Záhrada ľalií kala

Záhrada ľalií kala

Calla je kvet z rodiny Aroid. Zloženie rodu bolo mnohokrát revidované, a preto niektoré okrasné rastliny z tejto rodiny v kvetinárstve začali byť pomenované rovnakým názvom. Dnes pod názvom „calla“ možno nájsť jeho príbuznú zantedeschiu. Je to etiópska Zantedeschia, ktorá sa najčastejšie predáva ako črepníková rastlina alebo na rezanie. Kvety sú tiež často označované ako „kala“ kvôli charakteristickému bielemu závoji na súkvetí.

Callas sa vďaka svojej vysokej dekoratívnosti môžu stať skutočnou perlou záhrady. Ich elegantné lístie a nápadné kvety priťahujú pozornosť a zdobia každú krajinu..

Popis záhradných kala

Popis záhradných kala

Kvety kala žijú v mokradiach afrického kontinentu, ale nachádzajú sa aj v Južnej Amerike. Z týchto rastlín žije v severnejších zemepisných šírkach iba kala močiarna. Môžete ho stretnúť v močiaroch a pozdĺž rozvodnených brehov..

Skutočný kvet kala je žltkasté ušné kvetenstvo. Napriek svojmu skromnému vzhľadu malé kvety, ktoré sa na ňom nachádzajú, vyžarujú príjemnú arómu. Veľkolepý snehobiely alebo farebný obal rastliny, ktorý sa ovinie okolo ucha, je v skutočnosti iba listom listu. Dekoratívnosť kvetenstva trvá asi mesiac. Takýto krík môžete pestovať doma, v kvetináči aj na záhonoch. Ľalie kala sú pozoruhodné svojimi veľkými „kvetmi“ a jasne zelenými listami..

Pestovanie KALLA je jednoduché! Tajomstvo starostlivosti o kaly v záhrade a domaPestovanie KALLA je jednoduché! Tajomstvo starostlivosti o kaly v záhrade a doma

Vlastnosti pestovania záhradných kala

Kdekoľvek sa kala pestuje, bude potrebovať náležitú starostlivosť. Niektoré vlastnosti kvetu sa navyše považujú za rovnaké pre záhradné exempláre aj pre interiéry.

 • Všetky časti kaly obsahujú toxické látky, jej šťava by sa nemala dostať na kožu, preto s rastlinou treba zaobchádzať opatrnejšie. Doma sa kvety držia mimo dosahu detí alebo zvierat..
 • Calla je jednou z rastlín barometra. Pred zrážaním reaguje kvet na zvýšenie hladiny vlhkosti vytvorením kvapôčok na koncoch listov..
 • Z oddenkov alebo hľúz sa môžu vyvinúť rôzne druhy rastlín. Ale všetky sú dosť krehké, preto by mali byť vyhrabané čo najšetrnejšie..
 • Pri výsadbe ľalií kala by ste ju nemali zakopávať. Korene rastliny sú pokryté zeminou len málo. To im umožní získať dostatok vzduchu a ochráni ich pred rozpadom..
 • Na začiatku rastu kaly smerujú všetku rastovú energiu do vývoja koreňov, takže vzhľad jej výhonkov je možné očakávať dlho – asi mesiac.
 • Domáce kaly by mali byť zasadené do poréznych kvetináčov, ako sú keramické. Takéto jedlá lepšie odparujú vlhkosť..
 • Etiópske ľalie kala radšej rastú iba v kvetináči.
 • Horná vrstva pôdy v nádobe s kalami by sa mala pravidelne meniť. Pri tomto postupe by ste mali z hrnca opatrne odstrániť niekoľko centimetrov starej zeminy a nahradiť ju novou, snažiac sa neublížiť oddenkom..
 • Rastúce záhradné kaly budú vyžadovať dostatočne otvorenú, ale chránenú pred príliš jasnými lúčmi poludnia. Rastliny sú spravidla umiestnené v blízkosti veľkých kríkov alebo stromov, ktoré ich môžu mierne zatieniť..
 • Pôda na výsadbu musí byť výživná. Jeho reakcia môže byť kyslá alebo mierne kyslá. Dôležitú úlohu hrá aj drenážna vrstva. Napriek tomu, že rastliny milujú vlhkosť, ich hľuzy alebo korene by nemali byť neustále vo vode. Na kaly sa najčastejšie používa zmes piesku s rašelinou, humusom a listovou pôdou..

Výsadba kala na otvorenom priestranstve

Výsadba kala na otvorenom priestranstve

Výber sadivového materiálu

Pri výbere rôznych záhradných ľalií kala musíte zvážiť niekoľko rôznych možností a rozhodnúť sa pre tú najvhodnejšiu, ktorá sa vám bude vzhľadom najviac páčiť a je vhodná do pestovateľských podmienok. Medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie odrody medzi pestovateľmi kvetov patria kala „etiópska“ a „Rehmanni“. Tieto odrody sú považované za veľmi rozmarné, ale majú všetky dekoratívne vlastnosti. Veľké pútavé kvety stúpajú na stonke vo výške asi jeden meter a dlho kvitnú.

Klíčiace hľuzy

Hľuzy záhradnej kaly sú predpestované na sadenice. Táto metóda sa považuje za účinnejšiu. Klíčenie je možné začať skoro na jar (okolo konca marca). Na výsadbu každej hľuzy musíte vybrať individuálny malý kvetináč alebo veľkú nádobu na všetok sadivový materiál. Pôdna zmes je vhodná na univerzálne použitie, určená na kvitnutie izbových rastlín alebo sadeníc. Výsadbu je potrebné zalievať pravidelne 2 krát týždenne..

Naklíčené hľuzy sa odporúčajú otužiť, začínajúc asi týždeň pred prenosom hľúz na otvorené priestranstvo. Aby sa znížilo riziko stresu rastlín počas presádzania a zachovala sa koreňová časť, odporúča sa použiť metódu prekládky s úplným zachovaním hlinenej gule..

  Popínavé rastliny do záhrady a na chalupu

SEZÓNA 2020: VYBERTE SI A ZARIADITE KALLA PODĽA POKYNOV – KVETINOVANIE JE POSKYTNUTÉ !!! / Sprievodca po záhradeSEZÓNA 2020: VYBERTE SI A ZARIADITE KALLA PODĽA POKYNOV - KVETINOVANIE JE POSKYTNUTÉ !!! / Sprievodca po záhrade

Pravidlá pristátia

Kaly sú vysadené na pripravené záhony v máji, keď pominuli mrazy. Pred výsadbou musia byť hľuzy pripravené tak, že ich budete držať asi pol hodiny v roztoku manganistanu draselného. Po spracovaní sú starostlivo vyšetrené na lézie. Takéto oblasti by mali byť odrezané a rezy by mali byť pokryté zeleňou a sušené. Ak sú hľuzy suché, mali by byť zabalené vo vlhkej handričke na niekoľko dní, kým opäť nebudú pevné. Navyše, pred výsadbou ich môžete ošetriť špecializovanými fungicídmi. To ochráni rastliny pred infekciou..

Na záhradnom pozemku sa odporúča vybrať iba slnečné miesta na výsadbu ľalií kala alebo v extrémnych prípadoch čiastočný tieň. Kvety milujú teplo a hojné svetlo a dokonca aj v miernom tieni sa ich rast a vývoj mierne mení v negatívnom smere. Napriek tomu, že sa tieto rozmarné kvety môžu popoludní spáliť na horúcich slnečných lúčoch, je lepšie v tomto období zatieniť ich listy. Miesto pristátia by nemalo byť v prievane.

Je žiaduce, aby bola pôda úrodná a mala nízku kyslosť. Pred výsadbou by mala byť zem dobre vykopaná a po ceste do nej zavedené potrebné živiny. Vhodná je komplexná minerálna kompozícia (asi 35 g na 1 m2). Pre hľuzy sa pripravia otvory s hĺbkou asi 5-10 cm, pričom sa zachová vzdialenosť medzi nimi asi 30-40 cm.Hľuzy sa umiestnia do otvorov, pokryjú sa zeminou a záhrada sa hojne zalieva. Neodporúča sa silne zhutňovať pôdu na povrchu výsadbovej jamy. Potom sa zavlažovanie zastaví na niekoľko týždňov..

Vznik klíčkov bude nejaký čas trvať – ​​nevykopávajte záhon, aby ste sa presvedčili, že hľuzy sú životaschopné. Kým kala nerastie korene, sadenice sa nezobrazia. Klíčky sa zvyčajne liahnu 2 týždne alebo dokonca mesiac po výsadbe..

Záhradné kaly nie sú vysadené pred zimou: rastliny nezimujú na otvorenom priestranstve.

Starostlivosť o záhradné kala

Starostlivosť o záhradné kala

Záhradné kaly nie sú príliš náročné na starostlivosť. Vyžadujú pravidelné zavlažovanie a plytké uvoľňovanie pôdy. Zalievanie by nemalo byť príliš veľké. Okrem horúcich a suchých dní sa kvety zalievajú striedmo, 1-2 krát týždenne..

Na udržanie optimálnej kyslosti pôdy pre kaly záhradné sa odporúča ďalšie zavlažovanie kyselinou citrónovou alebo octovou. Okyslený roztok z desiatich litrov vody a jednej polievkovej lyžice kyseliny sa v lete 2-3 krát aplikuje na pôdu.

Calla Bush rastúci v záhrade je schopný vytvoriť až desať stopiek. Ak sa semená z rastlín nebudú zbierať, po zazelenení by sa mali kryty kvetinových šípok odstrániť – to prispeje k rozvoju koreňov rastlín a dlhšiemu kvitnutiu. Mladých výhonkov by ste sa nemali dotýkať súčasne. Takmer neovplyvňujú kvitnutie, ale dodávajú kríku lesk..

Ak boli na pôdu pred výsadbou aplikované hnojivá, kríky sa nebudú musieť kŕmiť počas celej sezóny: budú mať dostatok živín. Ak nebol aplikovaný žiadny vrchný obväz, raz za 2 až 3 týždne môžu byť kríky zalievané prípravkami pre hľuzy. Počas kvitnutia je možné pridať doplnky draslíka a vyhnúť sa prebytočnému dusíku. Nedostatočne kyslá pôda sa môže v lete niekoľkokrát okysliť pridaním malého množstva kyseliny citrónovej alebo octovej (1 polievková lyžica. L na 10 l vody) do vody. Ak pôda neobsahuje humus, môžete na kŕmenie použiť kala a organické látky – napríklad infúziu mulleínu (1:10).

Calla po odkvitnutí

Calla po odkvitnutí

Hľuzy a oddenky vyžadujú po ukončení kvitnutia rôzne zaobchádzanie. Rastliny s oddenkami odpočívajú v lete, počas najintenzívnejších horúčav. Také kaly postupne spomaľujú svoj rast a listy im začínajú žltnúť. V tejto dobe izbové výsadby začínajú polievať menej často a menej a samotné kvetináče s kvetmi sa vyberú na čerstvý vzduch a vyberú si pre ne miesto chránené pred dažďom. V prvých júlových týždňoch môžete transplantovať očistením kríkov od starých výhonkov a listov a výmenou pôdy v nádobe. Po presadení sú kvety umiestnené v svetlom rohu, pričom ich nezabúdajte napojiť a nakŕmiť. Záhradné rastliny na jeseň musia byť odstránené zo zeme spolu s hrudkou pôdy a uložené na celú zimu. Na to je vhodné chladné a vždy suché miesto..

  Lúčny (lúčny)

V hľuzovitých rastlinách sa po odkvitnutí prehoz začne zelenať a vädnúť. Listy potom zožltnú a odumrú. Ak hľuzovité kaly rastú vonku, vykopú sa zo zeme koncom septembra. Uzlíky sa očistia od pôdy bez toho, aby sa dotkli listov, a uchovávajú sa v chladnom rohu (najmenej 5 stupňov, ale nie viac ako 10 stupňov) asi niekoľko týždňov. Počas tejto doby budú mať všetky živiny čas na prenos zo vzdušnej časti do samotnej hľuzy, po ktorej z nej bude možné úplne odstrániť všetky suché listy a mŕtve korene..

Chov kala v zime

Chov kala v zime

Ľalie kala sú schopné prezimovať na lôžkach iba v teplých oblastiach s miernymi zimami. V severnejších oblastiach sú kvety vykopané s nástupom jesene. Po odstránení suchého lístia sa hľuzy umyjú a uchovávajú v roztoku manganistanu draselného asi pol hodiny. Potom by mali byť znova umyté a držané v tieni, kým nie sú úplne suché. Hľuzy pripravené týmto spôsobom sa uchovávajú v jednotlivých papierových vreciach v dosť chladnom rohu. Môžete ich tiež vložiť do chladničky, do priehradky na zeleninu..

Extrahované rizómy sa tiež uchovávajú v chlade. Po vysušení a odstránení listov môžu byť umiestnené na rovnakom mieste ako hľuzy. Sadivový materiál by sa mal pravidelne kontrolovať. V príliš teplej miestnosti začnú korene schnúť a príliš vysoká vlhkosť môže spôsobiť hnilobu.

Ak necháte svoj kala krík bez odpočinku a neustále stimulujete jeho rast, kala prestane kvitnúť. Spiace obdobie izbových exemplárov začína v posledných jesenných týždňoch a trvá do skorej jari. Pred odpočinkom začnú listy väčšiny druhov vädnúť a ich kryty sa zazelenajú. Po úplnom vysušení musia byť listy listov odrezané. Rastliny by mali zimovať na chladnom mieste, ako je balkón alebo veranda. Hľuzy môžu byť ponechané v kvetináči alebo odstránené a vložené do vreciek s malým otvorom. Spolu s hľuzou sa do takého vrecka naleje trochu pilín. Výsadbový materiál nebude potrebovať zalievanie.

Oddenkové druhy pestované doma v lete odpočívajú. Kontajnery s nimi sú prenesené na ulicu, chránené pred dažďom a slnkom. Na toto obdobie je možné kala presadiť do zeme, pod stromy a na jeseň vrátiť do kvetináča..

Chovné metódy pre záhradné kaly

Chovné metódy pre záhradné kaly

Záhradná kala sa môže rozmnožovať rozdelením oddenku, hľúz a semien.

Rozmnožovaním delením kríka

Rozdelením kríka môžete množiť oddenky kala, napríklad etiópske. Tento postup sa vykonáva na jeseň. Rastlina je vykopaná a oddelené od nej potomstvo, ktoré má bod rastu a časť koreňa. Tento postup pomáha omladiť krík. Výsledné odrezky sa vysadia do nádob naplnených vhodnou zeminou. Môžu byť prenesené na otvorenú zem na jar, keď korene poskytujú čerstvé výhonky..

Reprodukcia delením oddenku

Hľuzové odrody sú rozdelené na jeseň alebo tesne pred výsadbou. Zarastené hľuzy oslabujú rastlinu a dokonca môže prestať kvitnúť. Dcérske uzlíky sa odlomia bez použitia nástrojov. Rezy je potrebné vysušiť a potom ošetriť brilantnou zeleňou. Každá divízia musí mať najmenej 1-2 vlastné púčiky. Hľuzy s priemerom menším ako 1,5 cm budú potrebovať rast. Sú zasadené do ľahkej pôdy a udržiavané v teple..

Pestovanie zo semien

Metóda osiva trvá najdlhšie a je považovaná za dosť nespoľahlivú. Pred výsadbou by mali byť semená namočené asi 6 hodín v stimulante, napríklad v humáte draselnom. Potom sa držia na teplom mieste asi týždeň na palete vlhkou handričkou. Nemalo by schnúť. Naklíčený materiál sa vyseje do nádob, udržiava sa v teple a až po vyklíčení sa prenesie na zem. Na získanie semien bude doma potrebné umelé opeľovanie..

Pestovanie kala v kvetináči

Pestovanie kala v kvetináči

Nútené pravidlá

Hľuzy Calla je možné zakúpiť od februára. Zdravý sadivový materiál by mal byť pevný a hustý. Takéto hľuzy budú môcť tento rok kvitnúť. Ich vylodenie sa zvyčajne začína v apríli..

Na pestovanie kala je vhodná nádoba s priemerom asi 25 cm a objemom asi 3 litre. Je naplnená zeminou obsahujúcou rašelinu, sphagnum alebo piliny. Kyslosť pôdy by mala byť asi 6. Na kultiváciu sú najvhodnejšie hľuzy s priemerom asi 6 cm. Umiestňujú sa do hĺbky maximálne 5 cm a ukladajú sa hore dnom. Po výsadbe sa pôda v kvetináči zaleje roztokom fungicídu.

Existuje spôsob, ako stimulovať kvitnutie a zvýrazniť farbu kala. Za týmto účelom by mali byť nočné teploty relatívne nízke (asi 16 stupňov) a kvetina by mala stráviť deň v rozptýlenom svetle. Ak sa nútenie vykonáva v zime, bude potrebné rastlinu zvýrazniť, aby sa dosiahlo najmenej 10 hodín denného svetla.

  Astry

Správne kŕmenie tiež pomôže zlepšiť kvitnutie. Na tento účel je vhodná kvapalná komplexná kompozícia. Pridáva sa do vody každé 5. zalievanie. Hľuznaté odrody sa odporúča hnojiť iba v prvých troch mesiacoch po tom, čo sa na nich objavia klíčky..

Ako pestovať kaly. Stránky "Záhradný svet"Ako pestovať kaly. Stránky

Vlastnosti obsahu

Kala izbová je nenápadný kvet. Bude potrebovať iba pravidelné zavlažovanie mäkkou filtrovanou a usadenou vodou. Rastlina by sa nemala príliš naliať – hľuza môže začať hniť. Bush však ocení vysokú vlhkosť. Je obzvlášť dôležitý pre biele kaly. Môžete postriekať vzduch vedľa kvetov alebo s nimi položiť kvetináče na paletu s vlhkými kamienkami. Listy rastlín by mali byť pravidelne utierané z prachu..

V lete sa kríky dobre vyvinú pri teplote najmenej 22 stupňov. Calla je schopná odolať extrémnym horúčavám alebo krátkemu chladeniu až o 8 stupňov, ale v takýchto podmienkach nebude schopná kvitnúť. V zime sa udržiava v chlade: v tejto dobe kaly začínajú spiace obdobie a nadzemná časť väčšiny druhov schne..

Kvetina bude potrebovať dostatočne slnečné miesto, aj keď by mali byť listy chránené pred priamymi lúčmi. Kríky je možné uložiť na akékoľvek okná okrem severných. Okrem toho by kaly mali byť chránené pred studeným prievanom..

Druhy a odrody kala ľalie s fotografiami a menami

Ľalie kala obsahujú 8 rôznych druhov, z ktorých iba tri sú najznámejšie. Obvykle sa tiež používajú na získanie viac dekoratívnych hybridov..

Calla etiópska (Calla aethiopica)

Calla Etiópčan

Tento druh tvorí vysoké kríky s metrovými stopkami. Calla aethiopica má podzemný oddenok. Jedná sa o vlhkomilnú rastlinu s lesklým bohatým zeleným olistením, ktoré si zachováva svoj dekoratívny efekt, aj keď krík odpočíva. Obal súkvetia je biely. Medzi známe odrody patria:

 • Perla – miniatúrnejšia odroda, dosahujúca výšku až pol metra. Dobré pre domáce pestovanie.
 • Zelená bohyňa – veľké kaly až 90 cm vysoké.
 • Nikolay – tvorí vysoké stopky veľkosti 1,5 m. Lístie má tvar šípky a je sfarbené do tmavozelena. Každá doska je umiestnená na dlhom stopke. Prehoz je zvonka aj zospodu natretý zelenou farbou a jeho rozmery môžu byť až 12 cm.
 • Shene Zweibrokerin – tvorí metrové stopky. Olistenie má tvar srdca a svetlo zelenú farbu. Spodná časť žltého prehozu je tiež zafarbená na zeleno. Jeho rozmery môžu byť až 15 cm.

Calla rehmannii

Calla Remannová

Kompaktný pohľad vysoký nie viac ako 70 cm.Calla rehmannii sa vyznačuje ružovou, vínovou alebo lilaovou farbou prehozu. Oddenok takejto kaly je hľuza. Jeho listy sú úzke, svetlo zelené. Na jeseň rastlina odhodí listové listy a v zime prejde do stavu pokoja. Hlavné odrody:

 • Večer – tvorí tmavofialový prehoz na posteľ.
 • indiánske leto – má červený prehoz na posteľ s veľkolepým leskom.
 • Chameleón – nízke kríky, ktoré je možné pestovať doma. Prehoz má jemný zlato-broskyňový odtieň.

Calla elliottiana

Calla Elliott

Tento druh sa vyznačuje veľkými listami v tvare srdca so škvrnami. Prehoz Calla elliottiana je zvnútra žltý a zvonka nazelenalý. Veľkosť kríka je až pol metra. Hlavné odrody:

 • Vermeer – prehoz má mierne vlnité okraje, zvonku je mramorový, zvnútra – čerešňa s purpurovým leskom. Tmavozelené listy sú ozdobené svetlými škvrnami.
 • Žltý roh – má jasne žltý prehoz a zelené listy so žltkastými bodkami.
 • Čiernooká kráska – krémová prikrývka s jemne žltým odtieňom a v samom strede vedľa klasu je tmavá škvrna od atramentu. Na listoch sú svetlé škvrny.

Medzi voľne rastúce kaly, menej často používané v záhradníctve, patria:

 • Biele škvrnité – hľuzovitý typ s prehozmi rôznych farieb a listami so svetlou škvrnou.
 • Voňavý – tvorí kvety s bielym závojom, z ktorých vyžaruje sladká aróma.
 • Mocný – vyniká obzvlášť veľkými súkvetiami, prehoz má bielu farbu s purpurovým podkladom.
 • Radostné – endemický s prehozom sfarbeným do rôznych odtieňov žltej.