Popínavé rastliny do záhrady a na chalupu

Horolezecké rastliny do záhrady a na chaty: najlepšie trváce a jednoročné kvety

Záhradný pozemok s rôznymi živými plotmi, altánkami, hospodárskymi budovami si nemožno predstaviť bez krútenia rastlín, ktoré ho transformujú a zdobia. Vyzerajú skvele na stenách a plotoch. S ich pomocou môžete na mieste postaviť rastlinný oblúk alebo maskovať požadovanú plochu, ktorá v súčasnosti kazí vzhľad dvora. Výhodou týchto rastlín je, že na svoj rast nevyžadujú veľký pozemok. Zaberajú minimálnu plochu a môžu rásť na podperách hore alebo dole z vysokého lôžka umiestneného vo vysokej nadmorskej výške..

Dekoratívne vlastnosti popínavých rastlín sa prejavujú správne zvoleným miestom výsadby a základnou starostlivosťou. Vyzerajú dobre ako samostatná dekorácia a môžu byť hlavnou kulisou pre ostatné záhradné rastliny. Pri konštrukcii špeciálnych podpier tieto plazivé vinice rastú v ľubovoľnom smere na obmedzenej ploche. Môžu byť vysadené nielen vonku, ale aj umiestnené v rôznych kvetinových nádobách..

Výber popínavých rastlín

Výber popínavých rastlín

Medzi veľkým počtom druhov a odrôd tkáčskych rastlín sú trvalky a letničky. Letničky je možné vysádzať do malých nádob a trvalky do veľkých kvetináčov alebo iných nádob, ktoré sa odporúčajú umiestniť pozdĺž múrov, živých plotov alebo akýchkoľvek spoľahlivých a pevných podpier. Vinice – letničky sa vyznačujú rýchlym rastom, ktorý umožňuje každoročne predvádzať a realizovať svoju tvorivú dizajnérsku predstavivosť na záhradnom pozemku. Ak potrebujete stálosť a stabilitu vo forme jedinečnej krásy popínavých rastlín, musíte si vybrať trvalé druhy.

Pri výbere sadeníc je potrebné vziať do úvahy čas a načasovanie kvitnutia a plodenia, čo umožní obdivovať rastliny počas celého roka. Ideálny čas na takúto akvizíciu je jar. Skúsení záhradníci radia pri nákupe dbať na vzhľad každého exemplára a obzvlášť na koreňovú časť. Vzdušná časť by mala vyzerať zdravo, nemala by mať žiadne poškodenia ani stopy po predchádzajúcich chorobách. Podzemná časť by nemala mať nečistoty z iných rastlín (najmä buriny) vo forme malých koreňov. Nevyberajte si sadenice so zapletenými koreňmi..

  Voňavý tabak

Spôsoby pripevnenia rastlín na podperu

Spôsoby pripevnenia rastlín na podperu

K podpore sú pripevnené rôzne druhy záhradných viníc, každá svojim individuálnym spôsobom. Keď to vezmeme do úvahy, pri výsadbe sadeníc si môžete ihneď vybrať vhodné miesto a postaviť si vhodnú oporu..

  • Pomocou vzdušných koreňov sa brečtan prichytí k podpore.
  • Zabaľte ich antény na drôt, šnúru alebo drevené podpery zo sladkého hrášku a mučenky.
  • Clematis a zimolez motúzy jeho výhonky alebo mladé vetvičky okolo nosného stĺpika.
  • U ruží sú potrebné ďalšie podväzky k podpore, pretože sa nedokážu sami vystopovať a držať.

Druhy popínavých záhradných rastlín

Druhy popínavých záhradných rastlín

Hrozno Maiden je trváca záhradná rastlina, ktorá je nenáročná na starostlivosť a v krátkom čase môže dorásť až do výšky jeden a pol tucta metrov. Táto popínavá rastlina sa drží na podpore pomocou prísaviek na antény. Hrozno je schopné ozdobiť svojou hustou zelenou a v jesennej dobe žiarivo červeným kobercom nielen pripravenú oporu, ale aj obyčajnú stenu budovy s hladkým povrchom. Pestovateľská oblasť môže byť slnečná alebo polotieň, ale bez studeného prievanu..

Ivy je nenáročná mrazuvzdorná rastlina, ktorá môže zdobiť horizontálne aj vertikálne povrchy. Jeho odrody sa používajú na úpravu záhrady a ako pôdopokryvná popínavá rastlina. Brečtan rastie veľmi rýchlo na akejkoľvek pôde a v oblastiach s rôznym stupňom osvetlenia.

Clematis sú rozmarné rastliny, ktoré dorastajú do výšky troch metrov. Vyžadujúc starostlivosť, potrebujú pravidelnú zálievku a včasné hnojenie.

Popínavé ruže sú rastlina so silnými stonkami a veľkými kvetmi, ktoré sa používajú na vytváranie živých oblúkov. Ruže potrebujú včasné prerezávanie a starostlivé balenie na zimu..

Zimolez je zástupcom tkáčskej záhrady, ktorý je originálny svojimi dekoratívnymi vlastnosťami a jedinečnou sladkou opojnou arómou.

Popínavé rastliny. Starostlivosť. Druhy popínavých rastlín (video)

Popínavé rastliny. Starostlivosť. Druhy popínavých rastlínPopínavé rastliny. Starostlivosť. Druhy popínavých rastlín

  Karafiát Shabo