Karafiát Shabo

Karafiát Shabo - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Pestovanie karafiátov Shabo zo semien. Popis, typy s fotografiami

Karafiát Shabo (Dianthus caryophyllus var. Schabaud) je neobvykle krásna kvitnúca trvalka z čeľade klinčekovitých. Karafiát Shabo je krížencom Dianthus caryophyllus a Dianthus suffruticossus. Pestovanie karafiátu tohto druhu nie je také jednoduché, ale ak budete dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti a kultivácie, môžete pestovať najkrajší originálny a neobvyklý kvet, ktorý sa stane skutočnou ozdobou záhrady..

Popis závodu na klinček Shabo

Karafiát tohto druhu môže rásť až 30-80 cm, korene sa nachádzajú v hĺbke 20 cm a majú tvar tyčinky. Hlavný kmeň je dobre vyjadrený, krík má reverzný pyramídový tvar. Výhonky sú zaoblené, modré s modrozeleným odtieňom. Kvety sú dostatočne veľké, rôznych odtieňov. Môžu byť jednoduché, froté, polodvojité, zakrivené, vlnité, delené a skladané. Semená klinčekov dozrievajú vo valcovitom boxe s piatimi zubami. Semená sú malé a čierne, drsné.

Tento článok bude hovoriť o tom, ako správne pestovať karafiáty Shabo, pestovať ich a starať sa o ne na otvorenom poli..

Rastie zo semien klinčeka Shabo

Rastie zo semien klinčeka Shabo

Výsev semien

Karafiátové semená Shabo je potrebné zasadiť do pripravenej pôdy s neutrálnou reakciou. Aby ste to urobili, musíte zmiešať rašelinu, trávnatú pôdu, piesok a humus. Krabica na výsadbu semien by mala byť plastová s dobrými drenážnymi otvormi, vysoká asi 6 cm Najlepší čas na výsadbu semien karafiátu pre sadenice je od polovice januára do konca februára. Ak zasadíte semená skôr, budete ich musieť dodatočne zvýrazniť a ak ich zasadíte neskôr, kvitnutie klinčekov začne až koncom leta..

Semená klinčekov pred výsadbou nie je potrebné spracovávať, ale ošetrenie aktivátorom rastu neruší. Pripravená pôda musí byť v krabici rovnomerne rozložená a pred výsadbou hojne napojená. Potom rozložte klinčeky na povrch vo vzdialenosti jedného centimetra od seba a posypte kalcinovaným pieskom. Krabice s vysadenými karafiátovými semenami musia byť pokryté plastovým obalom, aby sa vytvoril skleníkový efekt.

Klinček sadenice Shabo

Na klíčenie klinčekových semien je potrebná teplota nie vyššia ako 15 stupňov. Ak je v dome príliš teplo, je lepšie pestovať sadenice nie na parapete, ale na podlahe, ale mimo vykurovacích predmetov. Zalievanie by sa malo vykonávať pravidelne, bez toho, aby sa pôda vysušila, ale to sa najlepšie robí postrekovačom, aby sa semená omylom omyli. Každý deň by mal byť film odstránený z škatúľ najmenej 10 minút, nezabudnite z neho odstrániť zhromaždenú kondenzáciu. Po vytvorení potrebných podmienok a náležitej starostlivosti sa prvé výhonky objavia o týždeň, možno aj skôr. Po vzniku výhonkov je potrebné film odstrániť a škatule umiestniť na miesto, kde je teplota asi 13 stupňov, najvhodnejší okenný parapet bude na južnej strane domu. Zalievanie je potrebné obmedziť a pôda nesmie byť podmáčaná.

  Sasanka

Zber sadeníc

Keď majú sadenice dva pravé listy, musia byť zasadené do oddelených kvetináčov alebo kaziet na sadenice s priemerom asi štyri centimetre. Pri sadeniciach vysadených skôr je potrebné vykonať ďalšiu transplantáciu potom, ako sa objaví štvrtý pár listov. Tentoraz by kvetináče mali mať priemer najmenej 10 cm Po vytvorení piateho páru listov musíte zovrieť. Ak sú v tejto fáze rastu rastliny veľmi bledé a ich rast je spomalený, musia byť kŕmené hnojivami obsahujúcimi dusík. Po druhom zovretí je čas začať sadenice tvrdnúť. Ak to chcete urobiť, vyberte ho na chladné miesto, počnúc 10 minútami a postupne zvyšujte čas. Potom, čo hrozba nočného mrazu pominie, môžete sadenice preniesť do skleníka a pestovať ich tam až do úplnej transplantácie do otvoreného terénu..

Výsadba karafiátov Shabo na otvorenom priestranstve

Výsadba karafiátov Shabo na otvorenom priestranstve

Sadenice karafiátov Shabo je možné zasadiť už na začiatku mája, pretože je stvrdnutý a krátkodobé malé mrazy sa ho neboja. Miesto výsadby by malo byť na slnečnej strane miesta, pretože karafiát Shabo je fotofilná rastlina. Pôda by mala byť úrodná a neutrálna alebo mierne zásaditá. Klinčeky sa v hlinenej a piesočnatej pôde nezakorenia.

Pôda na výsadbu karafiátov Shabo musí byť pripravená na jeseň. Za týmto účelom počas kopania pridajte 20 kg kompostu alebo humusu a štyridsaťpäť gramov fosfátov na meter štvorcový. To výrazne zlepší stav pôdy. A na jar musíte použiť hnojivá obsahujúce draslík a dusík..

Pred výsadbou sadeníc na otvorenom priestranstve je potrebné ho hojne zalievať a transplantovať do vykopaných dier spolu s hlinenou hrudkou. Koreňový systém by mal byť prehĺbený do rovnakej hĺbky, v žiadnom prípade nie viac. Po výsadbe musíte pôdu hojne zalievať..

Starostlivosť o karafiát Shabo

Zalievanie

Vypestovať klinček Shabo nie je jednoduché. Aby ste pestovali zdravý krík s veľkými kvetmi, musíte tvrdo pracovať. Pôdu je potrebné pravidelne polievať a zabrániť jej vysychaniu. Po každom zalievaní by ste mali pôdu okolo kríkov uvoľňovať s mimoriadnou opatrnosťou, aby ste nepoškodili koreňový systém. Pravidelné uvoľňovanie vám pomôže menej často tráviť. Príliš dlhé výhonky musia byť zviazané, aby neľahli. Je tiež potrebné pravidelne vykonávať preventívne postreky, ktoré zabránia vzniku rôznych chorôb a výskytu škodlivého hmyzu..

  Slez

Top dressing a hnojivá

Prvým kŕmením by mali byť dusíkaté hnojivá, ktoré by sa mali vykonávať týždeň po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve. Počas aktívnej tvorby púčikov musíte pridať druhý vrchný obväz – síran draselný a dusičnan amónny. Shabo nemá rád organické hnojivá, ale minerálne hnojivá je možné v prípade potreby aplikovať každé 2 týždne..

Prenos

Každé dva roky je potrebné kríky presadiť, aby sa omladili a trochu preriedili..

Šliapanie

Aby ste získali veľký kvet, je potrebné odstrániť prebytočné púčiky v období tvorby púčikov a až do jesene, pričom zostane iba centrálny. To mu umožní rásť ostrejšie a väčšie. A aby kvitnutie trvalo dlhšie, musíte včas odstrániť sušené kvetenstvo a listy. Karafiát Shabo môže pokračovať v kvete až do polovice jesene..

Reprodukcia karafiátu Shabo

Reprodukcia karafiátu Shabo

Metóda osiva často nedáva požadovaný výsledok, pretože odrodové charakteristiky sú slabo zachované. Rozmnožovanie klinčekov Shabo sa preto najlepšie vykonáva odrezkami. Aby ste to urobili, kríky sú vykopané na jeseň a uložené v zime na chladnom mieste a s nástupom jari musíte odrezať odrezky zo strednej časti kríka tak, aby jeden odrezok mal najmenej dva živé púčiky . Ihneď po rezaní by mali byť miesta rezu namazané aktivátorom rastu koreňov a zasadené do vlhkej piesočnatej pôdy. Na vytvorenie skleníkového efektu by odrezky mali byť pokryté sklenenými nádobami. Poháre je potrebné každý deň vyberať na 10 minút, aby sa odrezky prevzdušnili. Po chvíli korene vyrastú a vytvoria sa kríky.

Karafiát Shabo doma

V dome je nemožné pestovať karafiáty Shabo po celý rok, je to záhradná rastlina. Karafiát môžete v dome pestovať iba počas zimy. Na to je potrebné kríky vykopať a zasadiť do kvetináčov, ale s nástupom jari ich treba presadiť späť do záhrady..

  Mak

Choroby a škodcovia

Karafiát Shabo je extrémne zriedkavo postihnutý chorobami a útokmi škodcov. Ak je však počasie príliš daždivé a dusné, môžu sa začať rozvíjať hubové choroby. Aby sa choroba nerozšírila, musíte odstrániť postihnuté rastliny a zvyšok starostlivo ošetriť špeciálnymi roztokmi.

Pokiaľ ide o škodcov, vošky, kliešte a strapky milujú hodovanie na klinčekoch. Nasávajú šťavu z rastliny, kvôli tomu sa rastlina deformuje a stáva sa menej krásnou a atraktívnou. Škodcovia sú tiež rozdielom medzi rôznymi vírusovými chorobami, takže ich musíte bez problémov odstrániť. Na to musíte ošetriť kríky klinčeka špeciálnymi insektoakaricídmi..

Odrody karafiátu Shabo

Odrody karafiátu Shabo

Najpopulárnejšie odrody a karafiáty Shabo sú:

 • Lezhien D’Oner – kvety tejto odrody majú neobvyklú a zaujímavú farbu tmavého čerešňového odtieňa s červeným odtieňom.
 • Girofle – kvety majú nádhernú purpurovú farbu.
 • Marie Shabo – táto odroda je veľmi zaujímavá, jej kvety majú jasne žltý odtieň.
 • Jeanne Dionysus – kvety tejto odrody sú snehovo biele a pomerne veľké.
 • Aurora – kvety majú originálnu lososovo ružovú farbu.
 • Foyer Koenig a Etinselyan – majú kvety rôznych odtieňov červenej.
 • Odroda Mikado – je majiteľom kvetov vzácnej a neobvykle krásnej lila farby.
 • Rubín – kvety tejto odrody majú tmavočervenú farbu, podobne ako rubínový drahokam. Preto ten názov.
 • Ohnivý kráľ – kvety trochu pripomínajú oheň, pretože majú jasne červenú farbu s oranžovým odtieňom.
 • Pink Queen – kvety sú veľké a svetlo ružové. Karafiát je krásny a jemný, odtiaľ pochádza aj názov – ružová kráľovná.
 • Benigna – kvety svetlých odtieňov lila s fialovým lemovaním.
 • Nero – zamatovo tmavočervené kvety. Nevyblednite na slnku.

Karafiát Shabo bude skvelou záhradnou ozdobou a bude krásne vyzerať v kombinácii s inými záhradnými kvitnúcimi rastlinami. Karafiát tiež vyzerá originálne a krásne v kvetinových úpravách a dlho nevybledne..

Pestovanie karafiátov Shabo (video)

CLOVES Shabo. 1. Výsev, výhonky, presádzanie, štípanie // Karafiát. 1. Štartovanie, pučanie, štípanieCLOVES Shabo. 1. Výsev, výhonky, presádzanie, štípanie // Karafiát. 1. Štartovanie, pučanie, štípanie