Yzop

Yzop

Hyssopus (Hyssopus) je bylinná trvalka z čeľade Lamiaceae, ktoré patria do podskupiny mäty. V prírode sa rastlina často nachádza v Európe, krajinách strednej Ázie a Kaukazu. Jasná nasýtená modrá farba vyniká na pozadí zvyšku flóry. Biotop yzopu je sústredený na plochých plochách, v stepných oblastiach alebo na svahoch kopcov..

Yzop má okrem výraznej dekoratívnosti aj množstvo ďalších užitočných vlastností. Yzop je nádherná liečivá rozkonárená rastlina s príjemnou vôňou. Považuje sa za vynikajúce korenie. Pestovanie trvalky vo vlastnej záhrade je hračka. Pozrime sa podrobnejšie na to, ako rastlina vyzerá a aké sú vlastnosti pestovania yzopu.

Popis yzopu

Popis yzopu

Yzop je krík, ktorý dosahuje 50-60 cm.Oddenok, ako silné jadro, sa pevne prehlbuje do zeme. Spodná vrstva bazálnych výhonkov je silne rozvetvená. Ostatné stonky rastú zvisle a vyznačujú sa štvorstrannou štruktúrou. Dreň stoniek je dutá a škrupina je pokrytá zelenou, plstenou pokožkou. Keď starnú, koreňový a kmeňový kruh vedľa zeme podlieha lignifikácii.

Listy sú bezpečne pripevnené k výhonku pomocou stopkových segmentov a majú bohatú zelenú farbu. Usporiadanie listov je prevažne opačné. Tvar taniera dominuje oválny a kopijovitý. Dĺžka každého listu nepresahuje 4 cm Yzop vonia horkou korenistou arómou. Chuť vydáva aj horkosť.

Celé leto dozrievajú na vrchole stonky husté kvetenstvo-klásky, ktoré vychádzajú z dutín hornej vrstvy. Jeden klások pozostáva z 3-7 koruniek a vyzerá ako modrá sviečka. Existujú púčiky, ktoré majú orgovánovú, bielu alebo ružovú farbu. Opeľovanie kvetov s nerovnými okrajmi sa vyskytuje na úkor hmyzu. Trvalka ukazuje vlastnosti medonosnej rastliny.

Keď sú klásky zrelé, vytvoria sa malé, rebrované vajcovité orechy. 1 g semien spravidla obsahuje asi 1000 kusov takýchto orechov.

Rastúci yzop

Rastúci yzop

Yzop sa pestuje odrezkami, delením a semenami. Klíčivosť semien môže byť zachovaná viac ako 3 roky. Pre pestovanie semena yzopu je charakteristické krížové opeľovanie odrôd, preto druhové vlastnosti materských rastlín nezostávajú vždy v mladých kríkoch. Výsev sa vykonáva bez predbežného klíčenia sadeníc.

  Plstená trieska

Niektorí záhradníci stále radšej pripravujú sadenice ako prvé. Na tento účel sa semená yzopu vysievajú do nádob obsahujúcich piesok a rašelinu. Vložia sa do drážok vykopaných do hĺbky maximálne 1 cm Po niekoľkých týždňoch sú sadenice na povrchu. Keď sa objavia dva páry listov, vyberte sadenice do kvetináčov a dodržte odstup 5 cm od každej sadenice. Keď vyrastú, a to sa stane, pravdepodobne o 7-8 týždňov, začnú sadiť v záhrade.

Je dovolené preskočiť fázu chovu sadeníc a na jar zasiať materiál priamo na miesto. Záhon je predbežne uzemnený a vykopané otvory vo vzdialenosti najmenej 20 cm od seba. Semená sa prehĺbia o 5-8 mm. Rastliny budú v bezpečí, ak budú sadenice zakryté fóliou, kým neprejdú nočné mrazy..

Keď ker rastie a silnie, je rozdelený na časti. Rastliny sa zvyčajne vyberajú na delenie vo veku 3-4 rokov. Kríky sa opatrne odstránia z pôdy a oddenok sa nakrája na kúsky, pričom v každej divízii zostanú koreňové vrstvy a výhonky. Delenki sú premiestnení do trvalého bydliska a plytko pochovaní.

HYSSOP. SADBA A PÉČEHYSSOP. SADBA A PÉČE

Výsadba a starostlivosť o yzop

Vysádzanie yzopu na osobnom pozemku nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti, dokonca ani pre začiatočníkov. Stále by sa však mala dodržiavať minimálna starostlivosť o yzop. Pozemok je vybraný slnečný, kde je pôda voľná a stredne vlhká. Blízky výskyt podzemných vôd negatívne ovplyvňuje vývoj trvaliek a vedie k jeho odumretiu. Rastlina preferuje mierne zásadité a neutrálne živné médium. Pôda v mieste výsadby yzopu je oplodnená a posypaná vápnom.

Yzop je citlivý na útoky buriny. Pravidelné odstraňovanie buriny a uvoľňovanie je podmienkou plného rozvoja.

Trvalka vykazuje odolnosť voči suchému podnebiu. V prípade príliš dlhotrvajúceho sucha je potrebné ďalšie zavlažovanie. Sušenie a praskanie pôdy je znakom toho, že rastlina potrebuje zalievanie..

  Hortenzia

Yzopová starostlivosť

Okrem zvlhčovania kríkov je potrebné ich včas odrezať a zachovať okrúhly tvar koruny, pričom sa odstráni najmenej polovica procesov, potom bude kvitnutie svieže a zeleň bude atraktívna. Orezávacie činnosti sa vykonávajú niekoľkokrát ročne – v lete a na jeseň. Ide o hygienický a tvarovací účes.

Rastlina toleruje chlad a mrazy celkom pevne, ale iba v južných oblastiach. Na severe je pôda a kmeňový kruh kríkov chránené vrstvou rašelinového kompostu alebo suchého lístia. S príchodom marca sa prístrešok odstráni, inak sa korene začnú brúsiť.

Vďaka svojmu intenzívnemu horkému zápachu je ľubovník bodkovaný málokedy vystavený chorobám a útokom škodcov..

Druhy a odrody yzopu s fotografiou

Predtým botanická literatúra zahŕňala asi 50 druhov yzopu. Dnes je počet rastlín v oficiálnych vedeckých zdrojoch iba sedem odrôd..

Hyssop officinalis (Hyssopus officinalis)

Yzop lekársky

Výhonky yzopu, ktoré sú na dotyk tvrdé, sú tkané do hustej krovinatej koruny vo výške 20 až 80 cm V priebehu času korene a spodná časť výhonkov zrnitne a stvrdnú. Horná časť výhonkov je hladká alebo má krátku vrstvu rúna. Kopijovité listy sú protiľahlé a vyznačujú sa tmavozelenou farbou. V strede alebo koncom leta kvitnú svetlé klásky z axilárnej časti apikálneho lístia. V strede púčika spolu s tyčinkami je dvojkrídlová koruna obklopená svetlo zelenými lístkami. Drobné oriešky dozrievajú začiatkom jesene na mieste vyblednutých kláskov.

Yzop kriedový (Hyssopus cretaceus)

Yzop krieda

Dĺžka výhonkov sa pohybuje od 20 do 50 cm Krík je mierne podlhovastého tvaru. Pôvod názvu odzrkadľuje biotop yzopu. Hovoríme o kriedových usadeninách, ktoré tvoria úrodný substrát, ktorý je potrebný pre úspešný život mnohých rastlín. V lete sú vrcholy výhonkov zdobené malými modrými kvetmi, ktoré pripomínajú klásky. Vyžarujú vôňu a priťahujú hmyz zo všetkých strán.

Okrem menovaných druhov sa šľachtiteľom podarilo vyšľachtiť aj ďalšie dekoratívne odrody, ktoré si už našli svoje miesto v krajinnom dizajne. Výhodou týchto odrôd je jasná, výrazná farba kvetenstva. Medzi tieto odrody patria: ružový plameniak, inovať, akord, ametyst a biely nikitsky.

  Phlox subulate

Yzop vlastnosti a použitie

Vlastnosti yzopu

Liečivé vlastnosti

Tkanivá opísanej bylinnej trvalky obsahujú mnoho užitočných látok. Medzi nimi majú osobitnú úlohu vitamíny, éterické oleje, flavonoidy, glykozidy, triesloviny a živice..

Pozemná časť yzopu má liečivé vlastnosti. Zber surovín sa vykonáva v letných mesiacoch, keď je rastlina v štádiu pučania. Sušenie je organizované na čerstvom vzduchu. Vôňa postupne mizne. Keď surovina dobre vyschne, naleje sa do vriec alebo látkových vriec a uloží sa na chladné a uzavreté miesto..

Z kvetov a listov sa pripravujú liečivé odvary, tinktúry, masti, oleje, ktoré sa používajú na liečbu radu chorôb. Zložky yzopu pôsobia ako vynikajúce expektorans, preháňadlo, baktericídne a diuretikum.

Na posilnenie imunity a liečbu prechladnutia sú na konzumáciu predpísané čaje. Na poranené miesta a modriny sú pleťové vody vyrobené z odvaru yzopu. Infúzie stabilizujú činnosť tráviaceho traktu. Ženám sa odporúča piť odvar na úľavu od bolesti v prípade menštruačných nepravidelností alebo ako sedatívum..

Suché vetvičky yzopu sa pridávajú do mnohých jedál a konzervovaných potravín, čo umožňuje získať skutočné kulinárske majstrovské diela..

Yzop – prospešné vlastnostiYzop - prospešné vlastnosti

Kontraindikácie

Rastlina stimuluje a tonizuje procesy v tele. Použitie yzopu je v tehotenstve kontraindikované. Ľudia s epileptickými záchvatmi a inými duševnými poruchami by sa tiež mali zdržať používania yzopu. Aj vdýchnutie arómy rastlinných olejov môže spôsobiť vážne následky..