Pupalkový večer

Pupalkový: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Pupalkový (Oenothera) alebo prvosienkový alebo onagerový je oddenková rastlina z čeľade cyperských. Existuje asi 150 rôznych bylinných rastlín a kríkov. Enotera sa pestuje nielen kvôli svojmu dekoratívnemu účinku, ale aj kvôli svojim priaznivým liečivým vlastnostiam. Pripravuje sa z neho mnoho rôznych liekov, ktoré sa často používajú v tradičnej medicíne. Pravidlá výsadby, pestovania a starostlivosti o pupalku na otvorenom priestranstve budú podrobne popísané nižšie..

Popis kvetu pupalky dvojročnej

Pupalka dvojročná môže byť jednoročná, dvojročná alebo viacročná. Rastlina rastie od 30 cm do 1,2 m na výšku. Stonky tuho dospievajúce, môžu byť rovné alebo plazivé. Listy sú usporiadané striedavo. Môžu byť jednoduché, zúbkované, celokrajné, perovito rozrezané alebo laločnaté. Kvety sú dostatočne veľké, majú priemer asi 8 cm Okvetné lístky sú biele, žlté, ružové, purpurové, modré alebo červené, veľmi voňavé. Osamelé, ale niekedy ich možno zhromaždiť do zväzku alebo kefy. Kvitnutie začína v júni a trvá do septembra. Kvety žijú iba jeden deň, potom vädnú. Ovocie je krabica, v ktorej dozrieva viac ako tri tisíc semien prvosienky.

Pestovanie pupalky dvojročnej zo semien

Pestovanie pupalky dvojročnej zo semien

Dvojročnú pupalku je možné pestovať v semenáčikoch. Na to je potrebné v druhej polovici februára a prvej dekáde marca zasadiť semená do nádob s pôdou. Potom, čo sa objavia výhonky, sadenice budú dobre rásť a silnieť, jedna bude vysadená na otvorenom priestranstve. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 50-60 cm.

Ak nechcete pestovať sadenice, môžete zasadiť semená pupalky dvojročnej priamo do otvoreného terénu. Je potrebné zasadiť pred zimou alebo v druhej polovici apríla alebo v prvej dekáde mája a výlučne do vlhkej pôdy. Semená musíte prehĺbiť o 1 cm a vzdialenosť medzi nimi by mala byť najmenej 30 cm Pôdu na výsadbu je potrebné pripraviť vopred. Je potrebné ho starostlivo vykopať a aplikovať organické hnojivá vo forme kompostu a humusu. Potom, čo sa objavia výhonky, je potrebné ich transplantovať ďalej od seba o ďalších 10-15 cm. To umožní rastlinám dobre rásť a rozvíjať sa bez toho, aby zasahovali do susedných kríkov..

  Plstená trieska

Výsadba pupalky dvojročnej na otvorenom priestranstve

Na výsadbu pupalky dvojročnej je najlepšie zvoliť dobre osvetlené miesto v záhrade, vďaka čomu bude kvitnutie bohatšie a trvácnejšie. Rastlina ale dobre znáša aj malý tieň. Pokiaľ ide o zloženie pôdy, urobí to každý, pretože pupalka nie je na pôdu vyberavá. Hlavnou vecou nie je zasadiť rastlinu, kde je pôdna vlhkosť veľmi vysoká. Pupalka netoleruje zamokrenie, takéto podmienky sú pre ňu deštruktívne. Preto je prvosienku najlepšie zasadiť do dobre priepustnej piesočnatej pôdy..

V prvom roku po výsadbe rozvíjajú dvojročné a viacročné druhy prvosienky koreňový systém a bazálnu ružicu listov. Ale kvety a stopky sa začnú vytvárať až po roku..

Večerná večerná starostlivosť v záhrade

Večerná večerná starostlivosť v záhrade

Zalievanie

Mladé rastliny je potrebné zalievať raz za sedem dní, zatiaľ čo staršie rastliny zalievať iba počas dlhotrvajúceho sucha. Po každom zalievaní alebo daždi je potrebné dôkladne uvoľniť pôdu okolo kríkov a odstrániť burinu.

Top dressing a hnojivá

Ak počas výsadby neboli do pôdy aplikované žiadne hnojivá, musia sa použiť na jar. Mulleinov roztok je vynikajúci na jarné kŕmenie. Do pôdy oplodnenej počas výsadby je možné dodatočne pridať vyvážený komplex minerálnych hnojív, ale malo by sa to urobiť vtedy, keď pupalka večerná aktívne kvitne..

Prerezávanie

Aby rastlina kvitla dlhšie a výdatnejšie a aby sa nerozmnožovala samovýsevom, je potrebné pravidelne odstraňovať súkvetia, ktoré už prestali kvitnúť a vädnúť. Jednoročnú a dvojročnú pupalku na konci sezóny je potrebné odstrániť z kvetinovej záhrady a v prípade trvaliek je potrebné odrezať nadzemnú časť..

Prenos

Pokiaľ ide o transplantáciu a delenie, musí sa to robiť každé tri roky, pretože prvosienka veľmi rýchlo degeneruje.

Obmedzenie

Pretože korene prvosienky silne rastú, je nevyhnutné nainštalovať okolo záhonu, kde kvetina rastie, zábrany. Ako plot vykopte do zeme jednu bridlicu alebo nejaký kov.

Zimovanie

Trváca prvosienka nepotrebuje na zimu úkryt, ale ak sa očakáva tuhá zima s malým snehom a veľmi silnými mrazmi, potom je najlepšie rastlinu prikryť hrubou vrstvou rašeliny alebo kompostu.

  Pestovanie pivoniek zo semien

Druhy a odrody pupalky dvojročnej

Večerná večerná starostlivosť v záhrade

V záhrade sa najčastejšie pestujú dvojročné a viacročné druhy prvosienky..

Dvojročné druhy:

Oenothera drummondii – vysoko rozvetvený ker. Dorastá od 30 cm do 80 cm Stonka je silná. Listy sú podlhovasto kopijovité, protiľahlé, celé, špicaté na koncoch, tmavozelenej farby. Kvety až do priemeru 7 cm majú štyri okvetné lístky a neuveriteľnú vôňu, žltú.

Pupalkový (Oenothera versicolor) – dvojročná rastlina, ktorá dorastá do výšky sto dvadsať centimetrov. Kvety sú oranžové. Najpopulárnejšou odrodou tohto druhu medzi záhradníkmi je Sansent Boulevard. Krík tejto odrody rastie na 35-45 cm. Kvety majú oranžovo-tehlový odtieň.

Primula dvojročná (Oenothera biennis), pupalkový večer alebo prvosienkový – Stonky tejto rastliny sú vzpriamené a pokryté krátkymi vlasmi. Dorastajú do výšky 1,2 m. Lístie je celé, riedko zubaté, takmer celé, má kopijovitý tvar, dorastá do 20 cm na dĺžku. Kvety tejto rastliny môžu mať priemer až 5 cm, kvitnú iba večer alebo pri zamračenom počasí, jasne žlté alebo citrónovo žlté. Najpopulárnejšou odrodou je Vechernyaya Zorya. Kríky tejto odrody dorastajú do výšky 1 m. Kvety sú zlatožltej farby s červeným odtieňom, majú príjemnú arómu.

Pupalkový (Oenothera speciosa) – toto mláďa rastie až na štyridsať centimetrov na výšku. Listy sú podlhovasté a riedko zubaté. Kvetované kvety, v priemere až 5 cm, biele alebo ružové, veľmi voňavé.

Pupalkový (Oenothera erythrosepala), pupalkový Lamarck – dvojročné. Pôvod tohto druhu je stále záhadou. Silne vetviaci krík, rovné stonky. Rastie až do výšky 1 m. Listy sú oválne kopijovité, hladké, svetlo zelenej farby. Kvety sú žlté, zbierané v hustých kefách.

Vytrvalé druhy:

Vlastnosti pupalky dvojročnej: poškodenie a prospech

Pupalkový (Oenothera missouriensis), prvosienka veľkoplodá – stonky sú vzostupné, rastú od tridsať do štyridsať centimetrov na výšku. Listy môžu byť oválne alebo úzko kopijovité. Kvety sú osamelé, majú príjemnú arómu, až 10 cm v priemere, zlatožltej farby.

Pupalkový (Oenothera perennis, Oenothera pumila) – Tento druh je považovaný za poddimenzovaný, pretože rastie len do výšky 25 cm. Listy sú úzko kopijovité. Kvety sú jasne žlté, malé, zhromaždené v kláskoch.

Pupalkový (Oenothera tetragona), pupalkový Frazera – dorastá do výšky 70 cm. Listy sú oválne, v lete modrozelené a na jeseň načervenalé. Kvety sú žlté, zbierané v korytnačkových súkvetiach. Najpopulárnejšie odrody: Sonnenwende (zlatožlté kvety), Friverkeri (zlatožlté kvety, stonky a púčiky sú červené), Hoes Licht (kanárikovo žlté kvety).

Prvosienka obyčajná (Oenothera fruticosa) – polokerovitá rastlina dorastajúca do výšky 1,2 m. Listy sú predĺžené-oválne a tmavozelenej farby. Kvety strednej veľkosti, žltého odtieňa, veľmi voňavé.

Vlastnosti pupalky dvojročnej: poškodenie a prospech

Večernica má veľké množstvo užitočných vlastností, pretože obsahuje saponín, karotenoid, steroid, flavonoid, tanín, fenolkarboxylovú kyselinu, polysacharid, antokyanín, hlien, polyterpenoid, vitamín C vo veľkých množstvách, ako aj makro a mikroelementy vápnik, horčík draslík, sodík, zinok, mangán, selén a železo.

Korene rastliny tiež obsahujú mnoho prospešných látok. Osol je jednou z dôležitých zložiek ľudových receptov, ktoré sú zamerané na liečbu prechladnutia a tuberkulózy. Okrem koreňov a stoniek rastliny majú veľkú hodnotu aj semená pupalky. Vyrábajú olej, ktorý obsahuje veľké množstvo polynenasýtených a mastných kyselín, aminokyselín a bielkovín. Pupalkový olej pomáha bojovať proti krvným zrazeninám v cievach, má dobrý vplyv na organizmus v prípade ochorení pečene a ekzémov. Pomáha tiež zmierniť diatézu a svrbivú ichtyózu.

Rôzne prípravky s prídavkom pupalky dvojročnej pomáhajú v boji proti artritíde, trombóze, astme, nádorom a hubovým chorobám. Tinktura z pupalky dvojročnej pomáha bojovať proti hnačke a zlepšuje dehydratáciu.

Pokiaľ ide o kontraindikácie, zahŕňajú bez kontroly používanie prípravkov obsahujúcich pupalku. Z tohto dôvodu môžu začať vedľajšie účinky vo forme bolestí hlavy a nevoľnosti. Pupalkový čaj sa tiež neodporúča osobám trpiacim epilepsiou a schizofréniou. Pupalkový by sa nemal užívať súčasne s epileptogénnymi liekmi a fenotiazínmi. Je potrebné užívať rôzne prostriedky, v ktorých je pupalkový pupienok, iba ak to naznačuje, a iba v potrebnom dávkovaní..

Enotera: pestovanie a starostlivosť (video)

Nočná sviečka Enotera, kultivácia.Nočná sviečka Enotera, kultivácia.