Volžanka

Rastlina Volzhanka

Rastlina Volzhanka, známa tiež ako Aruncus, je členom rodiny Rosaceae. Rod zahŕňa okrasné kríky rastúce v miernom podnebí severnej pologule..

Krík dostal svoje vedecké meno kvôli tvaru podlhovastých súkvetí. Dá sa to preložiť ako „kozia bradka“. Rastlina sa tiež niekedy nazýva tavolzhnik a niekedy sa zamieňa s astilbou, ktorá má podobné kvetenstvo..

Volzhanka môže hrať veľa rolí pri zdobení záhrady – jej kríky môžu urobiť aj ten najnápadnejší kút malebným. Ďalšou črtou Volžanky je jej hmatateľná príjemná vôňa medu. Aby ste si to užili naplno, mnoho takýchto kríkov zasadíte do blízkosti miest na odpočinok..

Popis Volzhanky

Popis Volzhanky

Volzhanki sú bylinné trvalky s krásnym olistením a sviežim kvetenstvom. V závislosti od odrody môže byť výška takýchto kríkov od 20 cm do 2 m. Šírka dospelej rastliny je od pol metra do 1,2 m. Volzhanka má silné rovné výhonky. Jeho korene sú plytké a vysoko rozvetvené. Ako sa krík vyvíja, začnú postupne tuhnúť a šíriť sa do šírky. V závislosti od veľkosti oddenku sa mení aj tvar puzdra. Krátko zakorenené druhy majú hustejšie rozmiestnené výhonky. Odrody s dlhým oddenkom sú schopné vytvárať húštiny.

Listy Volzhanok majú zložitú perovito členitú štruktúru a zubatý okraj. List je hustý a na dotyk dosť tvrdý. Olistenie je tmavozelené. Každá listová čepeľ je umiestnená na dlhom stopke a neobsahuje bodky.

Počas obdobia kvitnutia sa na kríku objavia dlhé stopky až do výšky 60 cm.Kvetenstvo sú latky umiestnené na vrcholoch výhonkov. Nachádzajú sa na nich drobné dvojdomé kvety. Majú zvyčajne krémovú alebo bielu farbu. Závisí to od odrody, ako aj od druhu kvetov. Čas vzhľadu súkvetí najčastejšie pripadá na koniec júna a trvá asi mesiac. Počas obdobia kvitnutia z kríkov vyžaruje príjemný silný zápach a priťahuje opeľovače..

Na vyblednutej Volžanke sú uviazané plody letákov vrátane mnohých malých semien.

Nenáročné rastliny pre záhradu VolzhankaNenáročné rastliny pre záhradu Volzhanka

Stručné pravidlá pre pestovanie Volzhanky

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie Volžanky na otvorenom poli..

Pristátie Optimálny čas na výsadbu rastliny je na jar (koniec apríla – začiatok mája) alebo na jeseň (v septembri).
Úroveň osvetlenia Na pestovanie sú najlepšie mierne zatienené rohy záhrady..
Režim zavlažovania Kríky milujú vlhkosť a mali by ste ich polievať často a vo veľkom množstve..
Pôda Kríky sú nenáročné na výber pôdy a sú schopné dobre rásť na ľahkých aj ťažkých pôdach.
Top dressing V sezóne sa kvety kŕmia dvakrát, na jar a na jeseň. Môžete použiť komplexné minerálne zlúčeniny alebo organické látky.
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína koncom jari alebo začiatkom leta a trvá asi mesiac..
Prerezávanie Po odkvitnutí treba sušené súkvetia odstrániť..
Reprodukcia Semená, odrezky, deliace kríky.
Škodcovia Pásové húsenice.
Choroby Rastlina je odolná voči rôznym chorobám.

Výsadba Volžanky na otvorenom priestranstve

Výsadba Volžanky na otvorenom priestranstve

Výber sedadla

Volzhanka najlepšie rastie v mierne zatienených rohoch záhrady, kde pôda obsahuje dostatočné množstvo vlahy. Výsadba na otvorenom mieste je tiež prípustná, ale príliš silné slnečné žiarenie môže viesť k vyblednutiu listov – od tmavozelenej hrozí, že sa zmení na žltkastú. Navyše na slnku sa tempo rastu Volžanky môže znížiť. Výnimkou sú iba svetlé kúty s vlhkou a úrodnou pôdou. Zároveň v tienistom kúte príde kvitnutie najmenej o týždeň neskôr ako obvykle..

Optimálne miesto pre krík je považovaný za roh pod korunami stromov s tenkou korunou, ako aj oblasti v blízkosti záhradnej nádrže. Na kríky by nemal padať prievan a ochrana pred silným vetrom nebude nadbytočná..

Kríky sú nenáročné na výber pôdy a sú schopné dobre rásť na ľahkých aj ťažkých pôdach. Hlavnou podmienkou je úrodnosť substrátu, jeho hlboké spracovanie a obsah vlhkosti. Aby sa kríky vyvíjali aktívnejšie, môžete oblasť v ich blízkosti zamulčovať štiepkami alebo rašelinou. Voda sa teda bude zo zeme odparovať pomalšie a kríky dostanú ďalšiu výživu..

Vlastnosti pristátia

Vlastnosti výsadby Volzhanky

Aby Volzhanka mohla na zvolenom mieste dlho rásť a nestratila svoj dekoratívny efekt, mali by ste jej vopred vybrať najvhodnejší roh. Takéto rastliny nemajú radi transplantácie. Aby kríky neboli v konflikte so susedmi o živiny, je potrebné zabezpečiť, aby z Volzhanki do iných rastlín zostalo najmenej pol metra. Aby lístie kríkov nezmizlo a neobjavili sa na ňom popáleniny, mala by byť zabezpečená ochrana výsadby pred horiacim slnkom.

  Delphinium

Pri výsadbe Volzhanky musíte posúdiť kvalitu pôdy. Ak je pôda na samotnom mieste veľmi úrodná, môžete do jamky pri výsadbe pridať malé hnojivo – môže to byť humus (asi 2 kg) alebo nitrofoska (30 g) zmiešané s pôdou. Potom nemôže byť Volzhanka kŕmená počas celej sezóny. Pred výsadbou sa tiež odporúča jamu úplne vyplniť vodou a sadenicu do nej umiestniť až potom, čo sa absorbuje vlhkosť. Korene sú narovnané, pokryté zeminou, mierne podbíjané a potom znova napojené.

Mladé ženy Volzhan budú potrebovať starostlivejšiu starostlivosť, ktorá im umožní rýchlo sa zakoreniť a posilniť..

Starostlivosť o Volzhanku

Starostlivosť o Volzhanku

Pestovanie Volzhanky nie je veľmi ťažké, táto rastlina je dosť nenáročná. Kríky však nemôžete úplne opustiť bez toho, aby ste odišli, inak to môže mať zlý vplyv na dekoratívnosť výsadby..

Zalievanie

Kríky milujú vlhkosť a mali by byť napojené často a vo veľkom množstve – až 4 vedrá vody na dospelú rastlinu. Vzhľadom na rýchly rast lístia a jeho veľké množstvo Volzhanka rýchlo vyčerpáva zásoby vlhkosti a nedostatok vody môže výrazne ovplyvniť vzhľad kríkov – ich listy sa môžu začať krútiť. Po zalievaní je potrebné opatrne uvoľniť pôdu v blízkosti výsadby a tiež odstrániť burinu. Verí sa, že na jar by mala byť pôda navlhčená najhojnejšie..

Top dressing

Ženy Volzhanky reagujú na organické prísady. Pri výsadbe kríkov môžete do otvoru okamžite pridať humus alebo kompost. Volžanka je kŕmená dvakrát počas sezóny, na jar a na jeseň. Môžete použiť komplexné minerály alebo organické látky, ale nadbytok dusíka môže prinútiť kríky k aktívnemu rozvoju lístia, nie kvetov. Po odkvitnutí by sa malo vykonať hnojenie kompozíciou draslík-fosfor, potom je dobré kríky zalievať a mulčovať oblasť vedľa nich pilinami, ihličím alebo rašelinou až do hrúbky 5 cm.

Prerezávanie

Prerezávanie volžanky

Volžanka nepotrebuje tvarovacie prerezávanie, ale po odkvitnutí z nej treba odstrániť zvädnuté súkvetia. Pristátiam to dodá krajší vzhľad. Na jeseň by mala byť nadzemná časť rastlín odrezaná a ponechané iba konope vysoké až 5 cm.

Zimovanie

S nástupom zimy výhonky Volžanky odumierajú a na jar sa opäť vyvíjajú z oddenkov. Takéto rastliny sú považované za veľmi mrazuvzdorné, preto nevyžadujú výraznú prípravu na chladné počasie..

Iba najmladšie kríky Volzhanky, ktoré boli vysadené na jeseň, budú potrebovať úkryt na zimu. Takéto rastliny sú považované za nedostatočne silné a náchylnejšie na mráz. Na zimu sú pokryté vrstvou rašeliny alebo humusu, používajú sa smrekové konáre alebo iný hustý krycí materiál. Dospelé exempláre nebudú potrebovať prístrešok – mrazuvzdornosť Volžanky je veľmi vysoká, ale pri riziku malého snehu a príliš mrazivej zimy môžu byť aj mierne prikryté..

Omladenie

Volzhanka sa môže pestovať v jednom rohu záhrady asi 20 rokov, ale čas od času by kríky mali byť stále zmladené. Aby ste to urobili, na jar, keď sú rastliny ešte spiace, ich oddenky sú rozdelené a zasadené do nových dier. Bez takéhoto postupu sa kvetenstvo začne postupne zmenšovať a krík rastie a tvorí viac listov ako kvety..

Metódy chovu volžanky

Metódy chovu volžanky

Reprodukcia rozdelením kríka

Rozdelenie kríkov vám umožní získať kvitnúce rastliny oveľa skôr, takže táto metóda reprodukcie sa praktizuje častejšie. Okrem toho vám umožňuje súčasne omladiť staré výsadby..

Kríky by mali byť rozdelené na jar, predtým, ako začne tok šťavy. Na tento účel sa používajú dospelé vzorky od 5 do 7 rokov. Oddenky starších kríkov začínajú tuhnúť a bude oveľa ťažšie ich rozdeliť. Vybraná volzhanka sa vyberie zo zeme a rozdelí sa ostrým nástrojom tak, aby na každú časť padol pár obličiek. Delenki musí mať tiež dobré korene. Plátky musia byť posypané popolom, uhoľným práškom alebo sírou a potom ihneď zasadené do pripraveného otvoru..

  Záhradná begónia

Ak nemôžete dostať veľký krík zo zeme, môžete ho rozdeliť priamo do zeme a rozrezať ho ostrou lopatou. Potom zostáva len ho po častiach vytiahnuť zo zeme..

Na delenki sú vhodné jamy s hĺbkou a priemerom až 40 cm. Do každej je potrebné pridať humus. Medzi kríkmi je zachovaná vzdialenosť, ktorej hodnota závisí od veľkosti daného typu puzdra. Vysadené odrezky dobre zalejeme. Rozdelenie sa môže vykonať v druhej polovici jari, pred začiatkom kvitnutia alebo na začiatku jesene, po jeho skončení. Delenie kríkov nestojí za to neskoro – inak nemusia mať čas zakoreniť sa až do chladného počasia. Rozdelené rastliny zvyčajne kvitnú v nasledujúcej sezóne..

Rezne

Ak sa Volzhanka rozmnožuje odrezkami, slúžia na to vrcholy výhonkov. Ich dĺžka by mala byť asi 15 cm Odrezky sú rezané ostrým nástrojom. Na zakorenenie môžu byť vložené do vody, zasadené do nádoby s mokrým pieskom alebo do skleníka, pričom sa monitoruje úroveň vlhkosti substrátu. Rezne je možné zbierať v lete..

Pestovanie zo semien

Pestovanie Volzhanky zo semien

Spolu s delením možno jej semená použiť aj na chov Volzhanky, ale táto metóda sa cvičí len zriedka. Hlavnou ťažkosťou takejto reprodukcie nie je starostlivosť o sadenice, ale zbieranie semien. Samičie kvety tvoria hnedasté semená veľkosti prachu. Na ich zber by mali byť kvetenstvo narezané a upravené v papierovom alebo polyetylénovom vrecku, pričom suché by malo byť až do úplného vysušenia semien. Ak zatrasiete suchým súkvetím, semená z neho vypadnú samy..

Výsev sa vykonáva v prvej polovici jesene, pred príchodom mrazov. Semená sa umiestnia do škatúľ naplnených voľnou a úrodnou pôdou. Vzhľadom na svoju malú veľkosť sú distribuované povrchovo, starostlivo napojené a sadenice sú umiestnené v svetlom rohu. Plodiny nie je potrebné stratifikovať. V južných oblastiach môžete zasiať Volžanku na zimu – takéto semená by mali klíčiť skoro na jar.

Keď majú klíčky pár listových dosiek, ponoria sa do lôžok a udržujú vzdialenosť medzi kríkmi asi 10-15 cm. Nasledujúcu jar sa znova presadia a vzdialenosť sa zvýši. Takto získaná volžanka by mala kvitnúť 3-4 roky pestovania..

Spolu s jesenným výsevom je možné vykonávať aj jarný výsev – na začiatku sezóny sa semená vysievajú aj do debničiek alebo sa po čakaní na apríl vysievajú priamo na záhony. Sadenice sa prenesú do záhrady, keď sú správne pestované. Niekedy sa kríky môžu samy vysiať.

Choroby a škodcovia

Volzhanka je veľmi odolná voči chorobám a škodcom a len niekedy môžu húsenice pilóty pokaziť lístie..

Druhy a odrody Volžanky s fotografiami a menami

Volžanka obyčajná (Aruncus dioicus)

Volžanka obyčajná

Buď je Volžanka dvojdomá, alebo Aruncus je dvojdomý. Tento druh žije v kaukazských lesoch a na európskom území Ruska. Aruncus dioicus má krátke oddenky a tvorí kríky so silnými výhonkami vysokými až 2 m. Tempo rastu tohto druhu je nízke a bezprostredne nevytvára veľké kríky..

Plumózne lístie má bohatú zelenú farbu. Kvetenstvo sú veľké latky až 60 cm dlhé. Sú tvorené bielymi alebo krémovými kvetmi. Kvitnutie začína v druhej polovici júna a trvá asi 2-3 týždne. Ženské kvety sú snehobielej farby a sú voľnejšie, zatiaľ čo kvety mužov sú krémovej farby. K dozrievaniu semien dochádza v septembri. Tento druh má koláč, ale príjemnú vôňu, ku ktorej sa hrnie hmyz. Medzi bežné odrody patria:

  • Kneifi – kríky vysoké asi 60 cm so zvislými členitými listami.
  • Dokonalosť – miniatúrna odroda, ktorej kríky dosahujú výšku iba 20 cm. Kvetenstvo je zafarbené na bielo.
  • Horatio – stredne veľké kríky až do výšky 70 cm. Stonky majú charakteristický červenkastý odtieň..
  • Fontány – dvojmetrové kríky s krásnym prelamovaným olistením.
  • Hmlistá čipka – výška kríkov tejto odrody dosahuje 70 cm. Listy pripomínajú listy papradia a kvety sú namaľované v krémovej farbe.

Americká volžanka (Aruncus americanus)

Američanka Volžanka

Takúto Volzhanku nájdete nielen v Severnej Amerike, ale aj na Sibíri a v regióne Ďalekého východu. Aruncus americanus dosahuje výšku 1,1 m a má dlhší oddenok. Tento druh sa vyznačuje rýchlym rastom – za rok je oddenok schopný pridať asi 7 cm na dĺžku. Olistenie má dvojitú alebo trojitú pernatú štruktúru a je umiestnené na silných stopkách. Kvety sú svetlé a vytvárajú svieže latky dlhé až 40 cm. Kvitne v máji alebo v júni a semená dozrievajú do konca leta. Populárne odrody:

  • Waldemar Meyer – tvorí polmetrové kríky s tmavozelenými lesklými listami a bielo-ružovými kvetmi.
  • Johannisfest – výška rastliny dosahuje 40 cm, lístie je mierne dospievajúce a kvetenstvo je mierne zakrivené. Farba kvetu – krémová ružová.
  Pľúcnik

Volžanka Kamčatka (Aruncus kamtschaticus)

Volžanka Kamčatka

Mrazuvzdorný a nenáročný vzhľad, vhodný do stredného pruhu. Aruncus kamtschaticus dosahuje výšku od pol metra do jeden a pol metra. Má úzke oválne alebo mierne zaoblené listové čepele s dvojitým perovitým usporiadaním. Priemer súkvetí dosahuje 20 cm, objavujú sa v polovici júla.

Volzhanka kokoryshelistnaya (Aruncus aethusifolius)

Volzhanka kokoryshelistnaya

Tento druh tvorí nízke (celkom až 30 cm) kríky, vďaka čomu je v záhradníctve celkom bežný. Aruncus aethusifolius má husté lesklé listové čepele tmavozelenej farby, ktoré sa na jeseň začervenajú a potom – bronzové. Panicles sú svetlo krémovej farby. Vzhľadom na malú veľkosť výhonkov sú krátke. Kvitnutie trvá niekoľko týždňov a zvyčajne sa vyskytuje v júli. Tento druh nepotrebuje kŕmenie, najlepšie rastie na vlhkej pôde v blízkosti vodných plôch.

Tento druh má obzvlášť obľúbenú odrodu „Noble Spirit“, ktorá má výšku až 25 cm. Je pozoruhodný bujnejšími latami tvorenými bielymi a krémovými kvetmi. Niekedy sa tieto Volžanky pestujú ako kontajnerové rastliny alebo sa používajú ako obrubníky..

Ázijská volžanka (Aruncus asiaticus)

Ázijská volžanka

Jedná sa o rozložité kríky vysoké až 2 m. Aruncus asiaticus má svetlo zelené tvrdé listy. Kvetenstvo je tvorené veľmi malými kvetmi, ale táto funkcia neovplyvňuje dekoratívny efekt kríka. Dĺžka panicles dosahuje 40 cm, objavujú sa od júna do júla. Vzhľadom na mrazuvzdornosť druhu takáto volzhanka rozhodne nebude potrebovať úkryt. Okrem toho sú tieto rastliny považované za jedlé – ich namočené stonky sa používajú do rôznych jedál..

Volzhanka v krajinnom dizajne

Volzhanka v krajinnom dizajne

Aj po skončení kvitnúcej vlny umožňuje elegantné zelené lístie výsadbe zostať dekoratívnou počas celej sezóny, takže kríky po odkvitnutí nebudú potrebovať maskovanie. Bujné kríky vám umožňujú použiť Volžanky ako samostatné výsadby.

Nízko rastúce odrody je možné vysádzať na záhony a záhony, ako aj ozdobiť nimi skalky a skalky.

Najrozšírenejšie odrody, ktoré vyžadujú veľa voľného miesta, sa pestujú v strednej alebo vyššej vrstve mixborderu, ako aj na pozadí. Skupinové výsadby Volžaniek môžu pripomínať zelený živý plot. Húštiny Volzhanka niekedy maskujú ploty alebo iné nie príliš dekoratívne časti záhrady. Rozľahlé kríky ich úspešne skrývajú pred zrakom.

Volzhanka sa dobre kombinuje s inými rastlinami – vysokými aj miniatúrnejšími. Má podobné listy ako astilba, ale listy listu Volzhanky sú väčšie a matné. Astilbe zároveň kvitne dlhšie. Volzhanke budú môcť robiť dobrú spoločnosť aj ďalšie okrasné kríky – skalník, spirea, čučoriedka.

Mnoho odrôd tejto rastliny dokáže dobre rásť na severnej strane záhrady, na tienistých miestach. V takýchto rohoch bude vedľa kríkov vyzerať hosta, papraď a delfínium nemenej pôsobivo. Ak vysadíte volžanku na kopec, poddimenzované druhy obklopujúce takýto záhon pomôžu doplniť krajinu. Pri výsadbe mladého kríka so skupinou ďalších rastlín by sa však malo pamätať na to, že Volzhanka môže postupne rásť a začať tieňovať susedov..

Závesnú sušenú metličku súkvetia Volžanky je možné použiť na výrobu herbárov alebo suchých kytíc. Za týmto účelom vyberte kvetenstvo s úplne otvorenými kvetmi, potom sa umiestnia do nádoby bez vody alebo sa zavesia a sušia vo vetranom rohu. Ak používate súkvetia na pravidelné rezanie, môžu stáť vo vode iba niekoľko dní..