Pivoňky stromové

Pivoňky stromové: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie v záhrade

Pivoňka stromová (Paeonia x suffruticosa) alebo poloker – jeden z predstaviteľov rodiny pivoniek, ktorý pripomína malý krík. V niektorých botanických prameňoch sa hovorí, že kvet má hybridné vlastnosti..

K dnešnému dňu majú vedci asi 500 odrôd a záhradných foriem pivonky, z ktorých väčšinu nájdete v Číne, kde rastlinu obhospodarovali miestni chovatelia. Neskôr sa jeho pestovaním zaoberali japonskí pestovatelia kvetov. Kvet začali pestovať, keď boli na ostrovy prinesené semená pivonky. V európskych krajinách sa rastlina začala šíriť až do konca 18. storočia. Tu kultúra získala veľkú popularitu medzi bežnými záhradníkmi a vyvolala záujem botanikov..

Popis stromových pivoniek

Výhonky pivonky sú schopné dosiahnuť výšku 1,5 až 2 metre. Hrubé a rovné stonky, pokryté hustým olistením, majú hnedú farbu. Každý rok rastú nové výhonky, ktoré dávajú kríku sférický tvar. Listové čepele sú prelamované a zpeřené, majú ozdobu. Púčiky umiestnené na stonkách sa počas kvitnutia otvárajú v priemere 12-20 cm. Kvety sa môžu líšiť v rôznych farbách. Najbežnejšie sú žlté, purpurové, ružové a biele pivonky. Kvitnutie sa každý rok stáva sviežim a bohatým. Kvitnutie tohto zástupcu pivonky sa pozoruje skôr ako bylinná pivonka. Odrody stromov navyše vykazujú zvýšenú odolnosť voči chladu..

Pestovanie stromovej pivonky zo semien

Pestovanie stromovej pivonky zo semien

Ak použijete ako sadivový materiál semená, potom sú kríky za priaznivých podmienok schopné kvitnúť iba 5-6 rokov po výsadbe. Semená musia byť pred sejbou rozvrstvené. Vlastnosti klíčenia sa časom zhoršujú. Stratifikačný postup sa vykonáva postupne. Semená sa spočiatku zahrejú a potom stvrdnú. Nedá sa však úplne zaručiť, že všetky sadenice prežijú..

Výsadba stromových pivoniek na otvorenom priestranstve

Ak je v blízkosti miesta, kde sa plánuje pestovanie pivonky, podzemná voda, potom musia byť otvory pre kríky vykopané vo forme kužeľa. Spodok je pokrytý drenážnym materiálom, napríklad zlomenou tehlou, štrkom alebo pieskom. Kyslá pôda sa zriedi kostnou múčkou alebo vápnom. Do otvoru sa opatrne vloží mladý krík a naleje sa vodou, kým sa korene poriadne nevyrovnajú. Keď je voda úplne absorbovaná, otvor sa naplní až na vrchol zeminou a koreňový krček zostane nedotknutý. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť najmenej 1,5 m, pretože kríky v priebehu času silne rastú.

Starostlivosť o pivonku stromovú

Starostlivosť o pivonku stromovú

Zalievanie

Pivoňky stromové vyžadujú starostlivosť a zalievanie, ako všetky ostatné bylinné trvalky. Po absorpcii vlhkosti sa pôda uvoľní a burina sa odstráni z miesta. Pretože je koreňový systém dosť rozvetvený, na každý krík pripadá asi 6-7 litrov vody. Kríky zalievame dvakrát mesačne. Ak je počasie veľmi suché, frekvencia zavlažovania sa zvýši. Aby sa nepoškodili korene, uvoľnenie sa vykonáva nie bližšie ako pol metra vo vzťahu k výhonkom. Mulčovanie pôdy humusom ušetrí čas na zaburinení a zabráni odparovaniu vlhkosti.

Top dressing a hnojivá

Tieto dekoratívne kríky trpia nedostatkom draselných a dusíkatých hnojív. V prvých fázach vývoja vegetačného obdobia je oblasť s pivonkami obohatená o dusík. Keď začne vznikať púčik, pridá sa draslík a fosfor. Na vrchole kvitnutia sa dusičnaté hnojenie opäť opakuje. Malo by sa však pamätať na to, že prebytok takejto minerálnej látky môže vyvolať výskyt šedej hniloby. Pred hnojením pôdy je dostatok vody, aby bol koreňový systém bezpečný a nespálil sa..

Prerezávanie

Prerezávanie pivonky sa vykonáva na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia.

Prerezávanie pivonky sa vykonáva na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. Za týmto účelom sa odstránia suché výhonky a staré sa skrátia o 10 cm. V Číne sa dospelé kríky prerezávajú takmer pri koreni, takže sa vykonáva ich úplné omladenie a na spodnej časti výhonkov sa nachádzajú dobrodružné púčiky zobudený. Na pozorovanie bohatého a bujného kvitnutia je potrebné prerezávať bez toho, aby ste sa dotkli horného axilárneho bodu. Pivoňky sú skutočné dlhé pečene medzi kvitnúcimi trpasličími kríkmi. Sú schopní žiť viac ako sto rokov za priaznivých podmienok a dokonca aj päťstoročné exempláre sa nachádzajú v Číne..

Prenos

Kríky reagujú na takéto udalosti mimoriadne bolestivo. Na novom mieste je rastlina často chorá a nevyvíja sa dobre. Proces obnovy trvá dlho. Pivonky sú vykopané koreňom a transplantované spolu s hlinenou hrudkou. Choré koreňové vrstvy sa odstránia. Miesta rezov sa ošetria 1% roztokom manganistanu draselného a posypú drveným uhlím. Niektorí záhradníci transplantujú kríky pomocou delení. Za vhodné na transplantáciu sa považujú iba časti, ktoré majú korene a náhradné púčiky. Delenki sa držia pol hodiny v ílovej zmesi.

Pivoňky stromov po odkvitnutí

Po dokončení kvitnutia sú vyblednuté vetvy odrezané z kríkov na úroveň umiestnenia horného axilárneho bodu. V každom prípade väčšina úteku chradne. Na jeseň vykonávajú posledný vrchný obväz na sezónu. Spotreba hnojiva na každý krík je asi 300 g popola z dreva a 200 g kostnej múčky. Po kŕmení je pôda starostlivo pokrytá.

Zimovanie

Títo zástupcovia skupiny pionov sa vyznačujú dobrou odolnosťou proti chladu a pokojne odolávajú zimám v našich klimatických šírkach. Nezabudnite však na prípady náhlych jarných mrazov. Sotva otvorené púčiky na kríkoch môžu uhynúť, ak nie sú pokryté snehom alebo iným ochranným materiálom. V dôsledku toho dôjde k narušeniu rastu výhonkov a rastlina vädne. Z tohto dôvodu pestovatelia kvetov na jeseň odporúčajú viazať kríky jutou, zakrývať smrekovými konármi, suchým lístím a posekanou kôrou a mulčovať pôdu okolo kruhu kmeňa silnou vrstvou rašeliny. Takéto jednoduché činnosti poskytnú pivonkám normálne a bezpečné zimovanie..

Reprodukcia stromových pivoniek

Reprodukcia stromových pivoniek

Reprodukcia rozdelením kríka

Rozdelením sa odporúča množiť kríky, ktoré dosiahli vek päť alebo šesť rokov. Optimálny čas na transplantáciu je august.

Rozmnožovanie odrezkami

Vhodné sú iba pololignifikované odrezky. Za týmto účelom sa list odreže spolu s púčikom a zostane časť drevnatého výhonku. Hotové odrezky sa umiestnia do nádoby naplnenej pieskom a rašelinou. Zakrytá nádoba sa denne vyvetrá a postrieka vodou. Koncom septembra sa odrezky potápajú v rôznych kvetináčoch a skladujú sa v skleníkoch, kým nepríde jar, kým sa koreňový systém poriadne neposilní. Potom sa vysadia na otvorenom priestranstve..

Reprodukcia vrstvením

Jedná sa o jednu z časovo najnáročnejších metód chovu. Budete musieť vziať najrozvinutejšie výhonky a urobiť rez na strane, ktorá smeruje k pôde. Rez je ošetrený špeciálnym aktivátorom rastu. Potom sa výhonok pritlačí na zem, posype sa malou vrstvou zeminy a zaleje sa. Po 3-4 mesiacoch, keď sa vytvoria korene, sa výhonok oddelí od hlavného kríka a presadí sa na iné miesto..

Reprodukcia očkovaním

Skúsení pestovatelia používajú metódu množenia štepením, ktorá je spoľahlivejšia ako ostatné metódy. Pivoňky bylinné sa najlepšie štepia. Zber sa vykonáva v auguste. Vyberú sa odrezky s dvoma púčikmi. Ich spodná časť je nabrúsená a potom vložená ostrým koncom do drážky umiestnenej v koreni. Križovatka je zabalená do filmového materiálu. Naštepené pivonky sa umiestnia do kvetináčov obsahujúcich mokré piliny. O mesiac neskôr sú odrezky transplantované do kvetináčov, pričom spodné kukátko vháňa 5 cm do pôdy. Hrnce s pivonkami sa skladujú v skleníkoch a starajú sa o ne 1,5 až 2 roky, potom sú odoslané na otvorené priestranstvo.

Choroby a škodcovia

Pivoňky stromové sú len zriedka postihnuté chorobami a škodcami. Opätovná výsadba však oslabuje zdravie kríka. Nebezpečenstvo predstavuje sivá hniloba, ktorá postihuje väčšinu okrasných zástupcov flóry. Účinnou metódou kontroly je postrek výhonkov roztokom manganistanu draselného. Odoberte 3 g látky do vedra s vodou. Ak nie je po ruke manganistan draselný, použite 6-7% roztok síranu meďnatého zriedeného v 10 litroch vody. Infikované kríky a vzorky so známkami choroby sú vykopané a spálené, inak sa huba rýchlo rozšíri do zdravých výsadieb. Hnedá škvrnitosť listov je ďalšou závažnou hubovou chorobou. Na účely prevencie je oblasť, kde rastú kvety, ošetrená 1% roztokom kvapaliny Bordeaux.

Druhy a odrody stromových pivoniek

Druhy a odrody stromových pivoniek

Medzi najznámejšie odrody stromových pivoniek patria Lemoine, žlté, Delavey a Potanin. Všetky patria k listnatým kríkom. V Číne sa nachádza mnoho odrôd popísaných v botanickej literatúre a sú rozdelené do niekoľkých skupín:

  • Čínsko-európske pivonky – s veľkými dvojitými kvetmi, ktorých hlavy sú sklopené a farba sa líši od svetlo ružovej po svetlo purpurovú;
  • Japonské pivonky – s menej vzdušnými kvetmi;
  • Hybridné formy – pivonka žltá a pivonka Delaway.

Pivoňky podobné stromom zahŕňajú aj odrody:

  • Sestry Qiao – mať vínové aj krémové okvetné lístky, púčiky otvorené až do priemeru 16 cm;
  • Zafír – kríky počas vegetačného obdobia sú posiate svetlo ružovými kvetenstvami;
  • Koralový oltár – farba púčikov je zmiešaná, jedna časť okvetných lístkov je koralová a druhá je biela;
  • Zelená nefrit – jedna z najvzácnejších a najunikátnejších odrôd s jemnými svetlo zelenými kvetmi.

Starostlivosť o pivonku stromovú (video)

Záhradná hlava – Starostlivosť o pivonkuZáhradná hlava - Starostlivosť o pivonku