Frézia

Rastlina frézie

Rastlina frézie (Frézia), alebo frézia – cibuľovitá trvalka z čeľade kosatcovitých. Tento rod zahŕňa asi 20 rôznych druhov. V záhradnej kultúre v tomto prípade najčastejšie nájdete hybridnú fréziu získanú asi pred storočím krížením prírodných druhov. Názov rastliny dostal na počesť nemeckého botanika F. Freseho, slávneho lekára a výskumníka rastlinného sveta..

Vlasťou rastliny je juh Afriky. Tieto kvety tam žijú vo vlhkých pobrežných kútoch alebo medzi húštinami kríkov. Vďaka svojmu pôvodu je frézia známa aj ako konvalinka. Môže za to jemná aróma kvetov, pripomínajúca vôňu konvalinky. Vďaka nemu sa frézia používa aj v parfumérii na vytváranie nových jemných aróm..

Dnes sú frézie považované za jednu z najpozoruhodnejších a najobľúbenejších kvetov pre kytice. Holandsko je lídrom v pestovaní týchto kvetov. Distribúcia frézií ako rezaných kvetov je spojená s radom ich zvláštností. Hlavnou je vysoká dekoratívnosť a široká paleta farieb, ktorá vám umožňuje vybrať vhodný jemný kvet pre akúkoľvek kompozíciu. Frézie sa obzvlášť často používajú vo svadobných kyticiach. Navyše si také kvety dlho zachovávajú svoj vzhľad a nevyblednú..

Ale frézia nie je menej populárna v krajinnom dizajne, aj keď starostlivosť o takéto kvety má množstvo funkcií. Je pozoruhodné, že akýkoľvek druh a rozmanitosť frézií je možné pestovať v záhrade aj doma v kvetináči. V oboch prípadoch môžu kríky ľahko ozdobiť okolitý priestor..

Popis frézie

Popis frézie

Koreňový systém frézie je corm, ktorého povrch je pokrytý tenkými šupinami. S každou sezónou sa úplne obnovuje a nahrádza ju nová. Veľkosť kríkov môže byť až 1 meter. Ich súčasťou je holá rozkonárená stonka a tenké listy dlhé asi 20 cm. Ich šírka je asi 1,5 cm. Kvety sa nachádzajú iba na jednej strane súkvetí a majú príjemnú arómu. Ich veľkosť je asi 4 cm Farba frézií je veľmi rozmanitá. Obsahuje odtiene červenej a ružovej, bielej, žltej a oranžovej, fialovej a modrej. Hltan kvetu je často sfarbený rôzne. Je pozoruhodné, že frézie s červeno-žltými kvetmi sa vyvíjajú aktívnejšie ako ostatné. Štruktúra kvetov, v závislosti od odrody, môže byť jednoduchá alebo dvojitá. Po odkvitnutí, trvajúcom až 1,5 mesiaca, sa vytvoria semená.

Na úspešné pestovanie frézie sú potrebné určité podmienky. Napriek tomu, že ideálne prostredie pre kvetinu je možné vytvoriť iba v skleníku, v normálnych podmienkach môžete rastline poskytnúť dostatočnú starostlivosť, ak si to budete priať. V strednom pruhu však žiarovky nebudú môcť prezimovať, takže na jeseň ich bude potrebné vykopať a preniesť na vhodnejšie miesto. Frézie je možné pestovať aj doma v kvetináči. Ich kvitnutie sa najčastejšie odhaduje v zimných mesiacoch..

FREESIA JE VŠETKO O RASTE &# 127800; Výsadba frézie &# 127800; živé vysielanie o cibuľovitých kvetoch.FREÉZIA VŠETKO O RASTE �� Výsadba frézie �� živé vysielanie o cibuľovitých kvetoch.

Stručné pravidlá pre rast frézie

V tabuľke sú uvedené krátke pravidlá pre rast frézie v otvorenom poli..

Pristátie Výsadba frézie na otvorenom priestranstve by sa mala vykonať, keď je pravdepodobné, že mráz zostane pozadu – okolo konca mája.
Poloha Kríky sa obávajú prievanu. V záhradách sú vysadené v rohoch chránených pred silným vetrom a doma sa pokúšajú miestnosť presnejšie vyvetrať..
Úroveň osvetlenia Frézie sú fotofilné, potrebujú osvetlenie 12-14 hodín denne. Krík ale neocení priame slnko, preto by ste pre jeho obsah mali zvoliť polotienistú oblasť..
Teplota Silné teplotné skoky sú zlé pre vzhľad rastliny. V horúcom počasí alebo príliš chladnom počasí sa kvety môžu zdeformovať alebo sa na stopke objavia prázdne púčiky..
Režim zavlažovania Kríky zalievame najhojnejšie počas ich vývoja a kvitnutia. Po odkvitnutí sa zálievka postupne znižuje, až sa úplne zastaví.
Úroveň vlhkosti Vyžaduje sa vysoká vlhkosť. Odporúča sa postriekať kríky, ale kvapky by nemali padať na kvety. Tento postup sa zvyčajne vykonáva večer, asi 17 hodín.
Pôda Fréziám sa najlepšie darí vo voľnej a priepustnej pôde. Na výsadbu môžete použiť substrát vrátane trávnika, humusu, rašeliny a listovej pôdy. Reakcia musí byť mierne kyslá.
Top dressing Počas vývoja nadzemnej časti bude rastlina potrebovať pravidelné kŕmenie..
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína koncom leta a trvá až do úplného mrazu..
Prerezávanie Rezanie sa vykonáva vtedy, keď na stopke kvitne najmenej pár kvetov. Vädnúce kvety sú odrezané. Tým sa zachovajú živiny pre zostávajúce púčiky..
Reprodukcia Semená, žiarovky.
Škodcovia Roztoče, pavúky, vošky.
Choroby Rôzne druhy hniloby, hrozí chrasta alebo fusárium.
  Derain biely

Výsadba frézie na otvorenom priestranstve

Výsadba frézie na otvorenom priestranstve

Príprava na pristátie

Pred vysadením žiaroviek frézie na lôžka by mali byť mierne pestované. Začiatkom jari sa z nich odstránia suché šupiny a potom sa žiarovky asi pol hodiny držia v roztoku Foundationol (0,2%). To zaistí budúcu výsadbu proti hubovým infekciám. Pripravené žiarovky je možné zasadiť do voľnej a úrodnej pôdy tak, že ňou naplníte rašelinové hrnce. Každá cibuľa je pochovaná asi o 5 cm. Sadenice sú umiestnené na dostatočne teplom a svetlom mieste a udržiavané tam, kým nie sú zasadené do lôžok..

Fréziu môžete pestovať aj pomocou semien, ktoré sú uviazané po uvädnutí kvetov. Táto metóda však vyžaduje špeciálnu prácu, sadenice sa nie vždy objavia a výsledné rastliny si nemusia zachovať svoje materské vlastnosti. Semená sa umiestnia na povrch vlhkej pôdy a posypú vrstvou zeme až do hrúbky 2 cm. Je tiež dôležité poskytnúť sadeniciam dobrú drenážnu vrstvu. Nádoba je pokrytá fóliou alebo sklom a umiestnená na svetlo. Sadenice sa objavia do 3 týždňov. Keď výška výhonkov dosiahne 2-3 cm, film sa odstráni a slabé sadenice sa zriedia. Do mája sa môžete opatrne ponoriť. Sadenice sa prenášajú na zem najskôr v polovici mája..

Pravidlá pristátia

vysádzame fréziu na otvorenom priestranstvevysádzame fréziu na otvorenom priestranstve

Výsadba frézie na otvorenom priestranstve by sa mala vykonať, keď je pravdepodobné, že mráz zostane pozadu – okolo konca mája. Veľkosť výsadbových otvorov by mala poskytovať hĺbku asi 3-6 cm.Vzdialenosť medzi kríkmi bude závisieť od veľkosti žiaroviek. Medzi malými je zachovaná vzdialenosť 3 cm, medzi veľkými – od 5 cm. Medzi radmi zostáva približne 15 cm. Vzdialenosť medzi kríkmi sa vypočíta na základe veľkosti puzdra. Úzke listy a malé kvety umožňujú výsadbu o niečo hustejšie. Rozširujúce sa odrody so širokými listami vyžadujú viac priestoru.

Po dokončení výsadby by mal byť povrch záhradného lôžka vyrovnaný a pokrytý ihličnatou pôdou. Môžete tiež použiť rašelinu. Toto mulčovanie ochráni pred prehriatím žiaroviek. Do konca leta by mal každý krík tvoriť až 3 stopky. Kvitnutie môže pokračovať až do polovice jesene..

Starostlivosť o fréziu v záhrade

Starostlivosť o fréziu v záhrade

Zalievanie

Bez ohľadu na druh kvetu a spôsob pestovania budú základné pravidlá starostlivosti o fréziu rovnaké. Rastliny musíte zalievať podľa určitej schémy. Kríky zalievame najhojnejšie počas ich vývoja a kvitnutia. Počas tohto obdobia by mala pôda v lôžkach zostať vlhká. Po odkvitnutí sa zálievka postupne znižuje, až sa úplne zastaví.

Dokonca aj záhradné rastliny je potrebné postrekovať, najmä v suchom a horúcom počasí, keď je vlhkosť obzvlášť nízka. Rovnako ako zalievanie, postrek sa najlepšie robí večer – ale nie neskoro. Je dôležité, aby mala voda čas sa absorbovať alebo odpariť. Pred začiatkom mrazu sú žiarovky frézie vykopané zo zeme..

Top dressing

Počas vývoja nadzemnej časti bude rastlina potrebovať pravidelné kŕmenie. Úplne prvý sa vykoná, keď žiarovky klíčia. Vhodný je roztok dusičnanu amónneho (2 g na 1 liter vody). Potom môžete vykonávať obväz každé 2-4 týždne pomocou draselnej soli (2 g na 1 l) a superfosfátu a (4 g na 1 l). Je dôležité mať na pamäti, že prebytok hnojív bude mať zlý vplyv na zdravie kvetu, preto sa používajú so zameraním na kvalitu pôdy..

Pôda

Pôda na pestovanie frézie

Záhradné frézie budú potrebovať včasné zaburinenie a uvoľnenie pôdy. Je obzvlášť dôležité tomu venovať pozornosť na začiatku sezóny, keď sa kríky vyvíjajú intenzívnejšie..

Bloom

Frézia začína kvitnúť v júli a pokračuje v kvete až do októbra. Kvitnutie rôznych odrôd trvá od 3 do 6 týždňov, potom sa zalievanie zníži. Púčiky, ktoré vybledli, je lepšie odstrániť, aby sa nepokazil dekoratívny vzhľad..

Aby frézia kvitla čo najhojnejšie, v období pred tvorbou púčikov potrebuje mierne teplo – asi 16 – 18 stupňov. V horúcom počasí začne kríkom rásť lístie a stonky kvetov sa nemusia objaviť alebo môžu mať menšiu veľkosť. V období kvitnutia by malo byť teplejšie – asi 25 stupňov.

poďme sa rozprávať o FREÉZII // všeobecné otázkypoďme sa rozprávať o FREÉZII // všeobecné otázky

Škodcovia a choroby

Frézie sú schopné útočiť na tie isté choroby a škodcov, akými gladioly zvyčajne trpia. Na kríkoch sa môžu objaviť roztoče, tiež thrips alebo vošky. Z chorôb sa hniloba považuje za obzvlášť častú, hrozí chrastavitosť alebo fusárium.

  Erigeron (malé okvetné lístky)

Proti hmyzu je možné použiť insekticíd. Čím skôr sa problém odhalí, tým ľahšie sa s ním vysporiadate. Rastliny postihnuté chorobami budú musieť byť z lokality odstránené. Aby sa zabránilo rozvoju chorôb, musia byť žiarovky pred ich uložením spracované. Vhodné je starnutie v bledom roztoku manganistanu draselného alebo fungicídu. Pred jarnou výsadbou sa postup opakuje..

Ďalšou dôležitou podmienkou zdravia kríkov a žiaroviek je dodržiavanie režimu zavlažovania. Aj keď kvety počas rastu vyžadujú veľa vlahy, zalievanie by nemalo viesť k stagnácii tekutiny v pôde..

Niektoré chyby v starostlivosti o fréziu môžu signalizovať stav jej listov. Ak poleje, kvety sú príliš horúce. Žlté alebo suché špičky listových dosiek naznačujú nedostatok alebo prebytok vlhkosti v pôde alebo nedostatočnú úroveň vlhkosti.

Frézia doma

Frézia doma

Výsadba frézie v kvetináči

Krík frézie sa zvyčajne pestuje ako izbová rastlina, aby v neobvyklom čase obdivovala svoje kvety. Domáce kvitnutie začína v zime. V chladnom období bude taká živá kytica vyzerať obzvlášť neobvykle a atraktívne, ale ak je to žiaduce, destiláciu je možné vykonať pre akékoľvek zvolené obdobie. Od výsadby po kvitnutie trvá asi 4 mesiace. Na januárové kvitnutie sa žiarovky vysádzajú na konci leta. Kvitnúce do marca, výsadba by sa mala vykonávať začiatkom zimy. Na letné kvitnutie sa výsadba vykonáva najneskôr v apríli.

Na nútenie sa najčastejšie vyberajú zlomené odrody frézie. Je to kvôli kompaktnejším rozmerom ich stopiek. Pred výsadbou by mali byť žiarovky ošetrené azotobacterínom (0,5 g na vedro vody). Môžu sa použiť aj stimulátory rastu.

Na výsadbu sa používa nádoba s priemerom asi 15 cm. Dno hrnca musí byť naplnené drenážnou vrstvou, na vrch sa položí malé množstvo dreveného uhlia a naň sa naleje výživná pôda. Môže zahŕňať dvojitú časť trávnika, ako aj humus a piesok. Do výsledného substrátu je možné pridať malé množstvo draselno-fosforových doplnkov. Do jedného takého kvetináča môžete zasadiť 5-6 žiaroviek a prehĺbiť ich o 5 cm.

Hrniec s výsadbami je umiestnený na svetlom, ale dostatočne chladnom mieste (10-15 stupňov). Prvýkrát po výsadbe sa zalievanie nevykonáva. Hneď ako vyklíči sadivový materiál, črepníky sa prenesú na teplo (asi 20-22 stupňov) a sadenice začnú polievať..

Funkcie starostlivosti

Vlastnosti starostlivosti o izbovú fréziu

Je jednoduchšie starať sa o fréziu v kvetináči ako v záhrade alebo skleníku. Starostlivosť o domácu fréziu zároveň zahŕňa dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel..

Vzhľadom na to, že v zime sú denné hodiny kratšie, je dôležité zabezpečiť, aby mali frézie dostatok svetla. Počas tohto obdobia by mali byť rastliny osvetlené najmenej 12 hodín. Kvetináče môžu byť umiestnené na východnej alebo západnej strane domu alebo môžu využívať dodatočné osvetlenie.

Zalievanie sa vykonáva tak, ako vrchná vrstva zeme schne. Keď kvitne frézia, zalievanie by malo byť obzvlášť bohaté. Aby sa zabránilo narušeniu zdravia kvetov prevádzkou vykurovacích zariadení, v zime sa pravidelne striekajú alebo prenášajú mimo batérií – napríklad do teplej lodžie. Kríky sa oplodňujú dvakrát mesačne, kým odumrú listy, minerálnymi prípravkami. Aby ste zabránili tomu, aby tenké stonky kríka spadli pod váhu kvetov, mali by ste použiť podperu.

Frézia po odkvitnutí

Frézia po odkvitnutí

Vnútorná frézia

Keď krík v kvetináči konečne odkvitne, po týždni sú z neho odrezané všetky výhonky a listy. Potom sa cibuľa polieva ešte 1-1,5 mesiaca. To jej umožní vytvárať detské žiarovky. Po uplynutí tohto obdobia sa žiarovka vykopá, dezinfikuje v roztoku manganistanu draselného, ​​suší sa 3-5 dní na teplom mieste a potom sa skladuje. Niektorí pestovatelia vykopávajú žiarovky bezprostredne po rezaní listov..

Existujúce deti môžu byť úhľadne oddelené od hlavnej žiarovky a skladované oddelene, ale vo väčšine prípadov sú oddelené iba pred výsadbou – to umožní deťom prežiť úspešnejšie obdobie odpočinku. Na leto môžu byť dcérske žiarovky vysadené na záhradnom lôžku (alebo v samostatnom kvetináči) na pestovanie. Deti v prvom roku nebudú kvitnúť, ale budú hromadiť hmotu.

Frézia v záhrade

Záhradné frézie spravidla kvitnú do októbra. Keď lístie kríkov začne žltnúť, žiarovky sa vykopú bez toho, aby sa čakalo, kým listy vädnú. Vzdušná časť je odrezaná a hľuzovka je tiež očistená od zeme, sušených šupín a koreňov. Potom sa cibuľa na pol hodiny ponorí do svetlého roztoku manganistanu draselného (namiesto toho môžete použiť fungicíd) a potom opatrne vysušíte na vetranom mieste, kde sa udržuje asi 25-28 stupňov. Rozpadajúci sa alebo poškodený sadivový materiál sa vyradí. Zostávajúce žiarovky sú usporiadané na uskladnenie..

  Krokus

Existuje trik, ktorý vám umožní dostať hľuzy z pôdy bez obáv z ich poškodenia alebo straty. Za týmto účelom sú na jar vysadené v mrežových škatuliach, ktoré sú vykopané do postelí. Táto metóda uľahčuje výsadbu a odstránenie cibule a tiež položenie drenážnej vrstvy na dno škatule..

Skladovanie žiaroviek frézie

Skladovanie žiaroviek frézie

Na uskladnenie by mali byť žiarovky frézie zložené do sietí a upratané na vlhkom (!) A teplom mieste. Vlhkosť v miestnosti by mala byť najmenej 70-80%a teplota by mala byť asi 20-25 stupňov. Iba za takýchto podmienok môžu vzniknúť puky kvetov frézie. Ak je miestnosť, v ktorej budú žiarovky prezimovať, príliš suchá, pod siete by mala byť umiestnená nádoba s vodou. V opačnom prípade môžu malé žiarovky vyschnúť a zmiznúť. Každých niekoľko týždňov sa v žiarovkách vyšetrujú vzorky, ktoré vykazujú príznaky ochorenia. Mesiac pred dátumom výsadby sa frézie prenesú na chladnejšie (asi 10-15 stupňov) miesto.

V niektorých prípadoch je možné na skladovanie hľúz použiť suchú rašelinu. Ďalšou možnosťou je nechať ich v plátennom vrecku na boku batérie, ktoré tiež poskytne nádobu s vodou. Ponechať frézie vonku je možné iba v teplých oblastiach s veľmi miernymi zimami. Ale aj tam bude výsadba vyžadovať úkryt vo forme suchých listov alebo smrekových konárov..

Druhy a odrody frézie s fotografiami a názvami

Vodca popularity v záhrade – hybridná frézia bola získaná na základe Armstrongovej frézie a bielej. Dnes existuje mnoho rôznych odrôd tejto hybridnej formy..

Freesia armstrongii

Frézia Armstrong

Kríky dosahujú výšku asi 70 cm a majú dlhé listy s miernym zúžením na konci. Freesia armstrongii má panikulárne súkvetia až s 5 kvetmi. Sú voňavé a sfarbené do tónov červenej alebo ružovej. Rúrka je biela, pokrytá žltými škvrnami. Kvety sa objavujú koncom jari alebo začiatkom leta.

  • Kardinál – najokázalejšia odroda. Takéto rastliny tvoria kríky vysoké až 70 cm. Majú jednoduché červené kvety so žltým základom, modrastým piestikom a purpurovými prašníkmi. Každá žiarovka tvorí asi 3 stopky dlhé až 35 cm. Každé kvetenstvo obsahuje asi 10 kvetov.

Freesia hybrid (Freesia hybrida)

Hybrid frézie

Hybridná forma tejto kvetiny kombinuje všetky výhody druhov, ktoré slúžili ako jej základ. Freesia hybrida tvorí vysoké kríky vysoké jeden meter so silným rozvetvením výhonkov. Trsové súkvetia sú zložené z veľkých (asi 7 cm) kvetov. Ich farba zahŕňa širokú škálu odtieňov a kombinácií. Bežné odrody:

  • Baletka – okvetné lístky tejto odrody sú biele, so žltkastým základom a vlnitým okrajom. Hltan je ozdobený žltým prúžkom. Jedno kvetenstvo obsahuje až tucet voňavých kvetov veľkých asi 6 cm. Stopka dosahuje výšku 25-30 cm.
  • Pimperina – odroda tvorí malé stopky veľké asi 15- 20 cm Jedno kvetenstvo obsahuje až 7 kvetov priemernej (asi 6 cm) veľkosti. Okvetné lístky sú mierne zvlnené a sfarbené do červena s tmavším okrajom. Spodná časť okvetných lístkov je doplnená žltými ťahmi. Vôňa kvetov je slabá.
  • Rose Marie – v takýchto rastlinách stonky kvetov dosahujú výšku 20- 25 cm. Kvetenstvo obsahuje až 7 kvetov veľkých asi 4,5 cm. Majú jasnú karmínovú farbu. Spodná strana lístkov je biela, doplnená karmínovými pruhmi.

Frézia biela (Freesia refracta)

Frézia biela

Alebo je frézia zlomená, lomená. Tento druh sa vyznačuje nízkymi (až 40 cm) kríkmi. Freesia refracta tvorí tenké, rozvetvené stonky. Kvetenstvo pripomína ucho a obsahuje až 5 kvetov bielej alebo žltooranžovej farby. Objavujú sa v polovici jari. Známe formy:

  • Alba („var. Alba“) – líši sa veľkými kvetmi s bielymi okvetnými lístkami a žltým hrdlom, doplnené fialovými ťahmi.
  • Voňavý („odorata“) – jedno kvetenstvo obsahuje 3 až 7 kvetov s oranžovým základom. Kvety majú obzvlášť výraznú arómu pripomínajúcu konvalinku.

Všetky uvedené frézie môžu byť odrody s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi. Posledne uvedené majú 2 rady okvetných lístkov alebo viac. V obchodoch sa frézie môžu predávať v oddelených odrodách alebo vo forme zmesí, ktoré vám umožňujú pestovať kvety rôznych farieb..