Horúčka

Enegolovnik - výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve. Rastúci erytematosus zo semien, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Eryngium je bylinná rastlina patriaca do rodiny Umbrella. Na celom svete nájdete rôzne druhy letničiek aj trvaliek. Stonka kvetu je zvyčajne vzpriamená, dosahuje výšku 35 cm až 1,5 m. Listy sú predĺžené, s kožovitým povrchom, vytesaným na okrajoch. Kvety sa tvoria v kvetenstvách pupočníka, kvitnú od júna do septembra.

Enegolovnik je ideálny na zdobenie záhradného pozemku, nájde si určité miesto v dizajne kytíc. Okrem toho má rastlina medonosné vlastnosti a používa sa aj v ľudovom liečiteľstve..

Rastúci erytematosus zo semien

Rastúci erytematosus zo semien

Výsev erythematosus

Erythematosus sa dá ľahko množiť semenom. Semená sa vysádzajú priamo do otvoreného terénu. Najpriaznivejším obdobím je jar.

 • Semená sú umiestnené do dvojcentimetrových depresií..
 • Medzi radmi zostáva interval až 0,5 m.
 • Otvory medzi plodinami by mali byť tiež umiestnené vo vzdialenosti 50 cm. V opačnom prípade bude potrebné riedenie sadeníc..

Erythematosus sa môže reprodukovať aj samotným výsevom – semená môžu nezávisle spadnúť do zeme a na jar z nich vyklíčia. Aby poskytli potrebné podmienky pre plný rozvoj, mali by byť preriedené. Erythematosus nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ale pletie a zalievanie je jednoducho nevyhnutné. Kultúra rastie veľmi rýchlo, korene prenikajú hlboko do pôdy.

Sadenice Erythematosus

Niektorí záhradníci klíčia sadenice zo semien. Tento postup sa zvyčajne začína na konci zimy. Potom do mája budú mladé rastliny pripravené na transplantáciu do otvorenej pôdy..

 • Semená sa vysejú do pripraveného zásobníka s univerzálnou pôdou. Zrná nevkladajte hlboko. 40-50 cm stačí.
 • Plodiny sú pokryté fóliou, kým sa neobjavia výhonky. Potom sa kryt odstráni. Teplota vzduchu by mala byť 20 stupňov. Osvetlenie je prednostne jasné, ale rozptýlené..
 • Klíčky vyžadujú mierne zalievanie.
 • Ak sú výhonky stiesnené, prenesú sa do väčších kvetináčov, kde sa umiestnia pred vylodením na otvorenom priestranstve. Procedúra sa vykonáva koncom mája, ale sadenice sa vytvrdzujú niekoľko týždňov, počas ktorých sa pravidelne vyberajú na čerstvý vzduch..
 • Pri transplantácii do zeme sa sadenica jednoducho prenesie spolu s hrudkou zeme do pripraveného otvoru. Vzdialenosť medzi výsadbami je 40 cm. Po opätovnej výsadbe sadeníc je pôda mulčovaná.
  Ivan čaj (fireweed)

Erytematózny chov

Reprodukcia rozdelením kríka

Táto metóda sa zvyčajne vykonáva na jar, keď je mráz pozadu. Pretože kultúra má krehký koreňový systém, krík by mal byť rozdelený veľmi opatrne, starostlivo a starostlivo obchádzaním najzraniteľnejších miest..

Výsadba erytematosu na otvorenom priestranstve

Pre erythematosus je lepšie zvoliť slnečné miesto. Pri tejto voľbe budú mať kvety rastliny bohatý odtieň, čo zvýši atraktivitu a krásu Eringia..

Pôda by mala byť ľahká a dobre priepustná. V takom prípade by ste sa mali rozhodnúť pre piesočnatú alebo skalnatú pôdu..

Starostlivosť o erytematosus

Starostlivosť o erytematosus

Eringium je nenáročná rastlina, takže je celkom ľahké sa oň starať..

Zalievanie

Erythematosus sa prakticky zaobíde bez zalievania aj v suchých obdobiach a prebytočná vlhkosť môže rastlinu úplne zničiť.

Subkultúry a hnojivá

Kultúra nevyžaduje kŕmenie. Záhradkári si opakovane všimli, že vylepšené živné médium zhoršuje nádheru rastliny a znižuje mrazuvzdornosť..

Mulčovanie

Odporúča sa vykonávať mulčovanie rašelinou. To uľahčuje kontrolu buriny, ktorú je potrebné odstrániť..

Prerezávanie

Lesk kultúry je ovplyvnený omladením erytematosu. Na tento účel sa používa prerezávanie rastlín. Ale po skončení kvitnutia sa klíčky zrežú na základňu a zostane len malý pahýľ.

Vysoké rastliny by mali byť posilnené rekvizitami, aby stonky nespadli na zem..

Erythematosus v zime

Erythematosus dobre znáša zimu a nepotrebuje úkryt. Ak však vybrané semená nemajú potrebnú zimnú odolnosť, klíčky by mali byť v chladnom počasí pokryté smrekovými vetvami alebo suchým olistením..

Choroby a škodcovia

Rastlina je mimoriadne odolná voči škodcom a chorobám. Dokonca aj infikované susedné rastliny sa neboja eringia.

Einehead v krajinnom dizajne

Einehead v krajinnom dizajne

Túto exotickú rastlinu je možné často vidieť na záhradných pozemkoch. Záhradkári výsadbu erythematosus vítajú. A dokonca ho láskyplne nazývajú ladným tŕňom. Kultúra nielen zlepšuje vzhľad samotného územia, ale tiež perfektne zapadá do krajinného dizajnu, vyzerá skvele v dizajne živých plotov, alpských šmýkačiek, skalničiek. Jemné modré kvety zdobia skupinové výsadby, vyzerajú skvele medzi veľkými kameňmi a skalami.

  mäta

Krásna kombinácia Eringia s ľaliou, georgínom, floxom a muškátom poteší oko eleganciou a pôvabom. Rastlina vyzerá nádherne na pozadí ružových, červených, bielych kvetov. Koláž so zvončekmi, makom, cereáliami prekvapuje svojou organickosťou.

Einehead vo floristike

Kvetenstvo má schopnosť zachovať si vonkajšie vlastnosti po mnoho rokov, preto stále častejšie nájdete svetlý erytematosus v slávnostných kyticiach a kvetinových úpravách. Tu sú vhodné kombinácie s ľaliami, tulipánmi rôznych tónov. Pôvabný tŕň v kontraste odtieňov vyzerá malebne a jasne.

Erytematózne druhy

Erytematózne druhy

Existuje asi 250 druhov eringia. Najpopulárnejšie z nich sú nasledujúce plodiny:

 • Alpský erytematosus. Rastlina je trváca, má malé chrpa-modré kvety zbierané dáždnikom. Výška stonky je asi 50 cm V spodnej časti výhonku sú listy na stopkách, v tvare srdca so zubatými okrajmi. Trojuholníková konfigurácia listov.
 • S guľovou hlavou horúčka. Kvetina s okrúhlymi guľami-súkvetím s originálnymi tŕňmi. Listy sú vytesané s tŕňmi na okrajoch.
 • Bourget, Burt alebo Burgati. Rovný kmeň, dosahujúci 40 cm. Zelené listy, členité, s viditeľnými žilkami.
 • Obrovský erytematosus. Toto je najvyšší predstaviteľ kultúry. Distribučnou oblasťou je Kaukaz. Stonka dosahuje jeden a pol metra. Kožovité listové čepele. Dolné listy sú k výhonku pripevnené dlhými odrezkami a horné listy na ňom zrejme sedia. Kvety sú svetlo modré. A listene vďaka dúhovej štruktúre dodávajú rastline fantastický vzhľad. Eringium údajne žiari dúhovými hviezdami.
 • Plochý listnatý erytematosus. Kultúra je trváca, rozvetvená, jej stonka dosahuje meter na výšku. Výhonky majú modrastý odtieň. Oddelené plechové dosky.
 • Výhľad na more. Trvalka s veľkými výhonkami tyrkysových tónov. Kvetenstvo bledomodrého odtieňa. Kultúra môže dosiahnuť výšku 0,7 metra.
 • Pole erythematosus. Závod v Tatarstane bol zaradený do Červenej knihy a je chránený zákonom. Výška jej stonky je iba 0,5 m. Krásne svetlo modré kvety, zhromaždené v malých kvetenstvách vo forme dáždnikov. Po vysušení alebo odumretí sa stonky výsadby zmenia na bublinky.
 • Leavenworth. Jedná sa o skutočný ker, ktorého listy a kvetenstvo sú namaľované v jasne fialovej farbe. Jeho výška je 0,6-0,8 m. Vyzerá to skvele. Často sa nachádza v dizajne záhonov a alpských šmýkačiek. Všetka krása sa prejavuje počas obdobia kvitnutia erytematosusu, od júna do septembra..
  Phlox subulate

Použitie erytematosu v tradičnej medicíne

Pretože koreň kultúry je bohatý na triesloviny, kyseliny, éterické oleje, tradičná medicína nemohla ignorovať prospešné vlastnosti rastliny. Odvary a infúzie pripravené z koreňov a bylín poskytujú dobrý expektoračný účinok, používajú sa ako diuretikum, stimulujú črevá, zlepšujú funkcie pečene a žalúdka. Skupina chorôb však ich príjem zakazuje. Nemali by ich používať hypertonici, tehotné ženy, pacienti s cukrovkou..

Korene rastliny sa zbierajú na jeseň alebo skoro na jar. Sú oslobodené od zeme, nakrájané na kúsky a sušené v dobre vetranom sklade alebo pod baldachýnom. Hotové korene je možné skladovať až tri roky.

Tráva sa zbiera počas kvitnutia. Je rozdrvený a sušený na vzduchu, vždy v tieni. Pripravenú bylinku môžete používať 2 roky.

Ako správne zasiať semená erythematosus (video)

ERINGIUM! Ako správne zasiať semená na jar.ERINGIUM! Ako správne zasiať semená na jar.