Čemerica

Rastlina čemerice

Rastlina čemerice (Helleborus) je nízky bylinkový krík z čeľade masliakovitých. Tento rod zahŕňa viac ako 20 druhov. Vo svojom prirodzenom prostredí žijú hellebores v európskych horských oblastiach, ale vyskytujú sa aj v Malej Ázii. Na Balkáne rastie mnoho hellebores.

Pre Európanov je táto kvetina úzko spojená s vianočnými sviatkami. Jeho črepníkový ker je považovaný za jeden z tradičných vianočných darčekov. V prírode kvitne mnoho druhov čemeríc uprostred zimy, práve v čase vianočných sviatkov. Podľa jednej z legiend také kvety obklopovali jaskyňu, v ktorej sa narodil Kristus. Podľa iného sa objavili zo sĺz malej betlehemskej opatrovateľky, ktorá nemala čím obdarovať novonarodeného Spasiteľa. Práve tieto kvety sa stali jeho darom. Európania nazývajú rastlinu „Kristova ruža“. Podľa legiend je schopný chrániť pred zlým okom. V Rusku je kvetina známa aj ako „zimný dom“.

Popis čemerice

Popis čemerice

Výška kríkov čemerice sa pohybuje od 20 do 50 cm.Majú malý silný oddenok a takmer žiadny rozvetvený kmeň. V oblasti koreňov sú kožovité listové čepele umiestnené na dlhých stopkách, ktoré môžu mať rôzne tvary. Kvety, podobné malým miskám, sa nachádzajú na vrchole dlhého stopky. Ich „okvetné lístky“ sú viacfarebné sepaly. Skutočné okvetné lístky čemerice sú tubulárne nektáre umiestnené bližšie k stredu kalicha. Farba kvetov zahŕňa tóny bielych, žltých, ružových, ako aj purpurových a fialových kvetov. Existujú kvety zložitých farieb s farebnými prechodmi, ako aj dvojité odrody. Vzhľadom na to, že sepaly poskytujú kvetom dekoratívny efekt, vädnutie čemerice nastáva postupne. Kvetinový kalich postupom času nadobúda zelenú farbu, pričom často si svoj krásny tvar zachová aj nejaký čas po dozretí a vysypaní semien. Semená zostávajú životaschopné menej ako rok. Kvety čemerice môžu byť použité na rezanie aj na vytváranie suchých kytíc.

Čemeřice je cenená pre svoje skoré kvitnutie, ako aj pre mrazuvzdornosť a nenáročnosť. Jeho kvety kvitnú, zatiaľ čo všetky ostatné rastliny ešte spia – od neskorej jesene do polovice jari, niekedy sa objavujú priamo uprostred snehu. Ale ako všetci zástupcovia masliakov, táto kvetina je považovaná za jedovatú. Pri práci s ním by ste mali používať rukavice a odrezané časti kríkov by ste mali zničiť, aby ste predišli otrave. Látky obsiahnuté v oddenkoch rastliny zároveň umožňujú používať ju ako liek, ale takéto ošetrenie je možné vykonávať iba pod prísnou kontrolou a podľa predpisu lekára..

Všetky druhy kvetov sú rozdelené do dvoch hlavných skupín. Niektoré z nich tvoria na jeseň stonky s púčikmi. Aby kvitli, musia výhonky prežiť zimu. Pri jarnom mrazení môžu kríky znova uvoľniť lístie, ale kvety nie je vidieť. Takéto druhy by mali byť uzavreté, najmä v prípade bez snehovej zimy. Ostatné čemerice netvoria kvetinové výhonky na jeseň, ale na jar. Ľahšie tolerujú zimu a lepšie rastú v oblastiach stredného pruhu..

FREEZER v záhrade .. pestovanie a starostlivosť (čemerica záhradná)FREEZER v záhrade .. pestovanie a starostlivosť (čemerica záhradná)

Stručné pravidlá pre pestovanie čemerice

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie čemerice na otvorenom teréne..

Pristátie Výsadba v zemi sa vykonáva v polovici jari alebo na začiatku jesene.
Pôda Kríky uprednostňujú vlhkú a voľnú ílovitú pôdu neutrálnej reakcie.
Úroveň osvetlenia V záhrade je rastlina vysadená v čiastočnom tieni.
Režim zavlažovania Kvety potrebujú pravidelnú zálievku v malom množstve.
Top dressing Prvýkrát sa aplikujú komplexné minerálne hnojivá, druhýkrát sa do pôdy pridá kostná múčka.
Bloom Kvitnutie začína v čase, keď všetky ostatné rastliny ešte spia – od neskorej jesene do polovice jari, niekedy priamo uprostred snehu.
Prerezávanie Na jeseň alebo na jar, pred kvitnutím, sa z kríka odstráni staré lístie.
Škodcovia Slimáky, slimáky, myši, vošky, húsenice.
Choroby Spot, antracnóza, peronospóra.

Vysádzanie čemerice na otvorenom priestranstve

Vysádzanie čemerice na otvorenom priestranstve

Čas nastúpiť

Mrazničky sú schopné rásť na jednom mieste bez transplantácie najmenej 10 rokov. Kríky zle vnímajú postup transplantácie, preto by ste im mali ihneď vybrať najvhodnejšie miesto. Kríky uprednostňujú vlhkú a voľnú ílovitú pôdu neutrálnej reakcie. Aby ste predišli stagnácii vlhkosti v pôde, mali by ste sa postarať o drenážnu vrstvu.

Hellebore rastie najlepšie v tieni stromov alebo kríkov. Je možné aj umiestnenie na otvorených priestranstvách, ale na takýchto miestach budú kríky potrebovať väčšiu vlhkosť. Čemeřice je zasadená do zeme uprostred jari alebo začiatkom jesene. Takéto výsadby vyzerajú najefektívnejšie v malých skupinách..

V záhrade sú hellebores vysadené v čiastočnom tieni v kombinácii s inými rastlinami milujúcimi tieň. V kombinácii s cibuľovitými prvosienkami budú vyzerať nemenej pôsobivo. Čemeřice kvitne neskôr ako snežienky, ale súčasne s krokusmi a hájmi. Keď zmiznú z dohľadu, kríky čemerice stále potešia oko a ich listy zostanú až do úplného konca sezóny..

Pravidlá pristátia

Výsadba čemerice (Gelleborus) + rozmnožovanie! Krásny zimný kvet !Výsadba čemerice (Gelleborus) + rozmnožovanie! Krásny zimný kvet!

Na výsadbu čemerice sú pripravené jamy s hĺbkou a šírkou až 30 cm, medzi rastlinami je zachovaná rovnaká vzdialenosť. Studne sú napoly naplnené kompostom, potom sú tam umiestnené korene kríka a postupne posypané zeminou. Po zhutnení pôdy sa výsadba zaleje. Hellebores budú obzvlášť potrebovať vlhkosť počas prvých 3 týždňov po výsadbe. V budúcnosti sa objem zavlažovania zníži.

Kríky čemerice je možné pestovať aj doma a používať ich na nútenie. Na tento účel sa spravidla vyberajú odrody čemerice čiernej. Od jesene sa oddenky vysádzajú do kvetináčov s výživnou pôdou a umiestnia sa do svetlej a chladnej miestnosti. Pri zachovaní konštantnej vlhkosti počas celej zimy budú kvety kvitnúť na pukoch vytvorených do jesene. Na jar sú také kríky transplantované z hrnca na tienisté miesto v záhrade..

Starostlivosť o čemerice

Starostlivosť o čemerice

Starostlivosť o čemericu je veľmi jednoduchá. V prvých 15-20 dňoch po výsadbe potrebujú mladé rastliny bohatú a častú vlhkosť pôdy. V budúcnosti bude potrebné zavlažovanie v menších objemoch, ale pravidelne. V horúcom počasí treba kríky nielen zalievať pravidelne, ale aj uvoľniť pôdu a vytrhať burinu. Buriny sa prakticky neobjavujú vedľa zarastených kríkov – husté výsadby s veľkým olistením im nedovoľujú preraziť.

Čemerica potrebuje dodatočnú výživu vo forme hnojív, ktoré sa musia počas letnej sezóny aplikovať dvakrát. Prvýkrát sa aplikujú komplexné minerálne hnojivá, druhýkrát sa do pôdy pridá kostná múčka.

Na jeseň alebo na jar, pred kvitnutím, sa z kríka odstráni staré lístie. Napriek tomu, že listové čepele väčšiny odrôd môžu prezimovať pod snehom, môžu byť ovplyvnené špinením plesní. Výnimkou je čemerica čierna. Jeho listy si v zime zachovávajú svoj dekoratívny vzhľad..

Po odkvitnutí ker uvoľní čerstvé výhonky. Keď kvety vädnú, pôda v blízkosti výsadieb je mulčovaná rozloženou rašelinou alebo kompostom. Mulč sa aplikuje v oblasti rastlín. Navyše taký mulč bude slúžiť ako dobré kŕmenie..

Čemeřice po odkvitnutí

Čemeřice po odkvitnutí

Zber semien

Semená čemerice začínajú dozrievať do júna, ale tento proces sa môže ťahať celé leto. Je dôležité vybrať ten správny okamih na zber, inak krabica so semenami praskne a vysype ich na zem. Aby ste neprišli o potrebné semená, na nezrelé škatule treba dať látkové vrecúško. Keď sa škatuľka otvorí, bude stačiť ju jednoducho vybrať a potriasť. Výsledné semená sa sušia na suchom a vetranom mieste a potom sa dajú do poriadku v papierovom vrecku. Také osivo však nemožno skladovať dlho: semená si zachovajú klíčivosť iba krátku dobu a odporúča sa ich zasiať bezprostredne po zbere..

Zimovanie

Čemerica plní svoje meno. Kvet je veľmi odolný voči výraznému poklesu teplôt, ale v zime s malým množstvom snehu môže stále zamrznúť. Mladé rastliny sú na to obzvlášť náchylné. Aby ste zabránili zamrznutiu výsadby, mali by ste záhony pokryť smrekovými vetvami alebo suchými spadnutými listami.

Chovné metódy čemerice

Chovné metódy čemerice

Nové kríky čemerice môžete získať pomocou semien alebo deliacich kríkov. Niektoré druhy (napríklad M. páchnuce) môžu produkovať samovýsev.

Sadenice sa vysievajú na sadenice po zbere, na samom konci júna. Sú umiestnené v nádobách naplnených vlhkou pôdou vrátane humusu. Semená sú zakopané o 1,5 cm, sadenice sa objavia až budúcu jar – okolo marca. Na klíčenie vyžadujú povinné striedanie teplých a studených období..

Ak boli semená zakúpené v obchode, môžu byť zasiate do zeme najmenej 2,5 mesiaca pred nástupom chladného počasia. Počas tohto obdobia budú mať semená čas „akumulovať“ teplo a potom klíčiť budúcu jar. Ak boli čerstvé semená zakúpené bližšie k jeseni, je možné ich vysiať na sadenice doma pomocou rašelinovej pôdy s prídavkom piesku (3: 1). Mali by stráviť asi 3 mesiace na teplom mieste (asi 20 stupňov) a potom sa plodiny presunú do chladničky (asi 4 stupne). Tam, za 1-3 mesiace, začnú semená klíčiť. Kontajner so semenami by sa mal pravidelne kontrolovať na prítomnosť plesní a pôda by sa mala pravidelne zvlhčovať. Semená nemožno skladovať suché.

Po výskyte 2-4 plnohodnotných listov sa klíčky potápajú na pestovanie na záhradnom lôžku umiestnenom na tienistom mieste. Takéto sadenice sa premiestňujú na svoje konečné miesto až po 2-3 rokoch – v apríli alebo na začiatku jesene. Staršie kríky budú znášať presádzanie horšie. Čemerica kvitne za 2-5 rokov kultivácie, v závislosti od vlastností odrody. Navyše, rok po transplantácii, keď sa krík prispôsobí novému miestu, nemusí kvitnúť.

MRAZIČE – REPRODUKCIA osiva. (TRVALÉ RASTLINY ZO SEMENA)MRAZIČE - REPRODUKCIA osiva. (TRVALÉ RASTLINY ZO SEMENA)

Rastliny staré najmenej 5 rokov sú vhodné na rozmnožovanie čemerice delením kríka. Po skončení jarného kvitnutia treba kríky vykopať a oddenky opatrne rozdeliť na niekoľko častí. Miesta rezov by mali byť posypané dreveným uhlím alebo aktívnym uhlím, potom môžu byť odrezky ihneď zasadené na kvetinovú záhradu alebo kvetinový záhon do pripravených výsadbových otvorov. Niektoré druhy čemeríc, napríklad „Vostochny“, sa množia delením kríka na jeseň.

Škodcovia a choroby

Čemerice škodcovia a choroby

Čemerica je odolná voči vplyvom chorôb alebo škodcov, ale nesprávna starostlivosť alebo nesprávne miesto výsadby môže oslabiť imunitu rastliny. Pri umiestňovaní kríkov je dôležité sledovať kyslosť pôdy, ktorá je pre ne potrebná. Na výpočet tohto indikátora môžete použiť ukazovatele alebo vykonať jednoduchý test. Čajová lyžička zeme sa naleje do tmavého pohára a potom sa do neho pridá stolový ocot. Množstvo peny bude indikovať úroveň kyslosti. Ak je toho veľa, pôda je zásaditá. Priemerné ukazovatele naznačujú neutralitu pôdy a úplná absencia peny naznačuje jej kyslosť. Na výsadbu čemerice je najvhodnejšia neutrálna alebo mierne vápenatá pôda. Na odstránenie rozdielov sa do kyslej pôdy pridáva hasené vápno, popol z dreva alebo dolomitová múka..

Listy čemerice často priťahujú škodcov ulitníkov, ako sú slimáky alebo slimáky. Môžu sa zbierať z výsadieb ručne alebo sa môžu použiť pasce. Niekedy myši zaútočia na čemericu, v tomto prípade pomôže jed. Kvetu môže ublížiť aj hmyz: vošky alebo húsenice, ktoré jedia lístie. Proti nim sa používa vhodný insekticíd: Actellik, Biotlin atď. Je dôležité včas si všimnúť výskyt škodlivého hmyzu a prijať vhodné opatrenia: škodcovia môžu prispieť k šíreniu chorôb. Vošky napríklad tolerujú špinenie. Ovplyvnené časti kríkov by mali byť zničené a potom by mali byť všetky výsadby a pôda okolo nich ošetrené fungicídnym činidlom..

Príliš vlhké a teplé letá môžu spôsobiť rozvoj infekčných chorôb. Hubové lézie sa objavujú na tmavých škvrnách na listových listoch a pri zanedbaní vedú k odumretiu výsadby. Choré listy by mali byť odstránené hneď, ako sa objavia škvrny. Niekedy je celá vzdušná časť kríka odrezaná, aby sa zachoval jeho oddenok..

Hnedočierne škvrny s jemnými krúžkami na listoch sú znakom antracnózy. Choré platne sa spália a puzdro sa ošetrí liekom na báze medi.

Ak lístie čemerice spomalilo svoj rast a staré platne sú zdeformované a pokryté tmavými škvrnami, kríky zasiahne peronospóra. Súčasne na sivej strane listov bude sivý kvet. Listy s takýmito znakmi sú odrezané a krík a okolie sú ošetrené pervikurom alebo oxychloridom meďnatým.

Vírusové infekcie zvyčajne postihujú divízie, ktoré nemali čas zakoreniť. Súčasne sa časti kríkov začnú deformovať a lístie sa zmenší. Takéto rastliny budú musieť byť odstránené, aby sa zabránilo hromadnej infekcii..

Druhy a odrody čemerice s fotografiami a menami

Medzi druhy čemeríc, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v záhradách:

Čemeřice čierna (Helleborus niger)

Čemeřice čierna

Tento druh je považovaný za jeden z najbežnejších. Helleborus niger žije v európskych krajinách, pričom uprednostňuje horské lesy. Výška kríkov je asi 30 cm Kvety, na rozdiel od mnohých iných druhov, smerujú nahor. Ich priemer dosahuje 8 cm Kvety sú na veľkých stopkách vysokých až 60 cm. Vnútorná strana „okvetných lístkov“ je natretá bielou farbou a vonkajšia strana je svetloružová, postupne sa stáva jasnejšou. Kvitnutie je pomerne krátkodobé: iba pár týždňov v apríli. Hustý kožovitý povrch listových dosiek má tmavozelenú farbu. Listy takejto čemerice pokojne tolerujú zimu: kvetina vydrží chladné puknutie až do -35 stupňov. Záhradníci túto čemericu pestujú už od stredoveku. Niekedy je tento druh krížený s menej odolnými odrodami kvetov – vrátane Nigristern a Nigerkors. Medzi obľúbené odrody patria:

 • Potterovci Will – s obzvlášť veľkými (až 12 cm) bielymi kvetmi.
 • Pracox – kvitnutie nastáva na jeseň. Kvety sú namaľované svetlo ružovou farbou.
 • HGC Joshua – odroda jesenného kvitnutia.

Čemerice kaukazské (Helleborus caucasicus)

Hellebore Kaukazský

Tento druh rastie nielen na Kaukaze, ale nájdete ho aj v Grécku a Turecku. Helleborus caucasicus má kožovité listy až 15 cm dlhé. Sú rozdelené do niekoľkých segmentov, ich počet sa môže líšiť. Maximálna výška stopiek dosahuje pol metra. Na nich sa vytvoria bielo-nazelenalé alebo žltozelené kvety s hnedými škvrnami. Ich priemer dosahuje 8 cm Kvety sa objavujú na samom konci apríla a trvajú asi 1,5 mesiaca. Tento druh je považovaný za najviac mrazuvzdorný, ale zároveň najjedovatejší. V záhradníctve sa používa od 19. storočia..

Čemeřice abcházska (Helleborus abchasicus)

Hellebore abkhaz

Kríky Helleborus abchasicus majú holé listy s kožovitým povrchom. Sú pripevnené k dlhým stopkám, ktoré majú purpurovú farbu, niekedy so zeleným odtieňom. Kvety sú ovisnuté, červenohnedé, široké až 8 cm. Niekedy sú sepaly doplnené škvrnami tmavšieho odtieňa. Kvitnutie prebieha v apríli a trvá 1,5 mesiaca. Táto čemerica má množstvo záhradných foriem..

Čemerica východná (Helleborus orientalis)

Čemerica východná

Tento druh žije v oblastiach Grécka a Turecka, ako aj na Kaukaze. Helleborus orientalis tvorí kríky vysoké až 30 cm. Kvety majú purpurovú farbu a ich priemer dosahuje 5 cm. Tento druh je považovaný za nestabilný voči hubovým chorobám: často ovplyvňujú listy rastliny. Takáto čemerica má navyše mnoho dekoratívnych odrôd, vrátane:

 • Modrá sasanka – so svetlo fialovými kvetmi.
 • Lady Series – odrodová séria, vrátane 6 rôznych farieb. Stopky dosahujú 40 cm a samotné rastliny sa vyznačujú rýchlym rastom.
 • Rokenrol – okvetné lístky sú ozdobené červeno-ružovými škvrnami.
 • Biela labuť – so snehobielymi kvetmi.

Smradľavá čemerica (Helleborus foetidus)

Smradľavá čemerica

Západoeurópsky pohľad. Helleborus foetidus má listnaté stonky vysoké až 30 cm. Táto rastlina uprednostňuje rast na svahoch alebo v dosť ľahkých lesoch. Olistenie pozostáva z úzkych lalokov sýtej zelenej farby. Stopky sú veľmi vysoké – až 80 cm, na ktorých kvitnú malé kvety -zvončeky svetlo zelenej farby s hnedým okrajom. Je pozoruhodné, že napriek názvu druhu nemajú žiadny zápach. Táto čemerica toleruje obdobia sucha a oceňuje vápenaté pôdy. Bežná odroda – Wester Flix – má ešte užšie listové segmenty a stopky sú sfarbené do červeno-zelena.

Čemerica korzická (Helleborus argutifolius)

Čemerica korzická

Tento druh žije na ostrovoch Sardínia a Korzika. Helleborus argutifolius tvorí vždyzelený ker vysoký až 75 cm, ktorý pozostáva z niekoľkých priamych výhonkov šíriacich sa do šírky. Kvety sú miskovitého tvaru a majú zelenožltú farbu. Zhromažďujú sa v klastrových súkvetiach. Doma kvitnutie začína vo februári a keď sa pestuje v severnejších oblastiach, v apríli. Na zachovanie takejto čemerice v stredných šírkach bude na zimu potrebný malý prístrešok. Z odrôd, Grunspecht s červeno-zelenými kvetmi.

Čemerica červenkastá (Helleborus purpurascens)

Čemeřice načervenalá

Tento druh žije na juhovýchode Európy. Helleborus purpurascens rastie na okraji lesa a medzi kríkmi. Veľké bazálne lístie sa nachádza na dlhých stopkách a má štruktúru rozrezanú prstami. List zvonku je hladký a zelený a zvnútra má namodralý odtieň. Kvety sú ovisnuté, široké až 4 cm. Ich neobvyklá farba (purpurovo-fialová farba sa postupne mení na zelenú) je kombinovaná s nepríjemným špecifickým zápachom. Kvitnutie nastáva v polovici jari a trvá asi mesiac. Tento druh sa v záhradách pestuje od polovice 19. storočia..

Hybridná čemerica (Helleborus x hybridus)

Hybridná čemerica

Tento druh zahŕňa záhradné hybridy získané krížením s inými druhmi rastlín. Helleborus x hybridus má kvety s priemerom 5 až 8 cm. Ich farba môže byť rôzna. Hlavné odrody:

 • Belinda – s bielymi dvojitými kvetmi so zelenkasto-ružovým odtieňom a okrajom.
 • Violetta – v strede kvetu je pubescencia, „okvetné lístky“ sú doplnené žilkami a okrajom ružovej farby.
 • Kráľovná rytiera – kvety tmavofialovej farby so žltými tyčinkami.

Okrem uvedených hellebores sa v kultúre nachádzajú aj tieto druhy:

 • Voňavý – so zimujúcim lístím a zelenými kvetmi s príjemnou vôňou.
 • Zelená – s nezavinutými listami a zelenošedými kvetmi s červenými znakmi.
 • Ker – so žltozelenými kvetmi, bez zápachu.
 • Multipartitné – Juhoslovanský typ s listami vo forme ventilátora. Kvety sú malé, zelenožlté.
 • Tibetský – s bielymi alebo ružovými kvetmi.
 • Stern – s ružovo-zelenými kvetmi.

Použitie čemerice a jej vlastností

Použitie čemerice a jej vlastností

Čierne a kaukazské hellebores často používajú tradiční liečitelia. Vlastnosti týchto rastlín vám umožňujú normalizovať metabolizmus tela, znížiť krvný tlak, ako aj hladinu cukru v krvi. Okrem toho môžu mať časti rastliny diuretický a laxatívny účinok. Čemerica má tiež antibakteriálny účinok. Rastlina sa používa na výskyt polypov, ako aj na odstraňovanie kameňov z močového mechúra alebo žlčníka.

Liečivý účinok hellebores sa používa v boji proti rakovine: kvet je schopný ovplyvniť nádory v počiatočných štádiách ich vzhľadu. Čemerica posilní imunitný systém, pomôže vyrovnať sa s prechladnutím, žalúdočnými vredmi, migrénami, ischiasom, reumatizmom, ochoreniami kĺbov a osteochondrózou. Okrem toho čistí krv, posilňuje srdce a cievy. Kvet pomôže aj tým, ktorí chcú schudnúť. Jeho použitie pomáha odstraňovať toxíny a prebytočnú tekutinu z tela. Látky obsiahnuté v čemerici rozkladajú tuky a urýchľujú metabolické procesy. Nie je potrebné dodržiavať prísnu diétu..

Keď sme sa rozhodli pripraviť liečebnú kompozíciu na základe čemerice, je dôležité mať na pamäti, že korene tejto rastliny sú jedovaté. Odber surovín sa vykonáva po dozretí semien kvetov, v septembri. Korene sa umyjú, čistia ich tuhou kefou, potom sa rozdelia na časti a sušia sa v sušičke pri teplote asi 40-45 stupňov. Vlastnosti takýchto surovín sú zachované 2 roky. Používa sa na prípravu odvarov, infúzií alebo prášku..

Pred použitím akéhokoľvek výrobku na báze kvetov musíte vedieť o mnohých kontraindikáciách. Čemericu nemôžete liečiť, ak máte problémy s pečeňou alebo kardiovaskulárnym systémom. Rastlinu by nemali konzumovať deti mladšie ako 14 rokov, rovnako ako tehotné alebo dojčiace matky..

Pred použitím čemerice by ste sa mali poradiť so svojim lekárom. Akýkoľvek liek na jeho základe bude vyžadovať veľmi prísne dodržiavanie dávkovania. V opačnom prípade sa liek stane jedom, ktorý môže viesť k mnohým nebezpečným následkom – zvonenie v ušiach, opuch a dokonca aj zástava srdca. Aby sme neriskovali, samoliečba v žiadnom prípade nestojí za to..