Maryin koreň

Maryin koreň

Koreň Maryin (Paeonia Anomala) je druh z čeľade bylinných trvaliek z rodu Pivoňky. Ako kultúra pochádza z roku 1788. Je zaradený do zoznamu Červených kníh rieky Komi ako ohrozený druh. Koreň Maryin rastie hlavne na území Sibíri: na okrajoch, v údoliach, lesných pasekách. Má niekoľko ďalších, menej známych mien. Medzi nimi:

 • vyhýbanie sa pivonke;
 • koreň pivonky marin;
 • pivonka neobvyklá;
 • pivonka zle.

Preložené z latinčiny, „anomala“ znamená – nesprávne. Rastlina bola pomenovaná tak, že v jesennom období sa jej farba nezhoduje s farbou iných podobných – pivoniek. Nesprávna pivonka sa pestuje na dekoratívne a liečebné účely. Keď sa používajú na lekárske účely, používajú známy názov – „koreň Maryin“.

Popis Máriinho koreňa

Koreň pivonky Maryin je oddenková rastlina s ryhovanými stonkami. Výška stonky dosahuje 2 metre. Umiestnenie koreňov v zemi je horizontálne. Koreňový systém predstavuje krátky rozvetvený hnedý koreň a silné, robustné hľuzy pripomínajúce vreteno. V koreni veľmi aromatická, chuť je sladko biela dužina.

Listy rastliny s rozmermi 30 x 30 cm (šírka a dĺžka), trikrát rozrezané na laloky s koncami nasmerovanými na oboch stranách.

Kvety fialových a ružových odtieňov majú 5 okvetných lístkov a veľa tyčiniek. Priemer kvetu je od 10 do 12 cm Nepravidelná pivonka kvitne v máji až júni. Plodom je 3 až 5 letákov. Do prvej polovice augusta sa v nich vytvoria čierne semená..

Pestovanie Maryinho koreňa

Pestovanie Maryinho koreňa

Teraz viac o tom, ako sa pestuje koreňová rastlina mariin.

Sadenie Máriinho koreňa

Maryin koreň sa rozmnožuje dvoma spôsobmi: vegetatívne a pomocou semien. Ak je na mieste dospelá rastlina, reprodukcia sa vykonáva rozdelením koreňového systému. Rozdeľte tak, aby každá z častí mala korene a púčiky.

Plátky je potrebné spracovať, posypať práškovým uhlím, nechať uschnúť na čerstvom vzduchu. Potom sa umiestnia do vopred pripravených jamiek s rozmermi 50 x 50 x 50. Dve tretiny jamy sú naplnené zmesou humusu, piesku, hliny, pridá sa 20 gramov draselnej soli a superfosfátu. Zostávajúca tretina je naplnená živnou pôdou. Povrch je podbíjaný a hojne zvlhčený vodou. Medzi vysadenými rastlinami je zachovaná vzdialenosť 70 cm Postup delenia koreňového systému a transplantácia koreňa mariánskej sa vykonáva na jeseň. Priaznivé sú zamračené dni alebo večery, keď slnko už nie je také jasné..

Maryin koreň, 1. časť, rezanieMaryin koreň, 1. časť, rezanie

Druhým spôsobom je množenie semien. Pri použití semien zozbieraných nezávisle sa vykonáva stratifikácia semien, ktorá zahŕňa 2 etapy:

 • Fáza 1: semená sa niekoľko mesiacov uchovávajú vo vlhkom piesku pri teplote 20 stupňov;
 • Fáza 2: potom, čo boli semená v piesku, sú umiestnené v chladničke, napríklad v špeciálnom oddelení pre zeleninu a skladované 6 mesiacov.

Semená skladované pri izbovej teplote po celý rok sa vysádzajú pred zimou. Potom – na jar – sa starajú o sadenice marinového koreňa 2 roky a až potom sú vysadené na trvalé miesto rastu, pričom medzi rastlinami dodržujú vzdialenosť 70 – 100 cm.

  Tetrov

Dobre osvetlené oblasti alebo čiastočný tieň sú skvelé na pestovanie koreňa marinínu. Pôda by mala byť dobre priepustná pre vlhkosť, aby voda nestagnovala, a tiež obohatená o užitočné látky. Organické je vítané. Vychudnuté pôdy sa vykopú a pridá sa buď humus alebo kompost. Ak je pôda kyslá, pridá sa hasené vápno na neutralizáciu vysokej kyslosti.

V prvom a druhom roku po výsadbe morského koreňa by ste nemali čakať na kvitnutie rastliny. Kým kvitne, potrebuje čas, aby nabral silu. Stojí za to čakať a po chvíli – rastlina vás poteší bohatým, krásnym kvitnutím. Ďalšou dôležitou podmienkou kvitnutia Máriinho koreňa je náležitá starostlivosť..

Starostlivosť o koreň marie

Starostlivosť o koreň Márie

Maryin koreň je nenáročný na starostlivosť, pestovanie rastliny v záhrade nebude náročné ani pre začínajúceho kvetinára..

Zalievanie

Zalievanie by malo byť podľa potreby mierne. Na 1 krík stačia iba 2 až 3 vedrá vody. Uistite sa, že sa voda nerozšíri po mieste, ale prúdi podľa plánu – do koreňového systému. Aby sa vylúčilo šírenie vody počas zavlažovania, odporúča sa vykopať časti potrubia po obvode okolo každého kríka. Zalievanie sa vykonáva v potrubiach. V tomto prípade existuje záruka, že všetka voda pôjde do koreňov..

V daždivom a vlhkom počasí treba polievanie obmedziť. Po daždi a zalievaní sa pôda uvoľní, aby nedošlo k zhutňovaniu pôdy a korene mohli dostať dostatočné množstvo kyslíka. Buriny, ktoré sa objavia, sa včas odstránia.

Top dressing

Počas obdobia rastu sa vykonáva kŕmenie marinového koreňa. Mladé kríky sa odporúčajú hnojiť listovou metódou. Od mája sa rastliny zalejú roztokom minerálneho hnojiva (napríklad ideálnym), do ktorého sa pridá tekuté mydlo alebo prací prášok v množstve 1 polievková lyžica. lyžica na 10 litrov minerálneho roztoku. Hnojivá sa aplikujú večer alebo za oblačného počasia.

V období aktívneho vývoja sa dospelé kríky kŕmia od polovice mája trikrát listami. Vrchný obväz sa aplikuje v intervale 21 dní. Prvé kŕmenie pozostáva z roztoku močoviny, ktorý rozpustí 50 gramov v 10 litroch vody. Druhý vrchný obväz pozostáva z rovnakého roztoku ako prvý, s pridaním 1 tablety s mikroživinami. Ďalšie hnojenie sa uskutoční roztokom močoviny s pridaním 2 tabliet mikroživín.

Keď sú rastliny zrelé, v koreni sa aplikujú hnojivá. Počas sezóny sa vykonávajú tri obväzy, pričom sa zohľadňuje, ktoré látky sú potrebné v každej fáze vývoja. Na začiatku vegetačného obdobia preto rastliny potrebujú dusík, počas tvorby púčikov a začiatku kvitnutia – vápnik, dusík, fosfor. Koncom leta rastlina začína pokladať nové púčiky a potrebuje fosfor a draslík..

  Materina dúška

kŕmenie Máriinho koreňa

Vrchný obväz sa vykonáva nasledovne:

 • koniec marca – začiatok apríla – vykonáva sa hnojenie draslíka a dusíka. Na 1 krík stačí 10 až 15 gramov hnojiva. Aj v prítomnosti neroztopeného snehu sa hnojivo v granulách rozmetá priamo na sneh. Tavená voda dodá hnojivo až k samotným koreňom.
 • na konci jari – začiatkom leta (máj – jún) sa kŕmenie koreňov uskutočňuje fosforom, draslíkom, dusíkom v pomere 2: 1: 1. Niekedy je nahradená organickou hmotou. Napríklad roztok mulleinu – 1:10 alebo vtáčí trus – 1:25.
 • keď kvitnutie skončí, po 14 dňoch sa pridá 15 gramov superfosfátu a draslíka. Na hnojenie sa okolo kríka vytvorí drážka. Po nanesení vrchného obväzu sa drážky zalejú a utesnia zeminou..

Maryin koreň v zime

Pred začiatkom zimy sú stonky Máriinho koreňa narezané na samotný koreň. Navrch posypte hrsťami popola. To sa robí, keď má rastlina menej ako 3 roky. Dospelé kríky prežívajú zimu bez špeciálneho úkrytu..

Choroby a škodcovia Máriinho koreňa

Koreň Maryin má vynikajúcu imunitu: rastlina je odolná voči chorobám a škodcom. Malo by sa však pamätať na to, že je náchylný na šedú hnilobu. A prevencia nezaškodí. Na tento účel sa používa postrek kvapalinou Bordeaux. Na prípravu roztoku vezmite 50 gramov tekutiny na 10 litrov vody. Spracovanie začína skoro na jar, spracovanie novo objavených výhonkov. Potom – postup sa vykonáva ešte dvakrát v intervale 10-12 dní. Krík odoberá 2 až 3 litre tekutiny.

Okrem sivej hniloby je marinový koreň náchylný na hrdzu. Prevencia spočíva v postreku špeciálnym roztokom. Skladá sa z oxychloridu medi a vody. Na 10 litrov vody bude potrebných 60 gramov látky. Môžete pridať malé množstvo tekutého mydla. Okrem toho je tiež vhodný vyššie uvedený roztok Bordeaux a koloidná síra v množstve 100 gramov na 10 litrov vody..

Zber Maryinho koreňa

Zber Maryinho koreňa

Maryin koreň nevyzerá tak dekoratívne ako mnohé iné rastliny, a preto sa najčastejšie nepestuje pre krásu, ale na lekárske účely..

Aby ste dosiahli čo najväčší liečebný účinok, musíte vedieť, ako správne zbierať a skladovať koreňovú rastlinu mariin..

Ako zbierať

Zber unikajúcej pivonky sa vykonáva 1 krát za 5 alebo 6 rokov. Pozbierajte časť umiestnenú v podzemí aj nad zemou. Najvhodnejším obdobím na zber je jeseň. Môžete však zbierať celé vegetačné obdobie..

Na zber, na odrezanie pozemnej časti je potrebný nôž. Marinový koreň je potrebné správne zhromaždiť nasledujúcim spôsobom: odrezaním pozemnej časti a potom – získaním koreňov. Rastlinu nie je potrebné vyťahovať, pretože korene a mletá časť sú uložené a sušené oddelene.

Okvetné lístky sa tiež zbierajú a sušia. Keď začnú padať, musíte zbierať.

Zber koreňov sa vykonáva počas celého vegetačného obdobia. Dôkladne sa očistia, nakrájajú na pásy dlhé 15 cm a široké až 3 cm. Na sušenie použite baldachýn alebo chladnú polotmavú miestnosť s vynikajúcim vetraním. Potom sa korene sušia, kde sa sušia pri teplote 60 stupňov.

  Vytrvalé rastliny milujúce tieň do záhrady

Listy, stonky – najskôr dôkladne osušte. Potom – pokiaľ je to možné – jemne nakrájajte.

Ako uchovávať

Sušené časti rastliny sa skladujú najviac 3 roky. Korene sú zároveň oddelené od ostatných častí. Je dôležité vytvoriť správne skladovacie podmienky. Suroviny je vhodné skladovať v tmavých malých kartónových škatuliach. Pred použitím sa suroviny skontrolujú na prítomnosť cudzích pachov..

Vlastnosti koreňa Marin: výhody a poškodenia

Máriine koreňové vlastnosti

Koreň Maryin je liečivá rastlina. Ako každý liek, môže byť aj pri nesprávnom použití škodlivý. Stojí za to venovať veľkú pozornosť odporúčaniam a pravidlám použitia na terapeutické účely..

Liečivé vlastnosti Máriinho koreňa

Liečivé vlastnosti nesprávnej pivonky sú rokmi overené. Obsahuje také užitočné látky, ako sú:

 • taníny,
 • étery,
 • živica,
 • flavonoidy,
 • Sahara,
 • steroly,
 • saponíny,
 • kyseliny (salicylová, gallová)

Liečivé účinky koreňa Maryin na telo:

 • zlepšený metabolizmus,
 • detoxikácia tela;
 • odstránenie pocitu neustálej únavy, stresu;
 • všeobecné posilnenie nervového systému;
 • zotavenie z záchvatov;

Látky v rastline prispievajú k produkcii známeho hormónu, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu, pocit šťastia a dokonca aj eufóriu – endorfín. Okrem toho sa používajú na bolesti hlavy, gastrointestinálne problémy, nervové poruchy, astmu atď..

Koreň Maryin má terapeutický účinok na ženský a mužský reprodukčný systém. Pomáha aj pri neplodnosti.

Z rastliny je vyrobená tinktúra, ktorá sa dokonale vyrovná s chronickou únavou, úzkosťou a zlou náladou..

Môžete si tiež vyrobiť kozmetiku na čistenie pokožky. Perfektne bojuje napríklad s akné a inými zápalmi pokožky.

PION ESCAPE || Užitočné vlastnosti a aplikáciaPION ESCAPE || Užitočné vlastnosti a aplikácia

Kontraindikácie

Maryin koreň je jedovatý. A to si musíte pamätať pred použitím. Zvlášť, keď sú zdravotné problémy a človek dlhodobo užíva liečivé látky. Možné – alergické reakcie, neznášanlivosť na určité látky. Použitie morského koreňa je kontraindikované pre všetkých, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, ako aj pre tých, ktorí majú zvýšenú hladinu kyseliny v žalúdku. Zakázané pre tehotné ženy a deti do 12 rokov.

V každom prípade stojí za to konzultovať s lekárom pred použitím bez ohľadu na zdravotný stav..

Koreň pivonky Maryin je zaujímavá a užitočná rastlina. Je cenený pre svoje liečivé vlastnosti. Spektrum pôsobenia je široké. Dá sa kúpiť v lekárni, už spracovaný, a môžete zbierať, sušiť. Aby ste to urobili, musíte poznať pravidlá, ako to urobiť..