Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Ľubovník bodkovaný (Hypericum) je kvitnúca rastlina z čeľade ľubovníka bodkovaného. Rastlinnou oblasťou rastliny sú oblasti s miernym podnebím, južné oblasti severnej pologule, Stredozemné more. V kultúre existuje asi 300 druhov, ale odrody sú známejšie: perforované alebo obyčajné a tetraedrické. Najväčší záujem je o ľubovník bodkovaný. Nasledovať bude rozhovor o jeho vlastnostiach a kultivácii..

Opis rastliny Ľubovník bodkovaný

Hypericum má niekoľko populárnych mien. A jedna vec je pre neho veľmi vhodná, pretože má bohaté vitamínové zloženie a prospešné vlastnosti. Hovorí sa mu liečivé. A to potvrdzuje skutočný účel druhu.

Rastlina s tenkým a silným oddenkom. Každý rok je z neho vytiahnutých niekoľko stoniek, dosahujúcich výšku 0,8 m. Dvojhranný, rozvetvený kmeň je vzpriamený. Spočiatku zelená, ale neskôr má červenohnedú farbu. Na vonkajšej strane stonky sú dve drážky, ktoré prebiehajú pozdĺž celého výhonku.

Listy získavajú predĺžený, vajcovitý tvar a môžu dosiahnuť dĺžku 3 cm. Listy sú svojou štruktúrou sediace, celé a protiľahlé, škvrnité s mnohými žľazami, a preto vznikol výraz perforovaná ľubovník bodkovaný..

Žiarivo žlté kvety s akretickými dlhými tyčinkami sa zbierajú do racemóznych dáždnikov. Začiatok kvitnutia je jún. Plod by mal trvať 4 týždne. Jedná sa o trojuholníkový box so sieťovaným povrchom a mnohými semenami vo vnútri. Keď je krabica zrelá, praskne a semená vykĺznú..

Výsadba ľubovníka bodkovaného na otvorenom priestranstve

Výsadba ľubovníka bodkovaného na otvorenom priestranstve

Záhradné druhy, rovnako ako ostatní predstavitelia kultúry, sa rozmnožujú semenami. Výsev sa vykonáva skoro na jar alebo v polovici októbra. Čerstvo zozbierané semená sa vysejú na jeseň. Pred jarným výsevom zrna absolvujú stratifikáciu. Za týmto účelom sa spolu s mokrým pieskom vložia do vriec alebo pohárov a umiestnia sa na policu so zeleninou v chladničke, kde sa skladujú jeden a pol až dva mesiace. S touto prípravou vás výhonky, ktoré sa objavia, potešia svojou hustotou. V suchom a horúcom prameni nemusia výhonky vychádzať alebo zmiznúť. Ak ľubovník bodkovaný prerazí, potom bude vývoj veľmi pomalý..

Miesto pristátia je pripravené vopred. Jarný výsev zahŕňa prípravu na jeseň. Ak je výsadba na jeseň, potom je miesto pripravené v lete. Rastlina miluje slnečné miesto, chránené pred chladným vetrom. Preferuje piesočnatú alebo hlinitú pôdu s dobrou drenážou. Priaznivá je stránka po mrkve alebo cibuli.

Pred sejbou sa pôda prekope, 2 -krát okopá a zarovná hrabľami. Hnojíme zhnitým hnojom alebo rašelinovým kompostom, ktorý na 1 m2 meter urobte 3-4 kg. Potom je pôda dobre navlhčená.

  Omladený (kamenná ruža)

Vysejte do riadkov, pričom medzi nimi ponechajte odstup najmenej 15 cm.Semená nie sú zakopané v zemi. Na vrch posypte zeminou alebo pieskom. Polievajte opatrne. Počas jarnej výsadby sú záhony pokryté fóliou. Neskôr to odnesú.

Starostlivosť o ľubovník bodkovaný v záhrade

Pri raste a vývoji ľubovníka bodkovaného je oblasť 3x zaburinená a sleduje sa vlhkosť a uvoľnenie. Počnúc druhým rokom je jarná pôda zaburinená, staré stonky sú vyhodené. Zalievanie sa vykonáva, keď povrchová vrstva zaschne. V horúcom lete ju polievajú oveľa častejšie ako inokedy. A ak v lete neustále prší, zalievanie je spravidla vylúčené.

Ľubovník bodkovaný je trváca rastlina. V období svojho vývoja je pôda vyčerpaná. Preto ho treba kŕmiť. Na začiatku jari sa aplikuje nitroammofosk v množstve 8 kg na 1 m2. meter. Procedúra sa opakuje pred kvitnutím..

Na zimu svätojánsku mladinu nepotrebujete. Aj keď v zime trochu zamrzne, v novej sezóne sa čoskoro zotaví. Ale ak zima sľubuje, že bude veľmi chladná, a dokonca aj bez snehu, potom stojí za to pokryť postele smrekovými vetvami.

Zber ľubovníka bodkovaného

Zber ľubovníka bodkovaného

Po 2-3 rokoch bude tráva bohato kvitnúť. Takže môžete začať zbierať ľubovník bodkovaný. Obvykle sa to stáva uprostred leta, za slnečného a pokojného dňa. Použite ostrý nôž, kosák alebo kosák. Ak sú oblasti veľké, vezmite si kosu. Zhora odrežte stonku. Stačí merať 25-30 cm. Potom sa rezané výhonky sušia, aby sa zabránilo hnilobe a výskytu čiernych pruhov.

Na tieto účely sa používa polotmavá dobre vetraná miestnosť, v ktorej sa udržuje teplota 50 stupňov. Surovina sa neustále obracia a mieša za účelom rovnomerného vetrania. Všimnúc si, že stonky sa dobre lámu a zrútia a listy a kvety sa drobia, doschnú. Na uskladnenie je pripravená ľubovník bodkovaný. Je položený v keramických alebo sklenených miskách, v papierových vreciach, kartóne. Skladovateľnosť je asi tri roky pri teplotách od 5 stupňov pod nulou do 25 stupňov Celzia.

Choroby a škodcovia

Ľubovník bodkovaný je imúnny voči chorobám. Ale stále sú. Ide o hrdzu a plesňovú hnilobu. Obzvlášť populárna je hrdza, ktorá sa prejavuje vo forme vzhľadu oranžových pruhov na listoch. Takáto rastlina má pomalší rast..

  Mak

Na ochranu susedných jedincov sa chorá ľubovník bodkovaný ošetruje fungicídmi. Hubová hniloba sa vyvíja z presýtenia vodou. Úplná kontrola nad pôdnou vlhkosťou vám pomôže zbaviť sa jej. Medzi škodcami sú ľubovník bodkovaný a listový červ..

Na použitie ľubovníka bodkovaného na liečebné účely sa pripravujú odvary, čaje, tinktúry a infúzie. Vždy si ho môžete kúpiť v akejkoľvek lekárni a pripraviť si liek doma. Pokiaľ je to však možné, zberajte trávu sami. Starostlivosť prakticky nie je potrebná a okrem toho pekné kvety vytvoria v záhrade nádhernú atmosféru a vyspelejšie rastliny pestované a sušené vlastnými rukami budú slúžiť na liečbu a prevenciu mnohých chorôb.

Užitočné vlastnosti ľubovníka bodkovaného

Užitočné vlastnosti ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný obsahuje mnoho užitočných zložiek, čo znamená, že jeho použitie má priaznivý vplyv na ľudské telo. Odvary, infúzie, čaje sa používajú na prevenciu rôznych chorôb, ako aj na liečebné účely. Je to pochopiteľné. Tak bohatá kompozícia nemohla zostať bez povšimnutia ľudovej a profesionálnej medicíny. Užitočné látky obsiahnuté v ľubovníku bodkovanom:

 • Rutín a querticín;
 • Vitamíny C a PP;
 • Karotén;
 • Esenciálne oleje;
 • Živicové a činiace činidlá;
 • Fytoncidy;
 • Sahara;
 • Ďalšie užitočné prísady.

Vďaka svojmu rozmanitému zloženiu je bylinka dobrá antiseptikum a diuretikum. Má antibakteriálne a hojivé funkcie. Vyrovnáva sa s bolesťou a reumou. Líši sa v choleretických a antihelmintických činnostiach.

Polotovary z ľubovníka bodkovaného sa používajú na liečbu mnohých chorôb, vrátane:

 • Prechladnutie;
 • Choroby pečene a žalúdka, panvových orgánov;
 • Bolesti hlavy a choroby ústnej dutiny;
 • Hemoroidy;
 • Enuréza a hnačka;
 • Nervové a duševné choroby.

Zoznam je nekonečný, pretože ľubovník bodkovaný obsahuje časticu životodarnej sily pre každú chorobu..

Kontraindikácie

Ako každý liek, aj ľubovník bodkovaný má kontraindikácie, ktorým sa dá vyhnúť, ak ho nepoužívajú tehotné ženy a hypertonici. Vzhľadom na príjem silného bylinkového čaju sú možné bolesti žalúdka a pri dlhodobom používaní problémy s potenciou. Keďže bylina zvyšuje citlivosť pokožky, je možné spálenie od slnka a dermatitída. Na opaľovanie sa teda treba dávať pozor..

Druhy a odrody ľubovníka bodkovaného

Druhy a odrody ľubovníka bodkovaného

Pestujú sa tieto druhy tráv:

Ľubovník bodkovaný veľký – možno ju nájsť na juhu Sibíri, na Ďalekom východe, v Japonsku a Číne, vo východnej časti Severnej Ameriky. Výška viacročnej kultúry je až 1,2 m. V hornej časti je štvorboký rozvetvený kmeň. Oproti celokrajným listom s priesvitnými žilkami a modrastým spodným povrchom, niekedy dosahujúcim 6-10 cm. Žlté kvety s priemerom 8 cm sú usporiadané jednotlivo alebo v 4-6 kusoch na špičke konárov.

  Hortenzia

Ľubovník bodkovaný – biotopy Sibír, Ďaleký východ, Stredná Ázia, Čína. Rozvetvená rastlina dosahuje výšku 1 m. Listy sú podlhovasté sediace. Kvety sú citrónovožlté, s priemerom 1,5 cm a nachádzajú sa na koncoch vetví. Kvitnutie trvá asi jeden a pol mesiaca, začína v júli a končí výskytom ovocia.

Ľubovník bodkovaný – nízky ker so silným, ale plytkým koreňovým systémom. Podlhovasté sivé listy a žlté kvety malého priemeru, zhromaždené v polovičných dáždnikoch. Táto odroda sa pestuje od začiatku 18. storočia..

Ľubovník bodkovaný Je vždyzelená odroda. Často sa vyskytuje v západných oblastiach Kaukazu, Balkánu a Stredomoria. Tiahne sa až do výšky pol metra. Listy sú kožovité, vajcovité. Kvety majú veľa žltkastých tyčiniek, ktorých priemer sa pohybuje od 5 do 8 cm. Bol pestovaný v roku 1676.

Ľubovník bodkovaný – Tento trpasličí druh rastie na skalách a kameňoch. Jeho výška je iba 10-15 cm.Mierne rozvetvené početné stonky stužujú nadol. Oválne sivé listy, takmer sediace, s rozvetvenou sieťou žíl. V apikálnych polodupľatých košoch je asi 5 kvetov..

Ľubovník bodkovaný – zvyčajne sa nachádza vo východnej Ázii. Silne rozvetvený ker, dosahujúci výšku jedného metra. Semi-vždyzelené druhy s hnedými stonkami a kožovitými vajcovitými listami. U mladistvých sú šípy tenké a holé, zeleno-červenej farby. Kvety sú veľké, svetlo zlaté s dlhými tyčinkami, zhromaždené v niekoľkých kusoch v dáždnikoch.

Ľubovník bodkovaný – hovorí sa mu aj farbiareň. Vo svojej domovine na Kaukaze, na polostrove Malá Ázia a v krajinách západnej Európy sa usadzuje v štrbinách, na svahoch, v lesoch. Patrí k polo-vždyzeleným druhom. Rýchlo rastie. A dosahuje výšku 1 m. Kvety nijako nevyniknú, pričom plody sú špeciálne. Každý z nich je mäsitý, bobuľovitý. Najprv je zelený, keď je zrelý, sčervená a v zime sčernie.

Ľubovník bodkovaný bez zápachu – toto je najvýraznejší predstaviteľ dekoratívneho typu v porovnaní s ostatnými. Listy vydržia dlho a mohutné plody majú najrozmanitejšie farby..

Ľubovník bodkovaný: pestovanie v záhrade (video)

Ľubovník bodkovaný. Rastlina ľubovníka bodkovaného pre alpskú šmýkačku!Ľubovník bodkovaný. Zasaďte ľubovník bodkovaný na alpskú šmýkačku!