Plstená trieska

Plsť yaskolka - výsadba a starostlivosť o kvetinu. Rastúce mláďatá na otvorenom poli. Popis, typy, fotografie

Cerastium – to je vedecký názov Yaskolki, predstavuje rodinu klinčekov. Zvláštne kúzlo tejto plazivej rastline dodáva vzhľad zamatovej „čiapky“ pletenej z malých striebristo bielych kvetov. Shpolka má vzpriamené vzostupné stonky s okrajmi; aktívne rastie a vytvára trsy. Na konci kvitnutia rastlina vytvára podlhovasté semeno prinášajúce ovocie s malými hnedými semenami..

Populárne typy

Rastlina má asi dvesto druhov, medzi ktoré patria jednorazové aj trvalé rastliny.

Vo voľnej prírode sa nachádza na africkom a austrálskom kontinente, v Amerike a Eurázii. Rastlina má asi dvesto druhov, medzi ktoré patria jednorazové aj trvalé rastliny. V Rusku našiel distribúciu iba malý počet z nich:

  • Poľný šindeľ. Nenáročné, stonky dosahujú výšku 45 cm, listy môžu byť podlhovasté alebo v tvare kopije. Kvetenstvo sa pohybuje od jedného do skupiny.
  • Alpské. V máji kvitnú biele kvety. Zemný kryt, stonky sú vysoké asi 10 cm.
  • Veľkokvetý. Hrdý na väčšie kvety ako ostatné druhy – až 3 cm.
  • Bibirstein. Stonky husto dospievajúce, až 20 cm vysoké, odolné voči nízkym teplotám, skoré kvitnutie. Rastie aktívne a dokonca môže zo záhonu vytlačiť ostatné rastliny.
  • Terry kmeň. Jeden z najkrajších druhov, jeho domovinou je Taliansko. Vytvára kompaktné vankúšové závesy, ktoré sa týčia 30 cm nad zemou.

Pravidlá pre pestovanie plsti

Pravidlá pre pestovanie plsti

Tento druh je tiež veľmi obľúbený. Má rozvetvené stonky šedozelenej farby, ktoré v raste vytvárajú vysoký (až 30 cm) vankúš. Kvety sú biele, až do priemeru 1 cm, objavujú sa v máji. Doba kvitnutia trvá asi 35 dní.

Plstnatý cícer je nenápadná rastlina. Ale aby ste dosiahli lepšiu dekoratívnosť, mali by ste poznať niektoré vlastnosti výsadby a starostlivosti..

Výber miesta pristátia

Plstený druh cícera je fotofilný, odolný voči suchu a mrazuvzdorný. Toto je potrebné vziať do úvahy pri určovaní miesta pristátia. Najlepším bude pozemok na kopci, kde bude počas dňa maximum slnečných lúčov. V polotienistých oblastiach sa rastlina bude cítiť normálne..

  Rýchlo rastúce popínavé rastliny na plot

Dôležité. Pre mláďa si nemôžete vybrať tmavé miesto, najmä tam, kde je veľa vlhkosti. Tam len neprežije.

Pre rastlinu je vhodná akákoľvek pôda: kamenistá, piesočnatá, chudobná. Hlavnou podmienkou by mala byť dobrá drenáž, aby nebola pôda podmáčaná. Ak je pôda príliš hustá, treba do nej pridať piesok, aby voda nestagnovala..

Výsev semien

Výsevný materiál sa do pôdy aplikuje buď koncom októbra, alebo v apríli. Môžete tiež použiť metódu sadenice. Za týmto účelom sa semená vysejú začiatkom marca. Nádoby s budúcimi rastlinami by ste mali umiestniť na najsvetlejšie miesto, optimálne na južné okno.

Mladé výhonky klíčia po 10 dňoch. Keď sa na nich objavia tri skutočné listy, mláďa sa ponorí do oddelených šálok 2-3 stoniek. Ak bol výsev vykonaný v škôlkach, mali by ste sadenice preriediť tak, aby medzery medzi nimi boli najmenej 5 cm..

Z priestorov sú mláďatá premiestnené na otvorenú pôdu v polovici mája a koncom júna zo škôlky. Stáva sa, že cícer kvitne v prvom roku, ale kvety sa zvyčajne objavia až nasledujúci rok.

V procese pestovania sa sadenice zalievajú mierne, aby sa zabránilo prebytočnej vlhkosti.

Starostlivosť o plsť

Starostlivosť o plsť

Zalievanie

Polievanie plstenej vlny prakticky nie je potrebné – hustý koberec udrží vlhkosť a listy zospodu začnú hniť. Prirodzená vlhkosť postačí rastline na dobrý vývoj..

Dôležité. Zalievať mláďa je potrebné iba vtedy, ak je príliš suché a horúce počasie, a to iba niekoľkokrát za sezónu.

Prenos

Po troch rokoch je potrebné kvetinu transplantovať, aby rastlinu omladila, pretože postupom času stráca svoje dekoratívne vlastnosti. Stonky sa roztiahnu a krík sa stane nedbalý.

Aby sa zachoval tvar, viečko je orezané. V procese prerezávania sa odstránia dlhé výhonky, ktoré sa vyrazia zo všeobecnej „hlavy“ kríka.

  Sladký hrášok

Dôležité. Na udržanie dekoratívnosti po odkvitnutí je potrebné stonky prerezať.

Top dressing a hnojenie cíceru

Cícerovka si vystačí bez hnojív. Ale ak ju napriek tomu chcete rozmaznávať, môžete použiť univerzálnu kompozíciu pre okrasné rastliny. Kŕmením kvetu raz na začiatku leta zaistíte mláďaťu všetko, čo potrebuje..

Prezimovanie kvetu

Rastlina dobre znáša mráz. Ak ste správne vybrali miesto výsadby, nie je potrebné kvetinu ničím prikrývať. Niektoré z výhonkov si dokonca zachovávajú listy a aktívne sa obnovujú na jar. Kuriatko sa oplatí pokryť smrekovými vetvami alebo suchou slamou iba vtedy, keď hrozia silné mrazy a neexistuje snehová pokrývka.

Rada. Ak máte na jar túžbu obdivovať plnohodnotné kríky, zakryte ich netkaným materiálom. Odstránia ho po roztopení snehu – kríky budú úplne živé. Na jar by mal byť kvetinový záhon, na ktorom rastie cícer, očistený od zvyškov rastlín a odstrániť všetky suché výhonky..

Dôležité. Ak je oblasť s kvetom zaplavená vodou z taveniny, rastlina môže uhynúť..

Reprodukcia plsti

Yaskolka sa môže množiť nielen semenami, používajú sa aj odrezky a rozdelenie kríkov.

Yaskolka sa môže množiť nielen semenami, ale používajú aj odrezky a delenie kríkov.

  • Delenie kríkov. Procedúra sa vykonáva na jeseň alebo skoro na jar. Krík je rozdelený lopatou a každá časť je transplantovaná na nové miesto. Kríky dobre zakorenia a začnú aktívne rásť.
  • Rezne. Po vyblednutí kríka sú z neho odrezané stonky na reprodukciu. Sú zasadené do zeme, kde sa rýchlo zakorenia. Už na jeseň takéto exempláre produkujú nové výhonky a po prezimovaní rýchlo rastú.

Dôležité. Deň pred rezaním odrezkov je potrebné rastlinu dobre zavlažiť, aby sa stonky nasýtili vlhkosťou..

Choroby a škodcovia

Hlavnou metódou prevencie chorôb cicavcov je normálna vlhkosť pôdy. Malo by byť prakticky suché. Ak je prebytok vlhkosti, kvetina bude hniť. V skutočnosti je to jediná choroba, ktorá ohrozuje rastlinu. Škodcovia yaskolke sa neboja.

  Pobrežie Cineraria

Komín v krajinnom dizajne

Komín v krajinnom dizajne

Najlepším miestom pre jaskol je, samozrejme, alpská šmýkačka. V procese pestovania budú závesy nádherne obklopovať kamene a pozemok bude mať prirodzený, nedotknutý vzhľad. Okrem toho kvet vyzerá dobre v blízkosti geyhera, zvonov, cinerárie, rozchodníka, ak je umiestnený na záhone s nízkym okrajom.

Má zmysel zasadiť cícer na cibuľovité, kvitnúce na konci jari – tulipány, muscari. Keď vyblednú, svieži koberec pokryje suché stonky a teraz malé snehobiele hviezdičky potešia majiteľov svojim rozptylom.

Vzdušné mraky na zelenom pozadí je možné vytvoriť vysadením dláta na trávnik. Vyzerá to tiež skvele na okraji záhradných chodníkov. Neutrálna biela farba kukly umožňuje výber rastlín ľubovoľných požadovaných odtieňov podľa farebnej palety..

Dôležité. Kvety odolné voči suchu, ktoré nepotrebujú časté zalievanie, by mali susediť s kríkom. Je to spôsobené tým, že vlhká pôda, tak potrebná pre ostatné rastliny, spôsobí, že mláďa bude hniť..

Táto kvetina sa stala veľmi obľúbenou u mnohých záhradníkov. A nie je sa čomu čudovať. Nakoniec, keď potrebuje cícerka minimálnu starostlivosť, skvele ozdobí každý kút v záhrade..

Felt yaskolka – starostlivosť o kvety (video)

Prízemná rastlina. Yaskolka!Prízemná rastlina. Yaskolka!