Vata

Vatochnik: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien, fotografií a typov

Vatochnik alebo Asclepias (Asclepias) – mimoriadna kvitnúca rastlina z rodiny Kutrovy. Existuje viac ako 200 druhov tejto rastliny. Vatochnik môže byť krík, trpasličí ker a bylinná trvalka. Existujú listnaté aj vždyzelené rastliny. Predtým sa táto rastlina používala na výrobu pevných lán alebo výplní do hračiek a nábytku, ale v súčasnosti pomáha mnoho ďalších obľúbených materiálov a teraz sa pestuje iba ako okrasná rastlina..

Popis kvetu vatnik

Vatochnik je kvitnúci ker, poloker, bylinná trvalka. Môže byť listnatý aj vždyzelený. Rastlina dosahuje výšku až 1 m. Korene rastú ďaleko do strán, sú zahustené a vodorovné. Stonky sú hrubé. Listy sú veľké, protistojné alebo špicaté, niekedy striedavé. Vajcovitý, podlhovastý alebo eliptický tvar. Kvety sú veľké, hnedej alebo červenej farby, zbierané v mnohokvetých dáždnikoch. Semená rastliny sú pokryté pubertou. Šťava z mliečnika je jedovatá a ak príde do styku s pokožkou, spôsobuje podráždenie a začervenanie. Šťava sa často používa na zbavenie sa bradavíc..

Pestovanie vaty zo semien

Pestovanie vaty zo semien

Výsev semien

Vatnik je možné pestovať pomocou sadeníc aj bez semien. Aby semená na rastline dobre dozreli, sú potrebné určité podmienky, ktoré sa stávajú veľmi zriedkavo, takže je lepšie kúpiť semená vaty v špeciálnom obchode pre záhradníkov..

Najvhodnejší čas na výsadbu semien pre sadenice je druhá polovica marca alebo druhá polovica apríla. Ako pôdu je najlepšie zvoliť hlinitú pôdu. Nádoba na výsadbu semien vaty musí mať drenážne otvory. Počas výsadby nie je potrebné hlboko prehĺbiť semená, stačí 1 cm. Po vysadení semien musíte pôdu z postrekovača dôkladne postriekať a nádobu prikryť plastovým obalom alebo sklom, čo pomôže vytvoriť skleníkový efekt..

Sadenice rúna

Sadenice musíte postrekovať každých pár dní. Z kontajnerov na vetranie je potrebné každý deň odstrániť plastový obal a uistiť sa, že ste odstránili nahromadenú kondenzáciu. Prvé výhonky by sa mali objaviť o 10-14 dní. Teplota na pestovanie sadeníc by mala byť 18 stupňov. Potom, čo sa sadenice stanú silnejšími, je potrebné z nádob odstrániť plastový obal alebo sklo..

  Narcisy

Keď sadenice vyrastú 2 pravé listy, musia byť transplantované do samostatných kvetináčov. Také hrnce musia mať dobrú drenážnu vrstvu. Prvých niekoľko dní po presadení nie je potrebné sadenice umiestňovať na priame slnečné svetlo. Keď sa sadenice vzdialia od transplantátu, musí byť zovreté. 2 týždne pred očakávanou výsadbou na otvorenom priestranstve je potrebné začať s tvrdnutím sadeníc. Hrnce je potrebné vytiahnuť denne na čerstvý vzduch. Začnite s procesom kalenia od 10 minút a postupne čas predlžujte. Pokračujte, kým môžu byť sadenice nepretržite vonku. Rozkvitnutie rúna vypestovaného zo semien možno očakávať až po troch až štyroch rokoch..

Výsadba vaty na otvorenom priestranstve

Výsadba semien vaty na voľnom priestranstve by sa mala vykonávať od skorej jari, keď sa sneh roztopí. Miesto pristátia by malo byť dobre osvetlené. Pri výbere pôdy je najlepšie uprednostniť úrodnú, mierne kyslú hlinku..

Miesto treba starostlivo vykopať, odstrániť burinu a vyrovnať povrch pôdy. Potom pripravte drážky a vysaďte semená vaty, prehĺbte ich asi o 3 cm. Bohato posypte pôdou a vodou. Aby sa sadenice objavili rýchlejšie, musí byť záhon s vysadenými semenami pokrytý plastovým obalom, čo vytvorí efekt skleníka. Pretože koreňový systém vatniku silne rastie, je potrebné počas výsadby nainštalovať špeciálne zábrany alebo zasadiť rastlinu do nejakého veľkého kontajnera. Ak sa o rastlinu dobre staráte a staráte sa o ňu správne, nemôžete ju transplantovať asi 15 rokov..

Starostlivosť o vatu v záhrade

Starostlivosť o vatu v záhrade

Výsadba a starostlivosť o vatu je veľmi jednoduchá. Stačí zavlažovať rastlinu včas, uvoľniť pôdu, odstrániť burinu, vykonať omladzujúce a formatívne prerezávanie a aplikovať potrebné hnojivá. Tiež by ste mali pravidelne odstraňovať zvädnuté kvetenstvo, predĺžite tým obdobie kvitnutia rastliny. Po dokončení kvitnutia je potrebné odrezať stopky, ak nie je plánovaný zber semien.

Zalievanie

Potom, čo je rastlina vysadená vonku, musí byť pravidelne napojená. Hojné zalievanie je potrebné, kým koreňový systém neposilní a nie je schopný sám extrahovať vlhkosť. V suchom počasí je potrebná aj zálievka. Voda na zavlažovanie by mala byť teplá, dažďová alebo usadená.

  Nechtík lekársky

Hnojenie

Vatnik nepotrebuje časté hnojenie. Stačí pridať síran draselný, močovinu, zhnitý hnoj alebo kompost na jar, keď rastlina vyklíči. Pred kvitnutím môžete použiť vrchný obväz vo forme vyvážených komplexných hnojív. A po odkvitnutí – Nitrofosku. Ak je pôda úrodná alebo sa počas kopania použili hnojivá, nie je potrebné ďalšie hnojenie.

Prenos

Pri správnej starostlivosti rúno rastie na jednom mieste až 15 rokov. Ak je napriek tomu potrebná transplantácia, je najlepšie ju skombinovať s rozdelením kríka na jar alebo v lete. Pred transplantáciou rúna musíte rastlinu hojne zalievať, čo vám umožní transplantovať ju spolu s hlinenou hrudkou. Kvet ľahko toleruje transplantáciu a je rýchlo prijatý na nové miesto..

Vata po odkvitnutí

Vatochnik potrebuje prípravu na zimné obdobie. Po odkvitnutí musia byť stonky rastliny odrezané tak, aby zostalo asi 10 cm od zeme. Potom oblasť zamulčujte suchým lístím, pilinami, kôrou stromov alebo smrekovými vetvami.

Reprodukcia vaty

Reprodukcia vaty

Vatochnik sa reprodukuje tak, že krík najlepšie rozdelí na jar alebo po odkvitnutí. Krík musí byť starostlivo vykopaný a rozdelený na časti tak, aby jedna delenka mala najmenej 2-3 živé púčiky. Potom musia byť výsledné odrezky ihneď zasadené do pripravených otvorov. Je veľmi jednoduché prijať kvetinu na novom mieste. Reprodukcia týmto spôsobom umožňuje získať rastlinu, ktorá za rok kvitne. Po transplantácii rúna ho musíte výdatne zalievať. V tomto zalievaní by sa malo pokračovať, kým nebude mať rastlina dobrý koreňový systém..

Kvet môžete množiť pomocou odrezkov. Tento postup sa vykonáva na začiatku leta. Z mladých výhonkov musíte odrezať odrezky 15 cm a odstrániť z nich listy. Potom odrezky zasadte do vlhkého piesku a prikryte narezanou plastovou fľašou, aby ste vytvorili skleníkový efekt. Výsadba sa musí vykonať rýchlo, aby odrezky stratili čo najmenej šťavy. Zakorenenie odrezkov nastáva asi po 3 týždňoch.

Choroby a škodcovia

Vata je celkom odolná voči poškodeniu rôznymi chorobami a útokmi škodlivého hmyzu. Škodcovia, ktorí môžu infikovať rúno, sú roztoče biele a pavúky. Musíte sa s nimi vysporiadať s riešením Aktellik, Fufanon, Rovikurt, Aktara a Fitoverm. Všetky tieto prostriedky je potrebné riediť striktne podľa pokynov..

  Klinčekový kvet

Aby rastlina netrpela nedostatkom vlahy, po horúcom a suchom dni môžete postriekať kvetinu z pulivizéra, dôležitejšie je to urobiť po západe slnka, aby sa rastlina nespálila..

Druhy a odrody rúna

Druhy a odrody rúna

V kultivačnej kultúre sú iba štyri druhy vaty. Tri ako trvalky a jedna ako ročné.

Vtelený vatnik (Asclepias incarnata) alebo červený vatnik alebo mäsovo-červený vniknik

Trvalka. Stonky sú listnaté a rozvetvené. Môžu dorásť až do výšky 1,2 m. Listy sú dospievajúce a protiľahlé, majú predĺžený široko kopijovitý tvar. Kvety s priemerom až 6 cm, ružovo-purpurové alebo červené, majú príjemnú arómu. Kvitnutie začína v júli až auguste. Populárne odrody:

  • Ice Belli – dorastá do výšky 1 m. Biele kvety.

Tuberose vatnik (Asclepias tuberosa) alebo Asclepias tuberose alebo hľuzovitý vatnik

Rastie 50-70 cm na výšku. Kvety sú žlto-červené. Kvitnutie začína v polovici leta a pokračuje až do neskorej jesene. Mrazuvzdorné druhy. Populárne odrody:

  • Gay Butterfly je mix odrôd. Rastlina dosahuje až 70 cm. Kvety sú červené, žlté a oranžové.
  • Vatochnik Maharaj – rastie až na 50 cm. Kvety jasne oranžového odtieňa.

Sýrsky bavlník (Asclepias syriaca), alebo strom z Ezulasu

Trvalka. Dorastá do 1,5 m. Stonky sú vzpriamené. Listy sú podlhovasto eliptické, tmavozelenej farby, až 15 cm dlhé. Kvety tohto druhu majú neuveriteľne chutnú vôňu čokoládového koláča.

Kurasavskiy vatochnik (Asclepias curassavica) alebo lastoven

Jednoročná rastlina. Niekedy dorastá až do výšky 1 m. Kvety sú červené alebo oranžové. Tento typ prešívanej bundy veľmi často spôsobuje pri kontakte s pokožkou alergickú reakciu..

Vlastnosti pestovania vaty v záhrade (video)

Nenáročné rastliny do záhrady Voňavá vata. Stránky "Záhradný svet"Nenáročné rastliny do záhrady Voňavá vata. Stránky