemovaním. Na jeseň sa krík stáva úplne karmínovým. Typ Elegantissim rastie až na 3 m. Široké listy so smotanovými pruhmi pôsobia na karmínových vetvách kontrastne..
 • Sibír – listy kríka sa vyznačujú svetlo zeleným odtieňom, ktorý s príchodom jesene zhnedne. Odroda Sibirika Variegata dosahuje výšku 2 m a zachováva si charakteristické krémové škvrny v opadavom vzore. Letná zelená sa mení na jesennú purpurovú. Variegata rastie pomalšie a kratšie ako Elegantissima. Pre malé záhrady vyberte druh Aurea, ktorý kombinuje jemné farby: svetlo žlté listy, šarlátové vetvy, krémové kvety a biele plody s modrým odtieňom..
 • Kerna – nízky ker z diaľky vyzerá obklopený citrónovou svätožiarou vďaka žltému okraju listov. Miluje slnečné miesta a vlhkosť. Na jeseň sa zmení na hnedočervený krík.
 • Shpet – odroda je známa viac ako 100 rokov. Listy so širokým zlatým lemovaním sa na jeseň sfarbujú do purpurovo červena.
 • Kesselrings – tmavá odroda derenu. Hnedozelená farba listov v lete sa na jeseň zmení na tmavočervenú. Farba výhonkov je čierna a červená. Biele bobule jasne vyniknú.
 • Astrosanguinea – výška kríka je 1,5 m. Nízko rastúce druhy si zachovávajú tradičný karmínový odtieň konárov a smaragdovo zelenú farbu listov.
 • Allmans Compact – mladé výhonky sú sfarbené do červena, jasne zelené listy.
 • Aurea Elegantissima – rastie až 2 m. Listy so zeleným stredom a nerovným žltým lemovaním.
 • Krv Dobrá – vysoký stupeň dosahuje 3 m, vyznačuje sa krvavo červenými listami a vetvami.
 • Gochaulti – zelené listy sú pokryté škvrnami bielych, koralových, ružových odtieňov, na červených výhonkoch pôsobia mierne ovisnuto.
 • Relikvia slonoviny – červené výhonky a listy s krémovo bielym okrajom tvoria korunnú guľu.
 • Siberica Ruby – výška – 1,5 m. Koralový odtieň výhonkov. Tmavozelené listy sa na jeseň sfarbujú do červenofialova.
 • Derain Kanaďan – odroda kríka vysokého 15 cm, s jasnými bielymi kvetmi na jar. Červené bobule sa objavujú na jeseň.

Derain white v krajinnom dizajne

Derain v krajinnom dizajne

Derain biela sa dobre hodí k prerezávaniu a drží tvar. Jasne zelené odrody v lete a tmavo purpurové na jeseň sa vysádzajú jednotlivo alebo vytvárajú živý plot, akcent v kompozícii. Derain biela sa používa vo výsadbách, v ktorých sú rastliny husto umiestnené vedľa.

Keďže rastlina dostala stromovitý tvar, sú pod ňu umiestnené letničky, ruže, ľalie. Stromová záhrada predstaví krásu meniacich sa ročných období snežienkami, jarnými krokusmi a sedmokráskami, makom, nezábudkami v lete.

Chryzantémy sú vysadené vedľa živého plota s bielym trávnikom pre jasnú jesennú kompozíciu. Na vymedzenie zón lokality používajú tiež techniku ​​s živými plotmi z nízko rastúcich odrôd. Vlhký ker vysadený v blízkosti vodných plôch posilňuje pobrežie.

Derain si rozumie s trvalkami, vhodnými na vytváranie viacúrovňového reliéfu. Odolnosť voči svetlu a tieňu vám umožňuje vysádzať kríky na otvorených priestranstvách a pod vysokými stromami. V mestskej krajine je výhodné susedstvo s čučoriedkou a papradím.

Jasné odtiene listov a konárov sú kombinované s ihličnanmi. Tmavé cyprusy, borievky, modrý smrek poslúžia ako kontrastné pozadie. Na záhradných pozemkoch sú trávniky orámované plazivými trvalkami a veľkolistými trávami, ktoré sa používajú na ozdobenie záhradnej lavičky..

Ako pozadie pre jednotlivé stromy je zvolený zelený trávnik. Jednoduchý dekor vytvára mulč. Strom vyzerá neobvykle v húštinách brečtanu, brčál, popínavých rastlín. Schopnosť kríkových listov meniť farbu transformuje záhradu tak, ako sa menia ročné obdobia.