Nechtík

Kalendula - výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve. Pestovanie nechtíka zo semien, metódy reprodukcie. Popis, druhy. Foto

Kalendula alebo nechtík lekársky je kvitnúca bylina z čeľade astrovníkovitých. Kvetina sa nachádza v obvyklom prírodnom prostredí Stredomoria a západnej Európy a má asi 20 druhov a odrôd letničiek a trvaliek. Každý z typov má svoje vlastné charakteristiky a rozdiely. Niektoré majú vysoké dekoratívne vlastnosti, zatiaľ čo iné sú liečivé rastliny široko používané v tradičnej a ľudovej medicíne..

Popis kvetu nechtíka

Kalendárium v ​​preklade z latinčiny znamená „prvý deň v mesiaci“. Rastlina pozostáva zo silného koreňového systému, jednoduchých svetlo zelených oválnych alebo predĺžených listov, jednoduchých jasne žltých alebo oranžových kvetov a plodov – nažien. Semená klíčia do 5 rokov po zbere. Kalendula sa vo väčšine prípadov rozmnožuje samovoľným výsevom. Doba kvitnutia je pomerne dlhá – od začiatku leta do takmer konca jesene..

Pestovanie nechtíka zo semien

Pestovanie nechtíka zo semien

Výsev semien

Semená je možné vysiať do záhrady alebo na záhon na jar (približne v polovici apríla) alebo na jeseň (v polovici októbra)..

Na jarnú výsadbu je potrebná dobre zahriata a suchá pôda z roztopeného snehu. Predbežne sa odporúča vykopať ho, približne 10-15 dní pred zasiatím semien, počas práce zavedením rôznych výživných obväzov. Na každý meter štvorcový budete potrebovať: humus – 3-4 kg, superfosfát a chlorid draselný – po 20 g, močovinu – 30 g a fosfor. Na jar zostáva kŕmiť záhony dusičnatými doplnkami.

Hĺbka výsadby semien nie je väčšia ako 2 cm. Vzorec výsadby je pre rôzne druhy a odrody odlišný. Dekoratívne odrody sa vysievajú na vzdialenosť 20-30 cm, medzi riadky-60-70 cm. Liečivé druhy-vo vzdialenosti 7-10 cm, medzi riadkami-30-40 cm.

Prvé výhonky sa objavia za 7 až 10 dní a po 15 až 20 dňoch sa vykoná prvé riedenie sadeníc, po ktorom by sa medzi plodinami mal objaviť asi 35 cm dlhý púštny segment. Mladé rastliny odstránené počas procesu riedenia ľahko zakorenia na novom mieste, takže ich neoplatí vyhodiť. Prvé kvitnutie po zasiatí semien na otvorenom priestranstve je možné vidieť za 2-2,5 mesiaca.

  Calistegia (nová)

Sadenica nechtíka

Pri výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve môže kvitnutie nechtíka začať oveľa skôr. Jeho pestovanie začína od 20. marca do 10. apríla. Semená sa vysejú do sadeníc alebo do malých plastových pohárov naplnených zmesou pôdy pre záhradné kvetinové plodiny. Hĺbka výsadby semien je 1-2 cm. Pôda s plodinami je navlhčená a pokrytá polyetylénom počas 6 až 10 dní, kým sa neobjavia prvé výhonky. Kontajnery sa musia uchovávať vo svetlej miestnosti s izbovou teplotou. Sadenice by mali byť chránené pred priamym slnečným žiarením. V budúcnosti sa sadenice pestujú pri teplote asi 15 stupňov Celzia..

Hlavná starostlivosť o mladé rastliny spočíva v miernom navlhčení substrátu v nádobách a v pravidelnom hnojení (raz za 10-15 dní). Ako vrchný obväz sa odporúča použiť slabú koncentráciu komplexného minerálneho hnojiva. Keď sa objavia 2-3 plnohodnotné listy, je možné vykonať ponor. Sadenice sa transplantujú do jednotlivých pohárov alebo sa zriedia, pričom medzi nimi zostane interval najmenej 5 cm.

Výsadba nechtíka na otvorenom priestranstve

Výsadba nechtíka na otvorenom priestranstve

Kedy zasadiť nechtík

Výsadba sadeníc na otvorené záhony sa vykonáva za stáleho teplého počasia a za prítomnosti najmenej 5-6 plnohodnotných listov v rastlinách. Najpriaznivejším obdobím na to je druhá polovica mája..

Kalendula je vysoko odolná voči chladu a ľahkým mrazom, ale napriek tomu, ako preventívne opatrenie, stojí za to vykonať predbežné postupy vytvrdzovania sadeníc. Kontajnery, v ktorých sadenice rastú, sa odporúčajú 7 až 10 dní pred vysádzaním na otvorenom priestranstve každý deň, aby sa po dobu 5 až 6 hodín dostali na čerstvý vzduch (napríklad na otvorenú verandu alebo na neglazovaný balkón).

Pravidlá pristátia

Záhon alebo kvetinová záhrada by mali byť umiestnené na otvorenom, slnečnom mieste s úrodnou a dobre odvodnenou pôdou. Pri výbere miesta stojí za to pamätať na to, že koreňový systém nechtíka negatívne ovplyvňuje bazalku a reďkovku vysadenú v blízkosti, ale pre mnoho ďalších zeleninových a záhradných rastlín je spoľahlivým ochrancom pred škodcami. Špecifická aróma nechtíka odstrašuje kliešte a motýle, preto sa odporúča nechtík zasadiť do uličiek na záhony.

  Pľúcnik

Schéma výsadby sadeníc je podobná schéme výsadby semien. Líši sa aj medzi liečivými a okrasnými druhmi a odrodami. Prvé kvitnutie sadivovou metódou kultivácie začína o 1,5-2 mesiace.

Starostlivosť o nechtík v záhrade

Starostlivosť o nechtík v záhrade

Na pestovanie nechtíka nemusíte tráviť veľa voľného času a úsilia. Nenáročnosť tejto kvitnúcej rastliny vám umožní zaobísť sa s minimálnym úsilím..

Zalievanie

U rastlín sa nevyžaduje pravidelné zavlažovanie, jedinou výnimkou je predĺžené suché počasie..

Pôda

Počas celého obdobia kvitnutia sa odporúča uvoľniť pôdu a včas odstrániť burinu.

Top dressing a hnojivá

Komplexné minerálne obväzy by sa mali aplikovať raz za mesiac počas celej letnej a jesennej sezóny..

Prerezávanie

Na predĺženie obdobia kvitnutia bude potrebné pravidelné prerezávanie otvorených súkvetí – košov. Bez tohto postupu nechtík prestane kvitnúť za mesiac. Neustále odstraňovanie otvorených kvetov podporí tvorbu veľkého počtu nových púčikov, ako aj bohaté a dlhotrvajúce kvitnutie..

Kalendula po odkvitnutí

Kalendula po odkvitnutí

Zber semien

Aby sa zabránilo samovysiatiu, odporúča sa na dozrievajúce semená dávať malé vrecká gázy alebo jemnej kaliko textílie. V tomto prípade sa semená môžu zbierať potom, čo sú úplne zrelé, bezpečné a zdravé. Odporúča sa skladovať osivo v malých papierových vreckách alebo v látkových vreciach na tmavom mieste so suchým vzduchom.

Príprava na zimu

Jednoročné druhy nechtíka po odkvitnutí sa odstránia zo záhonu a zlikvidujú. Pôdu treba vykopať, pohnojiť a nechať do ďalšej sezóny.

Choroby a škodcovia

Pretože kultúra svojou arómou dokáže vydesiť mnoho hmyzu, škodcovia pre ňu prakticky nie sú nebezpeční. Jediným možným škodcom sú vošky. Inváziu vošiek môžete zničiť postrekom takýmito liekmi: Akarin, Aktellik, Antitlin, Biotlin.

Ako preventívne opatrenie proti rôznym chorobám sa odporúča predchádzať zahusteniu na záhone a rastu buriny. Keď sa objavia choroby, stojí za to okamžite odstrániť poškodené časti rastliny alebo celý krík..

  Ľalie: príprava na zimu a úkryt na zimu

Možnými chorobami nechtíka sú múčnatka a čierna škvrna. Známky výskytu chorôb – škvrny čiernej alebo hnedej farby na listovej časti rastlín, ľahký kvet bieleho odtieňa. Pri veľkom rozšírení choroby bude potrebná okamžitá liečba. Na postrek kvetinovej záhrady sa odporúčajú nasledujúce prípravky: Topaz, Fundazol, Topsin.

Vlastnosti a použitie nechtíka

Liečivé vlastnosti nechtíka

Liečivé vlastnosti

Liečivé vlastnosti nechtíka sú v medicíne veľmi žiadané, a preto sa pestovanie tejto plodiny vyskytuje v priemyselnom meradle. Tinktúry, masti, krémy, sirupy, elixíry, odvary, silice a vodné roztoky sa vyrábajú z kvetov. Obsahujú obrovské množstvo užitočných látok a chemických prvkov – napríklad karotén, živice, kyseliny, vitamíny a mnoho ďalších. S pomocou tejto rastliny môžete zmierniť kŕče a zápaly, pomôcť pri dezinfekcii a hojení rán. Kvety nechtíka majú sedatívne, diaforetické, relaxačné, expektoračné, tonické a analgetické vlastnosti. Prípravky na báze nechtíka lekárskeho sa používajú na liečbu kožných chorôb a problémov s prácou mnohých vnútorných orgánov. Kalendárium poskytuje vysokú účinnosť v komplexnej terapii tonzilitídy, stomatitídy, problémov s ďasnami a ústnou dutinou, so zle sa hojacimi ranami, preležaninami, popáleninami a vredmi. V kombinácii s harmančekom a chmeľovými šištičkami má pozitívny vplyv na pokožku hlavy, korienky a stav vlasov.

Kontraindikácie

S veľkou popularitou a účinnosťou v oficiálnej medicíne má nechtík tiež kontraindikácie. Nevykonávajte samoliečbu, najmä počas obdobia nosenia dieťaťa a ak máte problémy so srdcom a cievami. Pred použitím prípravkov z nechtíka sa odporúča získať odbornú radu lekára.

Druhy a odrody nechtíka s fotografiami a názvami

Najbežnejšími v kultúre sú nechtík poľný a farmačný. Oba typy majú veľa spoločného, ​​ale nechtík lekárenský alebo liečivý je prezentovaný v mnohých odrodách s jednoduchými a dvojitými kvetmi v rôznych odtieňoch – žltej, oranžovej, svetlej a tmavohnedej. Najlepšie odrody – Juvel, Radio, Emperor, Gold Kugel, Sonnenstein, Kalta, Sakharovskaya orange.

Nechtík. Vysádzanie a odchádzanie.Nechtík. Vysádzanie a odchádzanie.