Plavky

Plavky

Kúpač (Trollius) je trváca bylina z čeľade masliakovitých. Nachádza sa na dvoch kontinentoch – v Severnej Amerike a Eurázii. Zároveň sa môžu líšiť miesta, kde v rôznych krajinách rastú plavky. Západoeurópske druhy teda žijú v horských oblastiach a východoeurópske – v lesoch, na lúkach a v blízkosti riek. V krajinách Severnej Ameriky žijú len asi dva druhy plaviek, ale v ázijskom regióne je tento kvet veľmi rozšírený. Celkovo sa v botanike rozlišuje asi tri tucty kúpajúcich sa. Vzhľadom na to, že jasný kvet rastúci v prírode sa často strháva do kytíc, mnohé druhy získali status vzácnych alebo chránených..

Existuje niekoľko verzií pôvodu latinského názvu tejto rastliny – Trollius. Podľa jedného z nich je kvet príbuzný rozprávkovým trollom, podľa druhého je slovo odvodené od starovekého germánskeho „plesu“ a označuje sférické kríky a zaoblené kvety plaviek. Ruský názov rastliny je spojený s láskou k vlhkým pôdam..

Kúpajúci je považovaný nielen za krásny, ale aj za liečivú rastlinu. Jeho bylina a kvety sú v ľudovom liečiteľstve široko používané ako močové, choleretické a protizápalové činidlo. Tibetskí lekári používajú kvety rastliny ako liek na problémy so zrakom.

Opsyvanie plavky

Opsyvanie plavky

Kúpač je bylinná trvalka s rozštiepenými listami a vláknitým oddenkom. Jeho krík má dvojročný vývojový cyklus. V prvom roku sa vytvorí ružica listov a v druhom sa už objavia výhonky, na vrcholoch ktorých sú kvety. Na každom takom výhonku sú listy, z pazúch ktorých sa môžu vyvinúť postranné stonky, tiež s kvetmi navrchu. V tomto prípade listy pokrývajú iba hornú tretinu výšky stonky. Veľkosť kvetu na takom stonke sa môže znížiť v závislosti od jeho blízkosti k vrcholu..

Obdobie kvitnutia je spravidla v máji a júni, existujú však druhy plaviek, ktoré kvitnú iba uprostred leta. Kvety kúpajúceho sa vyžarujú jemnú príjemnú arómu, ktorá priťahuje medový hmyz. Majú sférický tvar, pričom púčiky sa môžu buď takmer úplne otvoriť, alebo zostanú pootvorené, pričom tvoria iba otvor pre opeľujúci hmyz. Každý kvet obsahuje až 20 sepálov vo forme jasne oranžových alebo žltých okvetných lístkov. Sú usporiadané do špirály a po odkvitnutí začnú opadávať. Okvetné lístky takýchto kvetov slúžia ako nektáre a obsahujú medovú jamu. Ich dĺžka je približne rovnaká ako sepaly, ale môžu byť kratšie aj dlhšie. Ich veľkosť a farba sú klasifikované ako druhy. Niektoré kvety majú prechodnú farbu kombinujúcu žlté, oranžové a zelené tóny..

Po odkvitnutí sa na stopkách vytvoria letáky, zhromaždené v guľovitých infructescenciach s čiernymi lesklými semenami. Dozrievajú a otvárajú sa v júli alebo v auguste. Takéto semená je možné použiť na množenie rastlín, ale rýchlo strácajú klíčivosť. Okrem toho je možné rôzne druhy a odrody súčasne kvitnúcich plaviek ľahko opeľovať a vytvárať tak ťažko identifikovateľné hybridy..

Pristátie vonkajších plaviek

Pristátie vonkajších plaviek

Výsev semien

Kúpanie je možné pestovať zo semien, ale na to je potrebné ich stratifikovať. To je možné vykonať dvoma spôsobmi, pričom výber závisí od charakteristík konkrétneho typu plaviek. Prvá možnosť zahŕňa výsev semien bezprostredne po zbere alebo na konci jesene pred nástupom mrazov. Za týmto účelom zasejte semená do nádoby a uložte ich na nevykurované miesto. Môžete kopať v krabici so semenami priamo v záhrade. Cez zimu podstúpia stratifikačný postup a do mája začnú klíčiť. Druhá metóda zahŕňa jarný výsev. Za týmto účelom sa semená zmiešané s mierne vlhkým pieskom predbežne uchovávajú v chladničke na polici so zeleninou. Optimálna skladovacia teplota je asi +3 stupne. V marci sa hotový sadivový materiál vyseje do vybranej nádoby a umiestni na teplé miesto. Na siatie sa používa pôda obsahujúca rašelinu, piesok a zeminu v pomere 2: 2: 1. Klíčenie takýchto semien môže trvať pomerne dlho: prvé výhonky sa spravidla objavia až do konca apríla..

Sadenice je potrebné chrániť pred príliš jasným slnkom a snažiť sa udržať vlhkosť pôdy bez toho, aby ju presušili. Keď majú klíčky druhý pravý list, potápajú sa, sedia v krokoch až do 10 cm. Takto získané sadenice sa prenesú do záhrady až na konci leta – do začiatku septembra. Do tejto doby budú rastliny schopné získať dostatočnú silu. Ale také sadenice budú kvitnúť iba 3-4 roky. Počet stopiek objavujúcich sa na rastline zároveň rastie v závislosti od veku kvetu – v prvom roku kvitnutia sa na plavkách môže objaviť iba jedna stonka kvetu..

  Bábika

Pravidlá pristátia

V prírode sa rastlina nachádza v tienistých lesoch aj na slnečných trávnikoch, ale v záhrade by mala byť umiestnená na otvorenom priestranstve, ďaleko od stromov a veľkých kríkov. Popoludní je povolený iba svetlý tieň. Pomôže to trochu predĺžiť obdobie kvitnutia..

Na výsadbu plaviek je vhodná neutrálna, dostatočne ľahká a úrodná pôda. Pre odrody odolné voči suchu sú vhodné ľahké alebo stredné hliny s dobrou drenážnou vrstvou a vysokým obsahom humusu. Ak bude rastlina vysadená na chudobnej pôde, mala by byť najskôr oplodnená zmesou rašeliny a humusu. Na 1 štvorcový m to bude trvať asi 5 kg. Takýto krok pomôže urobiť pôdu náročnejšou na vodu. Napriek tomu, že kúpačka miluje vodu, bažinaté oblasti budú mať negatívny vplyv na jej rast a rýchlosť rozvoja..

Na vysadenie kríkov plaviek je potrebné pripraviť jamy vo vzdialenosti najmenej 30 cm od seba. Rastlina sa k nim prenesie spolu s pôdnou hrudkou. Kúpajúca je citlivá na transplantáty, preto treba určite vybrať roh pre jej umiestnenie. Pri správnej starostlivosti na ňom môžu kríky rásť až 10 rokov. Pravidelne sa odporúča pridávať pôdu ku koreňom rastlín, aby sa zabránilo ich vystaveniu v dôsledku erózie pôdy..

Starostlivosť o plavky v záhrade

Starostlivosť o plavky v záhrade

Po výsadbe na otvorenom priestranstve musíte sadenice plaviek pravidelne zalievať. V prvom mesiaci je navyše potrebné zatieniť pred jasným slnkom. Výška dospelých kríkov rastúcich na plnom slnku je asi pol metra. Tiene kúpajúcich sa sa vyvíjajú dlhšie. Budú môcť dosiahnuť svoju maximálnu veľkosť nie v 3., ale iba v 6. roku alebo dokonca neskôr. Takéto rastliny majú dlhšie listy a stonky (až 90 cm na výšku), ale v tienistých rohoch nekvitnú tak hojne a farba kvetov je bledšia.

Na stimuláciu druhej vlny kvitnutia môžete odrezať vyblednuté stonky kvetov. Listov, dokonca aj zažltnutých, sa však neodporúča dotýkať až do jesene. Včasné odstránenie ich spôsobí oslabenie rastliny a v ďalšej sezóne bude kvitnúť oveľa slabšie..

Polievanie a kŕmenie

Mladé kríky vyžadujú pravidelnú a dostatočnú zálievku, ale zrelé rastliny je potrebné systematicky zalievať. Je obzvlášť dôležité to sledovať v horúcich slnečných dňoch a suchých obdobiach. Na zavlažovanie je vhodná iba usadená voda ohriata slnkom. Na tieto účely môžete prispôsobiť dažďovú vodu jej zberom do objemnej vane inštalovanej na otvorenom mieste. Po dôkladnej zálievke alebo zrážkach je potrebné plochu pri kríkoch uvoľniť a zaburiniť. Keď sa priblížite k stredu kríka, nemali by ste pôdu uvoľniť príliš hlboko – iba na úrovni 3 až 5 cm, inak sa môžete dotknúť koreňov umiestnených na povrchu pôdy. Koncom leta objemy zavlažovania začínajú klesať.

Vrchný obväz je možné kombinovať so zavlažovaním. Na oplodnenie plaviek môžete použiť močovinu alebo nitrofosfát pridaním 1 čajovej lyžičky produktu do 10 litrov vody. Optimálne obdobia na hnojenie sú stredná jar (aplikácia dusíkatých hnojív), začiatok kvitnutia a obdobie pred nástupom jesene. Organické hnojivá – humus a rašelina – sa odporúčajú aplikovať vo forme mulčovania.

Ázijské plavky. Nádherné sibírske „vyprážanie“Ázijské plavky. Nádherné sibírske „vyprážanie“

Reprodukčné a transplantačné metódy

Metóda chovu osiva v plavkách nie je u záhradkárov veľmi obľúbená, pretože trvá príliš dlho. Rastlina sa spravidla rozmnožuje delením kríka. Procedúra sa vykonáva buď pred kvitnutím (v apríli), alebo po (do začiatku septembra), ale nie častejšie ako raz za 5 rokov. Môžete rozdeliť dospelých (najmenej 5 rokov), ale nie príliš staré, zdravé a zarastené kríky. V tomto prípade budú plavky oveľa lepšie znášať transplantáciu..

  Svlačec

Vybraný krík sa vyberie zo zeme, korene sa očistia od pôdy a dôkladne sa umyjú. Pomocou ostrého dezinfikovaného nástroja je krík rozdelený na časti tak, aby na každom delení bolo niekoľko listových rozet s koreňmi. Malé časti sa zakorenia pomalšie ako veľké. Sekcie sú posypané popolom alebo uložené v roztoku mangánu. Potom sa odrezky ihneď usadia do pripravených dier až do hĺbky 40 cm, pričom sa zachová rovnaká vzdialenosť ako pri výsadbe dospelých rastlín (od 30 cm). Koreňové goliere je potrebné prehĺbiť na 3 cm, pričom ich predtým zbavíte lístia. Čerstvé listy by sa na nich mali objaviť o niekoľko týždňov. Takto získané rastliny budú môcť kvitnúť už budúci rok..

Odrezky je možné použiť aj na chov plaviek. Môžu to byť čerstvé výhonky, ktoré sa tvoria pri koreňoch na jar, ako aj rozety vytvorené v lete s časťou koreňa. Začínajú ich zakoreňovať od mája do júla a vysádzajú ich do piesočnatej rašelinovej pôdy. Môže byť vopred ošetrený koreňovými stimulantmi.

Zimné obdobie

Plavky

Kúpač je veľmi mrazuvzdorný, takže nepotrebuje úkryt. Do októbra listy rastliny odumrú. Potom musí byť krík orezaný tak, aby na mieste výstupu listu zostali iba stopky dlhé asi 3 cm. Sú potrebné na ochranu obličiek nachádzajúcich sa v centrálnej časti vývodu. Na jar by sa z neho mal objaviť nový kvetný výhonok..

Výnimkou sú iba mladé exempláre – jesenné plodiny alebo sadenice vysadené na otvorenom priestranstve. V prvej zime sa odporúča, aby boli tieto rastliny pokryté smrekovými vetvami..

Škodcovia a choroby

Kúpajúci má dostatočnú odolnosť voči chorobám a škodcom, ale niekedy môže stále ochorieť. Kríky môžu byť v dôsledku nesprávnej starostlivosti ovplyvnené hubovými chorobami. Medzi takéto infekcie patria septoria a smut. Časti rastliny, ktorých sa dotýkajú, musia byť odstránené a zvyšná časť musí byť ošetrená fungicídmi. Ak je lézia príliš veľká, kríky sa vykopú a úplne zničia. Aby sa zabránilo takýmto infekciám, je potrebné identifikovať príčinu ich vzhľadu a pokúsiť sa prispôsobiť starostlivosť o kvetinu..

Druhy a odrody plaviek s fotografiou

V záhradníctve sa používa mnoho typov a odrôd bikín. Veľkolepé svetlé rastliny vyzerajú skvele na pozadí zelených plôch, skalnatého terénu, ako aj modrej oblohy alebo rybníka. Často sa vysádzajú v blízkosti záhradných jazierok, na záhony v zóne stredne veľkých rastlín alebo ako samostatné výsadby v slnečných oblastiach. Trpasličí odrody môžu zdobiť skalky. Vzhľadom na skutočnosť, že po vytvorení plodov stonky plaviek strácajú svoj dekoratívny vzhľad a sú odrezané, často sa kombinujú so susedmi, ktoré sa vyznačujú sviežim olistením, ktoré môžu skryť absenciu stoniek plaviek, a počas obdobie kvitnutia – na zatienenie jasu svojich kvetov. Medzi najobľúbenejšie odrody rastlín:

Ledebourov trikot (Trollius ledebourii)

Ledebourov kúpací oblek

Najviac mrazuvzdorný typ plaviek. Môže vytvárať kríky s výškou jedného metra. V prírodnom prostredí sa tieto kvety dajú nájsť na Sibíri, ako aj na Ďalekom východe. Rastú aj v krajinách východnej Ázie. Listy takýchto plaviek sú silne členité a nachádzajú sa na stopkách. Stonky majú olistenie iba v hornej tretej časti. Kvety dosahujú priemer 6 cm. Paleta ich farieb pozostáva z oranžových odtieňov. Špicaté okvetné lístky tohto druhu sú dlhšie ako tyčinky a týčia sa mierne nad nimi. Niektoré z odrôd kvitnú až v júli. Najčastejšie:

  • Goliáš. Veľkokvetá odroda (až 7 cm) s svetlo oranžovými okvetnými lístkami a tmavšími prašníkmi a sepálmi. Doba kvitnutia začína koncom mája a trvá asi mesiac..
  • Lightball. Vytvára kríky až do výšky 60 cm. Kvety sú stredne veľké, až 5 cm veľké, so žltými nektárovými lupeňmi a svetlo oranžovými sepálmi.
  • Citrónová kráľovná. Veľkosť kríkov dosahuje 70 cm. Líši sa v kvetoch jasnej citrónovej farby s priemerom až 6 cm.
  • Oranžový kráľ. Kompaktnejšie kríky vysoké až 0,5 m. Kvety s oranžovými okvetnými lístkami a tmavšími sepálmi merajú 5 cm.
  Erigeron (malé okvetné lístky)

Ázijské plavky (Trollius asiaticus)

Ázijské plavky

Práve tento typ je ľudovo známy ako „svetlá“ alebo „vyprážanie“. Okrem Ruska sa nachádza aj v rozľahlosti Mongolska a krajín strednej Ázie. Bylinná trvalka s päťdielnymi listami podobnými prstom asi 30 cm. Stonky s stopkami dorastajú do 50 cm Kvety pripomínajú guľu až do veľkosti 5 cm a majú červenkasté sepaly a oranžové okvetné lístky. Tento druh rastlín je považovaný za jeden z najatraktívnejších. Jeho odrody sa líšia v rôznych stupňoch pitvy listov, odtieňoch farby kvetov a úrovni ich zdvojenia..

Európske plavky (Trollius europaeus)

Európske plavky

S takýmito plavkami sa môžete stretnúť nielen v Európe, ale aj v škandinávskych krajinách a na území západnej Sibíri. Rastlina žije na lúkach, nachádza sa v pasekách a okrajoch lesov. Obdobie kvitnutia je v júni. Vzhľad Trollius europaeus do značnej miery závisí od pestovateľskej oblasti. Takže v strednom pruhu môže ker dorásť až do 80 cm, ale v oblastiach tundry jeho veľkosť sotva dosahuje 30 cm Rozeta je tvorená päťdielnymi listami na stopkách. Podiely listov majú zároveň vzorovaný tvar a samotné platne sa podobajú na kosoštvorce. Stonka je jednoduchá alebo môže byť rozvetvená. Výhonky stopiek sú listnaté iba v hornej časti. Kvety sú len mierne otvorené, majú slabú arómu a sú sfarbené do tónov žltej alebo zlatej farby. Veľkosť každého je asi 5 cm Okvetné lístky majú bohatú oranžovú farbu a veľkosťou sa takmer rovnajú sepalom. Ale, rovnako ako ostatné časti kvetu nachádzajúce sa vo vnútornej časti, sú takmer úplne skryté. Tento druh je v záhradníctve známy už niekoľko storočí, má dve hlavné variácie: záhradu so svetlo žltými kvetmi a veľkokvetou, s výraznejšou farbou..

Najvyšší kúpajúci sa (Trollius altissimus)

Najvyššie plavky

Druh bežný v západnej Európe. Najčastejšie rastie na lúkach, ale nájdete ho aj v horách – v Karpatoch. Rozeta je tvorená hlboko členitými tmavozelenými listami s dlhými stopkami, dosahujúcimi až 60 cm na dĺžku. Olistenie má zubaté okraje a dobre definované žilky. Rozmery rozvetveného stonky môžu dosiahnuť až 1,5 m. V pazuchách listov môže byť asi sedem bočných stoniek, na ktorých sú umiestnené zelenožlté kvety až do veľkosti 6 cm.

Altajské plavky (Trollius altaicus)

Altajské plavky

Tento druh sa nachádza v Altaji aj v oblastiach západnej Sibíri. Okrem toho žije aj v severnejších oblastiach Číny, Mongolska a štátov strednej Ázie. Listy prstov tvoria ružicu vysokú asi 30 cm. Jednoduchá alebo rozvetvená stonka z nej vyrastajúca dosahuje 90 cm, sú na nej umiestnené sediace listové čepele. Kvety sú guľovité a majú veľkosť 5 cm. Každý z nich má asi 2 tucty zlatých alebo oranžových sepálov, niekedy zvonka načervenalých, ako aj oranžové okvetné lístky. Piestiky tohto druhu sú čierne a prašníky stigmy majú purpurový odtieň..

Kultúrne plavky (Trollius x cultorum)

Kultúrne plavky

Tento druh kombinuje veľký počet hybridných záhradných odrôd plaviek, vytvorených na základe niekoľkých vyššie uvedených odrôd naraz. Líši sa od rodičovských druhov vo veľkých kvetoch s bohatou a pestrejšou farbou. Odrody sa môžu líšiť nielen svojimi dekoratívnymi vlastnosťami, ale aj obdobím kvitnutia. Medzi najznámejšie hybridy:

  • Alabaster. S veľkými kvetmi krémových odtieňov. V posledných desaťročiach leta často znova kvitne..
  • Goldkwell. Odroda s veľmi jasne žltými kvetmi do veľkosti 6 cm.
  • Kanársky vták. Líši sa v svetlo žltých kvetoch.
  • Oranžové princezné. Krík vysoký až 60 cm so chytľavými jasne oranžovými kvetmi.
  • Fire Globe. Veľkosť kríka sa nelíši od predchádzajúcej odrody. Vyniká farbou kvetov: ich okvetné lístky sú oranžové a sepaly majú červenkastý odtieň.
  • Erlist ropy. Malé kvety s tmavožltými sepálmi a svetlo sfarbenými nektárovými lístkami.