Rýchlo rastúce popínavé rastliny na plot

popínavé rastliny na plot

Pri navrhovaní lokality nie je najmenší význam kladený na vertikálne záhradníctvo. Takto sú najčastejšie zdobené ploty a ploty a niekedy aj steny vedľajších budov. Výsadba popínavých rastlín je najrýchlejší a najbežnejší spôsob zdobenia plotu. Výhonky viniča, ich svieža zeleň alebo svetlé kvety môžu urobiť aj ten najnepozoruhodnejší plot elegantným. Okrem toho tieto rastliny zvyčajne zostávajú atraktívne počas celej sezóny..

Okrem dekoratívnej funkcie môže plot alebo mriežka prepletená zeleňou vykonávať aj ďalšie úlohy. Takáto živá dekorácia sa často používa na zamaskovanie starého živého plotu alebo nepopsateľných rohov stránky. Zelená „stena“ tiež pomáha izolovať záhradu od zvedavých očí, zadržiava hluk a prach z ulice a prispieva k zatieneniu okolia..

Existuje mnoho popínavých rastlín, ktoré môžu ozdobiť stenu alebo plot. Patria sem jednoročné aj viacročné druhy. Aj keď sa letničky vyvíjajú oveľa rýchlejšie, používanie trvaliek eliminuje každoročné trápenie s opätovnou výsadbou. Mali by ste si vybrať plodinu na výsadbu pozdĺž plotu so zameraním na podmienky na konkrétnom mieste. Rozhodujúce sú vlastnosti podnebia a výška plotu, jeho orientácia a stupeň osvetlenia. Všetky rastliny vhodné na pestovanie v blízkosti takejto podpory možno rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín..

NAJLEPŠIE TRVALÉ VINY, ktoré v okamihu premenia plot, pergolu, altánokNAJLEPŠIE TRVALÉ VINY, ktoré v okamihu premenia plot, pergolu, altánok

Popínavé rastliny s kvetmi

Rastliny tohto druhu kombinujú krásne listy s mnohými kvetmi alebo okrasnými plodmi. Vďaka tejto funkcii takéto vinice priťahujú pozornosť a umožňujú vám najúčinnejšie a najveľkolepejšie ozdobiť zvislý povrch podperami. Ale kvitnutie alebo plodenie takýchto rastlín nemusí začať od prvého roku kultivácie, takže záhradník by mal byť trpezlivý..

Kučeravý zimolez

Kučeravý zimolez

Tento vždyzelený alebo opadavý ker s popínavými výhonkami vysokými až 6 m môže rásť ako pri plotoch, tak aj pri múroch. Farba neobvyklých elegantných kvetov sa líši v závislosti od druhu a odrody a môže byť biela, žltá alebo červená. Kvety môžu vydávať príjemnú arómu alebo môžu byť bez zápachu. Oranžovo červené bobule okrasných medovníkov, ktoré sú uviazané po odkvitnutí, sa považujú za nejedlé..

 • Krík potrebuje svetlé alebo polotienené miesto;
 • Na výsadbu kríkov je vhodná jeseň alebo jar. Medzi jednotlivými vzorkami je zachovaná metrová vzdialenosť;
 • Medovka je nenáročná, ale potrebuje dostatok vlahy a živín. Zalievanie sa vykonáva teplou vodou;
 • Aby kríky rástli sviežo a bohato kvitli, kríky staršie ako jeden rok sa strihajú skoro na jar alebo neskoro na jeseň, po opadaní listov.

Mrazuvzdornosť rastliny je považovaná za priemernú, takže nie všetky popínavé medovky môžu úspešne zakoreniť v miernom podnebí. Pred nástupom chladného počasia sa výsadby výdatne zalejú, aby sa im poskytla zásoba vlhkosti, a potom sa dobre zakryjú korene kríkov.

Clematis

Clematis

Vďaka veľkým krásnym kvetom plamienku je táto liana obzvlášť atraktívna a široký sortiment vám umožňuje vybrať si odrodu s kvetmi požadovanej farby. Klematis okrem vzhľadu upúta aj svojou nenáročnosťou..

 • Kríky vyžadujú svetlo, ale vyžadujú ochranu pred vetrom;
 • Pri výsadbe medzi rastlinami dodržujte vzdialenosť asi pol metra;
 • Rastlina je hygrofilná a v bežných časoch zahŕňa zalievanie asi 2 krát týždenne;
 • Clematis má vinič aj huňaté rastliny s rovnými, nie popínavými výhonkami..

Mnoho typov klematis dobre znáša zimovanie; v rámci prípravy sa kríky očistia od sušených alebo zažltnutých listov. Okrem toho sa odporúča izolovať koreňový systém..

Horolezecká ruža

Horolezecká ruža

Popínavé ruže robia záhradu obzvlášť romantickou. Svetlé kvety vyžarujú príjemnú arómu a výhonky sa môžu motať okolo altánkov, oblúkov alebo plotov. Na rozdiel od klematisu sa taká ruža nemôže sama stopovať, preto bude musieť byť na podpore posilnená sama, aby stonky získali požadovaný smer. Doba kvitnutia popínavých ruží priamo závisí od odrody, ale najčastejšie obdobie výskytu kvetov pripadá na jún. Napriek tomu, že ruža nepredstavuje príliš veľa podmienok pre dobrý rast, stále je potrebné poznať určité pravidlá..

 • Príliš vlhké zákutia záhrady môžu kríkom uškodiť, a preto nie je dovolené stagnáciu vody v koreňoch, pretože vopred premýšľate o drenážnom systéme;
 • Na výsadbu sú pripravené jamy s hĺbkou 55 cm;
 • Ruže sa bude najlepšie dariť na voľnej a úrodnej pôde;
 • Na vytvorenie presnejšieho kríka sú bočné stonky orezané;

Pri správnej príprave tieto ruže dokonca dobre znášajú mrazivé zimy. Na zimu sa z rias odstránia všetky suché kvety a časti stoniek, krík sa odstráni z podper, položí sa na zem a zakryje.

Schisandra chinensis

Schisandra chinensis

Tento vinič kombinuje dekoratívne vlastnosti s užitočnými. Citrónová tráva tvorí početné zelené listy a voňavé ružové a biele kvety, ktoré sa menia na jedlé červené bobule.

 • Jar je považovaná za najlepší čas na výsadbu citrónovej trávy. Medzi kríkmi je zachovaná vzdialenosť asi 1 m;
 • Schisandra bude potrebovať výživnú pôdu. Pôda by mala byť tiež priepustná pre vlhkosť a mala by mať drenážnu vrstvu;
 • Výsadba sa pravidelne zalieva a listy sa postrekujú alebo kropia;
 • Citrónovú trávu je potrebné po odkvitnutí zrezať;
 • Na zimu by mal byť systém výsadby koreňov dodatočne izolovaný vyhodením spadnutých listov.

Plod citrónovej trávy začína od 6 do 7 rokov kultivácie. Do tejto doby sa krík výrazne rozrástol. Obdobie dozrievania bobúľ spadá na začiatok jesene. Čerstvé nie sú veľmi chutné, ale používajú sa na výrobu džemov, sirupov a iných nápojov, ako aj na liečivé prípravky..

Vistéria

Vistéria

Bujné zhluky súkvetia vistérie vyzerajú neskutočne atraktívne, ale neustále sa zvyšujúca masa jej rýchlo rastúcich výhonkov vyžaduje spoľahlivú podporu a pravidelné prerezávanie. Farba kvetov závisí od druhu a odrody. Obdobie kvitnutia môže byť na jar alebo na konci leta. Niektoré rastliny kvitnú dvakrát za sezónu..

 • Vistérie sa vysádzajú na jar alebo na jeseň a vyberajú si pre krík priestrannú a pomerne ľahkú a teplú oblasť;
 • Závažnosť výhonkov vistérie spôsobuje, že rastlina nie je vhodná na úpravu starých, nie príliš silných plotov. V blízkosti stien by ste nemali vysádzať kríky, stonky môžu poškodiť odkvapy;
 • Napriek tomu, že sa stonky môžu samy zvinúť, mali by byť vedené a zaistené, aby sa uľahčilo odstránenie výhonkov z podpery pred zimovaním;
 • Rastliny nemajú radi podmáčanú pôdu. Na jeseň zalievanie vistérie úplne prestane;
 • V letných horúčavách je možné postriekať lístie vistérie;
 • Pre bohaté kvitnutie by mali byť kríky pravidelne odrezávané, skracovať konáre z minulého roka a odstraňovať bočné výhonky;

Vistárie sú mrazuvzdorné druhy, ale väčšina z nich je veľmi teplomilná a potrebuje úkryt. Odstránia sa z podpery, položia sa na chodník a potom sa pokryjú zeminou, pokryjú sa smrekovými vetvami alebo krycím materiálom. Mladé rastliny obzvlášť potrebujú ochranu. Dospelé kríky s tuhými výhonkami sú ponechané na podpere.

Campsis

Campsis

Svetlé kvety tohto viniča môžu byť červené, oranžové alebo ružové. Dĺžka jeho výhonkov môže dosiahnuť 15 m, takže Kampsis možno použiť na ozdobenie najvyšších plotov. Kampsis kvitne takmer celé leto. Rastlinu by ste však mali držať mimo domov – kvety priťahujú mnoho rôzneho hmyzu. Vzduchové korene, ktorými sa vinič priľne k podpore, sú navyše schopné zakoreniť v trhlinách budov. Nenáročnosť a vitalita Kampsisu z nej niekedy urobí skutočnú burinu, takže miesto na pestovanie takejto kvetiny by malo byť vopred obmedzené.

 • Na tvorbu kvetov budú kríky potrebovať voľnú a výživnú pôdu;
 • Výsadba teplomilných lián sa vykonáva v apríli až máji;
 • Campsis môže vydržať krátke sucho, ale nemalo by zostať dlho bez vlhkosti;
 • Vinič striháme skoro na jar..

Campsis sa považuje za stredne mrazuvzdornú rastlinu, ale nemôže tolerovať dlhé a kruté zimy, preto je v týchto oblastiach vinič chránený tak, že ho spustíte z podpier alebo ich zabalíte priamo na ne..

Dekoratívne listnaté viniče

Aj vinič, ktorý netvorí nápadné kvety, môže byť veľmi dekoratívny. Jasná farba a krásny tvar ich listov premieňa plot spletený s ich výhonkami na skutočný živý koberec. Takéto rastliny sa často považujú za nenáročné a vyžadujú si len minimálnu starostlivosť a mnoho rokov si zachovávajú atraktívny vzhľad..

Woodlip

Woodlip

Tento nádherný vinič dodržiava svoje meno, preto by ste ho mali držať mimo záhradných stromov. Pletenie takýchto rastlín, červotoč doslova rastie do kôry, čo vedie k smrti “podpory”. Ale na kovovom rošte vinič nepoškodí ostatné výsadby. Na jeseň sa jeho lístie zmení zo zeleného na svetlo zlaté a na kríkoch sa vytvoria elegantné oranžovo-červené plody.

 • Kríky môžu byť vysadené na slnku aj v čiastočnom tieni. Ich výhonky môžu rok rásť niekoľko metrov;
 • Rastlina vyžaduje pravidelné zavlažovanie a uvoľňovanie;
 • V lete sa výsadby kŕmia najmenej trikrát, čo umožní lístiu získať sýtejšiu farbu;
 • Na jar sa vykonáva sanitárne prerezávanie, odstránenie suchého lístia a zriedenie výhonkov;
 • Svetlé kvety liany sú sotva viditeľné, ale počas obdobia kvitnutia z kríkov vyžaruje príjemná aróma;
 • Pri riziku malého snehu a mrazivej zimy je koreňová oblasť pokrytá rašelinou alebo opadaným lístím.

Červotoč je húževnatý, odolný voči chorobám, ale nie príliš agresívny: jeho oddenky nerastú okolo. Aj keď by sa malo pamätať na to, že bobule rastliny sú jedovaté a vzdušná časť má značnú hmotnosť a potrebuje silnú podporu..

Amurské hrozno

Amurské hrozno

Takáto rastlina môže nielen ozdobiť plot alebo altánok, ale aj priniesť jedlé ovocie. Ale o to by sa malo o hrozno starať opatrnejšie..

 • Pri pestovaní tejto drevnej liany je obzvlášť dôležité zloženie pôdy. Hrozno uprednostňuje kyslú pôdu a prebytok vápna bude mať zlý vplyv na zdravie rastliny;
 • Liana je hygrofilná a potrebuje pravidelnú zálievku;
 • Bobule sú tmavo purpurovej alebo modrej farby a malé (do 1,2 cm). Chutia sladko -kyslo;
 • Ak chcete získať úrodu z takého viniča, musíte ho zasadiť na slnečné miesta, čo ochráni bobule pred mnohými chorobami..

Tento druh hrozna je považovaný za jeden z najodolnejších voči mrazu, odoláva poklesu teploty na -45 stupňov, takže výsadba nebude potrebovať komplexný prístrešok.

Panenské hrozno

Panenské hrozno

Do rodiny hrozna patrí aj jedna z najobľúbenejších okrasných lian. Tieto rastliny sa vyznačujú rýchlym rastom a krásnym olistením, ktoré sa na jeseň mení zo zelenej na jasne žltú, červenú alebo vínovú. Liana sa drží na podpore pomocou antén. Takéto hrozno má mnoho odrôd, ktoré sa líšia farbou a tvarom listov..

 • Mladý rast potrebuje dostatočné množstvo svetla;
 • Najlepším miestom na pestovanie bude roh s voľnou pôdou, ktorá nezachováva prebytočnú vlhkosť;
 • Zrelý hroznový ker môže byť ťažké udržať, a preto by nemal byť vysádzaný v blízkosti starých budov alebo plotov;
 • Pre plný rozvoj je vinič pravidelne zalievaný, najmä v období sucha;
 • Mladé hrozno môže priniesť aj ovocie. Napriek tomu, že jeho tmavé bobule sú pre ľudí považované za nejedlé, vtáky sa nimi môžu v zime živiť..

Napriek tomu, že mnohé odrody takejto rastliny dobre tolerujú mráz, odporúča sa na zimu chrániť koreňovú oblasť mladých výhonkov tým, že ju prikryjeme zeminou alebo použijeme krycí materiál. Ak sú korene dospelého hrozna holé, mali by byť tiež prikryté..

Popínavé rastliny odolné voči odtieňom

Väčšina dekoratívnych viníc uprednostňuje svetlé miesto – práve tam môže ich zelená hmota rásť čo najrýchlejšie. Niektoré vinice však možno vysadiť aj do zatienenejších kútov záhrady..

Záhradný brečtan

Záhradný brečtan

Brečtan so svojim rozpoznateľným zeleným olistením rýchlo rastie a nevyžaduje komplexnú údržbu. Dĺžka jeho výhonkov môže dosiahnuť až 30 m, čo ho umožňuje použiť na úpravu nielen plotov, ale aj múrov vysokých budov..

 • Na výsadbu vyberte sadenice staré 2-3 roky;
 • Pred výsadbou sa pripravia stredne veľké jamy a do nich sa pridajú organické prísady;
 • Aby mal mladý brečtan čas na získanie sily pred zimným obdobím, výsadba sa vykonáva na jar;
 • Prerezávanie konárov sa vykonáva v lete alebo na jeseň, keď sa pohyb šťavy v stonkách spomaľuje.

Mnoho odrôd brečtanu môže ľahko vydržať zimu v strednom pruhu. Od jesene sú korene rastlín mulčované a potom sa pokúšajú vytvoriť snehové záveje na mieste výsadby. V severných oblastiach sa odporúča odstrániť výhonky z podpier..

Hop

Hop

Početné chmeľové výhonky pokryté lístím a zelenými kužeľmi poskytujú dobrú ochranu pred prachom a hlukom z ulice. Okrem toho je možné časti rastliny použiť na výrobu liečivých lektvarov. Chmeľ sa rýchlo rozvíja a je schopný splietnuť altánok alebo plot doslova v sezóne. Vypestovať takú vinič nie je ťažké..

 • Najbujnejšie olistenie uprednostňuje mierne teplo a vlhkosť;
 • Brečtan bude najlepšie rásť v polotienených oblastiach;
 • Mladé, stále zakoreňujúce kríky budú potrebovať veľa vlahy, dospelé rastliny polievame menej často.

Chmeľ je veľmi odolný voči chladu. Na zvýšenie odolnosti proti mrazu na jeseň sa rastliny hnojia, nadzemná časť sa odreže pri koreni a pred mrazom sa koreňová oblasť pokryje vrstvou zeme. Prerezávanie starých výhonkov je možné vykonať na jar..

Petiolátová hortenzia

Petiolátová hortenzia

Tento typ hortenzie sa v záhradách vyskytuje menej často ako bežnejšie kríky, ale je vhodný na zdobenie plotov a vytváranie zelených živých plotov. Výhonky takého kríka rýchlo rastú na podperách a bez nich sa môžu vyvinúť ako pôdny kryt. Spolu s listami krásy v tvare srdca sa do rastliny pridávajú aj voňavé biele alebo ružovkasté kvety, ktoré sa objavujú na začiatku leta..

 • Namiesto sietí z hortenzie sa odporúča použiť jednoduché podpery;
 • Na pestovanie tejto liany je potrebná vlhká, kyslá pôda s dobrou drenážnou vrstvou;
 • Hydrangea je schopná rásť ako v čiastočnom tieni, tak na slnečnom mieste;
 • Letná starostlivosť bude pozostávať z napájania a kŕmenia. Mladé rastliny ich budú potrebovať obzvlášť silne;
 • Vinič sa na jar strihá, čím sa stimuluje tvorba hustejšej koruny.
 • Na zimu by mali byť korene stopkatej hortenzie pokryté zeminou..

Zelený živý plot tvorený popínavými rastlinami môže ozdobiť akúkoľvek oblasť. Široká druhová a odrodová rozmanitosť vám umožňuje vybrať si kultúru, ktorá najlepšie zapadá do záhradnej krajiny. V teplých oblastiach sú mnohé z týchto rastlín schopné udržať si atraktívny vzhľad aj v zime. V severných oblastiach, s vhodným prístreškom alebo počiatočným výberom zimovzdorných viníc, na jar môžu rýchlo obnoviť zelenú hmotu a potešiť svojim vzhľadom až do chladného počasia..