Hortenzia

Rastlina hortenzie

Rastlina hortenzie stromovej (Hydrangea arborescens) je trvácny, v zime odolný, kvitnúci ker, jeden z druhov čeľade Hortensia. V prírodnom prostredí sa nachádza vo východných oblastiach severoamerického kontinentu. Takéto hortenzie sú považované za najbežnejšie v záhradníctve: líšia sa svojou nenáročnosťou a odolnosťou voči mrazivým zimám..

Opis stromovej hortézie

Opis stromovej hortézie

Hortenzia podobná stromom tvorí okrúhle kríky, ktorých veľkosť je asi 1-3 m. Ich výhonky sú pokryté pubertou. Listy, vajcovité alebo eliptické, dosahujú dĺžku 20 cm. Má zubaté okraje pozdĺž okrajov a základňu v tvare srdca. Spodná strana listov je holá a má modrastú farbu. Vonkajšia časť listu je zafarbená na zeleno.

Kvetenstvo scutella dosahuje priemer viac ako 15 cm. Skladajú sa zo sterilných kvetov s priemerom až 2 cm, ako aj z malých úrodných kvetov. Otváranie majú bielu farbu s jemne zelenou, ale tento odtieň sa postupne mení na ružovú. Po odkvitnutí sú na štítoch uviazané škatule. Kvitnutie takýchto hortenzií je veľmi bohaté a trvá od prvej polovice leta do októbra..

Zo všetkých typov hortenzií sa strom považuje za menej náročný na podmienky starostlivosti a údržby. Dobre znáša mrazy, má rýchly rast a ľahko akceptuje výsadbu do nevhodnej pôdy. Ale ako ostatné druhy je veľmi hygrofilný.

TREE HORTENSIA – výsadba, ošetrovanie, rozmnožovanieTREE HORTENSIA - výsadba, ošetrovanie, rozmnožovanie

Stručné pravidlá pre pestovanie stromovej hortenzie

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie stromovej hortenzie na otvorenom poli.

Pristátie Optimálny čas na výsadbu je pred zlomením púčikov na jar alebo po páde listov na jeseň..
Úroveň osvetlenia Ráno dostatok svetla, cez deň polotieň.
Režim zavlažovania Pôda v blízkosti rastliny je pravidelne zvlhčovaná, zalievanie výsadby v suchu je najhojnejšie – pod krík sa naleje až 2 -krát týždenne 3-4 vedrá vody.
Pôda Na pestovanie stromovej hortenzie je vhodná vlhká, výživná, ale ľahká kyslá pôda s dobrou drenážnou vrstvou..
Top dressing Na jar sa okolo kríka rozloží hrsť minerálnych prísad na kvitnutie, s výskytom púčikov sa pridá draslík a fosfor. Do jesene môžete stráviť až 3 ďalšie obväzy pomocou formulácií obsahujúcich málo dusíka.
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína v polovici leta a trvá až do októbra.
Prerezávanie Od 5. roku života kríka sa jeho výhonky prerezávajú, pričom sa na jar vykonáva hygienické prerezávanie a na jeseň sa odstraňujú zvädnuté kvety. Raz za 6 alebo 7 rokov môžete kríky omladiť tým, že ich prerežete hlbšie..
Reprodukcia Rozdelenie kríkov, tvorba vrstvenia, odrezky.
Škodcovia Zelená listová voška a roztoč pavúka.
Choroby Chloróza, plesňové infekcie (múčnatka a peronospóra).

Výsadba stromu hortenzie na otvorenom priestranstve

Výsadba stromu hortenzie na otvorenom priestranstve

Kedy zasadiť

Načasovanie výsadby stromovej hortenzie je určené na základe charakteristík podnebia a polohy lokality. V severných oblastiach sa výsadba začína na jar – po roztopení snehu a pred začiatkom toku miazgy. V teplejších oblastiach môžete okrem jarnej výsadby cvičiť aj jesennú výsadbu – po zhodení lístia.

Na pestovanie stromových hortenzií sa dobre hodí roh, osvetlený iba ráno. Po obede by kríky mali byť v tieni, inak pôda v ich blízkosti príliš rýchlo vyschne. Výsadbu by ste mali chrániť aj pred vetrom – v opačnom prípade to povedie k rýchlejšiemu vädnutiu súkvetí. Hortenzia podobná stromom preferuje vlhkú pôdu, preto sa neodporúča vysádzať ju vedľa konkurenčných druhov. Aby susedné veľké kríky alebo stromy nevyťahovali všetku vodu z pôdy, mala by byť medzi nimi a hortenziou zachovaná vzdialenosť 2 m alebo viac. Štruktúra pôdy musí byť voľná. Kyslé ílovité pôdy sa považujú za výhodné. Malý obsah vápna zároveň nepoškodí krík. Rašelina, ihličnatá pôda alebo piliny pomôžu okysliť zem.

Vlastnosti pristátia

Hortenzia. Návod na výsadbu. Záhradné vlastné rukyHortenzia. Návod na výsadbu. Záhradné vlastné ruky

Na výsadbu stromových hortenzií sa spravidla používajú sadenice staré 3-4 roky. Ak má taká sadenica otvorený koreňový systém, je dôležité vyhodnotiť jej kvalitu. Ale najlepšie zo všetkých sú prípady, ktorých korene sú uzavreté..

Sadenicu pred výsadbou výdatne zalejte, aby sa dala ľahšie vybrať z nádoby. Korene extrahovanej rastliny sa narezú na dĺžku asi 25 cm. Postihnuté alebo vysušené oblasti sa odstránia.

Veľkosť otvoru pre sadenice závisí od úrodnosti pôdy. Na chudobnejších pôdach by mali byť jamy hlbšie (až 70 cm) – v nich budú položené hnojivá potrebné pre hortenzie. Ak je pôda dostatočne výživná, hĺbka otvoru a jeho šírka bude asi pol metra. Je tiež potrebné vziať do úvahy veľkosť koreňového systému kríkov a okolitej pôdy..

  Alfalfa

V strede pripraveného otvoru sa naleje kopec, ktorý pozostáva zo zmesi dvojitých častí čiernej pôdy a humusu s pieskom a rašelinou. Do tejto zmesi môžete tiež pridať asi 50 g minerálnych doplnkov. Sadenica sa položí na výsledný kopec, rozloží korene a dutiny sa pokryjú rovnakým úrodným substrátom. Potom je pôda okolo kríka utlačená a dobre napojená.

Starostlivosť o strom hortenzie

Starostlivosť o strom hortenzie

Zalievanie

Starostlivosť o stromovú hortenziu zahŕňa systematické a výdatné zalievanie. Korene rastliny sú umiestnené plytko, vyvíjajú sa pozdĺž línie zeme, takže dostatočne rýchlo schnú. Je obzvlášť dôležité sledovať rozvrh zavlažovania počas dlhých období sucha. Po zvlhčení by mala byť pôda v blízkosti kríkov uvoľnená, aby sa zabránilo tvrdnutiu zeme a súčasnému zbaveniu sa buriny, ako aj pravidelné hnojenie, strihanie a monitorovanie príznakov chorôb alebo škodcov..

Zalievanie hortenzie by malo byť až 2 krát týždenne pomocou teplej vody (asi 20-25 stupňov). Pod každý krík nalejte až 4 vedrá vody. Pôda v kruhu kmeňa by nemala vyschnúť. Ak výsadby nemajú dostatok vlahy, listy im začnú klesať a kvety sa zmenšia alebo dokonca vyschnú. Nemalo by však byť povolené ani zamokrenie – zalievanie sa vykonáva, keď Zem niekoľko centimetrov vyschne.

Po zalievaní alebo minulých dažďoch sa zem vedľa hortenzií opatrne uvoľní a snaží sa nástrojom nedotknúť ich koreňov. Po ceste je táto oblasť očistená od buriny. Vrstva humusu alebo rašelinového kompostu môže znížiť rýchlosť sušenia pôdy. Potom bude potrebné zalievanie, uvoľňovanie a odstraňovanie buriny vykonávať iba raz za desať rokov..

Subcommons

Starostlivosť o záhradu stromovej hortenzie

Pravidelné kŕmenie pomôže zachovať krásu stromovitých hortenzií po celé teplé obdobie. Môžete použiť minerálne kompozície aj organické látky. Na začiatku jari je kmeňový kruh kríka posypaný suchými minerálnymi hnojivami (napríklad kvet Kemira), ktoré obsahujú látky a stopové prvky potrebné pre rastlinu. Druhýkrát sa kríky kŕmia počas tvorby púčikov pridaním superfosfátu (50 g) a síranu draselného (30 g). Do jesene môžu byť kríky kŕmené 2 alebo 3 krát, ale v tomto období je dôležité nepoužívať príliš veľa dusíka. Jeho prebytok povedie k výraznej zelenkastej farbe kvetov a k zhoršeniu mrazuvzdornosti výsadieb..

V rámci starostlivosti o kríky stromovej hortenzie na jar by mala byť koruna pravidelne (2-3 krát) postrekovaná bledým roztokom manganistanu draselného a tiež zbaviť pôdy v blízkosti kríkov. Vďaka tomu budú ich konáre silnejšie a pomôžu im držať sa veľkých kvetinových čepcov. Ak pod ich hmotnosťou začnú výhonky ležať, môžete použiť podpery, ale často robia krík menej dekoratívnym..

Prerezávanie

Prerezávanie stromu hortenzie

Stromovitá hortenzia začína potrebovať prerezávanie až od piateho roku po výsadbe – mladšie rastliny sú na tento postup považované za citlivejšie. Bez správneho prerezávania ker rastie, stráca svoj vzhľad a výhonky sa príliš zahusťujú. Prerezávanie by sa malo vykonávať dvakrát ročne. Na jar, kým sa rastliny neprebudia, sa vykoná hygienické prerezávanie: v tomto čase sa z hortenzií odstránia oslabené, zlomené, mrazené alebo suché výhonky, ako aj vetvy nasmerované do stredu kríka. Výhonky za posledný rok by mali byť mierne skrátené a mali by na nich zostať asi 3-5 púčikov. Práve na čerstvých výhonkoch, ktoré sa z nich objavili, sa vytvoria najväčšie štíty kvetenstva – kvety hortenzie sa tvoria iba na mladých vetvách aktuálneho roka. Orezané plodiny je možné hnojiť. Na jeseň sú z kríkov vyrezané všetky zvädnuté kvetenstvo.

Hortenziu stromov je možné omladiť zhruba raz za 6 rokov. Na začiatku jari sú všetky výhonky staršie ako 5 rokov odrezané na úrovni 50 cm Takáto hortenzia by mala kvitnúť na budúcu sezónu. Ak je hortenzia príliš stará, tento proces by sa mal vykonávať postupne a odstraňovať takéto výhonky po častiach viac ako 3 roky, inak sa rastlina nemusí zotaviť z hlbokého prerezávania..

Zimovanie

Zimujúci strom hortenzie

Aj keď sú stromové hortenzie vo všeobecnosti najodolnejšie voči chladu a nenáročné na celú druhovú rozmanitosť rodu, niektoré odrody môžu v zime vyžadovať malý úkryt. Rastliny chované v južných oblastiach sú najčastejšie považované za citlivejšie na mráz. Také kríky by mali byť schúlené vysoko a potom pokryté lístím alebo smrekovými vetvami. To isté robia aj s mladými, nedostatočne vyzretými kríkmi mladšími ako 4 roky. Aby sa zabránilo rozbitiu vetiev hortenzie pod záťažou snehu, odporúča sa ich vopred zviazať. Ale aj v prípade zlomenia alebo zamrznutia konárov sa krík vďaka rýchlosti svojho rastu dokáže rýchlo zotaviť.

  Delphinium

Ako príprava na zimovanie by mala byť stromová hortenzia dobre napojená teplou vodou. To sa robí najmenej týždeň pred mrazom, inak môže koreňový systém zamrznúť. Takto vytvorená rezerva vlhkosti bude kríkom stačiť do jari. Kvôli spoľahlivosti môžete koreňovú oblasť zakryť lístím alebo handrou a v zime načrtnúť snehovú závej v blízkosti kríka.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia stromu hortenzie

Na kríky hortenzie podobné stromom môže zaútočiť hmyz, ktorý sa živí rastlinnými šťavami. Medzi nimi sú roztoče a zelené vošky. Ak nie je čas na používanie ľudových prostriedkov, mali by sa proti nim použiť špecializované lieky..

Výsadba môže ovplyvniť chlorózu, ako aj plesňové infekcie – múčnatku a peronospóru, nazývanú tiež peronosporóza. Proti hubám pomôže fungicíd pripravený prísne podľa pokynov. Napríklad z múčnatky sa listy postrekujú Fundazolom alebo Topazom. Proti peronosporóze pomôže Gamarin alebo Fitosporin.

Vývoj chlorózy nie je spojený s infekciami, ale s porušovaním pravidiel uchovávania hortenzií. Svetlé škvrny na listoch kríkov najčastejšie vyplývajú zo skutočnosti, že pôda obsahuje príliš málo železa alebo nadmerné množstvo humusu..

Chovné metódy pre strom hortenzie

Na rozmnožovanie hortenzií podobných stromom záhradníci zvyčajne používajú rozdelenie kríkov, tvorbu vrstiev alebo odrezkov. Nové rastliny môžete získať aj pomocou semien alebo štepením, ale kvôli zložitosti a nedostatku zaručeného výsledku sa k nim zvyčajne uchýlia iba chovatelia. Rastliny získané z odrezkov alebo odrezkov začnú vytvárať púčiky v 4. roku rastu.

Delenie kríkov

Rozdelenie stromu hortenzie stromovej

Hortenzia podobná stromom nemá rada transplantácie, ale v prípade potreby je možné jej kríky rozdeliť na niekoľko častí. Rozdelenie je možné vykonať na jar alebo na jeseň, ale hortenzie, rozdelené na začiatku sezóny, do konca sezóny budú mať čas zakoreniť na novom mieste. Pred presadením sa dá prerezávanie skrátiť o tretinu.

Vybratý krík sa vyhĺbi zo zeme a ostrým nástrojom (od orezávača po sekeru) sa rozdelí na časti tak, aby každý mal body obnovy a korene. Plátky je možné spracovať drveným uhlím. Výsledné divízie sa umiestnia do vopred pripravených otvorov. Prvých niekoľko týždňov po výsadbe by mali byť kríky zatienené..

Reprodukcia vrstvením

Táto metóda tiež nie je náročná. Na jar sa na krík vyberie jednoročná vetva, ohne sa k zemi a umiestni sa do vopred pripravenej drážky asi 10 cm hlbokých.Horných 20 cm výhonku by malo zostať nad zemou. Budúce vrstvenie je pevné a pokryté úrodnou pôdou. Počas vegetačného obdobia je pripnutá vetva napojená a oplodnená spolu s hlavným kríkom. Začiatkom ďalšej sezóny je možné odrezky oddeliť a presadiť na požadované miesto..

Rezne

Rez stromovej hortenzie

Rez stromových hortenzií sa považuje za najbežnejší spôsob získavania nových kríkov. Materiál na to sa pripravuje v prvej polovici júna (tieto odrezky sa považujú za jar) alebo v júli. Jarné odrezky by mali mať „pätu“ – časť zrelšieho výhonku. Letné, júlové segmenty sa odoberajú z hrotu vetiev, ktoré nemali čas stuhnúť. Každá stopka by mala mať 1 alebo 2 internódy. Z nich sa odstránia spodné listy a horné sa rozrežú na polovicu. Dolný koniec môžete ošetriť stimulátorom rastu.

Sekcie sú zasadené do pôdy vrátane rašeliny a polovice piesku alebo listovej pôdy, pokryté piesočnatou vrstvou až do hrúbky 4 cm. Rezne sú umiestnené pod uhlom. Na ich zakorenenie je potrebná vysoká vlhkosť. K tomu môžete použiť generátor hmly, alebo aspoň zakryť sadenice priehľadným uzáverom a pravidelne ich prevzdušňovať. Kým sa sadenice nezakorenia, mali by byť chránené pred priamym slnkom. Po zakorenení by mali odrezky prezimovať v miestnosti bez mrazu – v suteréne alebo chladnom skleníku. Na jar môžu byť tieto rastliny vysadené v záhrade. Pred budúcou zimou musia byť pokryté lístím a smrekovými vetvami. V budúcnosti nebudú potrebovať prístrešok.

Strom hortenzie! Rozmnožovanie odrezkami !Strom hortenzie! Rozmnožovanie odrezkami!

Odrody hortenzie podobné stromom s fotografiami a názvami

Hortenzie podobné stromom vyzerajú neuveriteľne pôsobivo a často sa stávajú základom pre chov nových, ešte ozdobnejších odrôd..

Incrediball

Hydrangea stromový Incredibol

Bežná odroda odolná voči zimám. Rastliny tvoria pomerne silné vetvy, ktoré držia veľké kvetenstvo-štíty. Napriek svojej závažnosti sa výhonky Incrediball nerozbijú. Koruna tejto odrody je sférická a výška je malá – dokonca aj dospelé exempláre zriedka rastú 1,5 m. Kvety sa zbierajú v mnohých sviežich guličkách s priemerom až 22 cm. Keď sa kvetenstvo otvorí, majú svetlo citrónovú farbu, postupne sa zmení na krémovú a potom na zelenkastú … Púčiky začnú kvitnúť v júni a samotný krík si zachováva svoj dekoratívny efekt až do začiatku mrazov.

  Nízko rastúce viacročné kvety odolné voči pošliapaniu

Sterilis

Hydrangea strom Sterilis

V tejto odrode majú kvetenstvo pologuľovitý tvar a sú zafarbené nazelenalým odtieňom. Sterilis kvitne od júna do októbra. Kríky dosahujú výšku asi 1,3 m, obľubujú slnečné alebo polotienisté umiestnenie a sú považované za odolné voči vetru a škodcom..

Hayes Starburst

Hortenzia stromu Hydrangea Hayes

Tempo vývoja tejto odrody zaostáva za ostatnými, ale pomalý rast sa jej atraktivite vypláca. Hayes Starburst má veľké guľovité súkvetia zozbierané z bielych dvojitých kvetov. Priemer takýchto guličiek dosahuje 25 cm a okrem toho, ako kríky rastú, kvety na nich sú väčšie. Odroda má tenké vetvy, preto potrebuje počas kvitnutia podväzok. Trvá od začiatku leta do septembra. Výška rastliny dosahuje 1,2 m s priemerom asi 1,5 m. Kríky sú citlivé na stagnáciu vlhkosti a odolávajú mrazom až do -30 stupňov.

Invincibelle

Strom hortenzie Invincibelle

Jedna z mladších odrôd s ružovými kvetmi. Ako sa súkvetia vyvíjajú, menia farbu z tmavo ružovej na jasnejšiu a svetlejšiu. Priemerná veľkosť súkvetia je 15 až 20 cm, ale s náležitou starostlivosťou o kríky sa môžu kvetné čiapky zväčšiť. V tomto prípade veľkosť rastlín zvyčajne dosahuje 1,2 m. Majú silné výhonky, ktoré sa ani v lejaku neohýbajú k zemi pod hmotnosťou kvetov. Invincibelle je tiež pozoruhodná svojou schopnosťou odolávať silným mrazom až do -34 stupňov. V teplých oblastiach sú tieto kríky vysadené v čiastočnom tieni, v severnejších oblastiach – na slnku..

Annabelle

Strom hortenzie Annabelle

Ďalšia zimovzdorná odroda, ktorá dobre rastie v strednom pruhu. Kríky Annabelle sú stredne veľké (až 1,5 m na výšku a až 3 m na šírku) a ľahké guľovité súkvetia. Ich veľkosti dosahujú 25 cm.Vetvy s kvetmi môžu zostúpiť na zem. Kvitnutie trvá asi niekoľko mesiacov, začína v júni, ale niekedy príde druhá vlna na jeseň. Takéto rastliny zle znášajú sucho, milujú slnko, ale umožňujú umiestnenie v čiastočnom tieni. Na zimu sa odporúča korene mulčovať..

Ružový vankúšik

Strom hortenzie ružový ružový

Veľkosti takýchto hortenzií sa pohybujú od 1 do 1,5 m na výšku aj na šírku. Kvetenstvo Pink Pincushion pripomína pyramídy a farba kvetov zahŕňa ružové odtiene, ktoré sa s ich rastom menia – „ružový vankúš“, takto sa prekladá názov tejto odrody. Táto hortenzia priťahuje svojou mrazuvzdornosťou a dobrou imunitou, ktorá umožňuje rastline bojovať proti mnohým chorobám. Tiež ľahšie toleruje sucho a znečistenie ovzdušia..

Odmena

Odmena za strom hortenzie

Elegantná odroda s malými snehovo bielymi kvetmi, ktoré majú po otvorení svetlo zelenkastú farbu. Veľkosti hustých súkvetí dosahujú 35 cm.Bounty je fotofilné, preto sa odporúča pestovať takéto rastliny iba v otvorených slnečných oblastiach. V tienení sa kríky nebudú môcť ukázať v celej svojej sláve. Ich výška dosahuje 1,4 m s porovnateľným priemerom. Silné výhonky, ktoré počas rastu menia farbu zo zelenej na hnedastú. V príliš chladných zimách môžu kríky zamrznúť..

Nasledujúce odrody sú tiež obľúbené:

  • Bella Anna – Rastliny až do výšky 1,3 m a priemeru až 2,5 m. Farba kvetov je ružovo-karmínová.
  • Kúzelný ružový zvonček – kríky až do veľkosti 1,4 m s purpurovo ružovými kvetmi.

Stromová hortenzia v krajinnom dizajne

Stromová hortenzia v krajinnom dizajne

V záhrade sú stromové hortenzie schopné vykonávať niekoľko krajinných úloh naraz. Vďaka svojim veľkým kvetným čiapočkám sa tieto kríky zvyčajne stávajú jedným z hlavných stredísk pozornosti. Napriek tomu, že farba kvetenstva tohto druhu je obmedzená na odtiene bielej, zelenej a ružovej, ich početné jemné kvety stále vyzerajú veľmi pôsobivo. Navyše mrazuvzdornosť umožňuje, aby sa takéto rastliny používali na záhradné dekorácie častejšie ako iné druhy hortenzií..

Vysoké odrody stromovej hortenzie sa zvyčajne používajú ako jednorazové výsadby. Nízke až stredne veľké odrody je možné použiť na vytváranie živých plotov, ktoré rámujú akúkoľvek časť záhrady. Ak je to žiaduce, môžu byť vytvorené kríky, aj keď majú od prírody najčastejšie sférickú korunu..

Nielen monotypické skupinové výsadby, ale aj kombinácie niekoľkých odrôd so súkvetiami rôznych farieb budú vyzerať neobvykle elegantne. Môžete tiež skombinovať stromové hortenzie s inými záhradnými rastlinami, ktoré uprednostňujú kyslú pôdu..