Prvosienka záhradná

Prvosienka záhradná: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Prvosienka obyčajná (Primula vulgaris) alebo prvosienka obyčajná je okrasná viacročná rastlina, ktorá pochádza z rodu prvosienka. V prírode sa tento kvet nachádza v Európe, severnom regióne Afriky a strednej Ázie. Zmienka o názve sa nachádza v starovekých písomných prameňoch. Gréci používali časti rastliny na liečivé účely a verili, že prvosienka patrí bohom. S príchodom jarného tepla pôsobí ako prvá prvosienka, ktorá otvára púčiky.

Podľa legiend starej škandinávskej legendy bohyňa Freya používala kvety ako kľúče, aby mohla vpustiť jar do sveta. Ľudia v Nemecku veria, že rastlina pomáha dievčatám vydávať sa. Kmene keltskej skupiny pridávali listy a kvety počas prípravy elixíru lásky. Dánska tradícia hovorí, že prvosienka bola elfská princezná, ktorá sa zamilovala do obyčajného človeka. Bohovia sa rozhodli princeznú potrestať za neposlušnosť a z mladého chlapca urobili voňavý kvet. Liečitelia, ktorí sa držia tradičnej medicíny, používajú jej odvary na zmiernenie paralýzy, takže kvet má iné meno – paralytická bylina. V európskych krajinách sa prvosienka záhradná objavila na začiatku 16. storočia a v Anglicku si získala mimoriadnu popularitu. Dnes sa tu každoročne konajú výstavy kvetov, kde sú prezentované obrovské zbierky prvosienok. Briti prichádzajú z celej krajiny na návštevu a užívajú si úžasný pohľad.

Popis kvetu prvosienky

Popis kvetu prvosienky

Rastlinná flóra rodu Primroses zahŕňa mnoho druhov, ktoré sa líšia farbou, štruktúrou a oblasťou rastu. Botanická literatúra uvádza názvy 400-550 odrodových exemplárov. Vedci sa však domnievajú, že kvety, ktoré nie sú uvedené v učebniciach, možno nájsť vo voľnej prírode. Hlavná časť prvosienok sa nachádza v krajinách strednej Ázie, niektoré druhy sa udomácnili v Európe a Severnej Amerike. Na ostrove Jáva rastie iba jeden zástupca prvosienok. Primrose preferuje mokrý terén, napríklad pobrežné oblasti alebo nízko položené lúky.

Rastlina má vyvinutý koreňový systém. Listy pôsobia predĺžene, vajcovito a vyčnievajú z bazálnych rozet. Niektoré listy sú pokryté vráskami. Majú sivozelenú farbu a hustú štruktúru. Zdá sa, že povrch je potiahnutý voskom. Stopky sú vzpriamené, bez vegetácie. Vrcholy hláv sú korunované súkvetiami rôznych konfigurácií, ktoré pripomínajú vystupujúce tubuly. Po zvädnutí súkvetí sa vytvoria okrúhle polyspermické tobolky. Na záhradných pozemkoch sa zaoberajú pestovaním viacročných a jednoročných odrôd. Kvet Primoa je vhodný na domáce pestovanie v kvetináčoch.

  Brunner veľkolistý

Pestovanie prvosienky zo semien

Pestovanie prvosienky zo semien

Výsev semien

Ak sú zozbierané semená uložené v škatuľke dlhší čas, môžu stratiť svoje klíčivé vlastnosti. Sadivový materiál je možné zakúpiť aj v každom záhradnom obchode. Výsev je možné začať vo februári. Semená sa opatrne rozprestierajú na povrchu pôdy pozostávajúcej z listovej pôdy, piesku a trávnika v pomere 2: 1: 1. Na každý centimeter štvorcový pôdy umiestnite až 5 semien bez toho, aby ste ich prikryli zeminou, a jemne pritlačte na pôdu.

Nádoby na osivo sú prikryté vreckom a odoslané na mesiac do mrazničky na vykonanie stratifikácie. Potom sa prenesú na parapety umiestnené v tieni a očakáva sa, že sa objavia prvé listy. Z času na čas sa plodiny postriekajú vodou z rozprašovača. Aby semená mohli klíčiť, je potrebné udržiavať teplotu vzduchu v miestnosti do 16-18 stupňov. Takmer všetky prvosienky pred výsadbou stratifikujú. Primula obyčajná a prvosienka jemnozrnná však môžu túto fázu preskočiť. Proces tvorby sadeníc je pomerne dlhý. Mladé sadenice sú pravidelne vetrané, aby sa pred výsadbou pripravili a stvrdli. Po 14 dňoch sa vrecká úplne odstránia.

Sadenice prvosienky

Keď sa vytvoria 2-3 listy, sadenice sa pomocou pinzety ponoria do iných nádob. Starostlivosť a zavlažovanie sa vykonávajú rovnakým spôsobom. Ak sadenice stále silno rastú, opäť sa preriedia. Kultivácia osiva sa vykonáva niekoľko rokov pred výsadbou prvosienky na otvorenom priestranstve..

Výsadba prvosienky na otvorenom priestranstve

Neskorá jar alebo jeseň sú považované za priaznivé obdobie pre tieto udalosti. Oblasť, kde bude kvetina rásť, by mala byť umiestnená v blízkosti stromov, aby sa vylúčila možnosť jasného poludňajšieho slnka dostať sa na listy. Nehovoríme o tých prvosienkach, ktoré sa nachádzajú na severe. Takéto rastliny môžu byť vysadené nielen v tieni. Prvosienka záhradná preferuje vlhký a sypký substrát s dobrými drenážnymi vlastnosťami. Fungovať bude aj hlinitá pôda. Ak je pôda príliš ťažká a hustá, počas kopania sa na miesto pridá piesok, vermikulit, sekaný mach a organické hnojivá..

Medzi malými sadenicami je potrebné dodržať vzdialenosť najmenej 10 cm a väčšie sadiť od seba. Na otvorených plochách sa kvet nevyvíja dobre, takže je lepšie držať sa kompaktných výsadieb. Kvitnutie je možné pozorovať po 2-3 rokoch..

  Záhradná chryzantéma

Starostlivosť o prvosienku v záhrade

Starostlivosť o prvosienku v záhrade

Zalievanie

Starostlivosť o prvosienku záhradnú je celkom jednoduchá. Je dôležité vždy udržiavať vlhké prostredie a uvoľňovať pôdu po zálievke alebo daždi a odstraňovať burinu. V období sucha sa zalievanie vykonáva častejšie. Na jeden meter štvorcový sa spravidla spotrebujú asi 3 litre vody..

Top dressing a hnojivá

Kríky prvosienky okrem zalievania potrebujú pravidelné kŕmenie minerálnymi hnojivami. Roztok sa pripravuje v nízkej koncentrácii, aby sa nespálili korene. Top dressing sa vykonáva každý týždeň po objavení sa prvých listov. S dusíkatými hnojivami by ste mali byť opatrní, inak je namiesto dlho očakávaného kvitnutia ľahké vyvolať vzburu listov. Preto stojí za to urobiť rôzne obväzy, vrátane obohatenia pôdy o fosforečné a draselné hnojivá..

Prenos

Kríky dospelých sa transplantujú každých 4-5 rokov. Výsadba prvosienky rastie v priebehu času. Z tohto dôvodu sú tieto prvosienky transplantované aj na nové miesto..

Prvosienka záhradná po odkvitnutí

Keď rastlina odhodí stonky kvetov, oblasť, kde sa nachádzajú kríky, sa uvoľní a burina sa odstráni, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili vývod listov. Chráni stonky pred mrazom. Listy by ste nemali úplne odrezať, inak rastlina oslabí a stratí svoju dekoratívnu príťažlivosť. S príchodom jari kríky omladzujú a odstraňujú starú a suchú vegetáciu.

V oblastiach, kde prevládajú kruté zimy, je potrebné kríky pokryť slamenými alebo smrekovými vetvami. Odroda Julia je mrazuvzdorná a bez dodatočného prístrešia. Na juhu kvetina krásne zimuje pod teplou snehovou čiapkou. Ľadové kôrky, ktoré sa na mieste vytvoria na jar, sú nebezpečné pre výhonky.

Reprodukcia prvosienky

Reprodukcia prvosienky

Prvosienka sa rozmnožuje nielen pomocou semien, ale aj pomocou odrezkov listov a rozdelením kríka. Keď rastlina dosiahne 4 roky, zaleje sa a potom opatrne odstráni z pôdy. Zem sa otriasa a korene sa umyjú pod vodou. Oddenok spolu s výhonkami sa rozreže na niekoľko častí. Miesta rezov sú ošetrené popolom. Výsledné odrezky sa prenesú na iné miesto a zalejú sa, aby sa posilnili. V dôsledku delenia dochádza k omladeniu listov a stoniek.

Keď je koreňový systém kríkov zle vyvinutý, reprodukcia sa vykonáva pomocou axilárnych výhonkov. Za týmto účelom oddeľte list, ponechajte púčik na stonke a umiestnite ho do mierne navlhčenej pôdy. Po prvé, listová čepeľ musí byť rozrezaná na polovicu. Rezne sa skladujú na osvetlenom mieste pri teplote 16 až 18 stupňov vo vlhkej pôde. Potom, čo sa z pukov začnú objavovať zelené výhonky, sú transplantované do kvetináčov. Nasledujúci rok môžu byť zrelé a pestované výhonky prenesené na otvorenú pôdu..

  Rýchlo rastúce popínavé rastliny na plot

Choroby a škodcovia

Rastlina je často ohrozená infekciou hnilobou, ktorá pokrýva koreňový krk a povrch stoniek. Listy prvosienky navyše ochorejú žltačkou, múčnatkou a inými nebezpečnými infekciami. Znakom väčšiny chorôb sú zmeny farby a tvaru listov. Choré výhonky by mali byť ihneď odstránené, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

Vegetatívne časti prvosienky priťahujú nasledujúci hmyz: roztoče, weevily, vošky. Listy jedia slimáky a chrobáky. Na boj proti tejto chorobe sa používa chemické ošetrenie kríkov roztokom Topsin alebo Fundazol. Postrek listov jedným percentom kvapaliny Bordeaux je povolený. Takéto akcie sa najlepšie vykonávajú na jar. Na účely prevencie je na konci sezóny kvet ošetrený slabým roztokom Nitrafenu. Aby ste sa zbavili chýb a slimákov, budete musieť tvrdo pracovať, aby ste ich zbierali sami a umiestňovali pasce na web.

Druhy a odrody prvosienky

Druhy a odrody prvosienky

Existuje obrovská škála domestikovaných druhov a odrôd prvosienok. Uvažujme o najbežnejších:

Prvosienka obyčajná – vyskytuje sa v oblastiach strednej a južnej Európy, kde po roztopení snehu kvitnú na vysočine kvety. Druh má hrubé korene a kopijovité listy. Bledožlté a biele kvety sú usporiadané jednotlivo. Napriek krátkym stonkám kríky vyzerajú veľmi pôsobivo počas obdobia kvitnutia, ktoré začína v marci. Medzi bežné prvosienky patrí Virginia, Giga White a Cerulea..

Prvosienka vysoká – uprednostňuje klimatické šírky strednej a južnej Európy. Listové čepele sú mierne zvrásnené a predĺžené s vyčnievajúcimi žilkami. Žlté púčiky nemajú priemer viac ako 2 cm, apríl kvitne. Chovateľom sa podarilo odchovať mnoho krížencov tohto druhu..

Okrem popísaných odrôd je možné rozlíšiť aj prvosienku jarnú a prvosienku jarnú..

Pestovanie prvosienky pre začiatočníkov (video)

Prvosienka pre začiatočníkovPrvosienka pre začiatočníkov