Pobrežie Cineraria

Cineraria seaside - výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve. Pestovanie cinerárie, metódy reprodukcie. Popis. Foto

Cineraria maritime alebo striebristá (Cineraria maritima) je trváca vždyzelená nízka kerová kultúra s listami neobvyklého tvaru a farby, ktoré dodávajú prelamovaný vzhľad a slávnosť celej rastline ako celku. Cineraria patrí do rodiny Aster a je rozšírená v skalnatých oblastiach afrického kontinentu, ako aj v Stredozemnom mori a na ostrove Madagaskar.

Charakteristickými znakmi kríka sú silne rozvetvené výhonky s tvrdým, niekedy lignifikovaným povrchom, perovito členité listy s hustou striebristou pubertou, súkvetia – koše žltých kvetov malého priemeru a plody – nažky. Priemerná výška rastliny je 40-50 cm Obdobie kvitnutia cinerárie začína od druhého roku života a trvá od začiatku leta do konca septembra. Krík je možné pestovať ako jednoročnú záhradnú rastlinu alebo ako izbovú plodinu.

Starajte sa o morské cinerárie na otvorenom priestranstve

Starajte sa o morské cinerárie na otvorenom priestranstve

Seaside cineraria je považovaná za veľmi nenáročnú, ale pri jej pestovaní je vhodné dodržať množstvo podmienok pre plný rast a rozvoj, ako aj pre zachovanie vysokej dekoratívnosti..

Poloha a osvetlenie

Kultúra sa cíti skvele ako na slnku, tak v čiastočnom tieni. Ale za prítomnosti jasného slnečného svetla a otvoreného priestoru sa jeho dekoratívny efekt prejavuje v plnej sile. Izbovú cineráriu sa odporúča pestovať na parapete južným smerom. Tu rastlina dostane maximum slnečného svetla, ktoré je možné doma..

Zloženie pôdy

Na zložení pôdy pre rastlinu veľmi nezáleží. Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú používať univerzálnu pôdnu zmes s pôdou, ktorá má neutrálne zloženie. Čo je však potrebné dodržať, je prítomnosť plnohodnotnej drenážnej vrstvy a dobrá priepustnosť vzduchu a priepustnosť substrátu pre vodu..

Teplota

Strieborný suchý vzduch má nepriaznivý vplyv na vnútorné cinerárie.

Strieborný suchý vnútorný vzduch a vysoká teplota majú nepriaznivý vplyv na vnútorné cinerárie. Optimálne podmienky pre teplé obdobie sú 15 – 20 stupňov Celzia, v zime chlad – od 4 do 6 stupňov. Rastlina nemusí prežiť nižšiu teplotu. Od októbra do marca je možné kríky premiestniť do chladnej miestnosti bez negatívnych ukazovateľov (napríklad pivnica, suterén alebo lodžia).

  Campsis

Zalievanie

Pobrežie Cinerarie ako záhradná rastlina sa dá dlho zaobísť bez zalievania, pretože má hlboký koreňový systém, ktorý sám dokáže získavať vodu z pôdy vo veľkých hĺbkach. Vnútorné cinerárie si to nemôžu dovoliť, takže zalievanie by sa malo vykonávať pravidelne a hojne. Nedostatok a prebytok vlhkosti v pôde rovnako negatívne ovplyvňuje rastlinu. Časté pretečenie vody môže viesť k hnilobe oddenkov.

Hnojenie

Živinové obväzy pre cinerariu striebornú sa odporúčajú aplikovať pravidelne v intervale 15-20 dní. Najvhodnejšie sú komplexné minerálne hnojivá s nízkym obsahom dusíka. Najúčinnejšími hnojivami sú „AVA“ a „Kristalon“.

Prenos

Transplantácia sa vykonáva podľa potreby, keď je koreňová časť stiesnená v kvetinovom kontajneri. Pri ťahaní výhonkov v zime z dôvodu nedostatku svetla sa odporúča použiť odrezky. Odrezky dlhé asi 10 cm sa odrežú z dlhých výhonkov, zakorenia a na jar vysadia v oddelených kvetináčoch..

Reprodukčné metódy

Na množenie morských alebo striebristých cinerárií je možné použiť odrezky a semená.

Na množenie morských alebo striebristých cinerárií je možné použiť odrezky a semená. Semená sa vysejú skoro na jar a sadenice sa v posledných dňoch mája presadia na otvorené priestranstvo..

Choroby a škodcovia

Možnou chorobou je hrdza listov. Zobrazí sa, keď je teplota v miestnosti vysoká a úroveň vlhkosti vysoká. Zachrániť rastlinu je veľmi ťažké.

Možnými škodcami sú roztoče a vošky. Jednoduché ľudové metódy neprinesú požadovaný výsledok kvôli silnému pubertu listov a stoniek. Na pomoc prídu iba špeciálne insekticídne prípravky určené pre izbové a záhradné rastliny..

Pobrežie Cineraria: pestovanie a starostlivosť (video)

Cineraria: pestovanie a starostlivosťCineraria: pestovanie a starostlivosť