Pivoňky

Pivoňky. Vysádzanie a odchádzanie. Pestovanie pivoniek, reprodukcia. Transplantácia a prerezávanie

Pivonky sú nádherné trvalé kvety, ktoré sa nepochybne stanú ozdobou vašej záhrady. Nie nadarmo sú kvety pivonky medzi záhradkármi veľmi obľúbené, pretože sú nenáročné na starostlivosť a pestovanie a svojimi krásnymi kvetmi vás potešia 15-20 rokov. Pivonky rastú na jednom mieste mnoho rokov a nevyžadujú transplantáciu..

Spôsob, akým sa o pivonky staráme, priamo ovplyvňuje ich kvitnutie, životnosť a dekoratívnosť. Starostlivosť o pivonku zahŕňa zaburinenie, uvoľnenie pôdy a pravidelné zavlažovanie. Pivonka dobre zakoreňuje na hlinitej, voľnej pôde. Ťažká pôda vyžaduje hlboké pestovanie (50-60 cm), po ktorom nasleduje pridanie piesku, kompostu, rašeliny a humusu. Pivonky potrebujú ľahký polotieň, ale vo všeobecnosti by malo byť miesto slnečné, bez podmáčanej pôdy – nadmerná vlhkosť je pre pivonku deštruktívna.

Pivonky sa množia hlavne sadenicami určitej odrody. Mali by byť okamžite identifikované na nejakom mieste, pretože rastlina nemá veľmi rada transplantácie – môže prestať kvitnúť niekoľko rokov. Transplantácia kvetu zahŕňa rozdelenie oddenku, ale nie skôr ako po 10-15 rokoch. Pivoňka je veľmi krehká rastlina, takže všetky procesy sa vykonávajú čo najšetrnejšie..

Výsadba pivoniek

Výsadbu je najlepšie vykonať koncom augusta alebo začiatkom septembra, aby mala rastlina čas zakoreniť v chlade

Pivoňky musíte vysádzať alebo presádzať iba na jeseň.. Výsadbu je najlepšie vykonať koncom augusta alebo začiatkom septembra, aby mala rastlina čas zakoreniť v chlade. Niekedy sa výsadba vykonáva na jar. A až po 5 rokoch môžete kríky rozdeliť.

Výsadbová jamka pre kvetinu by mala byť asi 80 cm hlboká (nie viac ako meter), šírka – asi 70 cm, pretože pivonka s koreňmi preniká dosť hlboko do zeme a šíria sa pomerne rýchlo. Splnenie týchto požiadaviek zaisťuje rast rastliny po dlhé obdobie. V prípade výsadby niekoľkých kríkov na mieste by mala byť medzera medzi každým asi 1 meter. Pripravená jama je naplnená kompostom – nie viac ako 3 vedrá hnisu, dreveného popola a superfosfátu – 500 g, vápno – až 100 g. Zmes sa dobre premieša s pôdou z otvoru. Púčiky po výsadbe by mali byť na úrovni pôdy.

  Polyanthusová ruža

Hnoj je umiestnený na dne jamy, jeho hustá guľa je 10 cm, potom je všetko pokryté 20 cm vrstvou zeme, potom nasleduje fáza zhutnenia. Potom musíte pripravenú pôdu naliať kôpkou a dôkladne ju naliať vodou, aby sa všetko dobre zhutnilo. V strede kopca je umiestnený krík tak, aby púčiky boli v jednej rovine s okrajom jamy. Korene by mali byť pokryté zeminou, vyplňujúce všetky medzery. Po výsadbe musí byť kvetina napojená..

Ak krík pivonky klesol a púčiky sú pod úrovňou fosílie, potom je potrebné rastlinu opatrne vytiahnuť a posypať zemou. Na spodnej časti rastliny sa vytvorí malý kopec. Je dôležité, aby sa púčiky prehĺbili maximálne o 2,5 cm, pretože ak je výsadba príliš hlboká, pivonky nebudú môcť dlho kvitnúť a stáva sa, že nekvetú vôbec. V zime, keď pôda zamrzne, vysadené pivonky by mali byť pokryté suchými listami. Na jar sa suché listy a konáre opatrne odstránia, aby sa nepoškodili mladé výhonky.

Podrobnosti o výsadbe pivoniek

Starostlivosť o pivonky: pestovanie, prerezávanie

V prvom lete, bezprostredne po výsadbe, sú púčiky pivoniek odrezané, aby kvitnutie neoslabilo stále slabé kríky

V prvom lete, bezprostredne po výsadbe, sú púčiky pivoniek odrezané, aby kvitnutie neoslabilo stále slabé kríky. V druhom roku sa čiastočne odstránia aj kvety. Aby bol kvet veľký, púčiky umiestnené po stranách sa prerezávajú čo najskôr. Pri rezaní kvetov zostanú výhonky so 4 listami, inak bude kvitnutie pivoniek budúci rok oveľa slabšie.

V lete je dôležité udržiavať pôdu v miernej vlhkosti, najmä v prvom roku po transplantácii. Hnojivo sa aplikuje iba 2 roky po výsadbe. Jeseň alebo skorá jar je vhodná na posypanie vedra kompostu na kríky. Počas vegetačného obdobia sa odporúča používať celý rad minerálnych hnojív (100 gramov na meter štvorcový).

Reprodukcia pivoniek

Púčiky je potrebné oddeliť od zeme, odrezať spolu s mladými náhodnými koreňmi a časťou stonky

Pivoňky sa môžu rýchlo množiť nielen delením sadeníc, ale aj inými metódami. Na jar, po roztopení snehu, sa na reprodukciu používajú obnovovacie puky, ktoré sa nachádzajú priamo v blízkosti koreňa. Púčiky je potrebné oddeliť od zeme, odrezať spolu s mladými adventívnymi koreňmi a časťou stonky. Orezaná je iba polovica všetkých obličiek. Rezané púčiky sa vysádzajú do pripravenej zmesi – piesku, humusu, trávnikovej pôdy. Horná časť obličiek by mala byť na úrovni zeme.

  Phlox subulate

Režim zakorenenia kríkov: vlhkosť vzduchu – 80-90%, teplota – 18-20 stupňov. Zakorenenie je dokončené asi za 40 dní. Dobre zakorenia aj obličkové odrezky, ktoré sa režú na samom konci júla – začiatkom augusta. Púčiky sú prerezané malou časťou koreňa (3 až 5 cm). Potom je základňa kríka pokrytá novou zeminou.. Plne kvitnúci pivonkový krík sa tvorí 3-4 roky.

Ak sa reprodukcia vykonáva vrstvením, potom sa na pestované stonky pôsobí roztokom, ktorý obsahuje rašelinu, listnatú pôdu a piesok. Kopec by mal byť vysoký 30-35 cm Tento postup sa vykonáva na jar. Krabicu môžete položiť na krík pivonky bez dna, ktorého rozmery sú 50x50x35 cm. Keď stonka začne rásť, musí byť pri raste naplnená zmesou. Po celú dobu by mala byť mierne vlhká. Koncom jesene sa vytvrdené stonky strihajú blízko zeme a vysádzajú sa oddelene..

Používajú tiež stonkové odrezky. Mali by byť pripravené ešte pred začiatkom obdobia kvitnutia (koniec mája – začiatok júna). Používajú sa zo strednej oblasti klíčku, takže každá stonka má dve internódy. Listy horných internódií sú skrátené na tretinu dĺžky a spodné listy sú úplne odrezané. Rezne sú zasadené do škatule naplnenej predpraným pieskom. Hĺbka výsadby – od 2,5 do 3,5 cm. Odrezky by mali byť 14 dní v tieni, vetrané a uchovávané v podmienkach zvýšenej vlhkosti. Spravidla je vytvrdená iba polovica odrezkov..

Pri delení veľkých kríkov vždy budú zlomené oddenky bez viditeľných púčikov. Existujú ale aj spiace púčiky, takže polámané korene netreba vyhadzovať. Poškodené oblasti sú narezané ostrým nožom, korene sú narezané na kúsky, každý asi 6 až 7 cm dlhý. Rezané časti sú práškované dreveným uhlím, sušené a zasadené v malej hĺbke. Pri vylodení by mala byť zem vlhká. Niektoré korene vyklíčia v druhom roku..

  Nechtík lekársky

Pivoňky sa môžu množiť aj semenami.

Pivoňky sa môžu množiť aj semenami. Výsev sa zvyčajne vykonáva začiatkom jesene. Na tieto účely sa používa izbová miestnosť alebo pieskovisko umiestnené v skleníkovej miestnosti. Teplotný režim pre obsah je + 15-20 stupňov. Po 35-40 dňoch, keď sa objavia prvé korene, by sa nádoba s vysetými semenami mala preniesť na miesto, kde nie je viac ako 1-5 stupňov Celzia. Korene môžete tiež pochovať priamo do snehu a po 2 týždňoch sa znova umiestnia do skleníka, kde sa čoskoro objavia prvé výhonky. Piesok musí byť udržiavaný v stave konštantnej vlhkosti. Hneď po dozretí semien môžete zasiať priamo do otvoreného terénu. Rastlina klíči v máji. Táto metóda má na rozdiel od prvej možnosti nízku mieru klíčivosti semien. Pivonky kvitnú až vo štvrtom, alebo dokonca v piatom roku po výsadbe..

Choroby a škodcovia pivoniek

Mnoho pestovateľov kvetov má často otázku: prečo pivonky nekvitnú? Dôvody sú veľmi odlišné: starý krík, príliš hlboko zasadený kvet, potreba transplantácie, mladý krík a na kvitnutie je priskoro, príliš kyslá alebo prehnojená pôda, suchá pôda, puky sú zamrznuté v zime kvet trpel počas jarných mrazov, rastlina je chorá.

Najčastejšou chorobou kvetov je sivá pleseň. Uľahčuje to dážď, vietor, teplé vlhké počasie, mravce v púčikoch. Prvým znakom ochorenia je náhle vädnutie stoniek. Pri silnej porážke sivou hnilobou sa kríky jednoducho rozpadnú. Aby ste sa vyhli problémom, musíte dodržiavať správnu poľnohospodársku techniku. Choré kvety treba na jar zalievať a počas vegetácie postrekovať organickými fungicídmi. Odporúča sa tiež posypať zem okolo pivoniek popolom z dreva, asi 200 gramov na meter štvorcový..