Sedmokrásky

Rastlina sedmokráska

Rastlina sedmokráska (Bellis) je vytrvalým zástupcom rodiny Astrovovcov. V prírode nájdete očarujúci kvet v krajinách Stredomoria. Rod zahŕňa asi 14 rôznych druhov.

Názov rastliny pochádza zo slova „perla“. Je spojená s miniatúrnymi bielymi kvetmi divých sedmokrásk. Latinské označenie takýchto rastlín – Bellis – vynašiel Plinius a znamená „krásne“. Sedmokráska má mnoho rôznych mien. Medzi nimi anglická „sedmokráska“ (láskyplná skratka pre „denné oko“ – „denné oko“, ktorá charakterizuje skorý otvárací čas kvetov), ​​ktorá sa nakoniec zmenila na ženské meno.

V stredovekom Nemecku bola taká tradícia: stretnutie s jarou, obyvatelia zdvihli poháre a chválili jej bohyňu. Slávnostné poháre boli ozdobené kvetmi sedmokrásky. Stredovekí rytieri hrdo zobrazovali sedmokrásky na svojom štíte, pretože to znamenalo, že ich vyvolený povedal „áno“.

Cez prázdniny dali sedmokrásky na stôl, upratovali domácnosť. Dievčatá a ženy nimi ozdobovali svoje outfity. Sedmokrásky sú spievané v poézii a piesňach, sú obklopené aurou legiend, rozprávok a tradícií. Uplynuli storočia, ale ich sláva nevybledla. Stále zdobia kvetinové záhrady a sú cenené pre svoje kúzlo a eleganciu..

Vzhľadom na podobnosť kvetenstva v mnohých krajinách sedmokrásky často slúžili ako náhrada za sedmokrásky, obľúbené rastliny na veštenie okvetnými lístkami, a tiež sa stali základom pre všetky druhy legiend a rozprávok. Vďaka obľúbenej láske a vysokej dekoratívnosti sú sedmokrásky obľúbené v záhradníctve už niekoľko storočí..

Popis sedmokrásky

Popis sedmokrásky

Sedmokráska je krátky bylinkový krík. Jeho listy sa nachádzajú v blízkosti krátkeho koreňa a majú priestorový tvar s tupým vrcholom a okrajom vrúbkovania. Na bezlistom stopke je vytvorená jediná kvetenstvo. Ligulárne kvety majú zvyčajne bielu alebo ružovú farbu. V strede súkvetia sú tubulárne žlté kvety. Po odkvitnutí sa vytvorí plod – sploštená nažka.

Začiatok kvitnutia sedmokrásky v strednom pruhu padá na samý koniec jari alebo začiatkom leta. Môže pokračovať až do neskorej jesene, ale vrchol kvitnutia zvyčajne padá v prvej polovici leta. Po nástupe horúceho počasia strácajú výsadby časť dekoratívnosti a kvitnutie sa stáva menej bujným.

Záhradné formy sedmokrásky zahŕňajú rastliny rôznych farieb, veľkostí a kvetinových vzorov. Môžu byť jednoduché alebo môžu mať rôzny stupeň froté. Najčastejšie v záhradách nájdete vytrvalú sedmokrásku pestovanú ako dvojročnú. Je to spôsobené tým, že ako sa kríky vyvíjajú, začínajú strácať svoju bývalú príťažlivosť a potrebujú omladenie alebo obnovu..

Sedmokrásky sa starajú / vytrvalé poddimenzované kvetySedmokrásky sa starajú / vytrvalé poddimenzované kvety

Stručné pravidlá pre pestovanie sedmokrásky

V tabuľke sú uvedené krátke pravidlá pre pestovanie sedmokrásky na otvorenom poli..

Pristátie Pristátie sa vykonáva v júni, potom, čo sa konečne ustálilo teplé počasie.
Pôda Tieto kvety sú pre pôdu nenáročné, ale najlepšie môžu rásť na ľahkej a voľnej hlinitej pôde..
Úroveň osvetlenia Rastliny uprednostňujú slnečné stanovište, preto by mali byť vysadené na otvorených záhonoch..
Režim zavlažovania Kríky potrebujú častú hydratáciu, najmä vo veterných alebo dusných dňoch.
Top dressing Na kŕmenie sa používajú komplexné formulácie pre kvitnúce druhy. Aplikujú sa najmenej dvakrát za sezónu..
Bloom Kvitnutie začína začiatkom mája a končí koncom júla.
Reprodukcia Rezne, semená, delenie.
Škodcovia Kliešte, chrobáky alebo slimáky, niekedy aj korene rastliny napádajú hlodavce.
Choroby Vírusové choroby, múčnatka.

Pestovanie sedmokrásky zo semien

Pestovanie sedmokrásky zo semien

Výsev semien

Druhové sedmokrásky je možné ľahko pestovať pomocou semien, ktoré majú dobrú klíčivosť. Môžu byť vysiate priamo na otvorené priestranstvo. Obvykle sa to robí v júni, potom, čo sa teplé počasie konečne ustálilo. Výsev sa vykonáva do vlhkej pôdy, pričom semená nie sú pochované, ale iba mierne pokryté preosiatym pieskom alebo humusom. Na klíčenie budú semená potrebovať teplo a svetlo, ako aj stálu vlhkosť pôdy. Na urýchlenie procesu môžete lôžko dodatočne pokryť filmom, aj keď bez neho by sa sadenice mali objaviť do týždňa. Niekoľko dní po vyklíčení semien by sa mal film odstrániť a klíčky by mali byť mierne posypané zeminou, aby sa zabránilo odhaleniu koreňov..

Sadenice sedmokrásky okamžite nezískajú rýchle tempo rastu, rastú len tak, ako sa vyvíjajú. Potom, čo sa ich listy kríkov dotknú, sa potápajú a udržiavajú vzdialenosť až 20 cm. Obvykle sa tento postup vyskytuje v auguste. Sedmokráska pestuje celý prvý rok života, takže kvitnutie výsadieb je možné obdivovať iba v ďalšej sezóne..

Dospelé sedmokrásky sú schopné samoosievania, preto by sa vznikajúce sadenice mali na jar preriediť. Spolu s tým sa odstránia aj staré oslabené alebo choré vzorky. Ale zachovanie dekoratívnosti záhonu sedmokrásky takým jednoduchým spôsobom nebude fungovať. Odrodové rastliny počas reprodukcie semien začínajú degenerovať: ich kvety sa zmenšujú a odrodové charakteristiky sa strácajú.

&# 127801;&# 127801;&# 127801; SEMENINA MARGARITA! PESTOVANIE zo semien doma������ SEMENICA MARGARITA! PESTOVANIE zo semien doma

Sadenice sedmokrásky

Na pestovanie sedmokrásky sa vo väčšine prípadov používa metóda sadeníc. Včasný výsev vám umožní získať v tejto sezóne kvitnúce rastliny. Na klíčenie použite spoločnú nádobu alebo oddelené nádoby naraz – to umožní menšie poranenie sadeníc pri potápaní. Akákoľvek dobre odvodnená a výživná pôda bude fungovať pre sedmokrásky. Výsev sa vykonáva podľa rovnakých pravidiel ako pre otvorené terény. Na klíčenie budú semená potrebovať teplo a svetlo, ale potom, čo sa klíčky objavia, sa odporúča premiestniť sadenice do chladnejšieho rohu, kde uchovávajú nie viac ako 15 stupňov. Ideálna denná doba na klíčky je najmenej 12 hodín, preto je vhodné použiť podsvietenie.

Ak sadenice rastú v spoločnej nádobe, zber sa vykoná po tom, ako sa na rastlinách objavia plné listy. Pred presťahovaním do záhrady je potrebné sadenice vytvrdnúť..

Výsadba sedmokrásky vonku

Výsadba sedmokrásky vonku

Najlepší čas na sadenie

Sadenice sa prenesú na zem potom, čo sa na ulici vytvorí teplo: koncom jari alebo na začiatku leta.

Sedmokrásky preferujú slnečné stanovištia, preto by mali byť umiestnené na otvorených záhonoch. Ideálnym rohom by pre nich bol záhon, osvetlený až do obeda. Na horúcich miestach, kde je slnko aj cez deň, budú kvety potrebovať častejšie zalievanie. V opačnom prípade listy sedmokrásky vädnú a kvety vädnú..

Tieto kvety sú pre pôdu nenáročné, ale najlepšie môžu rásť na ľahkej a voľnej hlinitej pôde. Malo by sa zabrániť výsadbe v nížinách – kríky budú negatívne reagovať na častú stagnáciu vody. Vzhľadom na malú veľkosť nadzemnej časti sa sedmokrásky často používajú ako obrubníky alebo nimi naplnia prvú vrstvu mixborders. Sedmikrásky môžete okrem pôdy pestovať aj v nádobách alebo kvetináčoch..

V prírodných podmienkach sedmokrásky často rastú na trávnikoch medzi obyčajnou trávou. Pri kosení sa kosačka nedotýka listov rastlín, čo z nich robí trávnatú burinu. Vďaka tomu je možné sedmokrásky používať v zmesiach pre maurské kvetinové trávniky s nízkymi nárokmi na údržbu. Rezanie z času na čas pomôže vašim sedmokráskam rásť, aby ich tráva neutopila. Ale na také pestovanie sú vhodné iba diskrétne odrody s jednoduchými kvetmi..

Výsadba sedmokráskyVýsadba sedmokrásky

Pravidlá pristátia

Sadenice sa prenesú na zvolené miesto spolu s pôdnou hrudkou. Aby ste to urobili, musíte najskôr pripraviť stredne veľké otvory, pričom medzi nimi budete udržiavať vzdialenosť až 20 cm. Kríky sa pohybujú a opatrne ich valcujú zo starého kontajnera. Snažia sa nedotýkať sa koreňov. Po zhutnení pôdy okolo sadeníc sú dobre napojené.

Starostlivosť o sedmokrásky v záhrade

Starostlivosť o sedmokrásky v záhrade

Starostlivosť o sedmokrásky je považovaná za nekomplikovanú. Spočíva v systematickom vykonávaní základných postupov: napájanie, kŕmenie a uvoľňovanie. Korene sedmokrásky sú malé, takže kríky budú potrebovať dostatok vlahy, najmä vo veterných alebo dusných dňoch. Ak výsadbe chýba vlhkosť, ich kvetenstvo sa začne zmenšovať a dvojité kvety sa môžu zmeniť na jednoduché. Po zalievaní sa pôda okolo kríkov mierne uvoľní, čím sa zlepší prúdenie vzduchu ku koreňom rastlín. Súčasne sa neodporúča nadmerne zvlhčovať pôdu, vrchná vrstva pôdy by mala mať čas na vyschnutie.

Na uľahčenie údržby môžete oblasť vedľa kríkov dodatočne zamulčovať. Tento postup umožňuje nielen znížiť počet zálievok, ale tiež chrániť korene rastlín pred postupným vystavením. Z burín je potrebné vyčistiť záhony iba v prvom roku kultivácie. Potom ich rastúce kríky samy utopia.

Daisy: pestovanie a starostlivosťDaisy: pestovanie a starostlivosť

Top dressing

Na kŕmenie sedmokrásky sa používajú komplexné formulácie pre kvitnúce druhy. Aplikujú sa najmenej dvakrát za sezónu (až do 30 g na 1 m2. M). Kríky a organické látky môžete pravidelne kŕmiť, ale nemali by ste to preháňať. Nadbytok živín vedie k premnoženiu listov a zníženiu počtu kvetov. Na predĺženie kvitnutia sa odporúča odstrániť kvetenstvo ihneď po zvädnutí..

Bloom

Sedmokrásky kvitnú začiatkom mája a končia koncom júla. V južných oblastiach je obdobie kvitnutia dlhšie. Kvety sedmokrásky je tam vidieť aj na jeseň. Skoré kvitnutie sa vysvetľuje skutočnosťou, že rastlina dobre znáša zimovanie, je dokonale zachovaná pod snehom a na jar rýchlo rastie..

Sedmokrásky po odkvitnutí

Sedmokrásky po odkvitnutí

Zber semien

Semená sedmokrásky môžu dozrievať v rôznych časoch, takže sa zbierajú postupne. Obvykle sa zbierajú niekoľkokrát týždenne. Prilepené kvetenstvo so semenami by ste mali odrezať a zvoliť okamih, kým semená nevypadnú z kvetu v dôsledku dažďa alebo zalievania. Extrahované semeno sa suší na hárku papiera na vetranom mieste. Hotové semená sa nalejú do papierových vrecúšok a až do sejby sa skladujú v tmavom, suchom rohu..

Včasný zber alebo odstránenie vyblednutých súkvetí zabráni nechcenému výsevu.

Zimné obdobie

Sedmokrásky v zime

Kompaktný koreňový systém robí sedmokrásky zraniteľnými voči silnému mrazu. Jednotlivé odrody froté rastlín sú najčastejšie náchylné na zmrazenie. Zvlášť opatrní by ste mali byť, ak sa očakáva zima s malým množstvom snehu. Výsadbový záhon je pokrytý vrstvou mulča s hrúbkou najmenej 8 cm. Na to môžete použiť piliny, rašelinu, humus, spadané listy atď. Vhodný je aj prístrešok zo smrekových konárov alebo špeciálneho materiálu..

Kríky rastúce na kopcoch potrebujú predovšetkým úkryt. Pozornosť by sa mala venovať exemplárom s holými koreňmi – sú nahromadené. Na jar by mali byť takéto rastliny presadené o niečo hlbšiu hĺbku..

V zime môžu byť kríky sedmokrásky použité na nútenie. Na konci jesene sa zo zeme vykopá požadovaný počet kríkov spolu s hlinenou hrudkou, transplantujú sa do kvetináčov alebo nádob a umiestnia sa na chladné (asi 0 stupňov) miesto. Zalievanie takýchto rastlín by malo byť iba mierne, aby hruda zeme nemohla vyschnúť. 1,5 mesiaca pred požadovaným kvitnutím sa nádoba prenesie na teplé a svetlé miesto a začnú kríky zalievať častejšie.

Chovné metódy pre sedmokrásky

Chovné metódy pre sedmokrásky

Okrem pestovania sedmokrásky zo semien sa môžu množiť aj vegetatívne. K tomu použite odrezky dospelých prezimovaných rastlín alebo rozdelenie ich kríkov. Tieto metódy vám umožňujú zachovať odrodové vzorky bez straty veľkosti alebo počtu ich kvetov. Bez včasného omladenia sa sedmokrásky stanú harmančekovitejšie a zmenšia sa. Rozdelenie navyše umožňuje zriediť výrazne rastúce trsy sedmokrásky. Oddelené kríky je možné presunúť na iné miesto. Korene zdravých jedincov im umožňujú bezpečne tolerovať transplantáty aj počas obdobia kvitnutia..

Rozdelenie výsadby sa vykonáva každý rok alebo najmenej každý druhý rok. Najčastejšie sa to robí na konci leta alebo na začiatku jesene – po odkvitnutí, aj keď sa niekedy delenie vykonáva na jar. Na jar sa kríky vytiahnu zo zeme a potom sa rozdelia na časti. Kvety a púčiky sú odštiepené zo závesov – odnesú rastlinám sily, ktoré musia nasmerovať na zakorenenie. Odstráňte tiež všetky lístie, ale stonky sa ho nedotýkajú. Korene delenoku sa skrátia na dĺžku asi 5-8 cm Všetky tieto postupy zjednodušia proces adaptácie rastlín na nové miesto. Po presadení budú časti kríka schopné opäť rásť. O niekoľko mesiacov budú môcť tieto kríky kvitnúť. Dokonca aj divízie bez koreňov sú schopné zakoreniť – začnú rásť zo spodnej časti listov.

Reprodukcia sedmokráskyReprodukcia sedmokrásky

Pri jesennom delení by mali byť kríky po prvej vlne kvitnutia rozdrvené, aby bola pôda rovnomerne medzi listami vo výstupe. Ku koncu leta takéto rastliny tvoria malé rozety s vlastnými koreňmi. Práve oni podliehajú odlúčeniu. Napriek malej veľkosti takýchto divízií kvitnú skôr ako vzorky semien..

Rezne sa vykonávajú v rovnakých časových obdobiach ako delenie. Koná sa najčastejšie na začiatku leta. Rezanie odrezkov bude vyžadovať ostrý a čistý nástroj. Bočné výhonky s vlastným olistením sú oddelené od dospelého kríka. Vysádzajú sa do upravenej vlhkej a voľnej pôdy. Najlepšie zo všetkého je, že výsadby zakorenia v čiastočnom tieni pod krytom z netkaného materiálu. Zakorenenie odrezkov trvá asi 2 týždne, v auguste sa usadené rastliny presťahujú na trvalé miesto na pestovanie. Takéto sedmokrásky budú môcť kvitnúť až budúci rok..

Škodcovia a choroby

Daisy škodcovia a choroby

Miniatúrna sedmokráska je považovaná za celkom odolnú voči útokom chorôb a škodcov. Ak dodržiavate všetky pravidlá starostlivosti, nemôžete sa o tieto kvety prakticky starať..

Hlavným nebezpečenstvom pre výsadbu sú vírusové ochorenia. Postihnuté rastliny možno rozlíšiť predĺženými stopkami, malými kvetmi a zmenšujúcimi sa listovými čepeľami. Súčasne sa ich farba stáva bledšou. Dotknuté vzorky sa budú musieť odstrániť a jamky, v ktorých rástli, by mali byť dezinfikované tmavým roztokom manganistanu draselného.

Na sedmokráskach sa niekedy môže objaviť múčnatka. Dá sa to rozpoznať podľa ľahkého, voľného kvetu na vzdušnej časti rastliny. Túto chorobu nebude možné vyliečiť, takže kríky (alebo aspoň ich postihnuté časti) budú musieť byť zničené. Ostatné výsadby a zdravé časti krovia sa potom ošetria tekutinou Bordeaux, koloidnou sírou alebo iným antifungálnym liečivom.

Medzi škodcami na výsadbách sa môžu objaviť kliešte, chrobáky alebo slimáky, ktoré jedia lístie sedmokrásky. Títo škodcovia by mali byť kontrolovaní vhodnými insekticídmi. Niekedy sú korene rastliny postihnuté hlodavcami. V tomto prípade sa používajú jedy.

Druhy a odrody sedmokrásky s fotografiami a názvami

Zo všetkých druhov sedmokrásky v záhradníctve sa väčšinou pestujú iba dve: viacročné a jednoročné. Starostlivosť o ne má niekoľko drobných rozdielov..

Sedmokráska jednoročná (Bellis annua)

Ročná sedmokráska

Tento druh sedmokrásky sa zvyčajne pestuje ako balkón alebo izbová rastlina. V záhrade sa Bellis annua najčastejšie vyskytuje v skalkách. Tento druh nie je taký bežný ako trvalky, takže okrasných odrôd pre jednoročné rastliny nie je veľa. Kvety majú jednoduchú štruktúru, malú veľkosť a svetlú (zvyčajne bielu) farbu so žltým okom. Objavujú sa na konci leta. Spôsob chovu – semená.

Sedmokráska vytrvalá (Bellis perennis)

Sedmokráska trvalka

Vytvára kríky vysoké až 30 cm.Rozeta Bellis perennis je tvorená podlhovastými alebo priestorovými listami. Od druhého roku vývoja tvoria kríky mnoho mierne pubertálnych stopiek. Otvárajú sa na nich kvetenstvo vo forme košov. Ich maximálny priemer dosahuje 8 cm a farba zahŕňa odtiene červenej, ružovej a bielej. Pozdĺž okraja súkvetia sa nachádzajú dlhé trstinové (alebo rúrkovité) kvety a v strede sa zbierajú malé žlté rúrkovité kvety. Po odkvitnutí sa na kríkoch vytvoria malé ploché semená. Také rastliny sa môžu samoosiať. Na jar môžu byť ich mladé výhonky použité ako sadenice..

Všetky odrody takýchto sedmokrásky sú klasifikované podľa štruktúry ich kvetenstva. Prvú skupinu (ligulosa) tvoria rastliny, ktorých kvetnú hlavu tvoria iba trstinové kvety. Do druhej skupiny (fistulosa) patria sedmokrásky s plne rúrkovitými kvetmi. Bez ohľadu na to, že odrody patria do jednej z týchto skupín, môžu mať rôzny stupeň zdvojenia kvetov:

  • Jednoduché súkvetia. Koše obsahujú až 3 rady farebných rúrkovitých alebo ligotavých kvetov. V strede sú žlté stredné kvety.
  • Polodvojité kvetenstvo. Trstinové kvety v takýchto košoch sú usporiadané v 4 radoch. Stred je tvorený malými rúrkovitými žltými kvetmi.
  • Froté súkvetia. Mnoho radov trstinových kvetov tvorí guľu, ktorá skrýva žltý stred pred zrakom.

Kvetenstvo odrodových sedmokrásky môže mať navyše rôzne veľkosti. Rastliny s hlavou nie viac ako 4 cm sa považujú za malokveté, stredné veľkosti zahŕňajú veľkosti od 4 do 6 cm a veľké – od 6 cm alebo viac.

Bella Daisy

Medzi najznámejšie odrody sedmokrásky:

  • Bella Daisy Je to ocenená odroda s ranou dobou kvitnutia. Vytvára froté koše malých rozmerov a jasne ružovej farby.
  • Pomponette – tvorí malé súkvetia vo forme pomponov.
  • Robella – froté odroda so strednými (až 5 cm) veľkosťami kvetenstva. Vytvára husté koše s početnými rúrkovitými kvetmi svetlo lososovej farby. Odroda získala prestížne ocenenie.
  • Rob Roy – tvorí kompaktné kríky s malými červenými kvetmi s priemerom asi 1 až 2 cm.

Odrody sedmokrásky

Existuje množstvo známych odrodových sérií, ktoré kombinujú odrody s podobnými vonkajšími charakteristikami. Rastliny v takýchto sériách majú zvyčajne rôzne farby. Medzi najobľúbenejšie epizódy:

  • Rominette – tvorí kríky vysoké až 15 cm. Kvitnú na nich husté dvojité koše až do priemeru 2 cm. Ich farba zahŕňa odtiene červenej, karmínovej, ako aj svetlo ružovej a bielej..
  • Speedstar – rastliny sú schopné kvitnúť už v prvom roku života. Tvoria polodvojité koše bielej alebo karmínovej farby s výrazným žltým stredom. Jednokveté exempláre majú biely okraj okolo zlatého srdca..
  • Tasso – Vytvára krátke stonky s početnými rúrkovitými kvetmi a tvorí hustú pomponu. Jeho veľkosti sú až 4 cm a farba zahŕňa ružovú, lososovú, bielu a červenú. Medzi všetkými farbami skupiny odrôd vyniká svetlo ružová s tmavším stredom..

Vlastnosti a použitie Daisy

Vlastnosti a použitie Daisy

Listy a stonky sedmokrásky obsahujú látky, ktoré prispievajú k normalizácii metabolických procesov v ľudskom tele, preto ich odborníci na výživu dôrazne odporúčajú pridávať do hotových hlavných jedál, príloh a šalátov, kombinovať s inými bylinkami alebo používať ako ozdobu na pokrm.

Sedmokrásky majú liečivé vlastnosti a sú široko používané v medicíne. Na základe rastliny sa pripravujú prípravky na liečbu zápalu laryngitídy, tracheitídy, bronchitídy a bronchiálnej astmy. Pomáhajú prekonať reumu, zbaviť sa chorôb obličiek. Výťažky z listov sedmokrásky sú súčasťou masti, ktoré podporujú hojenie rán a rýchle zotavenie sa zo zranení.