Konvalinka

Konvalinka. Starostlivosť, kultivácia a reprodukcia. Kvet konvalinky. Popis a foto

Jednou z prvých kvetov, ktoré potešia oko v mesiaci máj, sú konvalinky. Tradične sú považované za lesné rastliny, ale mnoho záhradníkov zasadzuje do svojich záhonov záhradné odrody konvalinky. Ukazuje sa, že kvet má niekoľko druhov, ktoré sa líšia biotopom (od oboch svahov Kaukazu po Ďaleký východ), veľkosťou a štruktúrou listov, tvarom kvetov a nemenej prekvapujúcim sfarbením. Konvalinky môžu mať nielen obyčajnú bielu farbu. Existujú odrody – hlavne šľachtené – s jemnými ružovými kvetmi, s dvojitými okrajmi alebo bez nich..

Ako záhradná rastlina, konvalinky nie sú rozmarné a vyžadujú si len malú údržbu. Stáva sa dokonca naopak, ak mu dáte veľkú voľnosť, kvet si ľahko získa späť značnú časť kvetinového záhonu a bude sa „hojdať“ pred ostatnými. Konvalinka veľmi krásne kvitne a vyžaruje jemnú arómu, ale bohužiaľ, nie dlho. Má však jednu vlastnosť, ktorá sa páči mnohým milovníkom rastlín – záhradnú konvalinku je možné pestovať v interiéri a obdivovať ju v zime, ako aj krokusy, tulipány, hyacinty. Hovorme o tomto procese podrobnejšie..

Kvet konvalinky: výsadba, starostlivosť a kultivácia

Kvet konvalinky: výsadba, starostlivosť a kultivácia

Záhradné odrody sa zvyčajne pestujú doma, ale môžete experimentovať aj s lesnými bratmi. Hoci často lesná konvalinka pri destilácii dáva drobné kvety alebo vôbec nekvitne. Odroda “Berolinensis” je považovaná za najlepšiu na nútenie. Rastlina má veľké kvety snehobieleho odtieňa.

Ak chcete získať vysokokvalitný kvet, musíte na jeseň správne vybrať oddenok. Vezmite si to z dacha alebo si to kúpte, na tom nezáleží. Bez ohľadu na to kvetinové puky starostlivo preskúmajte. Mali by byť dobre vyvinuté: kypré, tupé a nasmerované nahor. Potom, čo ste vybrali rizómy, vložte ich do škatule, posuňte ich machom alebo rašelinou, zalejte ich a definujte na tienistom mieste na čerstvom vzduchu. V tejto forme by mali byť budúce konvalinky uložené až do nástupu chladného počasia. Tu je zaujímavý bod! Keď sa ochladí, neponáhľajte sa nosiť škatuľu v teple. Aby sa uľahčilo vynútenie a dosiahlo bohaté kvitnutie, oddenky konvaliniek je potrebné asi týždeň mierne zmraziť pri teplote 5-6 ° C. Optimálne je skladovať konvalinky v suteréne, ale keď tam nie je, môžete kvetinu pred nanútením jednoducho nechať chladnú a vlhkú. Ak je oddenkov málo, chladnička je skvelé miesto. Počas skladovania nie je potrebné zalievať.

  Plstená trieska

S výsadbou môžete začať koncom novembra-decembra. Vynútenie konvaliniek trvá v závislosti od podmienok asi mesiac. Preto sa kytica jemných jarných kvetov na novoročnom stole môže stať veľmi skutočnou. Koreňové výhonky sa pred výsadbou narezú na 12 cm a oddenky sa ponoria do mierne zahriatej vody (32-35 ° C) na 13-15 hodín. To pomôže urýchliť tvorbu púčikov o týždeň..

Rastliny je potrebné rozdávať tak, aby neboli preplnené, ale vyzerali ako krásna kytica.

Teraz môžu byť kvety zasadené. Na tento účel si môžete vziať akýkoľvek vhodný kontajner: koše, malé misky, hrnce, originálne maľované hrnce. Rastliny je potrebné rozdávať tak, aby neboli preplnené, ale vyzerali ako krásna kytica. Napríklad do kvetináča s priemerom 12 cm je umiestnených 5-6 kusov. Zloženie pôdy pre konvalinky môže byť odlišné. Budú sa cítiť dobre ako v obyčajnej listovej pôde, tak aj v zmesi trávnika, machu a rašeliny. Konvalinky dobre rastú v machu sphagnum. Prvá podmienka je, že pôda musí byť vlhká. Preto ju pomocou listovej pôdy zasypte machom..

Po výsadbe črepníky s konvalinkami preneste do teplej miestnosti (25-30 ° C) a určite ich stmavte. Na tento účel je vhodný papierový uzáver a obrátené nepriehľadné nádoby a obyčajná nádoba prikrytá tmavou tkaninou. Ďalšia dôležitá podmienka. Aby konvalinka vytvorila púčiky, je potrebné udržiavať stálu úroveň vlhkosti. Množstvo vlhkosti v miestnosti nestačí. Vysadené rastliny je preto potrebné postrekovať denne. Urobte to pred objavením sa stopiek stopky. Keď sa vytvoria púčiky, nádoby s rastlinami sa prenesú na svetlo, aby poskytli normálne podmienky pre kvitnutie. Ak majú konvalinky chladné a vlhké prostredie, kvety vydržia oveľa dlhšie..

Je oveľa jednoduchšie vyhnať konvalinky po Novom roku – niekde v tretej dekáde januára. Už nie je potrebné vopred máčať vo vode a teplotný režim destilácie je možné znížiť. Obdobie púčikov a kvitnutia v takýchto rastlinách prichádza rýchlejšie, po troch týždňoch.

  Výsadba pivoniek

Liečivé vlastnosti konvalinky

Moderná medicína a farmakológia široko používa konvalinku májovú

Moderná medicína a farmakológia široko používa konvalinku májovú. Koniec koncov, táto rastlina má mnoho liečivých vlastností.. Ale pamätajte! Všetky časti tejto nádhernej kvetiny, tak príjemné pre oči i dušu, sú jedovaté! Obsahujú veľmi toxickú látku – konvallatoxín. Preto neumiestňujte konvalinky na miesta, kde sa k nim deti môžu dostať. A, samozrejme, nepriraďte ho k trvalému pobytu v detskej izbe..