Majorán

Majorán

Majoránka (Origanum majorana) patrí k bylinkovým trvalkám, ktoré patria do čeľade Lamiaceae. V prírodnom prostredí sa rastlina nachádza v krajinách Strednej Ameriky a severnej Afriky..

V staroveku Rimania a Egypťania oceňovali majoránku pre jej liečivé a dekoratívne vlastnosti a často sa používala ako korenie pri varení. V Grécku sa verilo, že bylina má magické sily, ktoré môžu obnoviť stratenú lásku. Podľa legendy získal majorán svoju výraznú arómu vďaka bohyni lásky Afrodite. Existuje dokonca určitý druh rituálu, keď sú hlavy mladých ľudí, ktorí sa majú vziať, ozdobené vencami utkanými z tejto voňavej majoránovej bylinky. V starovekom Ríme sa rastlina používala ako afrodiziakum.

Dnes je korenie veľmi obľúbené po celom svete. Používa sa ako prísada pri príprave rôznych jedál z rýb a zeleniny alebo pri konzervovaní. Listy rastliny možno jesť čerstvé alebo sušené. Mnoho dezertov, likérov, likérov sa vyrába na základe majoránky, ktorá dodáva zvláštnu vôňu a chuť.

Popis majoránky

Popis majoránky

Výška rozvetveného sivého odtieňa stoniek dosahuje 20-50 cm Bližšie k povrchu substrátu sa výhonky lignifikujú. Podlhovasté listy majú tupé konce a stopkový základ. Vnútorná aj vonkajšia strana dosky sú pokryté plsteným povlakom. Kvetenstvo pozostáva zo sivých huňatých strapcov zaobleného tvaru, ktoré sú tkané do sedivých kláskov. Väčšina odrôd majoránky začína kvitnúť uprostred leta, potom sa na stonkách objavia malé púčiky s červenými alebo bielymi alebo ružovými korunami. Majoránka prináša ovocie v orechoch vajcovitého tvaru, hladké na dotyk. Na pestovanie sa používa väčšinou jednoročná majoránka, ktorá sa nazýva majoránka záhradná..

Pestovanie majoránky zo semien

Majorán semienkový

Výsev semien

Pestovanie majoránky sa vykonáva pomocou sadeníc, takže najskôr budete musieť siať. Semená neklíčia dobre v otvorenom teréne. Pestovanie sadeníc majoránky a starostlivosť o ne nespôsobuje záhradkárom ťažkosti. Semená trávy sa zmiešajú s pieskom v pomere 1: 5. Optimálny čas na začatie výsevu majoránových semien je v apríli. Krabice pre budúce sadenice sú naplnené zmesou humusu a trávnika v pomere 1: 2 a pridávajú drvenú kriedu.

Potom, čo je pôda vyrovnaná a dôkladne navlhčená, sú vykopané drážky vo vzdialenosti 4-5 cm od seba.Semená sa prehĺbia iba o niekoľko milimetrov a sú posypané tenkou vrstvou zeme. Zhora sú škatule na sadenice pokryté fóliou alebo sklom a prenesené do miestnosti, kde prevažuje izbová teplota. Klíčky sa prejavia najmenej 2-3 týždne. Potom sa škatule premiestnia do miestnosti s nižšou teplotou (asi 15 ° C).

Majorán. Pikantná posteľ.Majorán. Pikantná posteľ.

Majoránka doma

Potom, čo klíčky začnú rásť v hmote, zalejú sa podľa potreby. Substrát by mal byť navlhčený, ale nemal by pretekať vodou. Mokrá pôda neprospeje. Okrem zalievania sa pôda pravidelne uvoľňuje. V máji sú už vytvorené prvé listy sadeníc. Toto je ospravedlnenie pre transplantáciu rastlín do skleníka alebo skleníka. Tu rýchlo zosilnejú a vyrastú. Fázu zberu je možné vynechať, ak sa pri výsadbe vopred zohľadní vzdialenosť medzi sadenicami.

  Rýchlo rastúce popínavé rastliny na plot

Teplomilná majoránka neznáša ani malé mrazy. Preto je tráva pred odoslaním na otvorené priestranstvo spevnená. Film sa pravidelne odstraňuje z škatúľ, potom sa sadenice rýchlo zvyknú na životné prostredie. Proces otužovania sa zo dňa na deň predlžuje, aby si majoránové kríky zvykli na čerstvý vzduch. Navlhčenie pôdy počas tvrdnutia sa vykonáva o niečo menej často ako v obvyklom režime.

Výsadba majoránky vonku

Výsadba majoránky

Kedy zasadiť

Výsadba majoránky na otvorenom priestranstve sa vykonáva za predpokladu, že sa nevrátia nebezpečné jarné mrazy. Hovoríme o konci mája alebo začiatku júna, keď sa počasie definitívne ustálilo. Na záhradný záhon sa vysadí 15 až 20 stredne veľkých sadeníc, pretože kultúra má sklon k krovinatosti. Z takejto postele môžete zozbierať dostatočné množstvo plodín potrebných na domáce použitie. Poloha stránky je zvolená na svetle, mimo prievanu.

Na pestovanie majoránky je vhodná piesočnatá a hlinitá pôda, plne zahriata slnečnými lúčmi. Plodinové záhony sa najlepšie vykonávajú na mieste predchádzajúcich výsadieb zemiakov. Sú pripravené vopred na transplantáciu sadeníc. Hĺbka brázd by mala byť asi 20 cm Miesto je tiež predhnojené humusom alebo kompostom, pričom sa pridávajú minerálne granule superfosfátu alebo síranu draselného. Vykopaná záhradná posteľ sa výdatne polieva.

Schéma pristátia

Sadenice majoránky sa presádzajú do otvoreného terénu v súlade s agrotechnickými pravidlami. Medzera medzi sadenicami sa udržuje od 15 do 20 cm. Samotné rady sú umiestnené vo vzdialenosti 40 cm od seba. Pôda sa najskôr navlhčí. Do otvorov sa naleje hrsť kompostu, potom sa do nich umiestnia sadenice spolu s hlinenou hrudkou. Povrch je podbíjaný a zavlažovaný. Proces zakorenenia trvá asi 2 až 3 týždne..

Na úspešné prispôsobenie potrebujú mladé majoránové kríky ochranu pred páliacim slnkom na poludnie a pravidelnú zálievku. Keď sa sadenice poriadne zakorenia, nakŕmia sa soľníkom rozpusteným vo vode. Každý meter štvorcový hrebeňa zaberie asi vedro vody.

Starostlivosť o majoránku

Starostlivosť o majoránku

Starostlivosť o majoránku je úplne rovnaká ako o ostatné plodiny. Plocha s výsevom trávy sa zvlhčí, uvoľní a odstráni sa z nej burina, nanesie sa vrchný obväz a rastliny sa chránia pred škodcami. Odburiňovanie má veľký význam, pretože teplomilná rastlina ostro reaguje na nedostatok voľného priestoru a nedostatok drenáže. Odporúča sa, aby ste sa o majoránku starali pravidelne a starostlivo..

Zalievanie

Korenie odoláva suchu, ale napriek tomu vyžaduje stálu vlhkosť. Bez vody listy vyblednú a stratia svoju príťažlivosť. Je lepšie zalievať rastlinu ráno alebo večer teplou usadenou vodou. V júli sa objem vody aplikovanej pod kríky zníži na polovicu a zalievanie sa organizuje iba vtedy, ak sa na hornej vrstve pôdy vytvorí kôra. Vlhkú pôdu je potrebné uvoľniť.

  Kedy vykopať ľalie?

Kŕmenie

Tri týždne po výsadbe sadeníc na miesto sa majorán kŕmi komplexnými hnojivami. Za týmto účelom zmiešajte draselnú soľ, močovinu a superfosfát a zrieďte vo vedre s vodou. Na to, aby rastlina rástla a vyvíjala sa normálne, takéto kŕmenie úplne stačí.

Choroby a škodcovia

Pestovanie majoránky

Mladé výsadby majoránky sú náchylné na chorobu Alternaria, keď sú listy pokryté škvrnami. Dôsledkom choroby je zastavenie rastu trávy. Alternariu zhoršuje vlhké počasie a zahustené plodiny. Šírenie choroby môžete zastaviť ošetrením listov fungicídnymi prípravkami..

Často dochádza k infekcii kultúry larvami mory, ktoré jedia prízemnú zelenú hmotu. Škodcov ničí iba postrek insekticídmi.

Zber a skladovanie majoránky

Počas sezóny je dovolené niekoľkokrát zbierať bylinky majoránky. Napríklad v júli a septembri. Listy rastliny sú opatrne narezané ostrým nožom a umyté pod tečúcou čistou vodou, aby sa zbavili prachu, ktorý sa nahromadil po celý čas. Listy sa sušia na papieri, rozložia sa v tenkej vrstve alebo sa uviažu na strop v podkroví alebo poličkách. Keď sú zväzky majoránky úplne suché, suroviny sa vytriedia a oddelia sa cudzie odpadky alebo žlté listy. Potom sa ručne rozdrví a naleje do sklenených nádob, tesne uzavretých vekom. Odporúča sa skladovať korenie na tmavom a suchom mieste..

Na záhonoch, kde sa pestovala majoránka, dobre zakoreňuje zelenina ako repa, mrkva, cvikla alebo reďkovka..

Druhy a odrody majoránky s fotografiami

Druhy a odrody majoránky

Záhradkári radšej pestujú iba 2 druhy majoránky: listovú a kvetinovú. Prvý druh trávy má silnú, rozložitú stonku a rozsiahlu vegetáciu, ale dáva málo súkvetia, druhý je cenený pre svoje dekoratívne a liečivé vlastnosti. Medzi najlepšie odrody majoránky patria:

 • Bajkal – kríky strednej dĺžky, charakterizované bielymi sviežimi kláskami, z ktorých vyžaruje voňavá aróma a atraktívne zelené lístie;
 • Gurmán dáva vysoký výnos a dozrieva asi tri mesiace. Výška stoniek dosahuje asi 60 cm Listy rastliny nie sú o nič menej voňavé ako listy predchádzajúceho druhu, ale farba listov vyzerá o tón svetlejšie;
 • Tushinsky Semko je odroda patriaca ruským chovateľom. Doba zrenia je 130-140 dní. Kríky sa málo rozvetvujú a listy sú pokryté plsteným kvetom. Spodná časť rastliny časom stuhne. Lístie je podlhovasté so špicatými koncami. Kvety sú tvorené drobnými púčikmi, ktoré sa tiahnu do dlhých kláskov. Stonky a listy budú jedlé, kým nezačne kvitnúť, potom ich možno konzumovať čerstvé;
 • Termoska – má vztýčené striebristé stonky, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 40 cm. Lístie je malé, zelenej farby. Kvetenstvo v bielych tónoch.
 • Scandi je stredne veľká voňavá odroda s malými vajcovitými listami s hladkým povrchom. Odroda kvitne bielymi kvetenstvami.
  Žltačka

Vlastnosti a využitie majoránky

Vlastnosti a využitie majoránky

Užitočné vlastnosti

Prospešné zložky majoránky sa hromadia hlavne v kvitnúcich kláskoch rastliny. V tkanivách trávy sa našli stopové prvky, pektíny, flavonoidy, fytoncidy, vitamíny, éterické oleje a ďalšie účinné biologické látky..

V ľudovom liečiteľstve je majorán cenený pre množstvo užitočných vlastností, napríklad pre bylinku:

 • je vynikajúcim liekom na bolesť zubov, zmierňuje zápal, posilňuje sklovinu a uzdravuje ďasná;
 • pôsobí ako účinný expektorant pri ochoreniach pľúc;
 • používa sa na liečbu reprodukčných porúch, menštruačných nepravidelností a iných gynekologických chorôb;
 • zlepšuje krvný obeh a ovplyvňuje tvorbu nových krviniek;
 • normalizuje fungovanie gastrointestinálneho traktu a tráviace procesy, eliminuje ohniská zápalu v črevách a pomáha zbaviť sa plynatosti;
 • má diuretický účinok a zmierňuje opuch močového mechúra;
 • bojuje proti nespavosti a má upokojujúci účinok na telo.

Recepty

Recepty z majoránky

Bylinné infúzie majoránky sa odporúčajú užívať ako čaj. Na jeho prípravu musíte vziať 2 lyžičky. sušený bylinkový prášok a nalejte 2,5 lyžice. vriacou vodou, potom nechajte lúhovať. Majoránový čaj pomáha pri bolestiach hlavy. Bylinné masti z listov sa používajú na reumu, liečbu modrín, hojenie odrenín a iných rán, ako aj na prechladnutie dojčiat. Na prípravu liečivej masti doma 1 lyžička. sušené bylinky sa zmiešajú s 1 lyžičkou. alkohol a 1 lyžička roztopené maslo. Zmes sa dôkladne zohreje vo vodnom kúpeli, pretlačí sa cez sito alebo gázu a ochladí sa. Ak dieťa začne mať nádchu, lekári radia matkám, aby touto masťou vo vnútri namazali krídla nosa..

Esenciálny olej na báze majoránky, ktorý vyzerá ako tekutý koláč a voňavý liek, má mimoriadny význam v ľudovom a úradnom lekárstve. Často sa používa v aromaterapii na zmiernenie napätia, úzkosti a pocitu osvieženia a energie. Éterický olej pomáha pri bradaviciach a mozole. Stačí pár kvapiek majoránkového oleja, rozpusteného v olivovom oleji, na premastenie problémových partií pokožky. Olej je možné pridať aj do bežných krémov na ruky a nohy. Vďaka tomu je pokožka jemnejšia a zamatovejšia..

Kontraindikácie

Predávkovanie bylinkou spôsobuje vážne záchvaty migrény. Vzhľadom na obsah hormónu fytoestrogénu sa majoránová rastlina neodporúča tehotným ženám s trombózou a tromboflebitídou. Majoránka je vo veľkom množstve pre túto kategóriu ľudí nebezpečná, preto by korenie malo byť používané opatrne, aby nevyvolávalo zdravotné problémy. Malé deti do päť rokov nesmú do svojich kvetov pridávať kvety alebo listy majoránky..