Kedy vykopať ľalie?

Kedy vykopať ľalie? Starostlivosť o ľalie po odkvitnutí

Každý pestovateľ má svoju vlastnú individuálnu víziu, či vykopať ľalie alebo nie, a ak áno, v akom čase by sa to malo urobiť. Ako jesennú prípravu vykopávajú cibule ľalií alebo im vybavili špeciálny zimný kryt v podobe opadaného lístia alebo smrekových konárov. Existuje ďalší názor, že bohaté kvitnutie ľalií je možné bez týchto ďalších aktivít starostlivých milovníkov kvetov. Takéto protichodné akcie majú svoje vlastné vysvetlenie..

Prečo sú ľalie vykopané?

Lily je nenáročná vytrvalá kvitnúca cibuľovitá rastlina, ktorá má vo svojej rodine obrovské množstvo odrôd, odrôd a hybridov. Každý z nich má svoje vlastné rastúce vlastnosti a klimatické požiadavky. Rôzne odrody znášajú chladné zimné obdobie rôznymi spôsobmi: niektoré môžu pokojne zostať v zemi počas všetkých chladných mesiacov alebo pod ďalším krytom, zatiaľ čo iné môžu zahynúť v mraze, a preto musia byť za určitých podmienok vykopané a skladované až do jari. Napríklad:

  • Dobre tolerované zimovanie v zemi – ľalia „Daurskaya“ a „Pennsylvania“, ako aj hybridné odrody LA, OT, AO a väčšina ázijských hybridov;
  • Ľalia „Royal“ a „Candidum“ dobre vydržia zimovanie pod krytom;
  • Na jeseň je potrebné extrahovať žiarovky z pôdy – tubulárne ľalie, americké a orientálne hybridné odrody, ako aj ázijské hybridy zarastené deťmi.

Ázijské hybridy s deťmi musia byť na jeseň odstránené zo zeme, aby sa deti oddelili od žiarovky matky, pretože z nej odoberajú všetky živiny a vodu. Veľký počet takýchto procesov negatívne ovplyvňuje vývoj a kvitnutie celej rastliny..

Ďalším dôležitým argumentom v prospech extrakcie žiaroviek ľalie z pôdy na jeseň je schopnosť tejto kvitnúcej trvalky samootráviť sa. Škodlivé látky, ktoré sa v žiarovkách hromadia niekoľko rokov, sa uvoľňujú do pôdy. Zem je nasýtená týmito látkami a namiesto výživy prináša rastlinám veľkú škodu, v dôsledku čoho ľalie začínajú strácať dekoratívne vlastnosti a sú veľmi choré. Počet farieb a ich veľkosti sa znižujú. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa každých 4-5 rokov transplantovať ľalie na nové miesto alebo nahradiť pôdnu vrstvu na rovnakom mieste..

  Bracken

Kedy vykopať žiarovky ľalie??

Kedy vykopať žiarovky ľalie?

Načasovanie zberu žiaroviek na skladovanie závisí od odrodových vlastností ľalií a klimatických podmienok, v ktorých rastú. Každá odroda má iné obdobie zrenia žiaroviek, a to je hlavný ukazovateľ ich zberu. Aby cibuľky ľalií dozreli a dosiahli maximálnu veľkosť, je potrebné dať im čas na doplnenie potrebného množstva živín, ktoré naberú vrátane stoniek a listov po odkvitnutí. Je veľmi dôležité, aby ste výhonky ľalie po skončení obdobia kvitnutia neprerezali, ale aby ste im dali príležitosť na prirodzené vädnutie. Predčasne odrežte stonky a listy, zbavíte žiarovky príležitosti rásť a pripravovať sa na zimovanie.

Ak vezmeme ako príklad stredné pásmo Ruska, potom sú tu ľalie uložené v nasledujúcom poradí:

  • LA – hybridy a ázijské odrody (asi od 10. do 20. augusta);
  • OT – hybridy (približne od 20. do 31. augusta);
  • Orientálne hybridy (asi od 1. do 10. septembra).

Všetky termíny kopania ľalií sú približné, pretože závisia od počasia a klimatických podmienok oblasti, v ktorej sa tieto kvitnúce trvalky pestujú..

Lilie: ako ušetriť v zime (video)

Ľalie, Skladovanie.Ľalie, Skladovanie.