Slnečnica

Slnečnica

Slnečnica (Helianthemum) alebo kamenný kvet je neobvyklá jednoročná alebo viacročná rastlina z rodiny Ladannikov. Viac ako 70 rôznych druhov tejto kultúry sa nachádza v prírodnom prostredí európskych a ázijských krajín, ako aj na africkom a americkom kontinente. Individuálnym znakom slnečnice sú jej úžasné kvety, ktoré sa otvárajú s prvými slnečnými lúčmi skoro ráno a rozpadajú sa na poludnie..

Popis slnečnicového kvetu

Bylinná alebo polokerová rastlina pozostáva z rovnej alebo plazivej stonky, ktorá nemá výšku viac ako 30 cm, jednoduché jasne zelené oválne listy, žlté, oranžové, biele alebo ružové kvety v racemóznych súkvetiach a ovocných tobolkách so semenami vo vnútri.

Pestovanie slnečnice zo semien

Pestovanie slnečnice zo semien

Výsev semien

Pestovanie sadeníc slnečnice doma nie je ťažké. Rastliny s náležitou starostlivosťou zosilnejú a budú pripravené na transplantáciu do otvorenej kvetinovej záhrady. Priaznivý čas na siatie semien – prvé marcové dni.

Skúsení pestovatelia odporúčajú používať iba rašelinové hrnce alebo tablety, pretože rastlina veľmi negatívne reaguje na presádzanie a zber. Je to všetko o jeho koreňovom systéme, ktorý je v neustálej interakcii s určitými hubami. Ak je táto interakcia narušená transplantáciou alebo rozdelením kríka na časti, potom môže kvetina vážne ochorieť a dokonca zomrieť..

Nádoby sa naplnia vopred zvlhčenou a voľnou pôdnou zmesou a do každého z nich sa umiestnia dve alebo tri semená. Posypte semená tenkou vrstvou jemného riečneho piesku a prikryte priehľadným filmom.

Nádoby na výsadbu musíte pred vzídením uchovávať v teplej a veľmi svetlej miestnosti s teplotou asi 25 stupňov Celzia. V závislosti od druhu a odrody sa sadenice môžu objaviť za jeden alebo dokonca štyri týždne. Ihneď potom je potrebné odstrániť filmový kryt a previesť nádoby do chladnejšej miestnosti s teplotou 15-16 stupňov.

Na vysokokvalitný a plnohodnotný vývoj mladých rastlín budú potrebovať špeciálne teplotné podmienky. Denná teplota by mala byť o 4-5 stupňov vyššia ako nočná.

Sadenice slnečnice

Do 2-3 týždňov rastliny znateľne porastú a ich rozdiel v raste a kvalite bude zrejmý. Z 2-3 kópií v každom kontajneri sa odporúča ponechať iba najsilnejšiu a najsilnejšiu kultúru a zvyšok musí byť odrezaný v koreni..

Hlavná starostlivosť o sadenice pozostáva z jemného uvoľnenia pôdy a jej miernej vlhkosti. Je veľmi dôležité vykonať postupy vytvrdzovania sadeníc 10-15 dní pred výsadbou na otvorenom priestranstve. „Chôdza“ na čerstvom vzduchu niekoľko hodín každý deň pomôže rastlinám posilniť sa a pripraviť sa na nové životné podmienky. Slnečnica sa musí naučiť rásť na čerstvom vzduchu nepretržite. V prvých dňoch musíte chrániť krehké sadenice pred náhlymi nárazmi vetra a neočakávaným prievanom..

Výsadba slnečnice na otvorenom priestranstve

Výsadba slnečnice na otvorenom priestranstve

Kedy je najvhodnejšie zasadiť slnečnicu

Vysadenie slnečnice a ďalšia starostlivosť o ne nevyžaduje veľa času a úsilia. Každý milovník kvetov to zvládne, aj bez dlhoročných skúseností v kvetinárstve..

Skúsené sadenice je možné preniesť do otvorenej kvetinovej záhrady alebo záhrady v druhej polovici mája alebo v prvej polovici júna. Dôležitými podmienkami sú dobre vyhriata krajina a stabilné teplé počasie.

Miesto výsadby by malo byť slnečné a otvorené a pôda na mieste by mala mať zásadité alebo neutrálne zloženie. Povinnými zložkami pôdy by mali byť jemný štrk a hrubý riečny piesok. Ak je na mieste počas prípravného kopania hlinitá pôda, odporúča sa do neho pridať dolomitovú múku.

Ako správne sadiť

Pri príprave pristávacích dier je potrebné mať na pamäti, že slnečnica rastie veľmi rýchlo. Vzdialenosť medzi rastlinami by nemala byť menšia ako 30-35 cm Hĺbka otvoru a výška kvetináča s rastlinou by mala byť približne rovnaká. Rašelinový hrniec je umiestnený do otvoru, posypaný zeminou, napojený.

Starostlivosť o slnečnicu v záhrade

Starostlivosť o slnečnicu v záhrade

Zalievanie

Slnečnica je obdarená vysokou odolnosťou voči suchu, takže pri ich pravidelnom páde má spravidla dostatok prirodzených zrážok. Počas jarných a jesenných mesiacov sa neodporúča zalievať kvety. V lete je pôda zvlhčená iba dlhou neprítomnosťou dažďa a vysokými teplotami vzduchu. Zavlažovacia voda je predbežne usadená a ohrievaná na otvorenom slnečnom mieste. Letný objem zálievky – bohatý.

Pôda

Pôda musí byť včas zaburinená a uvoľnená okolo každej rastliny. Mulčovacia vrstva na mieste tieto postupy eliminuje a dodá pôde dodatočnú výživu..

Hnojenie

Pri pestovaní slnečnice na úrodnej pôde nie je potrebné žiadne ďalšie kŕmenie. V ostatných prípadoch sa podľa potreby používajú hnojivá. Pred kvitnutím sa odporúča kŕmiť rastliny tekutými organickými látkami. Je dôležité mať na pamäti, že nadbytočné živiny v pôde povedú k hojnému hromadeniu listovej hmoty, ktoré bude interferovať s aktívnym kvitnutím..

Prerezávanie

Na udržanie atraktivity a zachovanie vysokej dekoratívnosti slnečnice sa vykonáva pravidelné prerezávanie zvädnutých a vyblednutých púčikov

Aby sa zachovala príťažlivosť a zachovala vysoká dekoratívnosť slnečnice, zvädnuté a vyblednuté púčiky sa pravidelne zastrihávajú. Odstránenie vyblednutých výhonkov (asi 30% z celkovej dĺžky) podporí aktívnejšie a bujnejšie kvitnutie.

Zimovanie

Niektoré druhy a odrody rastlín sú veľmi mrazuvzdorné a nevyžadujú si žiadnu prípravu na zimu. To platí pre slnečnicu s oranžovými a žltými kvetmi. Kultúra sa v priebehu niekoľkých rokov vyvíja a rastie dobre v jednej oblasti. Ale kultúry so striebristými listami a odrodami s červenými kvetmi sa odporúčajú pokryť suchou trávou alebo smrekovými vetvami, inak neprežijú krutú zimu..

Choroby a škodcovia slnečnice

Možnou chorobou je hniloba koreňov, ku ktorej dochádza vtedy, keď je v pôde pravidelný prebytok vlahy. Postihnuté rastliny je potrebné ihneď zničiť a zvyšné kvety a celú plochu ošetriť fungicídnym prípravkom (napríklad Fundazol).

Hlavnými škodcami sú strapky a vošky. Živia sa rastlinnou šťavou a sú schopné zničiť celú kvetinovú záhradu. Každý kvetinárstvo ponúka širokú škálu liekov na riešenie týchto nepozvaných hostí..

Druhy a odrody slnečnice

Medzi veľkým počtom slnečnicových druhov v kultúre sa pestuje len zlomok z nich. Medzi milovníkmi kvetov sú najobľúbenejšie a najžiadanejšie exempláre..

Slnečnica Apeninská (Helianthemum apenninum)

Slnečnica apeninská

Polokerová trvalka odolná voči chladu, priemerná výška-25 cm, rozšírená v juhozápadnej časti Európy, biele kvety, priemer 1,5-2 cm, kopijovité listy, s pubertálnym povrchom.

Slnečnica polárna (Helianthemum arcticum)

Arktická slnečnica

Trvalka je bežná iba v Murmanskej oblasti, kvitne súkvetím troch alebo šiestich jasne žltých kvetov, poloker spravidla nepresahuje výšku 40 cm, dolná hranica rastu je 10 cm.

Vymeniteľná slnečnica (Helianthemum mutabile)

Slnečnica je premenlivá

Trvalka odolná voči chladu, kvitne bielo-ružovými kvetmi v máji-júni. Výška – asi 25 cm, priemer kvetu – 1,5-2 cm.

Slnečnica hybridná (Helianthemum x hybridum)

Hybridná slnečnica

Bol vyšľachtený ako výsledok selekčných prác pri krížení rôznych druhov a kombinuje všetky nové formy a odrody. Výsledné odrody sa líšia tvarom listov a odtieňmi kvitnutia. Hybridné slnečnice zdobia záhradu a záhon červeným, oranžovým, žltým, bielym a ružovým súkvetím.

Slnečnica alpská (Helianthemum alpestre)

Alpská slnečnica

Nízko rastúca mrazuvzdorná trvalka, výška nepresahuje 10 cm, hustý porast husto pokrýva pôdu, kvitne malými žltými kvetmi s piatimi okvetnými lístkami.

Slnečnica Monet (Helianthemum nummularium)

Slnečnica Monet

Polokrovitá trvalka zo Stredomoria, výška – nie viac ako 45 cm, rozvetvená stonka so silným pubertom, horná časť listov je zelená a dolná časť je sivá, oválneho tvaru. Kvitne nádhernými žltooranžovými kvetmi s priemerom asi 2 cm.