Kedy vykopať hyacinty na zimu?

Kedy vykopať hyacinty na zimu?

Aby boli hľuzy hyacintov pripravené na prezimovanie, je potrebné dať im čas na zotavenie po skončení kvitnutia. Začiatkom alebo v polovici júla začínajú rastliny obdobie postupného odumierania listov. Je veľmi dôležité predĺžiť životnosť zelených listov po odkvitnutí čo najdlhšie. Pomôže to nasýtiť žiarovky živinami, čo bude veľmi užitočné pre úplné skladovanie počas celej zimnej sezóny. Skúsení pestovatelia odporúčajú pokračovať v starostlivosti o rastliny aj bez kvetov..

V oblastiach s teplým podnebím (najmä v zime) sa hyacintové hľuzy nemusia každoročne kopať. Je potrebné iba včas odstrániť deti z dospelej rastliny, aby sa zabránilo zahusteniu, pretože to bude mať negatívny vplyv na kvitnutie. V hustých výsadbách kvitnutie nemusí prísť alebo sa veľmi rýchlo zastaví.

V chladnom lete a drsnej zime so silnými mrazmi je nevyhnutné transplantovať hyacinty, pretože hľuzy môžu hynúť v hlboko mrazivej pôde. Transplantácia navyše prispeje k ešte aktívnejšiemu a bujnejšiemu kvitnutiu v budúcej sezóne. Pri transplantácii môžete tiež vykonávať preventívne opatrenia s podzemnou časťou rastlín. Ak je to potrebné, musíte liečiť hľuzy špeciálnymi prípravkami, ktoré pomôžu zbaviť sa chorôb a možných škodcov. Ak sú žiarovky už infikované alebo poškodené, je to skvelá príležitosť na ich vyradenie..

Priaznivý čas na zber hyacintov nastáva počas odumierania a sušenia listov.

Priaznivý čas na zber hyacintov nastáva počas odumierania a sušenia listov. Neodporúča sa tento moment preskočiť, pretože bez leteckej časti hľúz v zemi bude veľmi ťažké nájsť. Nachádzajú sa vo veľkých hĺbkach a bez listovej časti sa dajú nájsť iba počas výskytu jarných výhonkov..

Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú odstrániť žiarovky zo zeme po úplnom zožltnutí nadzemnej časti hyacintu a smrti koreňového systému. Počas tohto obdobia by priemerná veľkosť hľúz mala mať priemer najmenej 5 cm. Ak sa odstránia skôr, sadivový materiál bude veľmi nízkej kvality alebo úplne nevhodný na ďalšiu výsadbu..

  Žltačka

Je veľmi dôležité, aby listy hyacintu samostatne a postupne po odkvitnutí schli, ale stopky je možné odrezať bezprostredne po vädnutí kvetov. Prirodzené sušenie listovej časti rastlín končí zhruba pred 10. júlom.

Pri pestovaní hyacintov ako izbových rastlín pokračuje starostlivosť o listy až do konca júla s postupným znižovaním zálievky. Kvetináč s rastlinou sa následne umiestni do chladnej miestnosti bez priameho slnečného žiarenia a po úplnom zaschnutí vzdušnej časti žiarovky sa vyberie z kvetinovej nádoby, dôkladne sa vyčistí a vysuší..

Ako zachovať hyacint po odkvitnutí (video)

Ako zachovať hyacint po odkvitnutíAko zachovať hyacint po odkvitnutí