Vytrvalé rastliny milujúce tieň do záhrady

Vytrvalé rastliny milujúce tieň do záhrady

Mnoho záhradných oblastí má tienisté zákutia, kam vniká málo slnečného svetla. Takéto usporiadanie často spôsobuje problémy pri úprave záhrady – koniec koncov, väčšina kultivovaných rastlín uprednostňuje jasné alebo aspoň mierne slnko. Ale aj keď skutočne nebude možné ozdobiť takýto kút bujne kvitnúcimi druhmi, v záhrade existuje mnoho vytrvalých rastlín milujúcich tieň, ktoré dobre vydržia rôzne stupne tieňovania..

Vlastnosti rastlín milujúcich tieň

Vlastnosti rastlín milujúcich tieň

Predtým, ako sa vyberiete na semená alebo sadenice rastlín odolných voči tieňom, na tienisté miesto v záhrade, mali by ste zhodnotiť jej vlastnosti. Priame lúče tam môžu zasiahnuť najmenej niekoľko hodín denne alebo vôbec. V závislosti od toho môžete urobiť konečnú voľbu v prospech výsadieb tolerantných voči tieňom alebo tieňov milujúcich. Druhé preferujú zatienené rohy: na slnku bude ich vývoj oveľa horší..

Medzi plodinami milujúcimi tieň sú kríky aj kvety a trávy rôznych veľkostí. Takéto rastliny sa perfektne zmestia do záhrady, kde je veľa stromov alebo kríkov, ako aj do budov, ktoré vytvárajú ďalší tieň. Tienenie je pre nich považované za životne dôležité a v prírode mnoho takýchto rastlín žije presne pod korunami stromov. Takéto znaky rastu tvoria ich charakteristický vzhľad. Najčastejšie tieň uprednostňujú druhy s veľkým a hladkým olistením, ktoré dokážu zachytiť viac svetla. Svetlomilné rastliny majú často textúrované listové čepele. Korene druhov milujúcich tieň sú silné a vyvinuté, ale nie príliš hlboké. Táto vlastnosť im niekedy umožňuje pestovať ich v blízkosti kmeňov záhradných stromov alebo kríkov..

Čo zasadiť do tieňa &# 127802; Väčšina rastlín milujúcich tieň &# 127800;Čo zasadiť do tienidla �� Najtienistejšie rastliny ��

Druhy vytrvalých rastlín milujúcich tieň

Medzi rastlinami, ktoré tolerujú tieň, venujú trvalky osobitnú pozornosť, čím záhradníkovi spôsobujú minimum starostí. Medzi tieto druhy patria okrasné kríky vhodné na samostatnú výsadbu alebo živé ploty, ako aj kvetinové a bylinné plodiny. Ich výška často nie je príliš vysoká, čo vám umožňuje vytvárať z nich rôzne kompozície alebo ich používať ako kompaktné akcenty krajiny..

Medzi trvalkami, ktoré môžu rásť v tieni, sa v záhrade často pestujú tieto druhy:

Kríky

Astilba

Astilba

Bežná rastlina, ktorá má mnoho rôznych odrôd. Kríky Astilbe asi mesiac potešia oko veľkolepými viacfarebnými a nadýchanými metlinami súkvetia. Ich farba zahŕňa odtiene ružovej, červenej, fialovej a bielej. Kríky sú veľmi dekoratívne aj bez kvetov – ich jemné olistenie a červenkasté vetvičky vyzerajú dobre počas celej sezóny..

Astilbe sa najlepšie darí v polotieni, ale bude musieť udržiavať vlhkosť pôdy. Na chudobných suchých pôdach ker nevydrží dlho, preto by sa mal polievať častejšie a tiež ho pravidelne kŕmiť. Načasovanie vzhľadu púčikov a zvláštnosti umiestnenia astilby na mieste môžu závisieť od konkrétneho druhu a odrody. Rastliny skorého alebo neskorého kvitnutia sú schopné rásť v tieni aj na slnku a odrody s júlovým kvitnutím uprednostňujú tienisté miesta..

Volžanka

Volžanka

Volzhanki tvoria rozľahlé kríky, počas obdobia kvitnutia sú pokryté sviežimi svetlými kvetenstvami malých kvetov. Veľkosť takého kríka dosahuje 2 m na výšku. Napriek tomu, že Volzhanks sú schopné rásť na tienistých aj slnečných miestach, v druhom prípade sa rýchlosť jeho rastu spomaľuje a počet kvetenstiev klesá. Navyše pod horiacimi lúčmi môže bohatá zelená farba lístia žltnúť. Ale čím tienistejšie je umiestnenie kríka Volzhanka, tým neskôr príde jeho kvitnutie..

Okrem krásnych súkvetí je hlavnou výhodou Volzhanky jej nenáročnosť. Na jednom mieste bez transplantácie môže rásť asi 20 rokov bez toho, aby vyžadovalo časté kŕmenie. Obvykle sa takéto kríky pestujú na miestach chránených pred studeným vetrom pod tenkou korunou alebo neďaleko nádrže..

  Chrpa záhrada

Geichera

Geichera

Kríky Heuchera priťahujú svojim krásnym olistením. Jeho paleta odtieňov je pôsobivá – obsahuje odtiene bielej, zelenej, červenej, sivej, hnedej a fialovej. Rastliny sú tiež schopné vytvárať diskrétne, ale celkom atraktívne kvetenstvo..

Svieža zeleň Heuchera zaručuje ich dekoratívny efekt počas celého teplého obdobia. Tieto výsadby tiež nevyžadujú starostlivú údržbu a vyznačujú sa dobrou imunitou voči vplyvom chorôb a škodcov. Zo všetkých odrôd geyheru sú červenolisté považované za najfotofilnejšie. V tieni sa ich farba zmení na zelenú. Odrody a druhy s olistením inej farby dobre rastú v riedkom tieni stromov, ako aj v rohoch záhrady, ktoré sú osvetlené iba ráno alebo večer. Na slnku budú tieto rastliny vyžadovať viac vlahy. Heycherella si tiež zachováva toleranciu voči tieňom – ​​veľkolepý hybrid Heuchera s tiarellou.

Hortenzia

Hortenzia

V miernom tieni môže rásť aj krásna hortenzia. Najlepšie zo všetkého je, že sa vyvíjajú jeho kríky, ktoré sú osvetlené iba v ranných hodinách. Takéto lúče poskytnú rastline svetlo, ale nedovolia jej kvetom vyhorieť. Bujne kvitnúce kríky môžu skrášliť akúkoľvek oblasť. Počas kvitnutia sú pokryté veľkými guľovitými súkvetiami rôznych odtieňov. Farba kvetov niektorých odrôd hortenzií sa môže počas vývoja púčika a u veľkolistých druhov meniť v závislosti od zloženia pôdy. Je pozoruhodné, že mladé sadenice tolerujú tieňovanie lepšie ako dospelé kríky..

Veľkosť kríka hortenzie je 1 až 3 m na výšku. Existujú aj rastliny podobné liana, ktorých výhonky môžu dosiahnuť dĺžku asi 15 m. Medzi hortenziami sú listnaté aj vždyzelené rastliny, ale takmer všetky hortenzie milujú teplo a vysokú vlhkosť, preto potrebujú zimný úkryt. Za najodolnejšie voči mrazu sa považujú druhy s letorastami, ktoré v lete ťažia..

Japonský javor

Japonský javor

Typ javoru, ktorý je rozšírený v Japonsku a Južnej Kórei, je medzi krajinnými dizajnérmi veľmi obľúbený. Je to spôsobené existenciou miniatúrnych odrôd takéhoto stromu, ktorého výška dosahuje iba 2 m. Pomalý rast javora sa kombinuje s milosťou jeho koruny a krásou jeho lístia. Od jari do jesene má jasne zelenú farbu a bližšie k chladnému počasiu sa mení na červenofialové odtiene. Tento javor je široko používaný ako na úpravu záhrad v japonskom štýle, tak na pridanie exotických poznámok do bežnej krajiny. Pre takúto rastlinu je najvhodnejšie polotienisté miesto – horiace lúče môžu na jej listoch zanechať stopy po popáleninách, ale takáto rastlina by sa nemala vysádzať ani do hlbokého tieňa..

Napriek tomu, že strom môže koexistovať s mnohými rastlinami, bude potrebovať dostatok miesta na rozprestierajúcu sa korunu. Javor je teplomilný, takže v chladných oblastiach bude na zimu potrebovať povinný úkryt. Pred nástupom chladného počasia je jeho oblasť blízko kmeňa pokrytá 10-centimetrovou vrstvou mulča a spodná časť kmeňa je tiež pokrytá smrekovými vetvami.

Bylinky a kvety

Astilba

Astilba

Veľkosti kríkov astilby sa môžu líšiť od 15 cm do 2 m, preto v závislosti od odrody môže táto rastlina slúžiť ako veľký ker aj ako nízka zložka kvetinového záhonu. V zime odumierajú výhonky astilbe a na jar ich zrejme nahradia nové. Tieto kvety tiež milujú vlhkú pôdu. Nízky astilbe tiež netoleruje sucho, preto by sa mal pravidelne zalievať a dbať na to, aby pôda nevyschla. Akékoľvek druhy astilby sa dobre hodia k iným výsadbám tolerantným voči tieňom, môžu tiež ozdobiť pobrežnú zónu záhradných jazierok.

Coleus

Coleus

Coleus je schopný rásť nielen v kvetináči – také rastliny sa používajú aj na ozdobu záhradných záhonov. Jedná sa o rýchlo rastúce trvalky, ktoré nie sú príliš náročné na stupeň presvetlenia. Malé orgovánové kvety Coleusa nie sú obzvlášť cenné, ale ich listy môžu kombinovať mnoho rôznych farebných odtieňov vrátane žltej, červenej, ružovej a hnedej. Viacfarebné vzory sa často nachádzajú na jednej listovej čepeli..

  Rýchlo rastúce popínavé rastliny na plot

Coleus nie je tak zamilovaný do tieňa, ako sa bojí páliaceho slnka. Priame lúče môžu na listoch zanechať popáleniny, ale v hlbokom tieni bude jeho farba menej jasná. V záhrade pre takéto výsadby je vybrané mierne tienisté miesto, kde padajú rozptýlené lúče. Kríky Coleus budú vyzerať obzvlášť dobre v skupinových výsadbách – často sa na to vyberú rastliny s rôznymi farbami listov.

Coleus tiež miluje vlhkú pôdu, ale netoleruje silné mrazy. Aby sa kríky zachovali do ďalšej sezóny, najčastejšie sa vysádzajú do nádob a na zimu sa prenášajú do domu alebo na odrezky, aby sa zachovali rastliny. Kritická teplota pre takéto pristátia je -10 stupňov..

Nezabudni na mňa

Nezabudni na mňa

Zvyčajná záhradná kvetina-nezábudka-tiež uprednostňuje tieňované zákutia záhrady. Starostlivosť o takéto výsadby je veľmi jednoduchá: stačí im poskytnúť pravidelné zavlažovanie. Vzhľad malých (nie viac ako 1 cm) modrých alebo ružových kvetov so žltým stredom sa vyskytuje v máji až júni. Väčšine druhov tejto rastliny sa najlepšie darí v polotienistých oblastiach, kde je svetlo zhruba 3-6 hodín denne. Kríky, na ktoré sa nezabúda, sa často vysádzajú pod záhradné stromy, kde ich bujné kríky splývajú v pevný koberec. Na pestovanie takýchto kvetov je najvhodnejšia stredne výživná pôda. Na chudobnej pôde kríky nebudú schopné normálne rásť a prebytok hnojiva bude mať zlý vplyv na ich kvitnutie..

fialový

fialový

Fialová bude tiež potrebovať minimálnu starostlivosť. Tieto kvety sa vyznačujú pestrou farbou okvetných lístkov a bohatým zeleným olistením. Väčšina fialiek nemá rada intenzívne teplo, a tak sa najlepšie cítia v polotienistých kútoch s dostatočne vlhkou a výživnou pôdou. Medzi obľúbené záhradné druhy patria rohové, trojfarebné a voňavé fialky..

Hosta

Hosta

Hosta patrí k počtu dekoratívnych listov. Jeho veľké a mäsité listové platne, zhromaždené v bazálnej ružici, môžu mať sfarbenie modrozelené, biele alebo žlté a často sú pestré. Napriek tomu, že samotný hosta nie je príliš vysoký, veľkosť stopiek so zvončekovitými kvetmi môže byť až 1 meter. Ale spolu so stredne veľkými hostiteľmi existujú obaja drobní hostitelia vysokí asi 10 až 15 cm a pôsobivé kríky vysoké viac ako 80 cm..

Jednou z hlavných podmienok pestovania hostiteľov je vlhká pôda. Krík nemusí tolerovať úplné vyschnutie z pôdy. Stupeň prijateľného zatienenia priamo súvisí s farbou listov. Pestré a živé listy budú potrebovať viac slnečného svetla, ale v poludňajších horúčavách budú tieňovať. Odrody s tmavým alebo modrým olistením sa uchovávajú v miernom tieni. Na jasnom slnku alebo na príliš zatienenom mieste bude ich farba normálna, zelená.

Iris

Iris

Kosatce sa vyznačujú veľkým počtom druhov a odrôd. Okvetné lístky ich kvetov môžu byť namaľované v odtieňoch modrej, fialovej, bielej, červenej, žltej, oranžovej a mnohých ďalších farbách – koniec koncov, názov takýchto rastlín je preložený ako „dúha“.

Dúhovky sa môžu vyvinúť z cibuliek alebo oddenkov, takže niektoré aspekty ich kultivácie závisia od druhu. Hľuznaté rastliny sa niekedy spájajú do 3 samostatných rodov.

Napriek tomu, že mnohé kosatce dobre znášajú tieň, takéto výsadby budú môcť kvitnúť iba v rohoch, kde ráno prenikne dostatok slnka. Tieto kvety sú odolné voči suchu a potrebujú zalievať iba počas tvorby púčikov. Výnimkou sú iba určité druhy – napríklad dúhovka močiarna, ktorá uprednostňuje rast na brehoch nádrží, a to aj v plytkej vode. Sibírska dúhovka tiež miluje vlhkosť – tento druh rastlín je považovaný za najviac tolerantný voči odtieňom.

  Nechtík lekársky

Ako si vybrať tieň milujúce rastliny do záhrady

Ako si vybrať tieň milujúce rastliny do záhrady

Na lepšie pochopenie toho, koľko svetla je pre určité rastliny potrebné na normálny vývoj, môžete použiť nasledujúcu klasifikáciu:

  • Tieň – miesta osvetlené slnkom iba 2-3 hodiny denne;
  • Riedky tieň – plochy pod stromami s prelamovanou korunou, cez ktoré preniká dostatočné množstvo slnečného svetla. V takýchto podmienkach môže rásť mnoho záhradných kvetov;
  • Penumbra – rohy osvetlené asi 3-4 hodiny – najčastejšie ráno alebo večer;
  • Hlboký tieň – úplne zatienené miesta, kam slnko takmer nepreniká. Ide väčšinou o oblasti, ktoré sú ohradené stavebnými múrmi alebo plotmi. V takýchto podmienkach normálne rastie len niekoľko druhov..

Na základe týchto definícií môžete pochopiť, ktoré rastliny sú vhodné na zdobenie určitej časti záhradnej oblasti. Rovnako ako pri pestovaní domácich kvetov, aj pri úprave záhrady je potrebné vziať do úvahy svetovú stránku. Severný smer je považovaný za najtienistejší a najmokrejší. Ak bude aj toto miesto zle osvetlené kvôli vysokým stromom, plotom alebo budovám, budú tam môcť rásť len tieň milujúce rastliny, napríklad papradie..

Vytvorenie záhonov v tieni zahŕňa dodržiavanie všeobecných pravidiel pre umiestnenie výsadby. Druhy, ktoré budú rásť spoločne, by sa nemali stretávať o živiny ani sa navzájom utláčať a podmienky ich pestovania by mali byť podobné..

Čo zasadiť do tieňa? Najúžasnejšie rastliny!Čo zasadiť do tieňa? Najúžasnejšie rastliny!

Jemnosti starostlivosti

Rastliny tolerujúce tieň a tieň milujúce rastliny sú spravidla vysoko odolné voči útokom chorôb a škodcov. Ak sa kvôli nedostatku svetla ostatné kvety alebo kríky dostanú do depresie, tieto druhy sa naopak iba v takýchto podmienkach budú môcť prejaviť v celej svojej sláve. Mnoho z týchto výsadieb toleruje teplotné výkyvy, ale môže byť citlivé na nedostatočnú vlhkosť pôdy. Je obzvlášť dôležité dávať pozor na ňu na konci jari, ak v tomto období málo prší. Pri silnom suchu je možné zalievanie vykonávať niekoľkokrát denne. Zem v tieni ale schne o niečo pomalšie, takže sa neoplatí príliš ju zvlhčovať. Nadmerná vlhkosť môže viesť k rozpadu alebo chorobe, dokonca aj pre tých, ktorí majú radi tienisté miesta. Na ďalšiu ochranu rastlín by ste sa mali starať o dobrú drenáž a tiež nevysádzať takéto plodiny na miesta s vysokou hladinou podzemnej vody..

Na zachovanie dekoratívnosti listov a kvetov zohráva dôležitú úlohu včasné kŕmenie. Vyberajú sa v závislosti od preferencií konkrétneho druhu. Okrem zavedenia živín a pravidelného zalievania by mala byť pôda v blízkosti kríkov starostlivo uvoľnená a očistená od buriny. To zlepší prístup kyslíka ku koreňom a pomôže zvýšiť tok výživy..

Rastliny odolné voči odtieňom v krajinnom dizajne

Rastliny odolné voči odtieňom v krajinnom dizajne

V tienistých zákutiach záhrady môžete vytvoriť plnohodnotné kvetinové záhony – ostrovy alebo mixborders. Pri skladaní rastlín musíte udržiavať dostatočnú vzdialenosť medzi výsadbami, aby boli kríky alebo trávy umiestnené primerane tesne, ale aby sa navzájom nerušili. V priemere 1 štvorcový. m sa zmestí 7-10 nízko rastúcich pôdopokryvných rastlín, 5 stredných kríkov alebo 3 vysoké. Presná vzdialenosť medzi výsadbami je stanovená v súlade s požiadavkami konkrétneho typu a veľkosti kríkov na šírku.

Stredne zatienené zvislé povrchy – steny alebo ploty, môžu byť ozdobené viničom tolerujúcim tieň (plamienok, dievčenské hrozno) alebo v ich blízkosti môžu byť vysadené kríky s ozdobným lístím alebo kvetmi. Správny výber tieňomilných rastlín pre každú svetelnú zónu zušľachtí doslova každý kút záhrady.