Slez

Rastlina slezu

Rastlina slezu (Malva) je zástupcom rodiny Malvov. Medzi ďalšie názvy tohto kvetu patria slez (vaječník rastliny pripomína okrúhly bochník kostola – prosphora) a kalachik. V bežnej reči sa sléz označuje aj ako druh stockrose, aj keď tieto rastliny sú odlišným rodom patriacim do tej istej rodiny..

Slez môže mať rôzny vývojový cyklus- jeden, dva alebo viacročné. Tento rod zahŕňa asi 25 rôznych druhov. Väčšina z nich žije v miernych klimatických pásmach rôznych kontinentov, niekedy sa mení na burinu.

Slez sa začal pestovať v staroveku: v Egypte a Grécku. V tej dobe boli obzvlášť oceňované liečivé vlastnosti tejto rastliny. Je zaujímavé, že v japonskom Kjóte sa odpradávna každú jar koná „festival slezu“ – „Aoi -matsuri“. Táto kvetina je považovaná za symbol svätyne Kamo, ktorá sa stáva centrom festivalu ozdobných šiat. Podľa legendy ľudia prinášali listy slezu v tvare srdca ako dar bohom, pretože poslúchli ich modlitby a zastavili ničivé májové sprchy. V tej dobe boli nádherným listom tejto rastliny pripisované magické vlastnosti – verilo sa, že dokázali zabrániť prírodným katastrofám.

V 20. storočí sa ako krmovinárstvo začali hojne používať aj rôzne druhy divého slezu. Ale pre záhradkárov najväčšiu hodnotu predstavujú veľké kvety slezu, ktoré sa viackrát stali zdrojom inšpirácie pre umelcov a básnikov. Slez slábne svojou nenáročnosťou, odolnosťou voči teplu a silnému chladu, ako aj jednoduchosťou starostlivosti.

Popis slezu

Popis slezu

Slez sú bylinné rastliny, ktorých výška sa môže pohybovať od miniatúrnych 30 cm do pôsobivých 1,2 m. Korene kvetu sa rozvetvujú a môžu ísť do veľkých hĺbok. Stonky môžu byť ležiace, vzostupné alebo rovné. V spodnej časti sú pubertálne, ale v hornej časti lysé. Zaoblené listy majú tvar srdca a sú rozdelené do niekoľkých lalokov. Listy sú tiež pubertálne. Kvety sú umiestnené v pazuchách listov, jeden alebo niekoľko kusov, alebo tvoria racemózne súkvetia. Farba lístkov slezu lesného je ružová s tmavými žilkami. Kvety iných druhov sú najčastejšie ružové alebo biele. Kvitnutie trvá takmer celé leto. Mnoho druhov je považovaných za medonosné rastliny a priťahuje mnoho hmyzu. Po odkvitnutí sa na krík uviažu semená, ktoré zostanú životaschopné až 3 roky. Rastlina sa môže rozmnožovať samovýsevom.

Vzhľadom na veľkú veľkosť väčšiny druhov slezu sú spravidla umiestnené na pozadí záhonov v skupinových výsadbách alebo v kombinácii s inými vysokými kvitnúcimi rastlinami. Bez tejto rastliny je ťažké si predstaviť rustikálnu krajinu. Na rezanie je možné použiť aj kvety.

MALVA ALEBO RUŽOVÝ SKLAD Z OBSADENIA NA SEDENIE / VŠETKY TAJOMSTVÁ PESTOVANIA MALVYMALVA ALEBO RUŽOVÝ SKLAD Z OBSADENIA NA SEDENIE / VŠETKY TAJOMSTVÁ PESTOVANIA MALVY

Stručné pravidlá pre pestovanie slezu

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie slezu na otvorenom poli..

Pristátie Semená sa vysádzajú na otvorenom priestranstve v druhej polovici mája. Pokiaľ ide o sadenice, semená sa musia vysiať v januári alebo vo februári..
Pôda Na výsadbu je vhodná výživná hlinitá pôda s dobrou drenážnou vrstvou..
Úroveň osvetlenia Vyžaduje sa slnečné miesto. Kvet je považovaný za nenáročný a môže vydržať čiastočný tieň..
Režim zavlažovania Kvet nepotrebuje časté zalievanie. Ak je leto dlho suché a horúce, treba výsadbu častejšie polievať. Súčasne by množstvo zálievky malo byť mierne..
Top dressing V intervaloch niekoľkých týždňov môžete do záhonov pridať trochu kompostu alebo nízku dávku minerálnych hnojív.
Bloom Kvitnutie trvá takmer celé leto.
Prerezávanie Prerezávanie zvädnutých kvetov by sa malo vykonávať včas a pravidelne..
Škodcovia Slimáky.
Choroby Hrdza, múčnatka, chloróza.

Pestovanie slezu zo semien

Pestovanie slezu zo semien

Termíny sejby

Začiatok obdobia kvitnutia závisí od času výsadby semien slezu. Dá sa vysiať priamo do voľnej pôdy, ale aj na sadenice. Pri prvom spôsobe sa semená vysievajú v druhej polovici mája. V letnom období sadenice zosilnejú, vytvoria ružicu listov, ale nebudú mať čas kvitnúť. Slez poteší svojimi jasnými kvetmi – zvončekmi až v budúcej sezóne.

Metóda sadeníc bude schopná poskytnúť prvé kvitnutie v nasledujúcich letných mesiacoch. Semená je potrebné vysiať v januári alebo februári. Druhá metóda je spoľahlivejšia a účinnejšia pre rôzne druhy slezu – jednoročné, dvojročné a viacročné. Jednoročné semená sa odporúča zasiať v januári a transplantácia na trvalé miesto sa vykonáva koncom mája. V tomto prípade bude slez kvitnúť približne v polovici júla. Ostatné druhy sú vhodnejšie na výsev iba na konci jari a na opätovnú výsadbu – koncom leta alebo začiatkom jesene..

Príprava semien

Materiál zo semien je možné zakúpiť v špecializovanom obchode alebo použiť samostatne. Semená by nemali mať viac ako dva roky. V treťom roku po zbere vykazujú semená najvyššiu klíčivosť. Pred výsadbou sa namáča – semená sa ponoria do teplej vody a uchovávajú sa v nich 8 až 12 hodín. Tento postup pomôže zmäkčiť škrupinu semien a urýchliť ich klíčenie..

SEDAČKOVÁ RUŽA RÝCHLO A JEDNODUCHÉ! Pestovanie zo semien sejba výsadba zberanie vrchného obväzuSEDAČKOVÁ RUŽA RÝCHLO A JEDNODUCHO! Pestovanie zo semien sejba výsadba zberanie vrchného obväzu

Sadenice slezu

Sadenice slezu sa najlepšie pestujú v rašelinových kvetináčoch. To je nevyhnutné na zachovanie integrity malých koreňov rastliny počas budúcej transplantácie..

Priaznivé teplotné podmienky pre klíčenie semien sú 18-22 stupňov. S týmto obsahom dôjde k hromadnému vzhľadu sadeníc za 10-15 dní. Pri pestovaní semien slezu v spoločnom výsadbovom boxe sa mladé rastliny budú musieť potápať, keď sa objaví tretí plnohodnotný list. Po zriedení by mala medzi výsadbami zostať vzdialenosť najmenej 2 cm.

Sadenice slezu potrebujú otužovanie. Pred transplantáciou na ulicu je niekoľko hodín na čerstvom vzduchu a zvyká si na nové podmienky. Takéto kvety je možné vysadiť na záhony koncom jari alebo na začiatku leta..

Okrem semennej metódy sa niektoré viacročné druhy môžu rozmnožovať odrezkami. Rezajú sa na jar alebo v lete, ale táto metóda sa považuje za menej spoľahlivú: zakorenenie nie vždy prebieha..

Výsadba slezu na otvorenom priestranstve

Výsadba slezu na otvorenom priestranstve

Miesto pristátia

Malwa potrebuje slnečné miesto. Kvetina je považovaná za nenáročnú a môže vydržať čiastočný tieň, ale farba kvetov za takýchto podmienok bude menej nasýtená a rast kríkov sa spomalí. Optimálne sú oblasti zatienené iba v hodinách najväčšieho slnečného svitu..

Na výsadbu slezu je vhodná výživná hlinitá pôda s dobrou drenážnou vrstvou. Stojatá vlhkosť môže viesť k rozpadu koreňov rastlín, preto by sléz nemal byť umiestnený v nížinách alebo v oblastiach s vysokou hladinou podzemnej vody. Kvety sú vysadené na vyvýšenom mieste, chránenom pred vetrom. Vysoký rast stoniek často vedie k ich uloženiu zo silných impulzov. Z rovnakého dôvodu je vhodné sadiť pozdĺž plotu slez. V tomto prípade môžu byť výhonky k nej priviazané ako k podpore..

Nedostatočne výživné pôdy by mali byť predhnojené mulčovaním budúceho záhona humusom.

Pravidlá pristátia

Pravidlá výsadby slezu

Sadenice slezu ročného sa vysádzajú koncom mája. Dvoj a viacročné druhy vysiate v zime sa vysádzajú súčasne, ale rastliny vysiate na sadenice len v máji je potrebné premiestniť na záhony až koncom leta..

V niektorých prípadoch sa výsev slezu vykonáva priamo do zeme. Vykonáva sa na jar, v apríli až máji, po prechode mrazov. V zemi sa urobia plytké (až 3 cm) jamy a do nich sa umiestni 1-3 semená. Vzdialenosť medzi výsadbami by mala byť od 25 do 50 cm, v závislosti od veľkosti budúcich kríkov. Jamy sú posypané zeminou, mierne zhutnené a napojené. Ak riziko opakujúcich sa mrazov stále pretrváva, prikryte sadenice fóliou. Za teplého počasia sa klíčky objavia o niekoľko týždňov. Po vytvorení 3-4 listov sa vchody zriedia a zostanú len najsilnejšie rastliny.

Starostlivosť o slez

Starostlivosť o slez

Zalievanie

Slez nevyžaduje žiadne špeciálne opatrenia starostlivosti. Kvet nepotrebuje časté zalievanie. Rozvinuté korene kríkov môžu zbierať vlhkosť nielen v oblasti výsadby. Ak je leto dlho suché a horúce, treba výsadbu častejšie polievať. Súčasne by množstvo zálievky malo byť mierne. K tomu použite teplú vodu ohrievanú na slnku. Za normálneho počasia môžete slez polievať zhruba raz za týždeň. Otvory, v ktorých rastú kríky, sa potom uvoľnia a tiež systematicky čistia od buriny. Odstránené sú aj zvädnuté kvety – zostanú len tie, z ktorých budú zbierať semená.

Top dressing

Slez nevyžaduje povinné kŕmenie, ale dobre reaguje na všetky druhy hnojív. Predtým, ako sa začnú vytvárať púčiky, môžete kríky nakŕmiť kompozíciou obsahujúcou dusík. Ak slez rastie na úrodnej pôde, kvetinu nie je potrebné kŕmiť. Na chudobných pôdach môžete na záhony v intervale niekoľkých týždňov naniesť trochu kompostu alebo nízke dávky minerálnych hnojív..

podpora

Vlastnosti starostlivosti o slez

Podväzok je potrebný pre vysoké druhy a odrody, ktoré sa dajú ľahko poškodiť pod ostrými a silnými nárazmi vetra. Plot môže pôsobiť ako spoľahlivá podpora, pozdĺž ktorej je rastlina vysadená, alebo sa môžete voziť vo vysokých drevených kolíkoch.

Prerezávanie

Prerezávanie zvädnutých kvetov by sa malo vykonávať včas a pravidelne, pretože na tom závisí množstvo kvitnutia a ďalší vývoj bylinnej kultúry. Prerezávanie stopiek po odkvitnutí sa vykonáva tak, aby rastliny nemali čas na tvorbu semien. Tak sa z ročnej plodiny stane trvalka. Ak slez nemá čas na nastavenie semien, kríky zostanú až do ďalšej sezóny..

Prenos

Kríky nepotrebujú transplantácie, tento postup môže krík výrazne zraniť, ale ak je potrebné ho premiestniť, rastlina by mala byť vykopaná spolu s pôdnou hrudkou.

Slez (ruža): pestovanie a starostlivosťSlez (ruža): pestovanie a starostlivosť

Slez po odkvitnutí

Na jeseň po vyblednutí trvalého slezu z neho možno zbierať semená. Ak to chcete urobiť, vyberte už mierne otvorené polia. Pred zimovaním sú všetky stonky kríkov narezané na úroveň zeme. V južných oblastiach je možné výhonky rozvetveného slezu rezať vo výške až 35 cm. To prispeje k rýchlejšiemu vývoju nových výhonkov budúcu jar..

Začiatkom septembra, keď skončí obdobie kvitnutia slezu, sa bylina úplne rozreže na úroveň pôdy a na vrch sa nanesie mulčová vrstva. Humus alebo kompost nie je len mulč, ale aj vynikajúce doplnkové jedlo. Každý meter štvorcový pôdy vyžaduje 3-4 kg takéhoto organického hnojiva. Väčšina slezu môže ľahko tolerovať silné mrazy, ale ak hrozí riziko zamrznutia, rastliny môžu byť pokryté lístím, slamou alebo smrekovými vetvami.

Škodcovia a choroby

Sléz škodcovia a choroby

Slez môže byť ovplyvnený slimákmi. Pasce pomôžu zbaviť sa takýchto škodcov. Vedľa postelí je umiestnených niekoľko misiek piva. Po dni sa pasce skontrolujú a zozbierajú sa všetky slimáky, ktoré sa k nim priblížia.

Slez prakticky nie je chorý, ale niekedy sa na rastline môže objaviť hrdza. V tomto prípade je morská strana listov pokrytá tmavočervenými škvrnami. Táto choroba nevedie k smrti rastliny, ale skracuje obdobie rastu a ovplyvňuje jej dekoratívny účinok. Ovplyvnené platne by mali byť zničené. V tomto prípade sú ostatné výsadby ošetrené fungicídmi. Ak kríky pravidelne trpia hrdzou, mali by ste na výsadbu zvoliť inú oblasť záhrady. Nasledujúce 2 roky sa neoplatí na tomto mieste sadiť slez..

Niekedy sú kríky postihnuté múčnatkou. Pomáhajú z nej fungicídne prípravky alebo roztok koloidnej síry. Ako preventívne opatrenie pri rozvoji chorôb by sa mali dodržiavať pravidlá starostlivosti o výsadby. Tým sa eliminuje výskyt chorôb spojených s kultivačnými chybami – chloróza, padajúce púčiky alebo lístie. V tomto prípade bude stačiť obnoviť podmienky potrebné pre rastlinu: mierne zalievanie, dobré osvetlenie, pravidelné kŕmenie, pravidelné odstraňovanie buriny a hygienické kontroly. Okrem toho je vhodné pred výsadbou pôdu sterilizovať vyliatím vriacou vodou alebo roztokom manganistanu draselného.

Druhy a odrody slezu s fotografiami a názvami

Malva sa ľudovo nazýva nielen zástupcom rodu slezu, ale aj niektorými ďalšími rastlinami z tej istej rodiny (napríklad ibištek a obyčajný stockrose). Tieto kvety majú vonkajšie rozdiely, ale majú podobný tvar kvetu. Navyše, pravidlá starostlivosti o väčšinu z nich sú úplne rovnaké..

Ročné druhy slezu

Slez lesný (Malva sylvestris)

Slez lesný

Najbežnejší predstaviteľ rodu. Hoci je Malva sylvestris dvojročná rastlina, pestuje sa ako jednoročná. Je to táto kvetina, ktorá sa nazýva “kalachik”. Vytvára kríky vysoké až 1,2 m. Stonky slezu lesného môžu byť nasmerované nahor alebo rozložené po zemi. Lístie má iný tvar: pripomína zaoblené srdce, laločnaté alebo podobné prstom. Na jeho povrchu je malé mäkké dospievanie. Pôvabné kvety sa zbierajú v stredne veľkých súkvetiach a majú veľkolepé pruhy tmavšej farby. Ich priemer je asi 5 cm. Známe odrody:

  • Zebrina – s veľkými kvetmi svetlo ružovej farby, doplnené červenými žilkami.
  • Čierna perla – kvety až do priemeru 7 cm majú purpurovú farbu a takmer čierne žilky.

Vytrvalé druhy slezu

Slez pižmový (Malva moschata)

Slivka pižmová

Výška kríkov tohto druhu dosahuje 1 m. Majú rovné rozvetvené stonky s miernym dospievaním. Listy na vnútornej strane sú tiež pokryté ľahkou chumáčou. Malva moschata tvorí voňavé kvety s priemerom asi 5 cm Ich farba môže byť ružová, svetlooranžová alebo biela. Kvitnutie trvá až do jesenných mrazov. Populárne odrody:

  • Biela veža – so snehobielymi kvetmi.
  • Biela dokonalosť – skorá kvitnúca odroda vysoká až 70 cm. Bohaté kvitnutie.
  • Ružová veža – s kvetmi sýtej ružovej farby.

Slez sudánsky (Malva sabdariffa)

Slez sudánsky

Alebo ibištek Sabdariff. Dvojročný indický druh s krásnymi veľkými kvetmi, nazývaný aj sudánska ruža alebo rosella. Patrí do rodu Hibiscus. Okrem vonkajšej dekoratívnosti sa na varenie používajú časti kvetov Malva sabdariffa: z nich sa pripravuje známy ibištekový čaj a pridáva sa aj do rôznych dezertov. Zelené časti rastliny sa dajú aj jesť, a preto sa kvetu niekedy hovorí „šťavel červený“. Tento druh sa používa aj v medicíne. Rastlina môže mať tvar kríka alebo strom. Je pozoruhodné, že jeho semená sa nachádzajú nielen v špecializovanom obchode, ale aj v balení čaju..

Tento slez je považovaný za najtermofilnejší z nich. Vonku sa dá pestovať iba v južných oblastiach. Ibištek sa najčastejšie pestuje doma. V prírode môže veľkosť jeho kríka dosiahnuť výšku viac ako 3 m, ale doma sú asi 1,5 m. Ale kvety rastliny sú krátkodobé a zostávajú otvorené celý deň. Dekoratívnosť kríkov sa dosahuje vďaka ich veľkému počtu..

Slez pokrčený

Slez pokrčený

Tento rod zahŕňa dva druhy bežné v kultúre – slez vráskavý a obyčajný stockrose (alebo ružový).

Výška vráskavého slezu môže dosiahnuť 120 cm Alcea rugosa sa v záhradníctve stále nenachádza tak často ako jeho príbuzný. Jeho kvitnutie trvá niečo málo cez 2 mesiace a kvety sú žlté..

Stockrose (ružová) môže dosiahnuť výšku 2,5 m. Alcea rosea má obzvlášť silné stonky a veľké listy. Zelené časti rastliny sú dospievajúce. Kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité. Ich priemer môže byť až 12 cm a farba obsahuje rôzne farby. Kvetenstvo-kefy s mnohými kvetmi sa objavujú v druhom roku života kríka. V kultúre sa táto rastlina používa už od 15. storočia. Populárne odrody a skupiny odrôd:

  • Chater’s Double Strein – kríky vysoké až 2 m, kvety pripomínajú pivonky.
  • Mažoretka zmiešaná – viac miniatúrnych kríkov do veľkosti 75 cm. Polodvojité kvety.
  • Práškové oblátky zmiešané – vysoké kríky s dvojitými kvetmi rôznych farieb.
  • Single zmiešané – kríky až 1,5 m vysoké s jednoduchými kvetmi, ktoré sa vyznačujú lesklými okvetnými lístkami.
  • Letný karneval – výška rastliny až 1,8 m. Pri výseve v zime kvitne v lete. Štruktúra kvetu – froté.

Malva hybrid (Malva hybrida)

Hybridný slez

Najčastejšie pod názvom Malva hybrida nájdete odrody Stockrose získané chovateľmi. Takéto rastliny majú výšku asi 2 m a veľké, nápadné kvety rôznych farieb. Kvitnutie trvá celé leto, ale zvyčajne sa vyskytuje iba v druhom roku kultivácie..

Vlastnosti slezu

Vlastnosti slezu

Divoký slez sa odpradávna používal ako liečivá rastlina. Je schopný mať zmäkčujúci a obaľujúci, expektoračný a regeneračný účinok, bojovať proti zápalu a prispieť k celkovému posilneniu tela..

Infúzia lístia a kvetov môže pomôcť pri zápalových procesoch a podráždení žalúdka a čriev. Kvety a listy slezu sa pridávajú do horúcich kúpeľov, aby sa urýchlila liečba nádorov sleziny. Bylinka tejto rastliny je zaradená aj do zbierky pŕs. Kvety sa stávajú základom odvaru, ktorý pomáha pri kožných ochoreniach – používa sa vo forme obkladov. Vďaka nim sa zmierňuje svrbenie, hoja sa aj rany. Prostriedky založené na kvetoch sú tiež bežné v kozmeteológii: pomáhajú obnoviť vrstvu epidermis a slúžia ako prevencia hnisavých vyrážok. Práve kvety slezu sú najčastejšie zahrnuté v zložení liekov. Obsahujú viac cenných látok (vitamín C, keratín a cukry) ako čepele listov. V niektorých krajinách sa slezové lístie používa na varenie rovnako ako hrozno.

Zber oddenkov slezu sa zvyčajne vykonáva na jar, pred kvitnutím kríkov. Lístie a kvety sa zbierajú počas celého leta, na to si vyberte ranné hodiny. Zhromaždený materiál sa suší na vetranom mieste, pravidelne sa obracia alebo sa používa sušičky. Po vysušení by si časti kríka mali zachovať svoju farbu a príjemnú vôňu. Suroviny skladujte v látkových vreciach na suchom a tmavom mieste. Lieky na báze slezu nemajú žiadne kontraindikácie. Výnimkou je precitlivenosť alebo individuálna intolerancia..

Na liečbu kašľa môžete do pohára naliať 2 čajové lyžičky nadrobno nakrájaných čerstvých kvetov alebo listov a potom ich zalejte vriacou vodou. Po 10 minútach infúzie sa vývar prefiltruje. Je potrebné vziať 2-3 také poháre denne. Do lieku môžete pridať med, ale na to musí voda vychladnúť najmenej na 40 stupňov.