Vytrvalé kvety, ktoré kvitnú celé leto: fotografie a mená

Krásne kvitnúce trvalé kvety

Krásne kvitnúce trvalé kvety sú jednou z najlepších dekorácií pre záhradný pozemok. Pôsobivý sortiment takýchto druhov vám umožňuje vybrať si najvhodnejšie plodiny pre rôzne podmienky pestovania. Najväčší dopyt je po rastlinách s dlhým obdobím kvitnutia. Vysadením takýchto kvetov na kvetinový záhon bude možné zachovať jeho dekoratívny efekt až do jesene.

Vlastnosti vytrvalých kvetov

Vlastnosti vytrvalých kvetov

Vytrvalé kvety, podobne ako letničky, sú skvelé na vytváranie rôznych záhonov a rastlinných kompozícií. V porovnaní s jednoročnými výsadbami nevyžadujú také zelené plochy každoročnú obnovu, čo eliminuje problémy s pestovaním alebo nákupom sadeníc. Medzi trvalkami existujú rozmarnejšie aj úplne nenáročné druhy, takže každý záhradník si bude môcť vybrať rastliny pre seba, o ktoré sa bude najľahšie starať..

Medzi hlavné črty vytrvalých kvetov:

 • Nie je potrebná jarná obnova kvetinovej záhrady opätovným výsevom alebo pestovaním sadeníc. To šetrí čas i námahu a peniaze na nákup semien. Mnoho takýchto rastlín prezimuje dobre bez prístrešia, aj keď niektoré ešte treba na zimu vyhrabať..
 • Na jar sa trvalky prebúdzajú samy. Ak by takéto výsadby neboli na zimu zakryté, špeciálne postupy na prebúdzanie kríkov sa nebudú vyžadovať..
 • Mnohé z týchto druhov sa úspešne reprodukujú vegetatívne, čo umožňuje v prípade potreby získať veľké množstvo sadivového materiálu. Ale ak je potrebné pestovať trvalku zo semien, najbezpečnejší spôsob je sadenice – na otvorenom priestranstve väčšina sadeníc nemôže klíčiť..
 • Nie všetky viacročné druhy začínajú vytvárať kvety v prvom roku po výsadbe, najmä ak boli získané zo semien. Preto bude možné hojne kvitnúci záhon obdivovať až po niekoľkých rokoch, keď budú výsadby dostatočne vyvinuté..
 • Vytrvalé plantáže sa vyvíjajú pomalšie ako letničky, ale kvôli tomu nepotrebujú každoročné transplantácie. Vykonávajú sa každých 2-5 rokov na omladenie prerastených kríkov..
 • Trvalé plodiny sa spravidla začínajú pripravovať na nadchádzajúce kvitnutie od konca minulej sezóny, takže obdobie ich kvitnutia môže byť veľmi dlhé..

Rovnako ako u iných rastlín, zložitosť starostlivosti o viacročné kvety sa môže líšiť v závislosti od typu a odrody zvolenej plodiny. Je to dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie, ako aj správna a včasná starostlivosť, ktorá umožní takýmto kvetinám ukázať sa v celej svojej sláve..

Nenáročné PERENNIALS kvitnúce celé letoNenáročné PERENNIALS kvitnúce celé leto

Ako si vybrať trvalé kvety do záhrady

Druhová a odrodová rozmanitosť viacročných kvetov často mätie začínajúceho záhradníka. Vo veciach voľby sa môžete zamerať na konkrétny cieľ – napríklad na veľkosť požadovanej rastliny pre kvetinovú záhradu. Podľa výšky kríkov sú tieto kvety bežne rozdelené do troch hlavných skupín.

Poddimenzované

Obzvlášť obľúbené sú úhľadné a kompaktné kríky, ktoré takmer celé leto potešia kvetmi. Tieto rastliny je možné použiť na výsadbu pozdĺž chodníkov alebo na rámovanie záhonov..

  Snežienka

Pobrežie Armerie

Pobrežie Armerie

Táto skupina zahŕňa prímorskú armeriu. Jeho oddenky tvoria mnoho nízkych (až 30 cm) stoniek, ktoré tvoria akýsi hustý vankúš. Počas obdobia kvitnutia sa na kríkoch vytvára kvetenstvo kapituly, ktoré vyžaruje príjemnú arómu. Ich farba môže byť ružová, červená alebo biela. Armeria preferuje slnečné miesta a ľahkú pôdu. Ich obdobie kvitnutia trvá od konca jari do začiatku októbra. Vzhľadom na schopnosť rásť na skalnatej pôde sú alpské šmýkačky často zdobené armériou..

Chryzantéma

Chryzantéma

Chryzantémy sa môžu líšiť svojou malou veľkosťou. Tieto rastliny majú mnoho poddruhov a odrôd, líšia sa tvarom, veľkosťou a farbou kvetov. Ich doba kvitnutia je tiež pomerne dlhá, ale zvyčajne padá v druhej polovici leta a jesene. Je to spôsobené tým, že takéto rastliny potrebujú na kvitnutie krátke denné hodiny. Sférické chryzantémy vyzerajú obzvlášť pôsobivo v nižšej vrstve..

Rudbeckia

Rudbeckia

Nízko rastúce odrody možno nájsť aj v rudbekii, aj keď väčšina týchto rastlín má dostatočnú výšku. Rudbeckia priťahuje ako svetlé kvety, tak aj nenáročnosť. Kríky nemožno znova zasadiť asi 5-6 rokov. Na normálny vývoj potrebujú slnečné alebo polotieňové miesto. Takéto kvety nemajú radi sucho a potrebujú systematické zalievanie..

Gypsophila

Gypsophila

Gypsophila vytvára vzduchové vankúše z výhonkov pokrytých drobnými kvetmi. Vetvičky tohto kvetu často nájdete vo svadobných kyticiach. Gypsophila sa môže výrazne líšiť aj vo výške kríkov, ale sú medzi nimi aj zakrpatené rastliny. Na stonkách gypsophily môžu listy prakticky chýbať. Farba mnohých kvetov zahŕňa jemné odtiene ružových a fialových kvetov.

Anglická ruža

Anglická ruža

Zakrpatená je tiež považovaná za jednu z foriem „kráľovnej kvetov“ – anglickej ruže. Výška ich kríkov spravidla nepresahuje 30 cm, okrem svojej veľkosti sú tieto kvety v porovnaní s inými ružami nenáročné. Vďaka tomu, ak je to žiaduce, môže také kríky pestovať aj neskúsený kvetinár..

Stredná veľkosť

Výška týchto druhov sa líši a je asi 30-80 cm. Takéto výsadby sú umiestnené v strednej vrstve kvetinových záhonov.

Svieža šalvia

Svieža šalvia

Jednou z najbežnejších trvaliek tohto druhu je bujná šalvia. Záhradná forma tejto rastliny dorastá do výšky asi pol metra. Lila alebo purpurové „sviečky“ zo šalvie vyžarujú príjemnú arómu a veľký počet kvitnúcich výhonkov, ktoré sa objavia v prvej polovici leta, pomáha vyzdobiť záhradu. Takéto kvety môžete pestovať nielen na záhonoch, ale aj v nádobách..

Denná ľalia

Denná ľalia

Na rozdiel od dosť rozmarných ľalií sú dennice menej vysoké a majú veľký počet kvetov. Ich kríky sú vysoké asi 80 cm. Na jednej stopke sa môže súčasne objaviť až 30 kvetov v tvare ľalií..

Chrpa

Chrpa

Chrpa pomôže doplniť záhradnú krajinu v rustikálnom štýle. Na výšku je tiež považovaný za stredne vysoký. Chrpy sa môžu stať súčasťou trávnika alebo ozdobiť záhony. Farba ich kvetov je nielen obvyklá modrá alebo modrá, ale aj biela, červená alebo ružová. Chrpu sa darí v slnečných oblastiach alebo v svetlom tieni.

  Šetrnosť

Vysoký

Vďaka veľkosti sú tieto kvety ešte výraznejšie, takže sú zvyčajne umiestnené v strede rastlinných kompozícií. Niektoré vysoké plodiny sa môžu zmeniť na druh zeleného živého plotu alebo slúžiť ako rozdelenie lokality na zóny.

Astilba

Astilba

Paniky kvetov astilbe vyzerajú neuveriteľne elegantne. Táto nenáročná rastlina má veľmi svieže kvitnutie. Jeho načasovanie pre rôzne odrody sa môže líšiť, a preto kombináciou niekoľkých podobných výsadieb môžete dosiahnuť neustálu zmenu farieb počas letnej sezóny. Farba kvetenstva zahŕňa odtiene bielych, ružových, fialových a červenofialových kvetov..

Delphinium

Delphinium

Delphinium je tiež považované za vysokú rastlinu. Väčšina jeho záhradných foriem sú trvalky, ktoré sa môžu dobre vyvíjať na slnku aj v čiastočnom tieni. Jeho kvety neobvyklého tvaru, zhromaždené v bujných panikulárnych alebo pyramídových súkvetiach, majú najčastejšie modrú alebo purpurovú farbu. Delphinium kvitne bližšie k začiatku leta a svojimi kvetmi sa teší asi mesiac. Ak odrežete stopku bezprostredne po vädnutí kvetov, do konca leta ker opäť kvitne. Pokiaľ na kríku nie sú žiadne stopky, zachováva si svoju krásu vďaka strihanému lístiu. Napriek príťažlivosti by sa s delfíniom malo zaobchádzať opatrnejšie – kvet je jedovatý.

Echinacea

Echinacea

Echinacea pomôže prilákať na miesto opeľovače. Táto rastlina má dlhé obdobie kvitnutia a je považovaná za vynikajúcu medonosnú rastlinu, ku ktorej sa hrnú včely a motýle. Veľké heřmánkové kvety echinacey majú najčastejšie purpurovo-ružovú farbu, ale existujú aj odrody so žltými alebo bielymi kvetmi..

Stockrose

Stockrose

Jeden z držiteľov záhradných rekordov vo výške kríkov môže byť považovaný za Stockrose, často nazývaný slez. Výška jeho silného stopkového stopky môže dosiahnuť 2,5 m. Kvety takýchto rastlín môžu byť jednoduché aj dvojité. Slez preferuje slnečné stanovište, ale darí sa mu v tieni. Medzi výhody takýchto kvetov patrí odolnosť voči suchu a mrazu..

Lupin

Lupin

Svieže kríky s viacfarebnými kvetenstvami-„sviečky“ tvoria lupiny. Napriek tomu, že ich doba kvitnutia je len niekoľko týždňov, v júni, podobne ako delfínium, môžu kríky opäť kvitnúť. Existuje mnoho odrôd vlčího bobu, vrátane rastlín s dvojfarebnými kvetmi. Lupiny sa označujú ako sideráty, ale medzi nimi sú jedovaté rastliny..

Zvyčajná záhradná lobelia sa nelíši vo svojej veľkej veľkosti, jedným z jej typov je ohnivá lobelia, schopná rásť až 1,5 m. Na živnej pôde tvoria jej kríky vysoké stopky s 2 cm kvetmi bohatej šarlátovej farby. Na pestovanie takejto lobelie budete potrebovať slnečnú časť záhrady. Ale rovnako ako jeho menší príbuzní, tento druh je teplomilný a nemôže vydržať zimovanie na otvorenom priestranstve. Aby sa zachovala na zimu, odporúča sa transplantovať ju do hrnca..

  Volžanka

Starostlivosť o záhradné trvalé kvety

Starostlivosť o záhradné trvalé kvety

Dokonca aj tie najnáročnejšie kvetinové plodiny budú potrebovať určitú starostlivosť. Napriek tomu, že pravidlá pre pestovanie jednotlivých kvetov môžu byť odlišné, pre všetky trvalky existuje niekoľko postupov:

 • Napriek tomu, že trvalky môžu niekedy rásť bez pomoci, dodatočná starostlivosť o ne urobí atraktívnejšie. To do značnej miery platí pre zavlažovanie. Požiadavky na vlhkosť pôdy pre rôzne kvety sa môžu výrazne líšiť, ale ak už dlhší čas nie sú žiadne zrážky, viacročné výsadby budú určite potrebovať zalievanie..
 • Po zalievaní sa odporúča vždy vykonať uvoľnenie, aby sa zabránilo tomu, že sa horná vrstva pôdy stane kôrou. Ale v mnohých viacročných plodinách je koreňový systém plytký, takže ich takýto postup môže poškodiť. Pôda v blízkosti takýchto rastlín je plytko uvoľnená alebo jednoducho mulčovaná.
 • Pri určovaní režimu zavlažovania sa môžete zamerať na vegetačné štádium. Kvety potrebujú predovšetkým vlhkosť v období pučania a kvitnutia..
 • Výsadby budú tiež potrebovať hnojenie. Prvé kŕmenie sa spravidla vykonáva na jar, keď sa sneh topí, potom – počas pučania, ako aj na začiatku a po skončení kvitnúcej vlny. Na jar používajú organické látky, ktoré stimulujú rast, a v lete komplexné minerálne doplnky zamerané na zlepšenie kvitnutia. Na jeseň sa kŕmenie nevykonáva, ak ich starostlivosť o konkrétnu plodinu nezahŕňa..
 • Vysoké druhy môžu potrebovať podporu, najmä ak rastú vo veternom alebo nedostatočne slnečnom mieste.
 • Aby sa zabránilo ochoreniu trvaliek počas zimovania, na konci sezóny sa vykonáva prerezávanie ich sušených výhonkov. Mladé rastliny, nedávno vysadené a ešte nie dostatočne vyzreté, sa nezrezávajú. Odporúča sa pokryť veľa takýchto výsadieb pred nástupom mrazov. Trvalky sa často prebúdzajú skôr, a tak sa úkryt odstráni, akonáhle sa sneh roztopí..
 • Na pestovanie na tom istom záhone sa vyberajú rastliny s podobnými požiadavkami na starostlivosť a s rovnakým stupňom zimnej odolnosti. Prikryté mrazuvzdorné druhy môžu hniť..

Vytrvalé kvety v krajinnom dizajne

Vytrvalé kvety v krajinnom dizajne

Výberom rastlín s dlhým obdobím kvitnutia a striedaním odrôd môžete vytvoriť krásny záhon, ktorý zostane atraktívny počas celej sezóny. Rozmanitosť trvaliek vám umožňuje vybrať a kombinovať rastliny, ktoré sa výrazne líšia svojimi vonkajšími charakteristikami, či už ide o tvar lístia, kvetov alebo kríkov. Trvalky vyzerajú dobre ako v jednorazových alebo zmiešaných výsadbách, tak aj v skupinových výsadbách. Výsadby rovnakého typu sa používajú ako obrubníky alebo z nich robia oddeľovače záhradných zón.

Pri vytváraní kvetinového záhonu viacročných rastlín je dôležité mať na pamäti, že ich kríky sú schopné rásť. Aby sa vykládky neutopili a navzájom si neprekážali, musíte medzi jednotlivými druhmi nechať dostatok priestoru.