Húževnatý

Húževnaté plazenie - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Rastúce húževnaté zo semien, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Tenacious alebo Ayuga (Ajuga) – patrí do rodu bylinných rastlín z čeľade Labiata alebo Lamiaceae. V prírode existuje viac ako 50 druhov tejto rastliny: ročné aj trvalé. Húževnatý rastie na rôznych kontinentoch, ale najbežnejší je v Európe a Ázii..

Húževnatá rastlina je úžasná rastlina, ktorá sa dokáže prispôsobiť a prežiť za každých podmienok. Nie nadarmo dostal zázračný kvet medzi ľuďmi niekoľko mien, ktoré charakterizujú jeho hlavnú kvalitu: húževnatosť, neustupovanie a neblednutie.

Opis húževnatej rastliny

Ayuga môže byť jednoročná alebo viacročná rastlina. V závislosti od druhu sa výška vivuchky pohybuje od 5 do 50 cm, Neumirashka je veľmi atraktívna rastlina s modrými, modrými, purpurovými alebo žltými kvetmi a listami rôznych odtieňov. Húževnatý je vždyzelený, polo-vždyzelený alebo opadavý.

Ayuga sa stala populárnou medzi pestovateľmi kvetov v 17. storočí. Prvýkrát bol predstavený na kvetinovej výstave v Londýne. Potom sa postupne v záhradách a kvetinových záhonoch po celom svete objavila nenáročná rastlina. Húževnatého možno vidieť v skalkách, pozdĺž záhradných chodníkov, pod korunami stromov a kríkov. Krásny prírodný koberec vyrobený z tejto rastliny môže skrášliť akúkoľvek krajinu v rôznych klimatických pásmach..

Pestovanie húževnatej rastliny zo semien

Pestovanie húževnatej rastliny zo semien

Nákup semien a pestovanie rastlín sami nie je vôbec ťažké. Musíte však vedieť, že s touto metódou reprodukcie rastlina nie vždy zdedí vlastnosti odrody, z ktorej boli semená odobraté. Farba súkvetia a listov sa môže líšiť od dospelých rastlín..

Nie je potrebné pestovať húževnaté sadenice v debničkách. Keď hrozba mrazu pominie, semená sa vysejú na otvorené priestranstvo. Výsev je možné vykonať na jeseň. S nástupom tepla sa objavia sadenice, ktoré sú zvyčajne silnejšie a odolnejšie ako tie, ktoré sa vysejú na jar..

Semená Ayugy je možné kúpiť nielen v špecializovanom obchode, ale aj ich zozbierať sami. Skladujte ich na chladnom a suchom mieste..

Húževnatý sa môže rozmnožovať samovýsevom. Ale v tomto prípade sa na záhone objaví úplne iná odroda. Aby sa zabránilo vyhladeniu požadovanej odrody Ayuga, je potrebné včas odtrhnúť stopky, ktoré už vybledli..

Starostlivosť o otvorené pole

Starostlivosť o otvorené pole

Ako už bolo spomenuté, pestovanie a starostlivosť o túto rastlinu nepredstavuje žiadny problém, dokonca ani pre začínajúcich kvetinárstiev. Existuje však množstvo podmienok, za ktorých bude húževnatý vyzerať zdravo a nestratí svoj dekoratívny vzhľad..

  Vytrvalé kvety, ktoré zimujú vonku

Poloha a osvetlenie

Húževnatý preferuje polotienisté oblasti. Pod korunami stromov alebo pod kríkmi ruží sa cíti skvele. Odoláva Ayuga a spaľujúcim lúčom slnka. Môže rásť pozdĺž ciest a v skalkách medzi kameňmi.

Pôda

Ayuga miluje hlinité pôdy, ktoré sú bohaté na humus. To vôbec neznamená, že rastlina nebude rásť v piesočnatej oblasti. Proste v sychravom počasí treba Ayugu občas polievať. Je schopný odolávať dlhotrvajúcemu suchu, ale bez zalievania môže stratiť svoj dekoratívny účinok..

Top dressing a hnojivá

Húževnatý rastie na najchudobnejších pôdach. Je schopná prežiť za každých podmienok. Ak však chcete, aby rastlina vyzerala zdravo a krásne, musíte kvety kŕmiť raz alebo dvakrát za mesiac. Môžete použiť akékoľvek univerzálne hnojivo alebo rašelinový oxid. Ayuga nevyžaduje drahé kŕmenie.

Húževnatý po odkvitnutí

Aby rastlina vyzerala atraktívne, je potrebné pravidelne odstraňovať vyblednuté stonky kvetov. Je to trochu únavný proces, ale výsledok na seba nenechá dlho čakať a húževnatý sa stane dôstojnou ozdobou krajiny..

Ayuga zimovanie

Keď je zima zasnežená, húževnatý preživší dokonale toleruje aj tie najstrašnejšie mrazy. Ak však neexistuje snehová pokrývka, rastlina potrebuje dodatočnú ochranu. Ayuga môže byť pokrytá smrekovými vetvami, suchými spadnutými listami alebo spunbondom. V žiadnom prípade by sa ako krycí materiál nemala používať plastová fólia. Rastlina pod ňou sa udusí a uhynie.

Vlastnosti pestovania húževnatosti

Vlastnosti pestovania húževnatosti

Húževnatý je schopný expandovať a zachytiť nové územie. Môže prehlušiť ostatné nízko rastúce rastliny. Aby ste „votrelcovi“ nedovolili prekročiť vymedzené územie, môžete rozložiť hranice pomocou kamienkov. Kamene by mali byť mierne prehĺbené do pôdy, potom Ayuga nebude rásť ďalej, ako je dovolené.

Veľmi dobrým spôsobom, ako obmedziť rast húževnatých a zabrániť vstupu slimákov do neho, je vysypať okolo rastliny cesty štrku alebo sutiny. Ayuga nie je náchylná na choroby a škodcov, s výnimkou slimákov, ktoré sa objavujú počas vysokej vlhkosti. Títo škodcovia ničia jemné listy Ayugy..

Reprodukcia húževnatých

Reprodukcia húževnatých

Húževnaté zviera môžete pestovať rôznymi spôsobmi: semennými alebo vegetatívnymi. O semennej metóde sme písali vyššie, preto zvážime vegetatívny spôsob reprodukcie..

  Chrpa záhrada

Húževnatý rýchlo rastie. Aby dobre rástla a mala dostatok priestoru, je potrebné raz za dva alebo dva roky oddeliť zásuvky dospelej rastliny. Stojí za to urobiť skoro na jar alebo v polovici septembra. Je dôležité, aby oddelený vývod mal chrbticu..

Húževnatá rastlina je hlavne plazivá rastlina, preto by vzdialenosť medzi sadenicami nemala byť malá: 25-30 cm.

Po vysadení mladej rastliny ju musíte napojiť. Pre húževnatú vyžaduje pravidelnú zálievku, než sa zakorení. Potom sa Ayuga cíti pohodlne za každého počasia. Rastlinu je potrebné príležitostne zalievať iba v období sucha alebo abnormálnych horúčav.

Druhy a odrody húževnatých

Druhy a odrody húževnatých

Chovatelia vyšľachtili niekoľko druhov Ayugy, ktoré sú ako stvorené pre krajinný dizajn..

Plazivý hmyz (Ajuga reptans)

Táto rastlina rastie v lesoch a na lúkach. Je to trvalka s zakoreňovacími plazivými výhonkami. Stonka dosahuje výšku 25 cm. Je pokrytá jemnými chĺpkami. Kvety sú ako zvony s pubertálnym kalichom. Tvoria klasovité súkvetie modrej alebo svetlo modrej farby. Kvitne tri týždne. Listy Ayugy sú atraktívne ako kvety. Rastú hojne a tvoria svieži koberec..

Najbežnejšie odrody plazivej húževnatosti sú:

  • Arktický sneh Je to relatívne nová odroda. Rastliny s priestorovými, tmavozelenými, vráskavými zvlnenými listami až 10 cm dlhými majú v strede široký pás popola. Olemovaný bielym lemom.
  • Čierny Skallop – rastlina s listami sýto purpurovej farby. Okraje listov sú nerovnomerné. Tvarom pripomínajú lastúry. Rastliny tejto odrody sa môžu líšiť v tieni. Farba závisí od toho, kde húževnatý rastie. Ak rastie na slnečnom mieste, potom bude farba hlbšia a sýtejšia;
  • Čokoládový čip – nízka rastlina. Na výšku dosahuje maximálne 5 cm. Listy tejto odrody sú malé a hladké. Môžu byť súčasne dvoch farieb: tmavozelená a fialová. Chocolite Chip sa cíti skvele v tieňovaných oblastiach;
  • Viacfarebné Je to veľmi atraktívna rastlina. Farba listov húževnatosti tejto odrody sa mení v závislosti od osvetlenia. Pri jasnom svetle získajú listy jasne purpurovú farbu so žltooranžovými a šarlátovými škvrnami. Ak je rastlina vysadená v tieni, listy sa stanú tmavozelenými so žltými a ružovými úlomkami..

Ayuga pyramidálna (Ajuga pyramidalis, Ajuga occidentalis)

Vo voľnej prírode tento druh rastie v Európe. Rastie spravidla medzi kríkmi a na skalách. Kríky dorastajú do výšky 25 cm. Listy sú oválne a na okrajoch zubaté. Povrch plechových dosiek je pokrytý hromadou. Kvety pyramídovej húževnatosti sú biele, ružové alebo tmavofialové.

  Hydrangea: prerezávanie a príprava na zimu

Populárne odrody sú:

  • Lunárne pristátie – kontroverzná odroda, ktorá sa buď páči, alebo znechucuje. Má žlté kvety.
  • Ostré – odroda s veľkými zelenými listami a modrými kvetmi.
  • Metallica Crisp – odroda poddimenzovaná. Výška rastliny nie viac ako 5 cm Má atraktívne zelené listy s kovovým leskom.

Ayuga genevensis

Druh, ktorý je ideálny pre pestovateľov, ktorí nemajú absolútne žiadny voľný čas. Táto rastlina je atraktívna v tom, že sa nerozširuje po celom území. Kvetinárstva nemusia vymýšľať zábrany, ktoré na svojom mieste vyhradia nezdolnú húževnatosť..

Ženevský chrobák má biele, modré alebo ružové kvety, ktoré kvitnú od mája do júla..

Niektoré kultivované odrody húževnatých sa pestujú kvôli príjemnej vôni alebo liečivým vlastnostiam..

Rybia kosť Ayuga (Ajuga chamaecyparissus)

Tento druh je ročný. Dosahuje výšku 6-7 cm Listy svojim vzhľadom pripomínajú šišky. Kvety sú žlté a vydávajú príjemnú ihličnatú arómu. Húževnatá rybia kosť, vypestovaná na mieste, vytvorí imitáciu pobytu v borovicovom lese.

Húževnatý tento druh kvitne veľmi dlho: od polovice jari do prvého mrazu..

Ayuga chia

Tento druh rastie na Kaukaze, v Malej Ázii, Iráne a je to trváca rastlina. Dosahuje výšku 20 cm Stonky rastú rovno, na báze sa rozvetvujú. Sú pokryté bielymi vlasmi. Kvety sú žlté s purpurovými postrekmi. Chiovi vytrvalí majú vlastnosti hojenia rán.

Ayuga Turkestan (Ajuga turkestanica)

Prirodzene rastúcimi oblasťami sú Tadžikistan a Uzbekistan. Jeho vzhľad pripomína nízky krík. Zhivuchka má hnedé listy. Jej kvety sú jasne červené. Výťažky z výhonkov tohto druhu majú liečivé vlastnosti. Používajú sa na výrobu prípravkov na hojenie rán. Užitočné vlastnosti turkestanskej húževnatosti sa skúmajú. Oblasti, kde je jeho aplikácia možná, sa postupne rozširujú..

Tenacious – vlastnosti pestovania v záhrade (video)

Prízemné rastliny do záhrady Húževnatá plazivá AyugaPrízemné rastliny do záhrady Húževnatá plazivá Ayuga