Klinčekový kvet

Klinčekový kvet

Záhradný klinček – obľúbený kvet na pestovanie. Dlho sa objavovala na záhonoch záhradníkov. Jeho rod zahŕňa viac ako 400 odrôd. Na otvorenom poli je však obvyklé pestovať tri hlavné druhy – záhradné (holandské), čínske a bradaté (turecké).

Samostatne by sa mal vyzdvihnúť červený karafiát spojený s láskou a krvou. Kvet je symbolom padlých vojakov a účastníkov revolúcií. Verí sa, že ak žena pri rozlúčke dá mužovi červený karafiát, stane sa talizmanom na dlhej ceste a bitkách. Záhradníkom sa táto kvetina zdá prísna, takže ju mnohí obchádzajú. Existujú však aj iné krásne karafiáty v rôznych farbách..

Čínsky klinček

Čínsky klinček

Karafiát Geddevig je najobľúbenejším druhom čínskeho klinčeka. Jednoročná rastlina je vysoká 25-30 centimetrov. Kvety rôznych farieb – červená, ružová, biela, orgován. Sú jednoduché a froté. Tento druh klinčeka má lineárne listy, okvetné lístky sú narezané pozdĺž okraja so vzorom.

Záhradný klinček (holandský)

Záhradný klinček (holandský)

Vytrvalý záhradný klinček (holandský) sa pestuje ako jednoročná rastlina. Ak sa vyseje skoro, kvitne už v prvom roku. Stonka kvetu dosahuje výšku 50-60 centimetrov. Kvety sa zbierajú v súkvetiach alebo rastú jednotlivo. Všetko závisí od druhu. Ich priemer je asi päť centimetrov..

Karafiát Shabo je najznámejším z holandských klincov. V niektorých prípadoch opäť kvitne.

Karafiát bradatý (turecký)

Karafiát bradatý (turecký)

Karafiát bradatý má stonky vysoké asi 60 centimetrov. Charakteristickým znakom tureckého klinčeka sú kopijovité široké listy a jednoduché alebo dvojité vetvy. Farba kvetov je rôzna – od bledých po pestré. Najpopulárnejšie sú biele, červené a ružové bradaté klinčeky. Rastlina nezačne prinášať ovocie a okamžite kvitnúť..

Prvý rok sa vynakladá na tvorbu ružice a listov. Doba kvitnutia je asi 6 týždňov. Od druhej polovice júla začína tešiť svojou krásou..

Starostlivosť a reprodukcia

Väčšina odrôd karafiátu uprednostňuje dobre osvetlené oblasti. Na najlepší rast potrebujú mierne zásaditú, dobre priepustnú pôdu. Znovu kvitnúce klinčeky je potrebné odstrániť zvädnuté kvety. Predpokladom starostlivosti o klinček je vrchný dresing. Rastliny sa hnojia dvakrát mesačne. Prvýkrát pred kvitnutím a tvorbou púčikov. V tomto prípade sa používajú dusíkaté hnojivá. V období tvorby púčikov a kvitnutia sú potrebné draselno-fosforečné hnojivá. Dusíkaté hnojivá nemožno použiť druhýkrát. Klinčeky vyžadujú mierne zalievanie. Pri nadmernej vlhkosti a zlej drenáži existuje riziko vzniku chorôb, ktoré môžu viesť k smrti kvetu. Karafiáty druhu Shabo sa vysádzajú na nové miesta každé dva roky.

  Phlox subulate

Starostlivosť o kvety a reprodukcia

Pokiaľ ide o reprodukciu, u rôznych druhov sa to deje rôznymi spôsobmi. Hraničné vysoké druhy sa množia spravidla koncom leta vrstvením. Ostatné druhy sa rozmnožujú zelenými odrezkami. Vhodný čas na to: jún až júl. Pomocou semien je možné odstrániť botanické klinčeky bez ohľadu na ročné obdobie..

Karafiátoví škodcovia sa nelíšia od tradičných nepriateľov záhradných rastlín. Predstavujú nebezpečenstvo pre každý druh. Ak sa medveď naštartuje, korene klinčeka sa poškodia. Pri útoku ušnice zaznamenajú poškodenie kvetov a mladých výhonkov. Listy rastliny trpia roztočmi. Týmto problémom sa dá predísť. Aby ste to urobili, na konci jesene musíte vykopať pôdu. Ušnice a medvede teda zamrznú. Ďalšie manipulácie pomôžu v boji proti roztočom..