Nechtík lekársky

Kvety nechtíka lekárskeho - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Pestovanie nechtíka lekárskeho zo semien, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Nechtík lekársky (Tagetes) alebo čierny medveď sú prvé zámorské kvitnúce rastliny, ktoré sa objavili v 16. storočí v Rusku. Tieto bylinné letničky a trvalky z rodiny Astrovovcov majú takmer 40 rôznych druhov a sú známe v mnohých krajinách sveta..

Kvitnúce kríky pozostávajú z vláknitého koreňového systému, rozvetvených alebo vzpriamených stoniek s listami rôznych zelených odtieňov, žltými, oranžovými alebo svetlohnedými kvetmi a nažky. Charakteristikou rastlín je dlhé obdobie kvitnutia, ktoré začína v júni a končí príchodom prvých jesenných mrazov, ako aj silná korenistá aróma vychádzajúca z listov. Plodiny sa často množia samovýsevom, vysoká klíčivosť semien sa udržiava tri alebo štyri roky. Výška kríka závisí od druhu a odrody – začína od 20 cm a často dosahuje 130 cm.

Pestovanie nechtíka lekárskeho zo semien

Nenáročné kvety nechtíka môžu pestovať aj začiatočníci v kvetinárstve. Rastliny sa ľahko presadia pri presádzaní kvitnúceho kríka a pri množení semien poskytujú dobré výhonky.

Výsev semien

Priaznivý čas na siatie nechtíka na otvorenom priestranstve je stredná alebo druhá polovica mája, keď je pôda dostatočne zahriata na slnku. Výsev semien pre sadenice sa vykonáva skoro na jar. Ak zasejete rôzne druhy nechtíka s malým intervalom, potom ich aktívne kvitnutie začne súčasne na začiatku leta. Čím skôr sa výsev uskutoční, tým rýchlejšie rastliny kvitnú..

Ako správne zasadiť nechtík

Ako správne zasadiť nechtík

Na otvorenej kvetinovej záhrade je potrebné pripraviť malé drážky s hĺbkou asi 5 cm, hojne ich zalievať, zasiať semená a posypať pôdou. Sadenice by sa mali objaviť asi za 10-15 dní. Husté výsadby je potrebné preriediť.

Pred sejbou semien pre sadenice sa odporúča klíčiť. Bude to vyžadovať tanier potiahnutý vlhkou gázou alebo tenkou handričkou a plastové vrecko. Semená nechtíka lekárskeho sa položia na gázu, prikryjú sa vreckom a nechajú sa tri dni v teplej miestnosti. Naklíčené semená je možné vysádzať do sadeníc.

Na dno pristávacej nádoby je umiestnená trojcentimetrová drenážna vrstva z expandovanej hliny, hrubého piesku alebo drveného kameňa. Na vrch sa naleje pôdna zmes pozostávajúca z trávnika, rašeliny, humusu (jedna časť), hrubého riečneho piesku (polovica), malého množstva organického hnojiva, vopred ošetreného roztokom fungicídu alebo manganistanu draselného ružovkastého odtieňa. Do pôdnej zmesi nemožno pridať čerstvý hnoj..

Vzdialenosť medzi výsadbovými drážkami v nádobe je 1,5-2 cm. Semená sú rozložené v brázdach, posypané tenkou vrstvou zeminy a opatrne napojené..

Sadenice nechtíka lekárskeho

Starostlivosťou o sadenice nechtíka lekárskeho je pravidelné zvlhčovanie substrátu. Krabice sa uchovávajú v teplej miestnosti s teplotou 22-25 stupňov. Po asi 5-10 výhonkoch sa objaví, potom jasnejšie a dlhšie osvetlenie a nižšia teplota vzduchu – asi 18 stupňov Celzia.

Výsadba sadeníc na otvorenom priestranstve

Na výsadbu na otvorenom priestranstve sú vhodné nechtíky so silným koreňovým systémom a najmenej tromi plnohodnotnými listami. Priaznivý čas – koniec mája – začiatok júna. Pôda na mieste potrebuje hlinitú a neutrálnu kompozíciu so všetkými potrebnými živinami a dobrou vlhkosťou. Na územie s neúrodnou pôdou sa minerálne alebo organické hnojivá aplikujú 2-3 krát za sezónu.

Interval medzi výsadbou sadeníc závisí od typu a odrody nechtíka lekárskeho: vysoké sa vysádzajú po 40 cm, stredné – po 30 cm a nízke – po 20 cm. Pri prvom výsadbe na otvorenom priestranstve musia sadenice pravidelne a výdatne zalievať.

Nechtíková starostlivosť

Nechtíková starostlivosť

Poloha a osvetlenie

Pretože nechtíky sú veľmi svetlo milujúce plodiny, mali by rásť na otvorenom, slnečnom mieste s jasným svetlom. V tieni a čiastočnom tieni stratia kvetinové kríky svoju nádheru a príťažlivosť..

Zalievanie

Hojné a pravidelné zavlažovanie je potrebné iba do obdobia tvorby kvetov nechtíka lekárskeho, potom sa objem a frekvencia vlhkosti výrazne zníži. Stagnácia a prebytočná vlhkosť môžu viesť k hnilobe.

Top dressing a hnojivá

Hnojenie nie je povinné pre nechtík, ale s ďalším kŕmením sa zvyšuje dekoratívnosť plodín. Kvety môžete kŕmiť komplexnými minerálnymi hnojivami 3 krát za sezónu – keď dosiahnu výšku 10 cm, v období tvorby púčikov a na začiatku kvitnutia.

Pôda

Starostlivosť o kvetinovú záhradu spočíva v pravidelnom uvoľňovaní pôdy a odstraňovaní buriny.

Prerezávanie

Formatívne prerezávanie nechtíka lekárskeho sa vykonáva uprostred leta a prispieva k atraktívnejšiemu vzhľadu kvitnúcich rastlín. Krásne zarastené kríky môžu dostať na žiadosť pestovateľa akýkoľvek tvar.

Sanitárne prerezávanie odstraňuje odumreté púčiky a podporuje bujné kvitnutie..

Nechtíky po odkvitnutí

Nechtíky po odkvitnutí

Zber a skladovanie semien

Semená nechtíka lekárskeho sa zbierajú na jeseň, opatrne sa sušia a skladujú až do ďalšej sezóny. Napriek tomu, že klíčivosť semien zostáva vysoká 3-4 roky, je stále lepšie zasiať čerstvé semeno.

Choroby a škodcovia

Neobvyklá aróma, fytoncidy v zložení nechtíka lekárskeho a udržiavanie stálej vysokej vlhkosti v záhone sú zárukou, že sa tu neobjavia škodcovia a choroby. Kvety sú vysoko odolné voči všetkým chorobám a škodcom a sú schopné chrániť aj susedné plodiny. Je pravda, že pri vysokej vlhkosti na mieste sa môžu slimáky a slimáky množiť alebo sa môže tvoriť sivá hniloba. Škodcov môže odplašiť vôňa bielidla umiestnením malých nádob s touto látkou na záhon. Ale s touto chorobou je veľmi ťažké bojovať. Je veľmi dôležité okamžite odstrániť choré vzorky z kvetinovej záhrady..

Ako profylaxia roztočov sa odporúča postrek kvitnúcich rastlín cibuľovou alebo paprikovou infúziou (z pálivej červenej papriky).

Užitočné vlastnosti nechtíka

Nechtík je zaradený medzi liečivé rastliny, preto záhon s týmito kvetmi možno považovať za domácu lekáreň. Ich liečivé vlastnosti boli potvrdené v priebehu vedeckého výskumu a tradičná medicína používa tieto nádherné rastliny vo svojich receptúrach viac ako desať rokov. Z kvetov sa pripravujú tinktúry a odvary, ktoré sa sušia a drvia na bylinkový čaj. Pomocou nechtíka lekárskeho je možné zbaviť sa chrípky a nachladnutia, zápalu priedušiek a astmy, stomatitídy a diabetes mellitus. Liečivé zloženie rastliny zmierňuje zápal a čistí krv, obnovuje normálne fungovanie pankreasu a znižuje výskyt katarakty. Liečivá infúzia sa pripravuje z jedného litra vriacej vody a lyžice sušených kvetov. Trvá to tri hodiny, potom sa filtruje a užíva sa 30 minút pred jedlom, jeden pohár 30 dní.

Odporúča sa pridať odvar z nechtíka do vody na kúpanie. Kúpele s týmito kvetmi majú relaxačný a upokojujúci účinok, zmierňujú stres a úzkosť, zmierňujú nervové napätie a depresiu..

Okrem liečivých vlastností sú kvety niekoľko mesiacov skutočnou ozdobou záhradného pozemku alebo kvetinovej záhrady. Ich dekoratívne vlastnosti oceňujú kvetinári a krajinní dizajnéri..

Kuchári a kulinárski špecialisti z rôznych krajín a národností používajú nechtík ako ochucovadlo. Pridávajú sa do omáčok, marinád, pečiva, prvého a druhého chodu a konzervovania. Kulinárski remeselníci používajú kvety a listy rastliny čerstvé a sušené. Každý sa môže pokúsiť uvariť aspoň jedno jedlo z kvitnúcej rastliny. Navrhuje sa napríklad recept na sušienky, v ktorom budete potrebovať nasledujúce produkty: 4 vajcia, 100 gramov cukru, 4 polievkové lyžice masla, 100 gramov múky a 2 polievkové lyžice okvetných lístkov. Plátky pomelieme s cukrom, postupne k nim primiešame maslo, nastrúhané so žĺtkami, múku, vyšľahané bielky, cesto poriadne premiešame a rozotrieme na plech. Sušienky upečieme do zlatista, ochladíme a nakrájame.

Použitie nechtíka kvetenstva

Použitie nechtíka kvetenstva

Prospešné vlastnosti nechtíkového kvetenstva je možné využiť v mnohých situáciách:

  • Pri pravidelnej a dlhodobej práci za počítačom sa odporúča jesť 2-3 tmavohnedé súkvetia niekoľko minút pred jedlom alebo počas jedla (napríklad ich pridanie do zeleninového šalátu);
  • Ak sa nájdu červy alebo škrkavky, treba jesť niekoľko súkvetí denne, krátko pred spaním (deti – 2 alebo 3, dospelí – po 5);
  • Zvädnuté súkvetia nechtíka lekárskeho na povrchu kompostovej jamy odstrašujú midges;
  • Nechtíky sú tiež považované za zázračný liek na zlé slovo a zlé oko; malá partia čerstvých kvetov umiestnená kúsok od predných dverí neumožní do domu nečakaných zlých ľudí;
  • Recepty tradičnej medicíny navrhujú používať kvetenstvo nechtíka lekárskeho na výrobu balzamu na pery a pleťového mlieka.

Populárne druhy a odrody nechtíka lekárskeho

Medzi veľkým počtom odrôd a odrôd nájdete nechtíky rôznej výšky, nádhery, farby listov a kvetov. Jednoduché a dvojité, malé i veľké súkvetia pútajú pozornosť žltými, červenými, hnedými a oranžovými odtieňmi.

Vzpriamené nechtíky (Tagetes erecta) – vysoké nechtíky, ktorých výška dosahuje jeden meter a priemer jasne žltých a oranžových súkvetí je asi 15 cm. Populárnymi odrodami sú vanilka, Kilimandžáro s výškou asi sedemdesiat centimetrov a poddimenzovaná Antigua (výška 15- 20 cm).

Nechtík lekársky poddimenzovaný alebo odmietnutý, alebo francúzsky (Tagetes patula) – nechtíky s kvetmi stredného priemeru (7-8 cm) a malej výšky, ktoré len zriedka presahujú značku 60 cm.Kompaktné kríky majú spravidla veľký počet súkvetí a husté olistenie. Svetlé dvojité alebo dvojité kvetenstvo má vysoké dekoratívne vlastnosti a priťahuje pozornosť kvetinárstiev a záhradníkov na dlhé obdobie kvitnutia. Populárne odrody – Bonanza Orange, Bonanza Flame, Bonanza Bolero a Carmen.

Nechtík jemnolistý alebo mexický – nechtík s prelamovanými krajkovými listami s príjemnou vôňou a ohňostrojom z početných malých súkvetí žltej, zlatej, červenej, oranžovej. Tento druh sa pestuje od druhej polovice osemnásteho storočia. Jeho charakteristickou črtou je silná koreňová časť s niekoľkými náhodnými koreňmi v spodnej časti stonky a malou výškou – 30 – 40 cm V dnešnej dobe je známych asi sedemdesiat rôznych odrôd. Najpopulárnejšie sú Lulu, Ursula, Gnome, Paprika a Golden Jam..

Nechtík lekársky – kedy zasadiť kvety a ktoré semená si vybrať? (video)

Výsadba nechtíka lekárskeho ➡ Kedy zasadiť kvety a aké semienka vybrať?Výsadba nechtíka lekárskeho ➡ Kedy zasadiť kvety a aké semienka vybrať?