Omladený (kamenná ruža)

Omladená kamenná ruža

Omladený (Sempervivum) je rastlina z rodiny Tolstyankov. Okrem neho možno nazvať aj iného zástupcu rodu – žieravinu. Latinský názov kvetu znamená „navždy živý“ a je spojený s vysokou vitalitou a nenáročnosťou tejto rastliny. Niektorí zástupcovia tohto rodu nesú aj obľúbené názvy „zajačia kapusta“ a „kamenná ruža“, symbolizujúce pôvodný vzhľad rozet..

Aj v dobách rímskej ríše sa mládež tešila veľkému záujmu, verilo sa, že táto rastlina je schopná chrániť dom pred údermi blesku a dokonca existuje legenda, že Karol Veľký nariadil všetkým svojim poddaným zasadiť túto neobvyklú rastlinu na strechy ich domov. Preto vznikol názov jeho najrozšírenejšieho typu – „zastrešenie mladých“, stojí však za zmienku, že teraz túto rastlinu na streche takmer nikto nepestuje.

Pôvodný tvar listových rozet bol mladistvý a ich farba je neuveriteľne krásna a dokonale dopĺňa interiér s dekoratívnosťou. Existuje asi 50 druhov kamenných ruží, všetky v najrozmanitejších farbách a odtieňoch. Kombinácia vitality a zaujímavého vzhľadu urobila z omladeného požadovaný kvet na pestovanie v byte a na záhradnom pozemku.

Popis omladený

Popis omladený

Omladená je trvalka s dužinatými stonkami a listami. Jeho lístie tvorí ružicu, ktorá sa podobá na ružičkový kel alebo kapustu. Priemer takejto ružice môže byť až 15 cm, ale existujú aj malé druhy, v ktorých nepresahuje 1 cm Tvar a farba lístia mladistvých sa výrazne líšia v závislosti od druhu a odrody rastliny. Listové listy môžu byť krátke alebo dlhé, na konci špicaté alebo zaoblené. Ich hlavná farba je najčastejšie zelená, ale môže byť doplnená mnohými ďalšími farbami: červená, hnedastá, ružová alebo biela. Existujú aj úplne farebné omladzovače. Niektoré odrody môžu meniť farbu zo sezóny na sezónu. Farba rastlín sa môže líšiť v závislosti od stupňa osvetlenia. Niektoré druhy môžu mať na listoch pubertu..

Omladený je považovaný za pôdny kryt. Zarastené výsadby tejto rastliny pripomínajú pevný koberec ružíc. Táto vlastnosť vám umožňuje použiť miniatúrnu „ružu“ v krajinnom dizajne na ozdobu webu. Zásuvky úspešne rastú v podmienkach zalievania: takéto výsadby vyžadujú malý priestor.

Omladenie môže okrem ozdobných listov potešiť aj svojimi kvetmi. Kvitnutie sa vyskytuje iba u dospelých roziet starších ako 3 roky. V tomto období na nich rastú pomerne veľké výhonky-stopky, na ktorých niekoľko mesiacov kvitnú svetlé kvety rôznych farieb. Omladený kvet zvyčajne padá v lete. Každá zásuvka však môže kvitnúť iba raz za život. Potom zomiera, pretože sa jej podarilo vytvoriť jedno alebo viac detských pobočiek.

Najkrajšia nenáročná trvalka – zmladenáNajkrajšia nenáročná trvalka - zmladená

Výsadba omladená na otvorenom priestranstve

Výsadba omladená na otvorenom priestranstve

Ak plánujú pestovať mláďatá v záhrade priamo na otvorenom poli, treba ju vysadiť do septembra. Počas tejto doby musí mať krík čas prispôsobiť sa novému miestu a rásť dostatočne silne na zimu. Ak chcete získať sadivový materiál, môžete si v obchode kúpiť hotovú rastlinu alebo jej semená..

Omladený má malý nedostatočne vyvinutý koreňový systém. To umožňuje kvetu žiť doslova na akomkoľvek kúsku zeme, vrátane štrbín medzi niekoľkými kameňmi. Pôda na jej kultiváciu však musí byť chudobná, najlepšie piesočnatá, a musí mať mierne zásaditú alebo neutrálnu reakciu. Do ílovej pôdy pre mladých budete musieť pridať piesok, jemnú žulu alebo expandovanú hlinku, aby ste zaistili dostatočné odvodnenie. Miesta, kde voda dlho stagnuje, nebudú pre kvetinu fungovať. V takýchto podmienkach začne hniť. Práve preto je potrebné zvoliť dostatočne suché a slnečné miesto na výsadbu zmladené. V tieni budú jeho listy oveľa bledšie a rýchlosť rastu sa spomalí. Na zimu by ste takéto rastliny nemali prikrývať. Pod krytom môžu vysadiť výsadby.

Pred sadením omladeným musíte záhradu dôkladne očistiť od buriny. Kríkom zablokujú slnko. Vzdialenosť medzi sadenicami by sa mala vypočítať z veľkosti ružíc. Veľké sú rozložené tak, aby medzi nimi zostalo asi 12 cm. V prípade malých zásuviek je možné túto vzdialenosť skrátiť na 5 cm. Dutiny sú pokryté mulčovaním – malými kamienkami..

Starostlivosť o kamennú ružu v záhrade

Starostlivosť o kamennú ružu v záhrade

Záhradníci si kamennú ružu zamilovali pre jej schopnosť zachovať listové rozety takmer počas celej sezóny, ako aj pre jej „ľahostajnosť“ voči mrazu, kvalite a množstvu pôdy. Napriek tomu, že sa mládež vyznačuje svojou nenáročnosťou, stále vyžaduje dodržiavanie niektorých pravidiel starostlivosti:

 • Zásuvky vyžadujú na zdravý rast slnečné svetlo. Hrnce s mladistvými sú spravidla umiestnené na východnej alebo západnej strane pozemku alebo bytu. Vhodná je aj slnečná južná strana. Na mieste môžu zásuvky rásť aj na slnku.
 • Izbové rastliny sa chovajú iba pri teplotách nad nulou. Na otvorenom priestranstve nie všetky druhy zmladených môžu zimovať, aj keď takéto rastliny tolerujú letné horúčavy.
 • Omladený preferuje strednú vlhkosť. Nadmerná suchosť vzduchu však bude mať zlý vplyv na dekoratívne vlastnosti rastliny. Jeho výhonky budú bledšie.
 • Výsadby prudko reagujú na zamokrenie. Omladená potrebuje iba teplú sezónu zalievanie každý týždeň a v zime to možno vykonať 2 krát menej často. Pre kvetinu je vhodná mäkká filtrovaná alebo usadená voda pri izbovej teplote. Kvapky by nemali padať na listy.
 • Miestnosť s rastlinou by mala byť vetraná. V lete je vhodné držať mláďatá vo vzduchu, prepravovať nádobu s rastlinami na balkón alebo ju dokonca presádzať do zeme.
 • Pôda na pestovanie kvetov musí byť veľmi chudobná, ako základ substrátu sa spravidla používa piesok. V príliš výživných pôdach kríky slabnú a stupeň ich zimnej odolnosti klesá.
 • Vzhľadom na to, že mladí milujú slabo výživné pôdy, nie je takmer nevyhnutné hnojiť takú rastlinu. Mladé vzorky sa vôbec nezaobídu, staršie (od 3 rokov a staršie) je možné pravidelne zalievať roztokom kravského hnoja (1:10) alebo polovičnou dávkou kompozície pre kaktusy.
 • Kontajner alebo posteľ s omladením by sa mali pravidelne čistiť od buriny, ako aj od zvädnutých listov alebo stopiek. Plevel je obzvlášť dôležitý: akékoľvek burinové rastliny môžu výrazne spomaliť rýchlosť rastu zmladených.

Omladený doma

Omladený doma

Kamennú ružu je možné pestovať aj ako nezávislú izbovú rastlinu, iba na to potrebujete špeciálnu starostlivosť.

Ak budú mladé pestovať doma, v kvetináči, je na to vhodných niekoľko druhov substrátov. Tento sukulent bude dobre rásť v zmesi piesku a rašeliny (4: 1), v rovnakom pomere piesku a listovej pôdy alebo v špecializovanej kaktusovej pôde. Do výsledného substrátu je možné pridať trochu drvenej kriedy alebo pilín. Na dne hrnca musí byť položená drenáž. Na omladenie sú najvhodnejšie plytké, ale široké keramické nádoby..

Zalievanie by sa malo vykonávať zriedkavo, v zime nie viac ako dvakrát až trikrát za mesiac a v teplom období raz za týždeň. Počas zavlažovania by sa voda nikdy nemala dostať do zásuviek. Na jar a v lete je vhodné umiestniť rastlinu na balkón alebo na najslnečnejšie miesto v byte..

Mladé črepníkové rastliny budú potrebovať pravidelnú (každé 3 roky) transplantácie. Obvykle sa vykonáva, keď je priemer ružice rastliny rovný priemeru samotného hrnca. Na dno novej nádrže sa položí drenážna vrstva (až 1/3 celkového objemu) a potom zvolená zemina. Omladenie sa opatrne odstráni z pôvodného miesta, očistí sa od starej pôdy a starostlivo sa preskúmajú jeho korene. Sušené alebo choré korene je potrebné odstrániť posypaním rezu drveným uhlím alebo kriedou. Po tomto postupe sa mladé transplantujú do vlhkej pôdy. Súčasne musia byť jeho korene starostlivo rozložené po hrnci. Krík by mal stráviť týždeň po presadení v tieni. V tomto období by sa nemalo polievať..

Spôsoby chovu omladené

Spôsoby chovu omladené

Omladený sa môže množiť dvoma spôsobmi: rozetami alebo semenami.

Reprodukcia rozetami

Najrýchlejší spôsob reprodukcie je omladený. Kvôli tvorbe rozetov-detí môže kvet rásť a vytvárať živé koberce. Môžete použiť deti na získanie nových kópií sami.

Takéto rozety sa začínajú vytvárať vo vzorkách od 2 rokov a starších. Oddeľte deti by mali byť na jar alebo v lete, keď je dospelý dostatočne mladý na vyblednutie. Sú starostlivo vyrezané z hlavnej rastliny a posypanú oblasť posypú drveným uhlím alebo kriedou. Potom by mali byť deti usadené a udržiavať vzdialenosť až 10 cm. Ak oddelené vývody ešte nemajú svoje korene, nemali by ste sa obávať, po takejto transplantácii sa vytvoria veľmi rýchlo. Na chvíľu sú zásuvky schopné pokojne existovať bez pôdy – táto vlastnosť vám umožňuje posielať sadivový materiál poštou. Na úspešné prežitie na zvolenom mieste však deti potrebujú dostatočné množstvo osvetlenia, ako aj teplé počasie..

Pestovanie zo semien

Omladený sa zriedka pestuje zo semien, vyžaduje si to príliš veľa času a práce. Na to, aby ste dostali semená domov alebo do záhrady, musia súčasne kvitnúť dve rôzne zmladené rastliny. Ak si však želáte, semená je možné zakúpiť v kvetinárstve. Majú veľmi malú prašnú veľkosť. Súčasne sa môže líšiť vzhľad sadeníc získaných z jedného exemplára..

Výsev začína skoro na jar alebo na konci februára. Na klíčenie používajte plytké nádoby s mierne vlhkou pôdou z rašeliny, piesku a vápenca. Môžu sa použiť kaktusové substráty. Každé semeno je zakopané nie viac ako 1 mm.

Kontajnery sa uchovávajú pod fóliou na svetlom a teplom mieste a dávajte pozor, aby ste ich nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu. Film by sa mal denne odstraňovať kvôli ventilácii. Prvé výhonky sa objavia dostatočne rýchlo – asi 4. deň. V máji sa sadenice vysádzajú do vlastných kvetináčov. Do polovice leta môžu byť vysadené v záhrade..

Niekedy sa na mieste môžu mláďatá množiť samonasevom. Aby sa zabránilo nekontrolovanému šíreniu rozetov, po vädnutí kvetov sa odrežú stopky.

Omladené zo semienOmladené zo semien

Choroby a škodcovia

Zo všetkých chorôb je väčšina mladých náchylných k hnilobe. Energia kvetu nepresahuje príliš vlhké prostredie. Vo vlhkej pôde začnú rozety získavať hnedú farbu a potom hnijú. Zabezpečiť výsadbu proti daždivému letu bude náročné, ale zavlažovací režim musí zodpovedať potrebám rastliny. Vzácne odrody rastlín je možné v daždivých dňoch ďalej chrániť tak, že ich prikryjete narezanými plastovými fľašami. Vlhkosť sa teda rozhodne nebude hromadiť v centrálnej časti vývodu..

Mäsité a silné listy mladistvých chránia rastlinu pred niektorými záhradnými škodcami, ale jej slabé korene sa môžu stať terčom hmyzu. Medzi hlavných škodcov a choroby kvetu:

 • Mealybugs. Ich prítomnosť možno posúdiť podľa zrazenín belavého kvetu na listoch rastliny, ako aj v strede jej ružice. Okrem toho sa na listových listoch môžu objaviť žlté škvrny. Takýto krík sa musí umyť mydlom alebo alkoholovým roztokom, očistiť teplou vodou a ošetriť vhodným insekticídom. Kvôli spoľahlivosti môžete po spracovaní pár dní vydržať vývod pod plastovým vreckom. Po týždni sa postup opakuje.
 • Koreňový červ. Vyzerá to ako voskový povlak na listoch a sušiacich sa výhonkoch. Ak je ovplyvnená rastlina v kvetináči, nádoba s ňou je ponorená na 15 minút do horúcej vody a potom sušená. Ak metóda nepomôže, výstup by mal byť transplantovaný do nového hrnca s čerstvou pôdou..
 • Koreň háďatka. Listy postihnutej mladej rastliny zožltnú a vyschnú a korene sú zdeformované, čo narúša vývoj kríka. Takáto mladá ryba sa vyberie zo zeme a jej korene sa niekoľko minút držia v horúcej vode. Potom sa liečia liekom proti parazitom. Napríklad Lindane bude robiť. Postup sa opakuje po 2 týždňoch..
 • Koreňová hniloba. Hubová choroba postihujúca koreňový systém. S takým mladým človekom je potrebné zaobchádzať postupne. Všetky postihnuté časti sa odstránia z puzdra a sekcie sa ošetria drvenou kriedou alebo aktívnym uhlím. Potom sa korene kríka držia asi pol hodiny v manganistane draselnom alebo v slabom fungicídnom roztoku. Ak existuje šanca na prežitie, rastlina sa po spracovaní premiestni na čerstvú pôdu..

Larvy vtákov alebo chrobákov kŕmiace sa stonkami a koreňmi rastlín môžu tiež poškodiť záhradné výsadby kamennej ruže. Vtáky by sa mali vystrašiť a s larvami môžete bojovať tak, že mladé presadíte na vhodnejšie miesto.

Typy a odrody omladené fotografiami a názvami

V prírode existuje viac ako päťdesiat druhov mladistvých. Takéto rastliny nájdete na pôsobivom území, od európskych krajín po ruský stredný pruh. Na základe prírodných druhov chovatelia vyšľachtili najrozmanitejšie odrody. V záhradníctve a domácom kvetinárstve sa najčastejšie vyskytujú tieto druhy mladistvých:

Strešná krytina (S. tectorum)

Omladená strešná krytina

Jeden z najstarších a najrozšírenejších druhov. Názov Sempervivum tectorum je spojený so stredovekou vierou. Verilo sa, že taký mladý človek bol obzvlášť milovaný bohom hromu, takže jeho kríky boli zasadené na strechy domov, aby chránili dom pred bleskom..

Tento druh tvorí guľovité rozety s priemerom asi 5-15 cm. Sú tvorené hustými jasne zelenými listami, na koncoch sfarbenými do červena. Hroty dosiek sú špicaté. Uprostred leta sa tvoria stonky kvetov až do výšky 60 cm.Lilac kvety na nich kvitnú asi dva mesiace. Toto omladené sa často používa na ozdobenie skalničiek rôznymi odtieňmi kameňov..

Pavučina (S. arachnoideum)

Pavučina omladená

Tento druh mladistvých žije na Kaukaze, ako aj v niektorých západoeurópskych krajinách, pričom si vyberá hory na rast. Vytvára malé rozety s priemerom najviac 4 cm.Vzhľadom na ich malú veľkosť sa odporúča zasadiť tieto rastliny dostatočne blízko seba, aby sa vytvoril súvislý koberec. Lístie Sempervivum arachnoideum je sfarbené do zelených a červených odtieňov. Tenké biele nite sa súčasne nachádzajú na okrajoch listových dosiek a v strede ružice, ktoré obklopujú rastlinu ako pavučina. Kvitnutie sa vyskytuje v júli.

Ruština (S. ruthenicum)

Mladší Rus

Nachádza sa na európskom území Ruska, ako aj v oblastiach balkánskeho polostrova.

Sempervivum ruthenicum tvorí ružicu až do priemeru 7 cm. Je tvorený predĺženými listami svetlo zelenej farby. Hroty listových dosiek sú špicaté a sfarbené do červena. V druhej polovici leta tvorí stopky až do výšky 35 cm, otvárajú sa na nich žlté kvety. Kvitnutie trvá asi 1,5 mesiaca.

Únik (S. soboliferum)

Omladený útek

Tento druh žije v Rusku a niektorých západoeurópskych krajinách. Sempervivum soboliferum tvorí stredné ružice s priemerom asi 6 cm. Olistenie je sfarbené do jasne zelenej farby a na špičkách sa sfarbuje do červena. Po okrajoch listov sú krátke svetlé mihalnice. Kvitnutie začína v lete a trvá asi 1,5 mesiaca. V tomto období kvitnú malé žlté kvety na nízkych (až 20 cm) stopkách..

Sférické (S. Globiferum)

Omladený sférický

Žije vo východných oblastiach Turecka a na Kaukaze. S. Globiferum má jasne zelené rozety s červenkastým odtieňom na koncoch listových čepelí. Priemer každej ružice dosahuje 5 cm. Listy majú špicaté hroty a sú ozdobené mihalnicami. V období kvitnutia ku koncu leta vytvára krík žlté kvety.

Belošský (S. Caucasicum)

Omladený belošský

Také mladé má purpurové lístie. Rozety S. Caucasicum spravidla nepresahujú priemer 5 cm a sú špicaté na okrajoch listov. Kvety sa objavujú na stopkách dlhých asi 20 cm. Obvykle sa tvoria do konca leta..

Hora (S. Montanum)

Gornoye bol omladený

Distribuované na vysočinách krajín západnej a strednej Európy. S. Montanum tvorí veľmi malé (nie viac ako 2 cm) podlhovasté rozety tmavozeleného lístia. Na jeho okrajoch sú mihalnice a špičky sú špicaté. Stopky tohto druhu sú tiež kompaktné (nie viac ako 7 cm). Kvitnú na nich malé ružovo-lilačné kvety.

Cassiopeia (S. Cassiopea)

Omladená Cassiopeia

Tento druh je pozoruhodný svojou odolnosťou voči chladu. S. cassiopea znesie aj silné mrazy a možno ju pestovať aj v oblastiach s tuhými zimami. Tento druh má tiež dekoratívnu vlastnosť: na jeseň sa jeho listy zazelenajú a na jar av lete sčervenie..

Palisander (S. Palisander)

Omladený Palisander

Druh tvorí 6 cm ružice. S. Palisander vyniká červeným olistením. Kvitnutie sa vyskytuje v júni.

Faraón (S. Faraon)

Faraón omladol

Hybridná odroda. S. Faraon má veľmi svetlé svetlo zelené rozety s vínovo purpurovými končekmi listov. Ich priemer môže dosiahnuť 10 cm.

Medzi ďalšie obľúbené omladené hybridné odrody tiež patria:

 • Orion. Vytvára 6 cm rozety so svetlými mihalnicami. Stopky dosahujú výšku 20 cm.
 • Princezná. Vytvára elegantné malinovo-zelené rozety.
 • Reinhard. Zelenolistá odroda s kontrastnými gaštanovými končekmi listov.
 • Rose Madchen. Nemecká odroda pavučiny bola omladená. Vytvára malé ružovo-zelené rozety pokryté bielou vata.
 • Ruby. Odroda s vínovo červenými rozetami.
 • Sirius. Pomerne veľká odroda s červeno-zelenými listami.
 • Julija. Hybridná odroda so sivou farbou predĺžených listov.

Omladený v krajinnom dizajne

Omladený v krajinnom dizajne

Pôvodný a atraktívny vzhľad rozety z kamenných ruží z neho robí vynikajúcu súčasť mnohých záhradných nápadov. Jedným z najobľúbenejších riešení je výsadba mladých medzi kamene. Veľký kameň môžete obklopiť rozetami, ozdobiť nimi skalku alebo skalku.

S týmito výsadbami môžete zarámovať záhradné chodníky a schody, ako aj ozdobiť záhradné figúrky. Na zušľachtenie lokality je vhodný aj zmladený vysadený v kvetináčoch. Sú umiestnené čo najefektívnejšie a z rastlín vytvárajú rôzne vzory. Nízke strechy domov alebo prístreškov sa dnes často menia na prízemie, vrátane ich využívania a omladzovania..

Omladený môže perfektne zapadnúť do bežného kvetinového záhonu. Ale pokúšajú sa ho zasadiť vedľa rovnakých nízkych rastlín, ktoré nebudú blokovať slnečné svetlo „kamennej ruže“. Obvykle sa to pokúšajú skombinovať s saxifrage, rozchodníkom alebo machmi. Môžete vytvoriť kompozíciu z rôznych typov omladených. Vďaka kompaktným koreňom je možné zásuvky zasadiť doslova do akéhokoľvek kontajnera, pričom môžete poraziť staré záhradné náradie (vedrá, hrnce) alebo špeciálne kvetináče.

Moja zbierka Omladená: 40 odrodových kamenných ruží.Moja zbierka Omladená: 40 odrodových kamenných ruží.

Liečivé vlastnosti omladených

Okrem vysokých dekoratívnych vlastností sa omladenie považuje aj za liečivú rastlinu. Jeho časti sú schopné mať protizápalové a hojivé účinky. Rastlinná šťava má podobné vlastnosti ako aloe. Obzvlášť často sa v zložení ľudových prostriedkov používajú listy zmladeného kvitnúceho zastrešenia. Podobný súbor vlastností robí z omladenej vynikajúcu kvetinu na záhradné alebo domáce pestovanie..