Harmanček

Harmanček - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Pestovanie harmančeka zo semien, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Harmanček (Matricaria) je trváca bylina z čeľade Asteraceae alebo Asteraceae. Je to jednoduchý, ale zároveň neobvykle krásny kvet. Existuje asi 20 druhov tejto bylinnej kvitnúcej trvalky. Harmanček rastie takmer na celej planéte. Najpopulárnejší zo všetkých typov je harmanček. Používa sa na lekárske aj kozmetické účely. Harmanček je príliš často zamieňaný s inými kvetmi z čeľade Asteraceae, pretože sú si navzájom podobné. Tento článok bude hovoriť o harmančeku záhradnom (leucanthemum vulgare), o pravidlách pestovania a starostlivosti oň..

Popis harmančekového kvetu

Pre záhradný harmanček existujú ďalšie dva názvy – sedmokráska a popovnik. Harmanček môže rásť do výšky 15 až 60 cm a niekedy môže dosiahnuť až jeden meter. Koreňový systém nie je príliš silný a silný, koreň je vzpriamený a krátky. Stonka kvetu je dlhá a fazetovaná s bazálnymi listami jasne zelenej alebo tmavozelenej farby. Kvety sú jasné, ako slnko, priemer môže dosiahnuť až 6 cm. Stred kvetu je jasne žltý a samotné okvetné lístky sú biele, ale niekedy majú listy žltkastý odtieň..

Pestovanie harmančeka zo semien

Pestovanie harmančeka zo semien

Výsev semien

Harmanček môžete pestovať dvoma spôsobmi: sadenicami a bez sadeníc. Obe metódy samozrejme poskytujú pozitívny výsledok, ale je lepšie zasadiť už pestované sadenice na otvorenom priestranstve. Najlepší čas na výsadbu semien harmančeka pre sadenice je marec. Aby sadenice dobre klíčili, je potrebné pripraviť špeciálnu pôdu na jej výsadbu. Rašelinu a piesok zmiešajte v pomere 1: 1. Nestojí za to zasadiť semená hlboko, stačí ich prehĺbiť pár centimetrov do pôdy. Po výsadbe pôdu výdatne zalejte a prikryte igelitom, aby vznikol skleníkový efekt. Krabice s vysadenými semenami musíte dať na slnečné miesto, ale nedovoľte priamemu slnečnému žiareniu.

Sadenice harmančeka

Za pohodlných podmienok semená klíčia asi za dva týždne, alebo možno aj skôr. Potom, čo sa výhonky objavia s plastovým obalom, musíte odstrániť a umiestniť škatule so sadenicami na slnečné miesto, kde nie sú žiadne prievany. Keď sadenice narastú asi o päť centimetrov, musia sa zriediť a ponechať iba najsilnejšie a najsilnejšie výhonky. Zbytočné sadenice by ste mali odstrániť opatrne, nie ich úplne vytiahnuť, ale jednoducho pritlačiť stonku k samotnému koreňu. Aby harmanček dobre kríkal, malo by sa zvierať cez tretí alebo štvrtý list..

  Levanduľa

Výsadba harmančeka na otvorenom priestranstve

Výsadba harmančeka na otvorenom priestranstve

Sadenice je potrebné vysadiť na otvorenom priestranstve najskôr po štyroch až šiestich týždňoch. Miesto na výsadbu harmančeka by malo byť v slnečnej časti záhrady. Pokiaľ ide o pôdu, záhradný harmanček uprednostňuje neutrálny alebo harmanček. Pred výsadbou je nevyhnutné dôkladne vykopať pôdu a použiť komplex vyvážených hnojív, ktorý je navrhnutý špeciálne pre kvitnúce záhradné rastliny a obsahuje všetky potrebné stopové prvky a minerály. Sadenice by mali byť zasadené vo vzdialenosti 30 cm od seba. aby kríky v budúcnosti navzájom nerušili rast a vývoj. Po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve je potrebné pôdu hojne zalievať a uvoľňovať.

Starostlivosť o harmanček záhradný

Po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve by mala byť zálievka pravidelná a výdatná ďalšie dva týždne. Potom môže byť zálievka znížená na 2 krát týždenne, v suchom počasí 3-4 krát. Po každom zalievaní dôkladne uvoľnite pôdu, aby sa do pôdy dostal kyslík, ale musí sa to robiť veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému harmančeka, ktorý rastie blízko povrchu. Aby vlhkosť zostala v pôde dlhšie, musíte ju zamulčovať rašelinou alebo pilinami. Tiež bude dobre chrániť pred aktívnym rastom burín okolo rastliny. Burinu okolo rastliny by ste mali podľa potreby odstrániť a za žiadnych okolností by ste ju nemali nechať pustiť. Pretože sa kvôli burine objavujú škodcovia. Môžu sa vyvinúť choroby, ktoré vedú k smrti celej rastliny.

Top dressing a hnojivá

Starostlivosť o harmanček záhradný

Ako organické hnojivo pre harmanček je vynikajúci humus aj kompost s rašelinou. Takéto hnojivá je vhodné aplikovať na pôdu ešte pred výsadbou sadeníc. To ho nasýti užitočnými látkami a stopovými prvkami potrebnými pre normálny rast a vývoj harmančeka záhradného. Potom budete musieť vykonať ďalšie dva obväzy, jeden v období aktívneho rastu a druhý v období pučania. Špeciálne vyvinuté vyvážené komplexy vitamínov a minerálov pre kvitnúce záhradné rastliny, ktoré je možné kúpiť v takmer každom obchode pre záhradníkov a letných obyvateľov, sú vynikajúce ako hnojivá..

Harmanček po odkvitnutí

Na zber semien musíte počkať, kým kvety úplne nevyschnú. Potom by ste si mali vybrať ten najväčší a najsilnejší z nich, starostlivo nakrájať a umiestniť na niekoľko týždňov na suché a dobre vetrané miesto, aby semená vyschli. Sušené kvety treba opatrne ošúpať a semienka nasypať do papierového vrecka. Skladujte na suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Takéto semená si zachovávajú klíčivosť dva až tri roky..

  Antennaria - mačacia labka

Harmanček v zime

Trvalky sedmokrásky potrebujú prípravu na prezimovanie. Pretože mnohé z nich nie sú mrazuvzdorné. Po skončení obdobia kvitnutia a zozbieraní semien je potrebné odrezať stonky sedmokrásky, pričom od koreňa zostane asi päť centimetrov. Potom musíte zvyšok sedmokrásky pokryť lístím alebo pilinami, môžete tiež prikryť netkaným materiálom.

Propagácia harmančeka

Propagácia harmančeka

Harmanček sa reprodukuje dvoma spôsobmi: semenom a delením kríka. Záhradný harmanček je trváca rastlina, takže každé 2-3 roky by mala byť kvetina transplantovaná na nové miesto, v tomto období je možné krík rozdeliť. Pomôže to nielen zvýšiť počet kríkov harmančeka v záhrade, ale aj omladiť staršie kríky, začnú lepšie rásť a bohato kvitnúť, kríky budú bujnejšie a silnejšie..

Transplantáciu a delenie je potrebné vykonať od septembra do októbra. Je potrebné starostlivo vykopať korene harmančeka a oddeliť korene mladými výhonkami. Transplantujte harmanček na nové miesto, ktoré musí byť pripravené vopred. Do pôdy naneste potrebné hnojivá a vykopte jamy vhodné pre korene. Po transplantácii by mala byť rastlina hojne napojená a povrch pôdy by mal byť mulčovaný pilinami alebo listami..

Spôsob výsadby sadeníc bol opísaný vyššie. Pokiaľ ide o výsadbu semien na otvorenom priestranstve, malo by sa to vykonať na jeseň. Semená je potrebné zasadiť do pôdy a vykopať, najsilnejšie semená prežijú zimu a budú klíčiť skoro na jar. Taký druh prirodzeného výberu pre rastliny.

Choroby a škodcovia

Pri nesprávnej starostlivosti môže záhradný harmanček prechádzať rôznymi chorobami a infekciami. Najbežnejšími z nich sú múčnatka, hrdza, fusárium a sivá hniloba. Ak si včas nevšimnete symptómy vzhľadu vyššie uvedených chorôb, môžu rastlinu úplne zničiť. Pretože takéto infekcie postihujú listy, kvety, stonku a dokonca aj koreňový systém. Aby sa zabránilo výskytu týchto chorôb, je potrebné včasné zavlažovanie, uvoľnenie pôdy a odstránenie nepríjemných burín. aplikujte hnojivá včas a mulčujte pôdu zhora pilinami alebo suchými listami. Ak rastlina ochorie, bude ju treba ošetriť a malo by sa s ňou začať čo najskôr. K tomu je potrebné starostlivo a dôkladne postriekať celý kvet roztokom špeciálnych fungicídov. Ktoré pomáhajú bojovať proti podobným chorobám záhradných rastlín.

  Masliak

Hlavnými škodcami harmančeka záhradného sú vošky, drôtovce, strapky a muchy s okrídlenými hviezdičkami. Zbaviť sa hmyzu je veľmi ťažké, preto je najlepšie ho držať mimo. Aby ste to urobili, musíte dodržiavať pravidlá starostlivosti a pestovania záhradného harmančeka a svoju záhradu starostlivo monitorovať, aby rastliny, ktoré rastú v blízkosti, tiež neboli napadnuté škodcami. Ak sa objaví hmyz, musíte rastlinu ihneď postriekať špeciálnymi insektoakaricídmi.

Druhy a odrody harmančeka

Druhy a odrody harmančeka

Harmanček lúčny alebo sedmokráska obyčajná – taká trvalka môže dorásť až do jedného metra. Kvety sú veľké, až sedem centimetrov v priemere. Okvetné lístky sú biele a rúrkovitý stred je jasne žltý. Najpopulárnejšie záhradné formy harmančeka lúčneho: Sanssouci, Mae Queen, Maxima Koenig.

Kurilský harmanček – odroda kvitnúceho harmančeka. Na výšku môže taká sedmokráska dorásť iba do 20 cm, ale napriek tomu je jej koreňový systém silný a zhrubnutý. Kvety sú veľké, niekedy dorastajú až do 8 cm.

Rašelinový harmanček alebo bažinatá chryzantéma – táto odroda harmančeka je veľmi nízka, zriedka dosahuje 25 centimetrov, ale rastie v bujnom kríku. Listy sú jasne zelené. Kvety majú neobvyklý tvar, listy sú biele a krátke a stred je veľký a jasne žltý.

Nivyanik najväčší – na výšku môže dosiahnuť až 1 m. Väčšina oddenku je na povrchu. Kvety sú veľmi veľké a rozprestierajúce sa, môžu dorásť až do priemeru 10 cm Okvetné lístky sú biele a rastú v niekoľkých radoch, stred je žltý. Kvety tejto odrody sú veľmi podobné chryzantéme, odtiaľ pochádza druhé meno. Najpopulárnejšie odrody: Aljaška, Beethoven, Stern von Antwerp, Schwabengrub, Malé princezné.

Všetko o viacročnom harmančeku – výsadba, pestovanie a starostlivosť (video)

Všetko o vytrvalých pestovania harmančeka pestovanie starostlivosti o škodcov chorôb kŕmenie reprodukcie harmančekaVšetko o vytrvalých pestovania harmančeka pestovanie starostlivosti o škodcov chorôb kŕmenie reprodukcie harmančeka